martin-011
05.12.09,20:46
som student ekonomickej univerzity v BA..3.ročník a chcel by som sa Vas opytat na nazor na moju taku myslienku s ktorou sa pohravam...kazdy tyzden dochadzam z BB do BA busom, chodi vzdy plny autobus, ze by som si kupil 7 miestne auto, ojazdene nejake 5 rocne na 3 roky okolo 8000 euro, peniaze mam..urobil som si aj vypocty keby som robil v nedelu BB do BA a v piatok spat, 6 ludi stale,( 8 krat trasa do mesiaca ) tak mi zisk po ocitaní nakladov na naftu a amortizacia auto vysiel okolo 250 euro mesacne..nebol by to moj jediny prijem, bo este popri skole brigadujem a viem si privyrobit mesacne okolo 250 - 300 euro...dakujem na kazdy nazor.
tetrisss
05.12.09,19:58
Ale otazku si ziadnu nepolozil...
martin-011
05.12.09,20:01
co si o tom myslite..skusit/neskusit..
Stanislav 1975
05.12.09,20:03
Ja viem, čo myslíš, že by si vozil ľudí-moj kamarát robí niečo podobné, len vozí gastairbeiterov do Mníchova a spať a celkom je spokojný-má už viac-menej stálu klientelu a "nachytal" si ich cez internet-chodí v nedeľu do Mníchova a piatok z Mníchova
tetrisss
05.12.09,20:04
Nie je mi jasne, ci to chces mat iba nacierno, alebo ako zivnost. Bezne studenti vlastniaci auta beru svojich spoluziakov za nejaku cenu ako spolujazdcov, ale je to len na cierno a myslim, ze len vtedy sa to aj oplati. Lenze v tom pripade to sem nepatri.
martin-011
05.12.09,20:19
Ja viem, čo myslíš, že by si vozil ľudí-moj kamarát robí niečo podobné, len vozí gastairbeiterov do Mníchova a spať a celkom je spokojný-má už viac-menej stálu klientelu a "nachytal" si ich cez internet-chodí v nedeľu do Mníchova a piatok z Mníchova

takze je spokojny?..aj ked mu tu urcite viac vynase, bo dlhsia vzdialenost..a tvoj nazor na moj "napad"?
martin-011
05.12.09,20:20
Nie je mi jasne, ci to chces mat iba nacierno, alebo ako zivnost. Bezne studenti vlastniaci auta beru svojich spoluziakov za nejaku cenu ako spolujazdcov, ale je to len na cierno a myslim, ze len vtedy sa to aj oplati. Lenze v tom pripade to sem nepatri.

na zivnost..a oplati sa to aj vtedy..platit by som platil len do poistovne..
misomiso
05.12.09,20:38
Uz len presvedcit siestich ludi, aby chceli cestovat z BA do BB vzdy v tom istom case, ako sa tam porebujes dopravit ty. :)
Generalissimus
05.12.09,21:00
Ak ti ide o zisk zarobit na tom urcite nezarobis pokial tu trasu nebudes robit kazdy den. Ak auto potrebujes aj na sukromne ucely a mas klientelu ktora by pravidelne s tebou chodila tak si ho kup.
Ako vidim auto si asi este nemal kedze neratas s udrzbou (oleje, filtre, pneu), poruchami - ktore sa budu vyskytovat a to co vyzbieras na cestovnom na tych zopar jazdach ti to pravdepodobne nepokryje.
jozka56
05.12.09,21:10
Martin ak máš hodnoverné výpočty, aj realita naplnenia auta je možná, choď do toho.:)
marjankaj
05.12.09,21:23
Veď doňho nerýpte. V treťom ročníku na ekonomickej sa na neho už niečo muselo nalepiť.
marian152
05.12.09,23:16
...podľa mňa takúto činnosť môžeš kľudne robiť aj na čierno, kńikto by to nezistil, ale nechcem ťa nahovárať na niečo nezákonné...btw. podvádzame všetci ako sa dá...ja som vozil takto 3 spolužiakov do školy, každý deň 25 km tam a 25km naspäť, od každého som zobral 50 centov (čiže denne 1€) a spotrebu som mal tak za 1€ na 25 km...čiže za týždeň som zarobil 10€ a ja som chodil do školy zadarmo...ale treba počítať aj s údržbou - ako bolo spomenuté oleje, výmeny kadečoho, servis a navyše poistka, pokuty.
martin-011
06.12.09,06:28
Uz len presvedcit siestich ludi, aby chceli cestovat z BA do BB vzdy v tom istom case, ako sa tam porebujes dopravit ty. :)

a ked moze ist v jeden cas min 30 ludi busom z BB do BA, preco nie 4-6 autom
martin-011
06.12.09,07:13
Ak ti ide o zisk zarobit na tom urcite nezarobis pokial tu trasu nebudes robit kazdy den. Ak auto potrebujes aj na sukromne ucely a mas klientelu ktora by pravidelne s tebou chodila tak si ho kup.
Ako vidim auto si asi este nemal kedze neratas s udrzbou (oleje, filtre, pneu), poruchami - ktore sa budu vyskytovat a to co vyzbieras na cestovnom na tych zopar jazdach ti to pravdepodobne nepokryje.

ako ja nepotrebujem na tom zarobit velke eura..staci ked mi to pokryje naklady mozno nejakych 100 euro v cistom do mesiaca..ja tak ci tak musim chodit do BA kazdy den...svoje este nie, ale to co mame doma, tak vyuzivam skoro len ja, takze viem o autach dost..a myslim, ze minimalne 4 ludia sa najdu, co by chodili..najma studenti urcite..
Stefan2005
06.12.09,07:30
na zivnost..a oplati sa to aj vtedy..platit by som platil len do poistovne..

... neviem síce do akej poisťovne si myslel tie platby, ale treba zvážiť aj zodpovednosť za prepravované osoby...
Dantess
06.12.09,07:32
Aj ja si myslím, že to je dobrý nápad. Ale musíš si nájsť dobrých cestujúcich a jazdiť aj ty normálne, lebo k psychošovi si nikto sadať nebude a nikto nebude oodporúčať a volať svojich známych. Zelám vela štastia. A inak ja by som to robil na čierno. Koľko vecí robí štát na čierno za chrbtom občanov a nikomu sa nespovedajú. Lenže oni kradnú milióny z pokladnice a nie pársto eur. Tendre, pozemky, dialnice, nanovo už aj web stránky za 100 000 eur a pod.
Blankake
06.12.09,08:06
Ja som minule odprevádzala tetu na autobusovej stanici, čakalo tam dosť veľa ľudí na daný smer a keď prišiel autobus, zjavil sa tam jeden pán a vypytoval sa ľudí, či niekto necestuje tam a tam. Zrejme mal obďaleč tiež nejaký "mikrobus" a zháňal ešte pasažierov... ale ja neviem, či by som mala odvahu ako cestujúca ísť s niekým takto do auta. Jedine, že by som od niekoho počula, že je to spoľahlivý prepravca.
martin-011
06.12.09,08:37
Aj ja si myslím, že to je dobrý nápad. Ale musíš si nájsť dobrých cestujúcich a jazdiť aj ty normálne, lebo k psychošovi si nikto sadať nebude a nikto nebude oodporúčať a volať svojich známych. Zelám vela štastia. A inak ja by som to robil na čierno. Koľko vecí robí štát na čierno za chrbtom občanov a nikomu sa nespovedajú. Lenže oni kradnú milióny z pokladnice a nie pársto eur. Tendre, pozemky, dialnice, nanovo už aj web stránky za 100 000 eur a pod.

vsak najskor to mozem zacat robit na zivnost a potom ju bud zrusim alebo pozastavim,ked by som si nasiel "stalych spolujazdcov"
martin-011
06.12.09,08:38
Aj ja si myslím, že to je dobrý nápad. Ale musíš si nájsť dobrých cestujúcich a jazdiť aj ty normálne, lebo k psychošovi si nikto sadať nebude a nikto nebude oodporúčať a volať svojich známych. Zelám vela štastia. A inak ja by som to robil na čierno. Koľko vecí robí štát na čierno za chrbtom občanov a nikomu sa nespovedajú. Lenže oni kradnú milióny z pokladnice a nie pársto eur. Tendre, pozemky, dialnice, nanovo už aj web stránky za 100 000 eur a pod.

vsak jasne..ja som sa uz poucil, ze pomaly dalej zajdes..a svoj zivot si vazim..a zivot druhych detto
Generalissimus
06.12.09,09:19
Skus si v googli napisat autostop, najdes tam vela stranok kde lahko najdes spolujazdcov.
tetrisss
06.12.09,09:20
Cestnu dan si si zaratal do nakladov?
marjankaj
06.12.09,10:02
Cestnu dan si si zaratal do nakladov?

To si nemusí. Hlavne sa musí prihlásiť na DÚ a zaplatiť ju (daň z motorových vozidiel). Preňho budú výhodnejšie paušálne výdavky.
martin-011
06.12.09,11:58
Skus si v googli napisat autostop, najdes tam vela stranok kde lahko najdes spolujazdcov.

diky..to poznam
martin-011
06.12.09,13:46
no a ak mozem este vyjadrenie, ci to skusit alebo nie?...ako vravim nepotrebujem na tom zarabat, staci nejake drobne..nie je to hlavny prijem...diky
marjankaj
06.12.09,13:54
no a ak mozem este vyjadrenie, ci to skusit alebo nie?...ako vravim nepotrebujem na tom zarabat, staci nejake drobne..nie je to hlavny prijem...diky

Takže toto je niečo ako referendum?:D
ludex
06.12.09,14:31
som student ekonomickej univerzity v BA..3.ročník a chcel by som sa Vas opytat na nazor na moju taku myslienku s ktorou sa pohravam...kazdy tyzden dochadzam z BB do BA busom, chodi vzdy plny autobus, ze by som si kupil 7 miestne auto, ojazdene nejake 5 rocne na 3 roky okolo 8000 euro, peniaze mam..urobil som si aj vypocty keby som robil v nedelu BB do BA a v piatok spat, 6 ludi stale,( 8 krat trasa do mesiaca ) tak mi zisk po ocitaní nakladov na naftu a amortizacia auto vysiel okolo 250 euro mesacne..nebol by to moj jediny prijem, bo este popri skole brigadujem a viem si privyrobit mesacne okolo 250 - 300 euro...dakujem na kazdy nazor.

Nenapísal si ,kolko by stál "lístok" . Myslím že to je dosť podstatné pre tvojich prípadných spolucestujúcich .Ak budeš drahší ako bus tak je to zlé pre ludí ktorí budú s tebou jazdiť,ak budeš lacnejší bude to zlé pre teba. ;);). Náklady nie sú len nafta a amortizácia,ale aj ako už bolo napísané ,zakladná údržba,dialničná nálepka,zimné gumy,letné gumy,zákonná poistka,nečakané opravy. A to nepíšem ešte,keby si to robil na živnosť! Točiť raz za týždeň BB - BA je podla môjho názoru velmi málo.:rolleyes:
Danila
06.12.09,15:08
takze je spokojny?..aj ked mu tu urcite viac vynase, bo dlhsia vzdialenost..a tvoj nazor na moj "napad"?Martin, keď Ty si študent ekonómie, tak ja som lúčavka kráľovská. Kapíšto? A nepíš samé drísty, ale teš sa s Mikulášskej nádielky.....;)
martin-011
06.12.09,20:22
Nenapísal si ,kolko by stál "lístok" . Myslím že to je dosť podstatné pre tvojich prípadných spolucestujúcich .Ak budeš drahší ako bus tak je to zlé pre ludí ktorí budú s tebou jazdiť,ak budeš lacnejší bude to zlé pre teba. ;);). Náklady nie sú len nafta a amortizácia,ale aj ako už bolo napísané ,zakladná údržba,dialničná nálepka,zimné gumy,letné gumy,zákonná poistka,nečakané opravy. A to nepíšem ešte,keby si to robil na živnosť! Točiť raz za týždeň BB - BA je podla môjho názoru velmi málo.:rolleyes:

cena ta ista ako bus..a jasne, ze viem, co to este obnasa, ale urcite nie plus 200 euro do nakladov za mesiac..a ta trasa je dva krat za tyzden
martin-011
06.12.09,20:23
Martin, keď Ty si študent ekonómie, tak ja som lúčavka kráľovská. Kapíšto? A nepíš samé drísty, ale teš sa s Mikulášskej nádielky.....;)

a?..este nieco mi chces napisat?
ludex
06.12.09,20:33
cena ta ista ako bus..a jasne, ze viem, co to este obnasa, ale urcite nie plus 200 euro do nakladov za mesiac..a ta trasa je dva krat za tyzden

Podla toho čo čítam tak ty v tom už máš jasno. Tak hurá do podnikania!Ono je pravda,že múdry sa učia na chybách druhých a hlúpy na svojich.
Uplne posledná vec: Zisti si ceny u neakých dopravcov ktorý prevádzkujú osobnú dopravu mikrobusmi a rychle pochopíš. To je kamarádska rada.;)
Halli
06.12.09,20:42
Martin aj ja ti fandím, ale nadovšetko zváž tú zodpovednosť za osoby, aj keď si vážiš život, to je jasné. Na cestách to dnes vyzerá veľakráť ako v ringu a aby ťa raz nemrzelo, že ti tých pár prachov za to nestálo. :(
marjankaj
06.12.09,21:29
cena ta ista ako bus..a jasne, ze viem, co to este obnasa, ale urcite nie plus 200 euro do nakladov za mesiac..a ta trasa je dva krat za tyzden

Cestovné 9,4 €
počet osôb 6
počet jázd za mesiac 8
vzdialenosť BB-BA 231 km
cena PHL 1,135 €/liter
spotreba 5 liter/100km
obstarávacia cena 8000 €
obdobie 36 mesiacov

príjmy 9,4*6*8= 451,20 €
výdaje PHL 8*231*1,135*5/100= 104,87 €
amortizácia 8000/36= 222,22 €
zisk 124,10 €

A to tam nie je zarátané poistky, údržba, pokuty a iné
Prípadne nebudeš mať vždy plne obsadené, prípadne budeš musieť aj dlhšie čakať na niekoho.

Ale ako študent ekonomickej univerzity si to určite budeš vedieť zrátať.
martin-011
07.12.09,05:30
Cestovné 9,4 €
počet osôb 6
počet jázd za mesiac 8
vzdialenosť BB-BA 231 km
cena PHL 1,135 €/liter
spotreba 5 liter/100km
obstarávacia cena 8000 €
obdobie 36 mesiacov

príjmy 9,4*6*8= 451,20 €
výdaje PHL 8*231*1,135*5/100= 104,87 €
amortizácia 8000/36= 222,22 €
zisk 124,10 €

A to tam nie je zarátané poistky, údržba, pokuty a iné
Prípadne nebudeš mať vždy plne obsadené, prípadne budeš musieť aj dlhšie čakať na niekoho.

Ale ako študent ekonomickej univerzity si to určite budeš vedieť zrátať.

tak tak...ale auto urcite po troch rokoch nepredam za 0 euro..aspon za 5000 urcite...

amortizácia 8000/36= 222,22 € - - 3000/36=83,33 €
zisk 124,10 € - - 263 €
Farkaška
07.12.09,11:22
Teda ja som ekonomiu nestudovala, ale sedliacky rozum mi hovori - ako mozes teraz ratat s predajom auta za 5 litrov? Nevies, ci ho nahodou nenaburas alebo neviem co... Zivot ma naucil jedno, s peniazmi rataj az ked ich mas na ucte alebo este lepsie, ked ich drzis v ruke.... Takze nerataj so ziskom 5 tisic za predaj, ked si auto este ani nekupil - nemaj zbytocne velke oci. V podnikani nikdy neprezijes, ak budes ratat so ziskom, ktory mozno budes mat ak vychadzas z nulovych udajov, kedze si este ani nezacal...
peter9998
07.12.09,18:28
tak realne to ma naplnene kedze ako tvrdi je vzdy bus full tak myslim zeby stacilo prist par minut pred nastupom na stanicu povedat ludom ze je tu taka moznost za taaku aa taku cenu kto by mal zaujem nech ide a urcite by sa naslo par ludi co by slo s nim ako busom...cize aj moje odporucanie chod do toho - aspon s casti sa ti to tymi cestami vrati a nikto ta neobmedzuje na dalsie jazdy napr niejaky zajazd a podobne... pripadne prenajat auto ludom...
Danila
07.12.09,18:33
a?..este nieco mi chces napisat?Oj, a ako rada...práve si nám urobil medvediu službu....ja tomu občas hovorím, nemala baba robotu, obšívala vecheť....:) Ale máš tu fanynky, nezúfaj, a bavkaj sa ďalej. Apropo, zopakuj si skúšku z kalkulačného vzorca...u mňa za štyri.....;)
martin-011
07.12.09,21:31
Oj, a ako rada...práve si nám urobil medvediu službu....ja tomu občas hovorím, nemala baba robotu, obšívala vecheť....:) Ale máš tu fanynky, nezúfaj, a bavkaj sa ďalej. Apropo, zopakuj si skúšku z kalkulačného vzorca...u mňa za štyri.....;)

u nas na skole nie je 4..bohuzial len tri..a potom FX..cize mame pismenka..
marjankaj
07.12.09,21:36
u nas na skole nie je 4..bohuzial len tri..a potom FX..cize mame pismenka..
No tak sa zase nevyhováraj, že vieš iba do troch napočítať.
Danila
08.12.09,08:49
u nas na skole nie je 4..bohuzial len tri..a potom FX..cize mame pismenka..Milý Martin, Ty hovor chválabohu. A čosi Ti ešte prezradím, keďže pre mňa je december vždy zázračný a obmäkčí ma. Nikdy sa nedaj pomýliť. Aj na Porade je to občas ako pred novembrom. A keďže si asi mladučký, vrátim sa do tých čias.
Vážené s...... a vážení s.........
V mene záverov ikstého zjadu nám dovoľte poďakovať nášmu drahému úvekáes:).... za blaho a šťastie:D....... Sme si vedomí, že červené je červené, aj žlté je červené aj zelené je červené a tak to budeme uznávať. Budeme jednotní a ideme vperjod.;)
Ale dnes je už červená červenou, žltá žltou a zelená zelenou. Konečne. :)
A ja som nebola farboslebá ani vtedy, ani dnes.
Vieš, čo ako ekonóm okrem iného uznávam? To čo vojaci. Rozborka a zborka.
Prajem Ti pekné Vianoce, pokoj a podnikateľskú šťastenu.
martin-011
08.12.09,10:58
diky Danila, aj Tebe pekne sviatky...a este chcem len dodat, ze ceny listkov v busoch, najma dialkove linky, sa urcite zvysia kvoli mytu...podla mna okolo 10% urcite..

a Danila..ja len rozmyslam v com by sa dalo zacat akoze podnikat, lebo po skonceni skoly, by som nerad tvrdol v nejakej banke, alebo danovom urade, ale skor nieco menej stereotypne ako taketo zamestananie..aj ked pre zaciatok mozno aj taky job,by som bral..len ked chces zacat podla mna podnikat, tak musis mat slusny kapital..
Farkaška
08.12.09,11:04
Ja ti fandim, ze chces so svojim zivotom nieco robit, ale podla mna ty sam nevies co vlastne chces... Bud chces podnikat, alebo nie - nehovorim, zte sa to neda popri skole alebo dalsom zamestnani, ale ZACAT AKOZE PODNIKAT.. to je co? Ked to hned od zaciatku nebudes brat vazne,a le len tak ved uvidime, tak je to odsudene na zanik - to pisem z vlastnej skusenosti.
martin-011
08.12.09,11:33
Ja ti fandim, ze chces so svojim zivotom nieco robit, ale podla mna ty sam nevies co vlastne chces... Bud chces podnikat, alebo nie - nehovorim, zte sa to neda popri skole alebo dalsom zamestnani, ale ZACAT AKOZE PODNIKAT.. to je co? Ked to hned od zaciatku nebudes brat vazne,a le len tak ved uvidime, tak je to odsudene na zanik - to pisem z vlastnej skusenosti.

dik..ja by som zacal aj hned, len este treba aj nejaky kapital naakumulovat..a urcite viem, ze by som chcel radsej podnikat ako byt zamestnancom nejakej banky a pod..
Heni
08.12.09,14:31
martin, a ešte predtým, ako naložíš prvých pasažierov - nezabudni na dobrú poistku... aby si v prípade, keby sa nedajbože niečo stalo, neplatil nejaké bolestné regresy alebo čo...
Danila
08.12.09,19:05
diky Danila, aj Tebe pekne sviatky...a este chcem len dodat, ze ceny listkov v busoch, najma dialkove linky, sa urcite zvysia kvoli mytu...podla mna okolo 10% urcite..

a Danila..ja len rozmyslam v com by sa dalo zacat akoze podnikat, lebo po skonceni skoly, by som nerad tvrdol v nejakej banke, alebo danovom urade, ale skor nieco menej stereotypne ako taketo zamestananie..aj ked pre zaciatok mozno aj taky job,by som bral..len ked chces zacat podla mna podnikat, tak musis mat slusny kapital..V banke a na DÚ si zaistíš kapitál,:) potom začneš podnikať...;)