aantipola
06.12.09,17:08
Dobry den, uz som tu tuto temu raz riesila a prosila som o pomoc alebo aspon o radu, a sice som par dobrych rad dostala, no problem sa len zhorsuje.
Pred takmer styrmi rokmi sme /ja so sestrou a mamou/ museli v sprievode policie opustit domacnost z dovodu agresivity otca /pod vplyvom alkoholu/ a fyzickeho napadnutia. Bolo to len vyhrotenim predchadzajucej situacie, zakze rozvod bol jedinym moznym riesenim. Od toho dna v spolocnej domacnosti nebyvame a vystriedali sme uz niekolko podnajmov /no nase osobne veci su stale v spolocnom dome, kedze otec nas odmieta pustit dnu bez ohlasenia dopredu 24 hodin, a v podstate ani po ohlaseni a policia nijako nekona/. Vyse dva roky sa otec odmietal dostavit na rozvodove konanie pred sud, plus toto obdobie sprevadzalo telefonicke a osobne vyhrazanie zo strany jeho a jeho sestry /ktora je pravnicka s dlhorocnou praxou/, coho vysledkom bolo podanie trestneho oznamenia a ich zapis na policii, no len s upozornenim. Otec nas pod vplyvom alkoholu obatzoval vsade kam sme sa prestahovali a neraz odchadzal v sprievode policie, lenze kedze jeho meno a meno jeho sestry je u nas v meste vseobecne zname /on je zubar/, tak to bolo vzdy len s napomenutim policie. Ked sa po vyse dvoch rokoch dostavil na sud a nasich konecne rozviedli, otec vyhlasil, ze nic od neho nedostaneme a nech zabudneme na majetkove vyrovnanie. Kedze nie sme v takej financnej situacii, aby sme si mohli dovolit vobec financovat zahajenie vyrovnania, situacia stagnuje. Ja som sa medzi casom vydala, no sestra je stale slobodna a studuje, no pred tromi mesiacmi jej svojvolne prestal posielat vyzivne a asi pred pol rokom mi niekto velmi zahadne poskodil auto, ktore som mala zaparkovane pred bytovkou /jedine auto s cudzimi znackami, ktore otec dobre poznal/, presne som vedela, kto za tym stoji, no policajti sa odmietli k tomu vyjadrovat. Nedavno sme sa znova pokusali kontaktovat ho, aby sme si mohli z domu vziat aspon nase osobne veci, no do telefona sme si vypoculi par nelichotivych slov a medzi inym fakt, ze my tam uz nemame co hladat, lebo dom je davno prepisany na inu osobu /otcovu sestru, ktora je ako som uz spomenula pravnicka/. Tu to ale prestava byt vtipne, pretoze pokial aj ako amater spravne viem, je nelegalne prepisat dom, ktory je zapisany na dve osoby /manzel a manzelka/ bez suhlasu jedneho z nich a pred ukoncenim majetkoveho vyrovnania.
Nevieme, ako sa mame dalej pohnut. Poradte mi prosim, za kym a ako sa obratit, lebo vypisovanim na sud a prosenim o pomoc v tychto kruhoch nikam nezajdeme, to mame odskusane. Oni si skratka myslia, ze proti nim ziadne paky nie su, no nieco existovat musi. Poradte prosim!!!

Dakujem!:(
ivka70
06.12.09,16:12
Najskor si preverte na katastri, aky je skutokovy stav.
To sa da aj na internete:
https://www.katasterportal.sk/kapor/

Podla toho, kto je tam zapisany ako majitel budete konat dalej.
Neplatny prepis majetku sa da napadnut.
Xanti
06.12.09,16:17
Nedavno sme sa znova pokusali kontaktovat ho, aby sme si mohli z domu vziat aspon nase osobne veci, no do telefona sme si vypoculi par nelichotivych slov a medzi inym fakt, ze my tam uz nemame co hladat, lebo dom je davno prepisany na inu osobu /otcovu sestru, ktora je ako som uz spomenula pravnicka/. Tu to ale prestava byt vtipne, pretoze pokial aj ako amater spravne viem, je nelegalne prepisat dom, ktory je zapisany na dve osoby /manzel a manzelka/ bez suhlasu jedneho z nich a pred ukoncenim majetkoveho vyrovnania.
Nevieme, ako sa mame dalej pohnut. Poradte mi prosim, za kym a ako sa obratit, lebo vypisovanim na sud a prosenim o pomoc v tychto kruhoch nikam nezajdeme, to mame odskusane. Oni si skratka myslia, ze proti nim ziadne paky nie su, no nieco existovat musi. Poradte prosim!!!

Dakujem!:( No ako prvé by som skontrolovala na nete či je pravda čo povedal do telefonu, alebo len mal silné reči.
Treba si pozrieť kto je vlastníkom nehnuteľnosti na https://www.katasterportal.sk/kapor/ , resp. ísť priamo na kataster a informovať sa v akom stave je vlastníctvo nehnuteľnosti.
A od toho potom odvíjať dalšie kroky.

Ako podanie na súd za účelom majetkového vysporiadania, lebo po troch rokoch od rozvodu patrí všetok majetok do podielového spoluvlastníctva fifty fifty. A ak došlo k prepisu tak trestné oznámenie vo veci podvodu, a predbežné opatrenie na súd aby zakázal manipulovať z nehnuteľnosťou.

Ale to všetko sa dá robiť až ked budete vedieť ako na tom ste.
aantipola
06.12.09,16:18
Dakujem, na katastri to mame uz overene a naozaj je to prepisane na jeho sestru. Aka je sanca ze napadnutie prepisania bude niekam viezt? Lebo ak ma niekto moznost spravit nieco tak nelegalne s tym, aby to preslo hladko, tak sa bude vediet vykrutit aj z toho nie?
Xanti
06.12.09,16:31
Asi by som podala trestné oznámenie, nemôžeš to urobiť ty ale musí to urobiť tvoja matka.
http://www.topky.sk/cl/10/509707/Notari-a-advokati-budu-zodpovedat-za-podvody na katastri je aj dátum, kedy bol a na základe čoho urobený prepis, ešte to pozri na katasterportali. Čo je napísané pri prepise Vašej nehnuteľnosti. A hlavne kedy to prebehlo, lebo ako čítaš v článku od septembra by mali byť za podvody zodpovedný aj notári. Takže nemalo by sa to otcovej sestre právničke prepiecť.

Treba vyžiadať z katastra listiny, kto je tam podpísaný a tak. Je možné, že otec sfalšoval matkin podpis pri prepise. Treba ísť na políciu a podať trestné oznámenie.
ludex
06.12.09,16:41
Dakujem, na katastri to mame uz overene a naozaj je to prepisane na jeho sestru. Aka je sanca ze napadnutie prepisania bude niekam viezt? Lebo ak ma niekto moznost spravit nieco tak nelegalne s tym, aby to preslo hladko, tak sa bude vediet vykrutit aj z toho nie?

Na túto otázku nedostaneš odpoveď,pokial to nanapadneš! Nezabúdaj,že topiaci sa aj slamky chytá. Vy nemáte čo stratiť,vy môžete len získať. Keby bola šanca len 1% aj tak sa oplatí zabojovať! Verím že sa Vám to podarí!
aantipola
06.12.09,17:03
Dakujem za vsetky odpovede! Este jedna otazka, viem, ze k tomu, aby som podala trestne oznamenie asi nie je nutny pravnik, ale ak nechcem nikde spravit ani co najmensiu chybu a chcem, aby sa to podarilo, nebolo by lepsie poradit sa s niekym z oboru hned od zaciatku, pred tym, ako to oznamenie podam? Alebo je to zbytocne?
Xanti
06.12.09,17:11
Trošku trpezlivosti,
chodí tu aj pár právnikov tak hádam sa ozvú a poradia čo by bolo najlepšie. Určite ale treba konať.
Držím palce aby sa to otcovi neprepieklo.
Mária27
06.12.09,18:55
Ak bol prevod urobený nie skôr ako pred 3 rokmi, mama sa môže dovolať neplatnosti právneho úkonu a zahrnutia do BSM. Ide totiž o relatívnu neplatnosť právneho úkonu. Zároveň nech požiada o zápis poznámky o súde do katastra.
Právne úkony, ktoré pre svoju povahu potrebujú súhlas druhémo manžela, nemusia urobiť vždy obidvaja manželia, aj keď sa to v praxi tak robí. Je o tom aj stanovisko Najvyššieho súdu ČSR (Pls 1/1967), ktoré sa stále cituje. Kataster nemusí zisťovať, či druhý manžel súhlasil, lebo to nemá vo vykonávacom zákone.

Obč.zák.
§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.