Kristinka1402
06.12.09,19:02
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať: Jeden zamestnanec má u nás p.pomer na dobu určitú do 31.12. Už dnes viem, že mu nebude stačiť dovolenka na Vianoce, chýbajú mu dva dni. V tomto prípade mu nemôžem dať prečerpanú dovolenku, všakže? Dá sa to riešiť ešte nejak inak ako neplateným voľnom? Šéfka o tom moc nechce počuť, pretože keď má zamestnanec neplatené voľno, musí za neho platiť zdravotnú (aspoň si to myslím, nemala som zatiaľ takýto prípad). Paragraf si zamestnanec zobrať nechce (asi sa bojí lekára). Ako by som to mohla spraviť?

Ešte sa chcem opýtať, ak by sa mi niekedy v priebehu roka stalo, že by mi nejaký zamestnanec vystúpil a mal prečerpanú dovolenku, ako sa to rieši so sociálnou poisťovňou? Predsa to treba akosi vykázať, že?

ďakujem za odpovede!!!!
Jana Motyčková
07.12.09,07:27
A voľno chce on, alebo v organizácii sa nebude pracovať?
Ak chce voľno on - potom neplatené voľno. ZP by sa platilo navyše, iba ak by mal mzdu menej ako minimálnu mzdu.
Ak nemá prísť do práce z dôvodu, že firma bude zatvorená, potom je to prekážka na strane zamestnávateľa - ak nemáte kolektívnu zmluvu, tá je platená 100% priemerom (ako dovolenka).
Kristinka1402
08.12.09,09:22
Cez Vianoce sa u nás nebude pracovať, takže ako píšete by to bola prekážka na strane zamestnávateľa. (neustrážila som mu dovolenku, takže mu nebude stačiť)

Ako by sa riešila tá prečerpaná dovolenka? (napr. ak by mal zamestnanec vo februári výstup a mal dva dni prečerpanej dovolenky) Treba to riešiť so sociálnou poisťovňou? Ďakujem!!!!
katka50
08.12.09,10:26
Cez Vianoce sa u nás nebude pracovať, takže ako píšete by to bola prekážka na strane zamestnávateľa. (neustrážila som mu dovolenku, takže mu nebude stačiť)

Ako by sa riešila tá prečerpaná dovolenka? (napr. ak by mal zamestnanec vo februári výstup a mal dva dni prečerpanej dovolenky) Treba to riešiť so sociálnou poisťovňou? Ďakujem!!!!
Jednoducho zrazíš prečerpanú dovolenku, zníži sa Ti vym.základ a tým pádom sa Ti znížia aj odvody do ZP a SP.
Zákonník práce § 117

§ 117
Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.