axara
05.12.09,21:50
Dobrý deň!
prosím vás o radu. ako mám urobiť mimoriadnu uzávierku, keď firma nemala žiadne pohyby? Rušia občianské združenie a je potrebné k tomu spraviť mimoriadnu uzávierku, ale od začiatku roka nemali žiadne pohyby. Mám tam dať iba samé nuly? alebo stačí čestné prehlásenie?
Ďakujem,
andrea
danushka
05.12.09,20:58
A čo stav ich pohľadávok, záväzkov, majetku, pokladne a BÚ ? Aj tam bolo ku koncu roka 2008 ,,nula" ?
axara
06.12.09,17:31
pohľadávky a záväzky boli nulové. Na účte a v pokladni majú spolu asi 30 eur. Majetok majú v hodnote 600 eur.
JarkaL
06.12.09,17:33
Píšeš, že na účte majú nejaké peniaze, to znamená, že tam pohyby určite boli - úroky, bankové poplatky.
axara
06.12.09,18:23
nie, lebo sú neziskové občianské združenie a majú vedenie účtu zadarmo
JarkaL
07.12.09,10:47
Ani žiadne úroky?
Nevadí, takže neviem, či máte JU alebo PU, ale výkazy výsledovka (výkaz Z a S) budú nulové a súvaha (výkaz o M a Z) bude vlastne rovnaké ako k 31.12. min. roka.
axara
08.12.09,06:26
dakujem pekne za odpoved. Uroky tam neboli ku dnu zrusenia ziadne. Jedna sa ale o neziskove obcianske zdruzenie a to sa rusi likvidaciou, tazke uroky boli pripisane uz v obdobi likvidacie. Ak som spravne pochopila zakon, tak robim dve uzavierky, jednu ku dnu zrusenia a druhu za obdobie likvidacie ku dnu vymazu z OR. Tie uroky boli pripisane az po dni zrusenia pri ruseni uctu a to vo vyske 8 centov, takze aj tak sa to zaokruhluje vo vykazoch na cele eura prirodzene, cize je to nula, pravda?
Mam este jeden problem co sa tyka majetku. Majetok nemali evidovany ziaden, ale minuly rok si dali sit krpce. Ja som to dala cele do nakladov (bolo to 2 faktury spolu v hodnote 16500Sk). Teraz sa chystam dat opravny vykaz o majetku a zavazkoch za minuly rok, kde to bude opravene, je to tak spravne? Len neviem ako na to v uctovnictve, iba to tam zaradim s obstaravacou cenou? Musim to odpisovat? A tento rok to mozem znovu dat s tou istou cenou? (ku dnu skoncenia). V likvidacii to darovali folklornemu suboru. Hodnotu ku dnu vyradenia mozem dat stale tu istu? Prepacte, ak sa pytam od veci, ale este som nerobila s majetkom. A este jedna otazka, nedalo by sa, aby som ho pridala tento rok ako novozisteny? Potom by som nemusela podavat opravne vykazy. dakujem velmi pekne.
JarkaL
08.12.09,15:39
Krpce v hodnote 16 500 Sk nemusíš mať v majetku, máš to správne v nákladoch. Neviem, či máte nejakú smernicu ohľadom drobného majetku - môžeš si nejakú napísať - napr. že drobný majetok nad nejakú cenu za 1 ks(napr.1000,-Sk) budete evidovať v operatívnej evidencii (stačí tabuľka v Exceli). Napíš do tabuľky dátum nákupu, cenu za kus, počet kusov, č. dokladu o nadobudnutí, dátum vyradenia a dôvod vyradenia.
kama11
15.12.09,11:40
Dobrý deň,
prosím o radu. Sme neziskové OZ, ako mám v JÚ zaúčtovať úroky a poplatky na BÚ?
Prosííím odpíšte.
Ďakujem