kahu
06.12.09,18:24
Ahojte potrebujem radu, v r. 2006 kúpila fi auto na lízing, zaplatila prvú zvýšenú splátku, potom platila podla splátkového kalendára. V januári 2009 postupil lízing na inú s.r.o., ale na splátkovom kalendári bola prepísaná hlavička iba firmy a kalendár zostal rovnaký čiže aj so splátkami, ktoré platila predchádzajúca firma, ako mám vypočítať teraz hodnotu auta, ked chcem vypočítať odpisy za rok 2009. dakujem
KEJKA
06.12.09,17:31
musíš si prečítať LZ zmluvu, ako aj prípadnú zmluvu s nadobúdateľom LZ-predmetu (auta).
Ak nič ezistíš, (žiadne odstupné, žiadne poplatky LZ spoločnosti), tak NC auta je súčet zostávajúcich istín na splátkovom kaledári a z toho počítaš odpisy na zostávajúce mesiace LZ-vzťahu.
kahu
06.12.09,17:54
takže spočítam istiny zo splátkového kalendára a to bude OC z ktorej počítam odpisy a to počtom mesiacov ktoré mi zostávajú do konca lízingu? a čo s poistným a úrokom to dávam klasicky hned do nákladov to mi nepojde do OC hovorím správne?
KEJKA
06.12.09,19:04
ano, prese tak. Akurat že moja odpoved bola širšia a vyjadrenie z tvojej strany chýba.
kahu
07.12.09,06:52
V lízingových zmluvách nie sú žiadne dodatky, ešte by som sa ťa chcela spýtať že ked na splátkovom kalendári je nadobudnutie 31.1. technické sú vystavené 1.2. mám prvú istinu počítať 5.1. alebo 5.2. Ja som počítala tú 5.2., lebo tá firma predchadzajúca si ten január dala do odpisov.
ďakujem ti veľmi si mi pomohla
KEJKA
07.12.09,12:58
samozrejme, vy začínate februárom, ked január bol ešte v starej firme.
kahu
07.12.09,15:27
ešte jednu otázočku ťa poprosím, nemám tam náhodou zarátať aj predajnú cenu? lebo mi to potom akosi nesedí, ked spočítam istiny a vždy po splatení lízingu mi príde faktúra na tú predajnú cenu. Nemám to dať ako zvyšné istiny + predajná cena / počet zvyšných mesiacov. Prepáč že stále ťa otravujem ale bojím sa že to dám nesprávne. Díky
KEJKA
07.12.09,18:07
predajnu cenu nedelíš mesiacmi. Najskor vypočítaš NC, teda sučet zvyšných istin plus predajná cena bez DPH.
Výsledok delíš počtom zyšných mesiacov a začínaš od februára.
Chrusťa
05.01.13,18:06
Dobrý večer, napojím sa na zadanú tému nakoľko sa jedná aj môjho "problému". Prvýkrát účtujem nielen lízing, ale aj postúpenie lízingu ako takého. Chcem sa vás spýtať ak som dobre pochopila tak do OC zahrniem ja ako nový nájomca súčet zostávajúcich nesplatených splátok-istín, predajnú cenu auta, poplatok za prevod práv od lízingovky, prepis auta z polície? Ostáva splatiť ešte 29splátok. Pôvodná zmluva lízingu bola na 48mesiacov. Zmluva sa nezmenila, lízing bol postúpený na nás bez zmeny podmienok. Chcem sa opýtať ohľadne dan. odpisov a účt. odpisov. Danovo budem odpisovať teda 29mesiacov, ale ako dlho budem odpisovať účtovne? 4roky alebo už iba tých 29mesiacov? poprosila by som vás o upresnenie nakoľko s postupeným lízingom sa stretávam prvýkrát a nechcela by som niečo pokaziť jeho zaradením ako aj ohľadne odpisov. dakujem za trpezlivosť a inštrukcie
Chrusťa
06.01.13,07:02
skúsim posunúť túto tému, aby som mohla vyriešiť danú situáciu s odpismi nakoľko to ide ešte do roku 2012. prosím o reakciu
a_je_to
06.01.13,07:37
Dobrý večer, napojím sa na zadanú tému nakoľko sa jedná aj môjho "problému". Prvýkrát účtujem nielen lízing, ale aj postúpenie lízingu ako takého. Chcem sa vás spýtať ak som dobre pochopila tak do OC zahrniem ja ako nový nájomca súčet zostávajúcich nesplatených splátok-istín, predajnú cenu auta, poplatok za prevod práv od lízingovky, prepis auta z polície? Ostáva splatiť ešte 29splátok. Pôvodná zmluva lízingu bola na 48mesiacov. Zmluva sa nezmenila, lízing bol postúpený na nás bez zmeny podmienok. Chcem sa opýtať ohľadne dan. odpisov a účt. odpisov. Danovo budem odpisovať teda 29mesiacov, ale ako dlho budem odpisovať účtovne? 4roky alebo už iba tých 29mesiacov? poprosila by som vás o upresnenie nakoľko s postupeným lízingom sa stretávam prvýkrát a nechcela by som niečo pokaziť jeho zaradením ako aj ohľadne odpisov. dakujem za trpezlivosť a inštrukcie

Skús si pozrieť toto, včera som to riešil: http://www.porada.sk/t206295-zaradenie-lizing-auta.html . Možno Ti to pomôže, je to podobné, aj keď trochu iné. Odpisy sú iba účtovné leasingové za jednu zmluvu pokračujú a uplatňujú sa celé, ako daňový náklad.
Chrusťa
06.01.13,08:27
ďakujem a-je-to, avšak mám dotaz, nemôžem zaradiť auto do obstarania vo výške zostávajúcich splátok? Nie je to ZC predchádzajúceho nájomcu a tým pádom moja OC? To len, aby som sa vyhla tejto tvojej inštrukcii "Auto príjmeš v celej obstarávacej cene nového, podľa pôvodnej faktúry k vzniku keasingu – istiny bez dph do majetku a hneď odpíšeš, iba na karte majetku, bez uplatnenia v účtovníctve toľko 1/36, koľko mesiacov až do 9/2012 nebolo v podnikaní a vyčísliš jeho zostatkovú cenu ku dňu prepisu na IČO"
Chrusťa
15.01.13,16:40
môžem poprosiť ešte ohľadne toho nešťastného lízingu niekoho skúseného? Jedná sa mi o zmluvu o postúpení lízingu. Zmluva pôvodná bola uzavretá v júni 2011, my sme prebrali lízing v decembri 2012 za nezmenených podmienok. Mám však problém so zaradením na majetkovej karte a tým pádom aj s odpismi. Neviem ako na to. Postupujem kt. spôsobom? Vzťahujú sa na mna ustanovenia po 1.1.2012 al. tie, kt. platili do 31.12.2011, kt. opäť od 1.3.2012 platia naďalej? V zmysle spl. kalendára pôvodná dlžka lízingu bola 48 mesiacov. Nám ostáva ako novému nájomcovi do skončenia lízingu ešte 29 mesiacov. Kedy si môžem uplatniť svoj 1. účt. ako aj dań. odpis? už aj za december 2012 kedy bol lízing postúpený na nás? čo sa týka lízingu mám z neho hotový hokej. Môže mi to niekto polopaticky vysvetliť, aby som nezaradila a hlavne nevyrátala zle odpisy?
tweedle
17.03.13,13:12
nemohol by sa k tomu niekto vyjadriť? mám rovnaký problém