kacena
07.09.05,11:27
Ahojte. Sme malá firma , ktorá vlastní nákladný automobil -súpravu , ktorú využíva na medzinárodnú prepravu , pre vlastnú potrebu ale aj na objednávky. Chcem sa poradiť či niekto máte skúsenosť s vracaním DPH zo zahraničia. Aké firmy to zabezpečujú a aké máte s nimi skúsenosti ? Čo všetko k tomu potrebujeme ? Vracia sa aj DPH z pohonných hmôt ? Vopred ďakujem za každú radu a postreh.
toni
07.09.05,10:54
Viem, že to robí ČESMAD. Pre refundáciu napr. z Čiech musíš mať min. DPH 7000,-CZK za rok.
toni
07.09.05,10:59
www.cesmad.sk pozri služby
kacena
07.09.05,11:34
www.cesmad.sk (http://www.cesmad.sk/) pozri služby
áno , pozerala som aj česmad , mňa by skôr zaujímali nejaké konrétne skúsenosti a taktiež aj odporúčania na iné podobné firmy , nakoľko s česmadom máme v oblasti prepravy nie moc dobré skúsenosti.
toni
07.09.05,16:24
Zatiaľ neviem o iných firmách. Nemám s tým ešte skúsenosti. Vyšie sumy DPH zo zahraničia máme iba tento rok.
nixa
08.09.05,14:54
robime to aj my - respektivne nase partnerske organizacie v inych krajinach

skus mi poslat maila z podrobnostami ohladom krajiny a sumy a uvidime
Petronela
09.09.05,09:27
Refundáciu DPH si môžete zabezpečiť aj sami. Napr. z ČR je to jednoduché, odpadá tu jazyková bariera, stačí si z internetu stiahnúť tlačivo Žadost o vrácení dane osobe registrovane k dani v jinem clenském state. /www.finance.cz/ Na žiadosti je presne uvedené, čo všetko potrebujete doložiť. Je potrebné potvrdenie vášho DU, že ste plátcami DPH, potvrdenie o vedení účtu, na ktorý vám poukážu čiastku / to v žiadosti uvedené nebolo, ale finanční úrad Praha 1 nas vyzval na doplnenie údajov/ a orginály dokladov, z ktorých si uplatnujete vrátenie DPH. Žiadosť spolu s dokladmi sa zasiela na : Finanční urad Praha 1, Štepánska 28, Praha. Ako sa píše v príspevku vyššie je stanovená minimálna čiaska, ktorú si možete uplatnovať. Termín na nárokovanie DPH za rok 2004 je myslím do 30.6.2005.
DušanČ
13.09.05,15:41
Refundáciu DPH si môžete zabezpečiť aj sami. Napr. z ČR je to jednoduché, odpadá tu jazyková bariera, stačí si z internetu stiahnúť tlačivo Žadost o vrácení dane osobe registrovane k dani v jinem clenském state. /www.finance.cz/ Na žiadosti je presne uvedené, čo všetko potrebujete doložiť. Je potrebné potvrdenie vášho DU, že ste plátcami DPH, potvrdenie o vedení účtu, na ktorý vám poukážu čiastku / to v žiadosti uvedené nebolo, ale finanční úrad Praha 1 nas vyzval na doplnenie údajov/ a orginály dokladov, z ktorých si uplatnujete vrátenie DPH. Žiadosť spolu s dokladmi sa zasiela na : Finanční urad Praha 1, Štepánska 28, Praha. Ako sa píše v príspevku vyššie je stanovená minimálna čiaska, ktorú si možete uplatnovať. Termín na nárokovanie DPH za rok 2004 je myslím do 30.6.2005.
Petronela, máš skutočne overené, že k žiadosti o vrátenie DPH z iného štátu
treba k žiadosti priložiť originály dokladov, z ktorých si nárokujem vrátenie dane ?
Idem to robiť prvýkrát, ale v § 83 českého zákona o DPH, ani priamo na tlačive
žiadoasti sa hovorí len o dokladoch bez špecifikácie, či originály alebo stačia kópie.
Skomplikovalo by mi to situáciu, lebo by som musel od dodávateľov vyžiadať
duplikáty, čo by mohlo trvať dosť dlho.
Petronela
14.09.05,10:37
My sme zasielali orginály. takže na 100 % neviem. Žiadali sme aj dph v Madarsku a tam je to na žiadosti uvedené, že treba zaslať orginaly. Tie nám potom vrátili. Ak si nárokuješ vrátiť dph v CR, zavolaj na Financní urad Praha 1, dostaneš potrebné informácie.
Magda
14.09.05,19:03
ja som tiež pred časom volala na DU Praha 1, podľa mena spojovateľka prepne na správcu dane a veĺmi ochotne pani vysvetlí. Mne povedali originál doklady + CMR a tlačivo vyplnené po slovensky, potvrdenie o registrácii k DPH a vedenom účte.
alex1
12.12.05,09:14
Chcem sa spýtať. Keď si nárokujem v CR vrátenie dane, a táto daň je napr. 15000, evyplýva mi nejaká povinnosť napr. registrácia v CR alebo niečo podobné. Na čo si mám dávať pozor v tejto oblasti.
elPi
12.12.05,10:19
Nie nemusí sa žiadateľ v ČR registrovať. Musí byť registrovaný v SR, resp niektorej členskej krajine EÚ.
V prílohe pripájam § 82 z českého zákona o DPH - podľa ktorého platitelia z EU majú nárok si žiadať DPH späť a tiež tlačivo žiadosti.
;)
nixa
12.12.05,11:41
V CZ ovsem musi byt spolocnost pri DPH refundacii zastupovana - danovym poradcom
elPi
12.12.05,14:44
V CZ ovsem musi byt spolocnost pri DPH refundacii zastupovana - danovym poradcom

Nestretol som sa s touto podmienkou.
V ktorom ustanovení to je? Nájem to niekde v zák. 337/1992 Zb.? Alebo v samotnej 235-ke?
alex1
15.12.05,08:26
V CZ ovsem musi byt spolocnost pri DPH refundacii zastupovana - danovym poradcom

Toto by zaujímalo aj mňa. Akože daňový poradca má byť nejaká firma, osoba, ktorá to bude za nás vybavovať? A má byť v SR alebo v CR? To si my ako firma nemôžeme poslať tlačivo do CR?
alex1
10.01.06,08:29
Toto by zaujímalo aj mňa. Akože daňový poradca má byť nejaká firma, osoba, ktorá to bude za nás vybavovať? A má byť v SR alebo v CR? To si my ako firma nemôžeme poslať tlačivo do CR?


Skúste niekto prosím reagovať.Ďakujem
alex1
26.01.06,08:53
Toto by zaujímalo aj mňa. Akože daňový poradca má byť nejaká firma, osoba, ktorá to bude za nás vybavovať? A má byť v SR alebo v CR? To si my ako firma nemôžeme poslať tlačivo do CR?


Ešte raz prosím niekoho kto má s refundáciou skúsenosti, treba mať niekoho na zastupovanie, alebo si to môže firma vybaviť sama?
milan007
01.02.06,12:40
Spoločnosť si to môže vybaviť sama, konkrétne s Čechmi máme skúsenosti, ak chceš, resp. máš otázky, napíš súkr. správu...
ALBO
01.02.06,18:55
daňovým zástupcom
môže
Gabr
06.02.06,08:38
Ahojte všetci,
prosím vás, ak žiadame o vrátenie DPH z napr. ČR za nákupy uskutočnené v roku 2005, zaúčtujem to v roku 2005 ako výnosy budúcich období, alebo
až keď dostanem DPH z ČR na náš účet. Viem, že to bude v roku 2006.
Ďakujem moc.
Gabr
08.02.06,12:27
Prosím, naozaj neviete poradiť???
Silvia123
17.04.07,07:47
Mám jednu otázočku, idem tiež vybavovať prvý krát DPH z ČR a chcem sa spýtať či mi stačí vyplniť tlačivo, ktoré som našla vo vyššie uvedených článkoch. Na tomto tlačive je dole napísané MFin 5236 - vzor č.5
Chcem vedieť či aj ostatní ste si stiahli len takéto tlačivo z internetu a uznali Vám ho na finančnom úrade, alebo kde mám zohnať originál tlačivo k refundácii DPH??? Ďakujem
Silvia123
17.04.09,11:38
Myslím, že došlo k zmene v českom zákone o DPH, tak som robila nové prehlásenie -možno niekomu pomôže.
Silvia123
17.04.09,11:54
Ešte otázočku -kde nájdem tlačivo na stránke Finančného úřadu??? Myslím žádost na vrácení daně podľa §82. Chcela by som si overiť či stále platí to staré, ževraj by malo, ale radšej si to chcem overiť.
-už netreba volala som na Finančí úřad stále platí straré tlačivo, aj na nete som si vygúúglila to staré.
Ella11
20.05.09,09:05
Prosím o radu, máme fa z Čiech bez DPH, my sme rozpočotvá org., platím DPH aj na SR na DÚ???
Ďakujem.
Jana Acsová
20.05.09,11:03
Prosím o radu, máme fa z Čiech bez DPH, my sme rozpočotvá org., platím DPH aj na SR na DÚ???
Ďakujem.
Skúste bližšie popísať situáciu. Prečo máte faktúru bez DPH? Je to Váš prvý dovoz? Máte pridelené identifikačné číslo pre daň? Kto je dodávateľ? Je to osoba identifikovaná pre daň v ČR?
Ella11
20.05.09,12:01
Skúste bližšie popísať situáciu. Prečo máte faktúru bez DPH? Je to Váš prvý dovoz? Máte pridelené identifikačné číslo pre daň? Kto je dodávateľ? Je to osoba identifikovaná pre daň v ČR?
Je to prvý dovoz. číslo pre daň nemáme - sme rozpočt. org.! Dodávateľ si v Čechách účtuje aj DPH, ale nám na SR bez DPH. Dodávateľ je Škotab. Niečo som našla v 222/2004 § 11 ods.4b. To by sa nás malo týkať, len mi to potvrďte. Ďakujem :)
Jana Acsová
20.05.09,15:07
Je to prvý dovoz. číslo pre daň nemáme - sme rozpočt. org.! Dodávateľ si v Čechách účtuje aj DPH, ale nám na SR bez DPH. Dodávateľ je Škotab. Niečo som našla v 222/2004 § 11 ods.4b. To by sa nás malo týkať, len mi to potvrďte. Ďakujem :)Škoda, že ste taká stručná. Svoje otázky smerujem k tomu, že v závislosti od výšky intrakomunitárnej dodávky vzniká povinnosť registrácie aj neziskovým organizáciám na Slovensku. Pozrite § 7 ZDPH. Na to nadväzuje aj § 11. V prípade, že nie ste osobou registrovanou k dani (nemyslí sa tým len platiteľ dane) a ani túto povinnosť nemáte mal český dodávateľ podľa môjho názoru uplatniť českú daň. Rovnaké podmienky by platili podľa slovenského zákona o DPH. Niekde sa dodávka zdaniť musí. Ak nie na Slovensku, tak v Čechách. Ale k obchodu bez dane by v tomto prípade zrejme nemalo dôjsť, ak sa nejedná o iné špecifiká, ktoré by zakladali oslobodenie od dane.
Peter 600
12.11.09,08:52
My si refundáciu uplatňujeme cez Bratislavskú spoločnosť Transfinance. Máme s nimi veľmi dobré skúsenosti. Kontakt na nich je na stranke
www,transfinance,eu,com
Silvia123
31.03.10,21:04
Vybavuje niekto refundáciu DPH cez drsr??? V pomôcke pri vyplňaní je napísané, že povinne sa musia vyplniť ružové políčka a biele sú nepovinné, ale je tam jedno políčko s názvom "odpočitateľná DPH" -ja sa obávam, že ak ho nevyplním tak to bude znamenať že odpočitatľná DPH =0. Alebo som to zle pochopila???
A ešte nejde mi vytlačiť a tým pádom ani podpísať táto žiadosť, najskôr sa mi zobrazovalo červeným, že mám zle vyplnení štatistický kód, momentálne zase číslo bankového účtu, ale ja mám všetko vyplnené správne, tak v čom je chyba? Písala som aj na drsr, ale žiadna odpoveď asi nestíhajú.... Nájde sa niekto kto vybavuje DPH-čku a vie mi poradiť???