najomka
06.12.09,18:50
Poraďáci, prosím Vás o pomoc. Je na mňa písaný byt jednej mojej veľmi blízkej príbuznej osoby. Súhlasila som s tým, lebo na tú osobu z istých rodin. dôvodov nemohol byť byt napísaný. Ide o to, že niekedy sa k nám korektne nesprávajú ani tí najbližší príbuzný. Ústna dohoda ďalej znie, že dotyčná blízka príbuzná osoba si bude platiť mesačné poplatky správcovi a pod. Proste všetky poplatky s tým bytom, tak ako keby bol na ňu písaný aj v katastri nehnuteľností. Chcem sa však poistiť, pre prípad, že by to tak nebolo, že by napr. v budúcnosti odmietala (správcovi a pod.) platiť poplatky a pod. Uvažovala som s tou osobou uzavrieť nájomnú zmluvu. Lenže až teraz si uvedomujem, že neviem ako to ošetriť... totiž, nebudem zisková, pôjde len o to, aby si tá osoba plnila poplatkové povinnosti, ako keby bola majiteľka bytu. Keď však bude zmluva, ze jej prenajímam byt, tak daňový úrad mi za prenájom strhne dań. Prosím pripnite sem nájomnú zmluvu na byt alebo ma upozornite, kde taká zmluva na porade.sk už je, a poraďte ako ošetriť to, že jej byt síce prenajímam, ale vlastne ona bude platiť len povinné poplatky, a ja z toho zisk nemám. Ďakujem vopred za Vašu pomoc.
Mária27
06.12.09,18:35
V tomto prípade máte uzatvorenú zmluvu o výpožičke ústne, potvrdte ju písomne a upresnite v nej tie platby. Užívateľ má právne postavenie detentora, neplatí ti nič, ale sa musí o byt riadne starať - všetko platiť, udržiavať.

Zmluva o výpožičke má základné náležitosti, presne popísaný byt, kto komu ho prenecháva bezplatne, dokedy. Okrem platieb tam napíš, že mu byt prenechávaš za starostlivosť oň - bezdôvodne sa neobohatí.

Pozri obč. zákonník:

Šiesta hlava
ZMLUVA O VÝPOŽIČKE
§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
§ 660
Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.
§ 661
(1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
(2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.
§ 662
(1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
(2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
najomka
20.12.09,18:32
Odpoveď som pozerala už dávnejšie.Chcem poďakovať za pomoc. Nemám bežne prístup na internet, preto ďakujem s oneskorením.
misoft
21.12.09,15:00
Dôležité upozornenie!!!!!
Prenájom bytu je potrebné registrovať na daňovom úrade (je jedno, komu sa prenajíma). Viac http://www.sme.sk/c/3547631/prenajom-bytu-uz-treba-prihlasit.html