eja48
05.12.09,21:44
Kúpili sme pozemok od vlastníka - na LV má uvedené krstné meno, priezvisko, adresu, spoluvlastnícky podiel 1/1, bez dátumu narodenia príp.rodného čísla a žiadne IČO. Na LV je uvedené, že pozemok nadobudol kúpnou zmluvou v r. 2001. Vieme o ňom, že je ženatý (nevieme odkedy), podniká sám na základe živnostenského oprávnenia, ale zapísaný je aj v obchodnom registri. Predávajúci má v ŽL realitnú činnosť „kúpa a predaj nehnuteľností“ od r. 2002. Našu dôveru voči predávajúcemu narušil zozačiatku len jeho návrh pri podpise KZ, aby sme uviedli len polovicu kúpnej ceny, s čím sme nesúhlasili. Po mesiaci od podania návrhu na povolenie vkladu, Správa katastra prerušila konanie na 30 dní, dokedy máme doložiť živnostenský list predávajúceho, prežívame z toho hrozné stresy, hoci nám predávajúci už oznámil, že sám zariadi a doručí ŽL na kataster.
Až neskôr sme sa dozvedeli, že k predaju nehnuteľnosti jedným z manželov je potrebný súhlas manželského partnera. Predávajúci mi na to do telefónu tvrdil, že on pozemok kúpil pre podnikanie a manželka s tým nič nemá.
Pred pár dňami sme na katasterportáli zistili, že na jeho LV je síce stále Plomba, ale pribudol údaj „IČO“.
Prosím Vás, ak niekto vie, aby nám vysvetlil, akým spôsobom sa môžeme v tejto situácii (kúpna zmluva podpísaná, kúpna cena vyplatená, kataster prerušil návrh na vklad pre chýbajúci ŽL) poistiť voči prípadnému dodatočnému nesúhlasu manželky predávajúceho, prípadne čoho sa ešte treba vyvarovať. Vopred ďakujem za radu.
KEJKA
06.12.09,07:24
ak pribudlo IČO. tak je to pozemok v obchodnom majetku.
Ak je sám vlastníkom, tak ho kúpil sám bud ešte ako slobodný, alebo ženatý ale do podnikania ako tvrdí. Tým pádom bez manželky - inak by musela byť aj ona uvedeníá ako vlastníčka.
Keďže pribudlo IČO -tak sa to podľa mňa dalo do poriadku a prejde to aj bez súhlasu manželky.
Na odstránenie plomby treba iba počkať, alebo sa chod spýtať na stav.
Na otázku, ako sa poistiť neviem odpovedať, ja som si do zmluvy o kupe bytu dala podmienku práve na takýto prípad, že sa predávajúci zaväzuje urobiť všetky kroky k náprave..... je to aj tak vágne, ale lepšie niečo ako nič.
eja48
06.12.09,15:54
KEJKA, som Ti vďačná za povzbudivú reakciu, môže to IČO na liste vlastníctva znamenať, že keď má ženatý predávajúci živnostenské oprávnenie, mal by mať automaticky dohodu s manželkou o zrušení BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov), aby jeho manželka v žiadnom prípade nemohla úspešne napadnúť kúpnu zmluvu o predaji pozemku ???
Prosím Ťa, ak vieš, napíš sem nejaký odkaz-link, kde by bolo vysvetlené, že podmienkou vydania živnostenského oprávnenia je aj platná dohoda o BSM medzi manželmi, a ako sa môže kupujúci presvedčiť, aj o tom, že ten živnostník predávajúci pozemok nemá s manželkou dohodu o BSM „rozšírenú“ resp. „zúženú“ práve o tú predanú/kúpenú nehnuteľnosť.
Kde sa dá dozvedieť aké právo má kupujúci presvedčiť sa o platnosti a rozsahu BSM predávajúceho podnikateľa??? Tá neistota nás ubíja.
KEJKA
06.12.09,16:14
určite neplatí,že ak má niekto ŽL,musí mať súčasne zrušené BSM.
Napísala som ti svoj názor, nie právnu radu, nie som právnik.
Ale určite platí, že ak manželka nie je na LV, tak nie je spoluvlastníčkou.
Všetko závisí od záveru katastra...... musíš vyčkať, alebo komunikovať s predávajúcim.
ludex
06.12.09,16:31
Kúpili sme pozemok od vlastníka - na LV má uvedené krstné meno, priezvisko, adresu, spoluvlastnícky podiel 1/1, bez dátumu narodenia príp.rodného čísla a žiadne IČO. Na LV je uvedené, že pozemok nadobudol kúpnou zmluvou v r. 2001. Vieme o ňom, že je ženatý (nevieme odkedy), podniká sám na základe živnostenského oprávnenia, ale zapísaný je aj v obchodnom registri. Predávajúci má v ŽL realitnú činnosť „kúpa a predaj nehnuteľností“ od r. 2002. Našu dôveru voči predávajúcemu narušil zozačiatku len jeho návrh pri podpise KZ, aby sme uviedli len polovicu kúpnej ceny, s čím sme nesúhlasili. Po mesiaci od podania návrhu na povolenie vkladu, Správa katastra prerušila konanie na 30 dní, dokedy máme doložiť živnostenský list predávajúceho, prežívame z toho hrozné stresy, hoci nám predávajúci už oznámil, že sám zariadi a doručí ŽL na kataster.
Až neskôr sme sa dozvedeli, že k predaju nehnuteľnosti jedným z manželov je potrebný súhlas manželského partnera. Predávajúci mi na to do telefónu tvrdil, že on pozemok kúpil pre podnikanie a manželka s tým nič nemá.
Pred pár dňami sme na katasterportáli zistili, že na jeho LV je síce stále Plomba, ale pribudol údaj „IČO“.
Prosím Vás, ak niekto vie, aby nám vysvetlil, akým spôsobom sa môžeme v tejto situácii (kúpna zmluva podpísaná, kúpna cena vyplatená, kataster prerušil návrh na vklad pre chýbajúci ŽL) poistiť voči prípadnému dodatočnému nesúhlasu manželky predávajúceho, prípadne čoho sa ešte treba vyvarovať. Vopred ďakujem za radu.

To že chcel uviesť len polovicu kúpnej ceny,robil preto,aby platil menšiu daň z predaja nehnutelnosti.Čo sa týka prerušenia konania,myslím že kataster len potreboval overiť údaje podla aktuálneho živnost.listu. čo je normálne. A čo sa týka jeho manželky,pokial nie je zapísaná na LV tak s tým nemá nič spoločné,tým pádom ju môžeš úplne vypustiť z hlavy.Môj názor: všetko je O.K. len treba vydržať,lebo úradom to vždy dlho trvá. ;);)