Kepro
06.12.09,18:34
Zdravim, rozhlodli sme sa kupit 3 izbovy byt o rozlohe 54m2. Byt je v povodnom stave, boli menene iba stupacky

chceme zmenit dispoziciu bytu a spravit murovane priecky z odlahceneho materialu.

Chcem sa opytat ako mne majtelovi bytu aka je moja obcianska povinnost nahlasit zmeny kde a ako?

Nosne priecky su len obvodove, vsetky steny v byte su papierove :)

mesto: Kosice
zdenka131
06.12.09,18:52
Doklady potrebné k žiadosti o povolenie stavebných úprav v byte /najčastejšie sa opakujúcich/, ktoré podľa § 57 stavebného zákona majú ohlasovaciu povinnosť.

■ základné doklady:

- ohlásenie stavebných úprav /žiadateľ, miesto vykonania stavebných úprav, vzťah žiadateľa k miestu stavebných úprav/
- list vlastníctva – nie starší ako 6 mesiacov, /kúpna zmluva, zmluva o prenájme so súhlasom vlastníka a LV/
- jednoduchý náčrt bytu /pôdorys/ jestvujúci stav, nový stav
- súhlas správcu bytového domu, resp. predsedu spoločenstva

■ ostatné prílohy závisia od rozsahu a druhu stavebných úprav :

v prípade úpravy nenosných priečok:
- statický posudok, ktorý preukáže, že stavebné úpravy nezasahujú do statiky

v prípade zásahov do nosných priečok, zateplenia loggií a zmeny účelu využitia
- treba požiadať o stavebné povolenie

Stavebný úrad podľa uváženia si môže vyžiadať ďalšie doplňujúce doklady / napr. zabezpečenie stavebného dozoru/.

Stavebné úpravy je možné začať až po písomnom oznámení stavebného úradu, že nemá námietky voči ohláseným stavebným úpravám.

udržiavacie práce, ktoré nepodliehajú ohláseniu:

- výmena obkladov a dlažieb, maliarske práce
- výmena okien a dverí
- výmena zariaďovacích predmetov: vaní, umývadiel, WC,
- výmena radiátorov
Kepro
06.12.09,19:04
hmm sused na 2 poschodi kamarat, vraj ze dali iba vediet spracovy ze budu prerabat jadro a nic viac. Moze to stacit?
Brčo
06.12.09,19:19
Pred 3 rokmi som komplet prerebal byt v Trnave(jadro,rozvody,okna podlahy,radiatory,zateplenie balkonu) a stačilo prísť na mestký úrad a rukou vypísať oznámenie o rekonštrukcii bytu zo zoznamom prác a ako dlho to asi bude trvať.Pani pri okienku dala "štempel" a kópiu som vyvesil na nástenke ako oznam pre susedov,aby sa nesťažovali:)
Laco-monter
06.12.09,19:42
Ja som prerabal jadro v septembri 2001,začal som búrať presne 11.septembra,to si nevymýšľam, naozaj.

Inak ,som nikomu nič nehlasil, mal som to v paži.Veď som to financoval zo svojich peňazí.
Mal som trochu aj malu dušičku,že ma niekto bonzne, ale nikto nič.

Ale dnes by som už nejaké papiere vybavil.

Ale hlavne doporučujem skor prerabať a až potom sa nasťahovať,lebo aj bývať aj prerábať byt,je snáď to najhoršie,čo može človeka postihnuť.
Brčo
06.12.09,19:47
Ale hlavne doporučujem skor prerabať a až potom sa nasťahovať,lebo aj bývať aj prerábať byt,je snáď to najhoršie,čo može človeka postihnuť.
Tak s tým plne súhlasím:D
Kepro
06.12.09,19:48
tak je to povodny stav :D takze nove jadro, sanita, podlahy, okna tak tam sa byvat neda :D ako da ale ani kuchynska linka tam neni :P iba plastove okna v 2 izbach :)
sito
07.12.09,06:18
Osobná skúsenosť: Prerábanie jadra, oznámenie stavebnému úradu, schválenie od statika ( 500 Sk. ), schválenie správcu. Pôvodné miesto, pôvodný stav, ale iné materiály.

Prerobenie kuchyne, prerobenie plynového potrubia, vybudovanie špajze v chodbe, prepojenie kuchyne s obývačkou, rezanie panelu, vymurovanie drevenej steny lodžie.

Povolenie stavebného úradu, súhlas statika, súhlas plynárov, vyjadrenie správcu ( nedoporučenie, alibizmus ). Podmienka stavebného úradu 2/3 podpisov vlastníkov v dome, nie vo vchode a súhlas.

Neverím, že nosné steny sú len obvodové a ostatné steny sú s papiera?

Výhodou je, že byt je prázdny, treba všetko prerobiť a využiť tu možnosť.

Je pravdou, že všade môže byt k prerábaniu bytu iný postoj úradov.

Ja som si splnil svoju povinnosť, aby som mal čisté svedomie. Ale v dome sa robili úpravy aj bez potrebných povolení a bez následkov na dome a aj následkov úradov.
Kepro
07.12.09,11:23
Neverím, že nosné steny sú len obvodové a ostatné steny sú s papiera?


tak potom moze byt nosna stena z umakartu??? lebo priecky su umakart alebo jak sa to vola :) lisovani papier zo zivicou...
Lianka
07.12.09,11:32
Este taky detail:

Pozri v domovom poriadku - po vybaveni vsetkeho vyssie uvedeneho je vhodne vyvesit oznamenie vopred do vchodu, ze sa budu realizovat stavebne upravy, aby susedia mali strpenie. :) Malickost, ale ver tomu, ze lepsie to susedia znesu, ako rachot cely den a netusia preco, a ako dlho bude trvat.
sito
07.12.09,21:20
tak potom moze byt nosna stena z umakartu??? lebo priecky su umakart alebo jak sa to vola :) lisovani papier zo zivicou...

To je jedno, či papier, alebo umakart. Minimálne dve steny sú nosné, ktoré oddeľujú susedné byty po vertikále. Chceš povedať, že vstupné dvere do bytu sú osadené v papieri, načo by tam boli. A ak sa ti zakrúti hlava a spadneš do susedného bytu cez papierovú stenu. Ak áno, kúpil si byt vo filmových atelieroch. Atrapu.

Ale videl som aj tie biedne steny. ale aj tie nosné priečky.
Kepro
08.12.09,00:01
umakar ale medzi izbami pisal som ze obvodove steny su nosne :) cize zo susedmi a vchod do bytu :) priecky v byte su umakart a tie nosne niesu urcite
Halli
08.12.09,09:33
priecky v byte su umakart a tie nosne niesu urcite


:eek:
sito
08.12.09,10:41
umakar ale medzi izbami pisal som ze obvodove steny su nosne :) cize zo susedmi a vchod do bytu :) priecky v byte su umakart a tie nosne niesu urcite

Tak, už sa chápeme?

Bežne je to tak, že je dom a má obvodové múry, prípadne panely. V ňom sú byty. Hranice, steny bytov sú nosné priečky domu, bytov. Všetko ostatné je papier. Sedí.


Myslím, že vo vašom dome je treba nákres prerobenia bytu a treba statický posudok. Ten kto to projektoval a počítal len s papierom a nie s tým, že si to budú chcieť niekedy v budúcnosti vymurovať. Treba odborné vyjadrenie, aké materiály použiť pri prerábaní, aby nebola narušená statika domu.

Čo sa stane keď to spravíte všetci? Nepovolí niečo? A bez povolenia.
Kepro
08.12.09,11:04
dakujem Sito ze si to pochopil :) tak je to presne myslene :)
tak material chceme pouzit PORFIX na jadro steny 75ky a na kuchynu kvoli linke 100

tak i tak si myslim ze jedno murovane jadro je vzdy lahsie ako stare 4 dubove skrine v byte tazke jak hovado :)
hlavne podla mna sa byty stale a stale odlahcuju kedze nabytok ludia chcu cim mensi
Chobot
08.12.09,11:41
dakujem Sito ze si to pochopil :) tak je to presne myslene :)
tak material chceme pouzit PORFIX na jadro steny 75ky a na kuchynu kvoli linke 100

tak i tak si myslim ze jedno murovane jadro je vzdy lahsie ako stare 4 dubove skrine v byte tazke jak hovado :)
hlavne podla mna sa byty stale a stale odlahcuju kedze nabytok ludia chcu cim mensi

Aj tak by bol dobrý ten posudok statika, aby si vedel, aká je zaťažiteľnosť podlahy, či okrem tých dubových skríň unesie ešte aj niekoľko murovaných stien.
sito
08.12.09,21:26
dakujem Sito ze si to pochopil :) tak je to presne myslene :)
tak material chceme pouzit PORFIX na jadro steny 75ky a na kuchynu kvoli linke 100

tak i tak si myslim ze jedno murovane jadro je vzdy lahsie ako stare 4 dubove skrine v byte tazke jak hovado :)
hlavne podla mna sa byty stale a stale odlahcuju kedze nabytok ludia chcu cim mensi

Na tu stenu kde chceš dať linku by som dal aj viac ako 100 mm.

Myslím, že Zdenka131 ti dala vyčerpávajúcu odpoveď. Alebo uver susedovi s druhého poschodia. Nejak to dopadne?

Ale aj tak, 54 m2? Ak je dom široký 10 m, potom šírka bytu je 5,4 m, ak sú všetky steny papierové, nemusia niesť strop?
Laco-monter
16.12.09,08:55
ak si myslis,ze 4 dubové skrine sutazsie ako celé vymurované jadro,tak sa velmi mylis.
Moj prepocet a vlastne aj skutocnost,ked som prerabal jadro svojpomocne

vaha v kg.

tvarnice YPOR celkom asi 400 kg,
obkladačky a dlažba viac ako 450 kg
vyrovnavaci poter okolo 150 kg

teda zatazenie podlahy je viac ako 1000 kg (!)

samozrejme,že nie na jednom mieste,lebo vaha sa rozkladá na celu plochu,
ale je to zatazenie,ktore tam predtym nebolo
a treba z tym pocitat ze pri bytoch z vacsím rozponom nosnych stien by taketo zatazenie mohlo sposobit neskor problémy(hlavne v tych bytoch,sovietskeho typu,kde ak behaju deti v byte nad vami,tak sa kýve luster)
lenze stastie je v tom,ze rozpon nosnych stien je malý okolo 3-4 m a tak to zatazenie nosné panely vydržia.
Btw. co by sa stalo ak by si každý prerobil jadro?
Nestalo by sa vobec nic,len by sa cela bytovka nadherne spevnila,lebo vymurované steny na kazdom podlazi v tom istom mieste by posobili ako vyztuha.
sito
16.12.09,15:16
Nestalo by sa vobec nic,len by sa cela bytovka nadherne spevnila,lebo vymurované steny na kazdom podlazi v tom istom mieste by posobili ako vyztuha. 08-12-09 11:26 PM

Správne, len aby sa nezačalo v byte na najvyššom poschodí a postupne dolu. To by bola záťaž. Nie výstuha.

Zvyčajne sa to nerobí postupne, ale kto na to má, nezáleží na poschodí. A váha je váha. Zaťaženie pôsobí vždy.
Kepro
06.01.10,13:15
no takze cena materialu je 1715eur okrem vane umyvadla zachodu hadic
cena neni finalna su to ceny z internetu bude nizsia no ale teraz mam cenovu ponuku od kolegu co dal este ceny na 50%...
2458EUR za pracu!!!
buranie -> 1.5EUR/m2 -> 73m2 -> 109E
vymurovanie -> 5,5eur/m2 -> 56m2 -> 308E
sklotextilna mriezka -> 4eur/m2 -> 138m2 -> 552e
stierka -> 4,3eur/m2 -> 95m2 -> 408eur
ulozenie sadrokartonu -> 12eur/m2 -> 4m2 -> 48e
ulozenie dlazby -> 12eur/m2 -> 17m2 -> 204eur
ulozenie obkladu -> 12eur/m2 -> 30m2 -> 360eur
Plavajuca podlaha - 4eur/m2 -> 35m2 -> 140eur
vypocet materialov -> 2,5eur/m2 -> 54m2 -> 135eur
nakres v programe -> 1,5eur/m2 -> 54m2 -> 81eur
lubica_02
06.01.10,18:15
Na jednoduchú úpravu v byte je potrebné ohlásenie stavebnému úradu v meste, s nákresom pôvodným ako aj s novou situáciou,
tam rozhodnú čo a ako je potrebné vykonať...
pri inej dispozícii bytu je treba povolenie na prestavbu, s konkrétnym projektom a pôvodným pôdorysom bytu - potom rozhodnú na MÚ na stavebnom odbore či treba statický posudok a prehodnotia materiály použité na prestavbu a celý projekt
Kepro
06.01.10,18:54
na Prazsky typ bytov v KE staticky posudok netreba mi vravel znamy co uz robil jadra...
Zitulda
06.01.10,19:19
na Prazsky typ bytov v KE staticky posudok netreba mi vravel znamy co uz robil jadra...
Prosím Ťa prezraď mi meno...alebo pošli mi ss-kou kontakt na takého príma odborníka, čo tie jádra robil a dokonca v Košiciach Som tiež KE a budem rada. Síce píšeš, že ich robil, tak to on nepotrebuje statický posudok, ale potrebuje to majiteľ pre ohlasovaciu povinnosť. Ja mám také skúsenosti a jedná sa o bloky systému T08 B, že priečku medzi dvoma izbami(boli úzke a majiteľ sa rozhodol radšej mať jednu veľkú) pre jej vybúranie (hr.8 cm zo siporexu) musel byť doložený statikom presný popis búrania a zabezpečenia steny aby sa zabránilo jej zrúteniu...a to vie narobiť škody dosť veľké.
Kepro
06.01.10,19:28
ziadna stena v byte neni nosna medzi izbami iba obvodove bytu tak mi povedz aka statika viaze na drevenej stene? ziadna...
Zitulda
06.01.10,19:36
ziadna stena v byte neni nosna medzi izbami iba obvodove bytu tak mi povedz aka statika viaze na drevenej stene? ziadna...
Kepro...to je odpoveď na môj príspevok??? A odkiaľ si vzal, že steny medzi izbami sú drevené??? V ktorom stavebnom systéme je Blok...alebo aspoň ulicu napíš. Veď ani na Lunníku VIII nie sú steny drevené...to by už na to prišli a dávno ich rozobrali.
Kepro
06.01.10,19:37
hmm cela terasa? ;) nesporova, gudernova, povazska, snp este neviem co ma napadla priecky medzi izbami su iporky ;) iba medzi bytmi su mury takze tak ;)
lubica_02
06.01.10,19:54
na Prazsky typ bytov v KE staticky posudok netreba mi vravel znamy co uz robil jadra...
jeden známy je dobrá vec - ale bohužiaľ, ak nesedí na stavebnom odbore MÚ a nepožehnáva prestavby, musíš sa riadiť tým, kto rozhoduje a kto na tej stoličke hačá , prípadne môžeš znášať následky. Myslím, že nie je o čom polemizovať, treba konať .:D
Zitulda
07.01.10,07:31
hmm cela terasa? ;) nesporova, gudernova, povazska, snp este neviem co ma napadla priecky medzi izbami su iporky ;) iba medzi bytmi su mury takze tak ;)
No sú to byty T08 B...ako som písala a až teraz si uviedol správne...priečky medzi izbami sa stavali z póobetónových stenových dielcov teraz je technológia iná...stenové dielce sa nerobia a sú iba pórobetónové tvárnice nazývajú sa Ypor.
V predošlom príspevku si písal o inom- citujem Ťa:
umakar ale medzi izbami pisal som ze obvodove steny su nosne :) cize zo susedmi a vchod do bytu :) priečky v byte su umakart a tie nosne niesu urcite
Kepro
11.01.10,19:23
Nakoniec sme sa rozhodli to zobrat do vlastnych ruk :) stierku som robil v starej firme vase typy postupy napady ako staviat steny + omietky z porfix rad si ich vypocujem :)
ako na diery v stene atd ako murovat kupelnu a WC? treba pod to stierku?
Kepro
15.01.10,22:32
hallo mozete niekto poradit??? nejake rady a comu sa vyvarovat...
Chobot
15.01.10,23:40
hallo mozete niekto poradit??? nejake rady a comu sa vyvarovat...

Prečo čakáš, že ti padne do lona niečo. Nahoď si google a hľadaj a čítaj. Snáď nečakáš, že ti tu niekto bude popisovať kompletné pracovné postupy a návody. Na nete je ich dosť.