kjanina
06.12.09,11:52
vie mi niekto poradiť ako učtovať v podvojnom účtovníctve výrobu vína z vlastnej úrody, s.r.o. vlastní vinicu a z vlastnej urody vyrába víno, má 3 zamestnancov a tieto náklady počas roka : el. energia. mzdy, PHM, web stránka , etikety ,zátky, faše . ako mám zaúčtovať na konci roka vyrobené a uskladnené víno v sudoch vo vínnej pivnici je to už nejaký výnos 6xx ak sa predáva až v ďalších rokov , ako zaúčtovať jeho predaj v nasledujúcom roku, je potrebné robiť aj nejakú kalkuláciu ceny na 1 liter vína dakujem
a_je_to
07.12.09,00:02
vie mi niekto poradiť ako učtovať v podvojnom účtovníctve výrobu vína z vlastnej úrody, s.r.o. vlastní vinicu a z vlastnej urody vyrába víno, má 3 zamestnancov a tieto náklady počas roka : el. energia. mzdy, PHM, web stránka , etikety ,zátky, faše . ako mám zaúčtovať na konci roka vyrobené a uskladnené víno v sudoch vo vínnej pivnici je to už nejaký výnos 6xx ak sa predáva až v ďalších rokov , ako zaúčtovať jeho predaj v nasledujúcom roku, je potrebné robiť aj nejakú kalkuláciu ceny na 1 liter vína dakujem
Zodpovedanie otázky v celom rozsahu by žiadalo niekoľko strán. Ide o viacstupňovú výrobu s fázovými polotovarmi a výrobkami, /hrozno, mušt, burčiak...tiché víno.../ktoré sa prijímajú do zásob vlastnej výroby, oproti výnosom - zmene stavu vnútroorganizačných zásob /teda 122/612...123/613/. Pritom sa z každej fázy niečo predáva. Nezaobíde sa bez účtovania "A" zásob, aj keď nie je povinné, plánových kalkulácií a sledovania nákladov na každú fázu osobitne /výkony/. Inak si neviem predstaviť zodpovedajúce ocenenie zásob vlastnej výroby v každej fáze vo vlastných nákladoch. Hlavne zásob na konci roka. ktoré idú do základu dppo. Tie musia byť vyčíslené z celkových nákladov, znížených o vlastné náklady, ktoré sú už kryté predchádzajúcimi fázovými tržbami. Navyše výrobca vína musí byť registrovaný podľa § 15, zákona č. 104/2004 o spotrebnej dani z vína, ako podnik na výrobu vína a daňový sklad, pod dozorom colnej správy. To nároky na evidenciu zásob ešte zvyšuje a pribúda účtovanie a vykazovanie spotrebnej dane. Predaj 311/601+345+343 po predchádzajúcom vyskladnení 613/123. Skrátka, metodicky, aj obsahovo dosť náročné účtovníctvo. Ale....dá sa zvládnuť, ak výroba aj obchod dobre spolupracuje na evidenciách a vykazovaní vstupov, aj výstupov.