gurusk
07.09.05,11:29
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
Katarína STR
07.09.05,09:51
Všetko môžeš dať jednorázovo do výdavkov, do kolonky drobný majetok.
Inak sprav si aj zoznam všetkého drobného majetku, ktorý si ešte kúpil.
gurusk
07.09.05,09:55
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM
Katarína STR
07.09.05,09:57
:) .
KEJKA
07.09.05,18:38
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?ja to tak jednoznačne nevidím. prvý počítač a prvá tlačiareň plus program - ak bol kúpený spolu s PC, prevyšuje 30000 Sk. Tlačiareň funguje len spolu s PC. Takže pozor - môže byť polemika s DU.
Osobne by som to tiež riskla, ale chcela som poukazať na možné daňové riziko.
Katarína STR
08.09.05,04:31
No pozrite, on si kúpil počítač + software = 27.655,50 SK
Tlačiareň si ešte len ide kúpiť za 4.999,-Sk a podľa mňa tlačiareň nezvyšuje hodnotu počítača.
Katarína STR
08.09.05,04:34
Ale je pravda, že DU občas vŕta do čoho nemá. Je len na každom znás ako si čo obháji.
Johanka
08.09.05,06:10
Tu treba posúdiť to, či je tlačiareň samostatne funkčná. Žiaľ , funguje len keď je prepojená s počítačom, takže jeho hodnotu zvyšuje. Dalo by sa to možno obkecať ak ide multifunkčné zariadenie - tlačiareň, kopírka, scanner ....

S týmto mám kopu "zlých" skúseností z daňových kontrol.
sway
08.09.05,06:17
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
Ja súhlasím s Johankou a Lidou, ak nemá viac počítačov, tak tlačiareň navyšuje cenu počítača a musí sa už začať odpisovať, nakoľko presiahol súbor vecí 30 000 Sk...., dala by sa dať do DHIM ak by mal mapríklad dva počítače a prehadzoval by ju z jedného na druhý...;)
Katarína STR
08.09.05,06:22
Tu treba posúdiť to, či je tlačiareň samostatne funkčná. Žiaľ , funguje len keď je prepojená s počítačom, takže jeho hodnotu zvyšuje. Dalo by sa to možno obkecať ak ide multifunkčné zariadenie - tlačiareň, kopírka, scanner ....

S týmto má kopu "zlých" skúseností z daňových kontrol.
Johanka, ja som už dávnejšie a nájdeš to aj v starých príspevkoch, bojovala o to, že sa tlačiareň odpisuje spolu s počítačom.
Dosť názorov ma presvedčilo a aj kontrola z DU, že sa to môže odpisovať aj zvlášť, respektíve, že sa to dá zvlášť do výdavkov réžie.

Tak už fakt neviem.
Susan
08.09.05,06:24
No pozrite, on si kúpil počítač + software = 27.655,50 SK
Tlačiareň si ešte len ide kúpiť za 4.999,-Sk a podľa mňa tlačiareň nezvyšuje hodnotu počítača.
Nakolko tlaciaren sama o sebe nie je funkcna, iba ak je pripojena k PC, tak by som ju priradila k PC+software a tak hodnota tychto zariadeni prevysuje 30-tis.
Katarína STR
08.09.05,06:24
Presne tento názor som presadzovala aj ja.
sway
08.09.05,06:33
Johanka, ja som už dávnejšie a nájdeš to aj v starých príspevkoch, bojovala o to, že sa tlačiareň odpisuje spolu s počítačom.
Dosť názorov ma presvedčilo a aj kontrola z DU, že sa to môže odpisovať aj zvlášť, respektíve, že sa to dá zvlášť do výdavkov réžie.

Tak už fakt neviem.
Katarínka,aj ja som si istá, že sa môže tlačiareň aj účtovať do réžije, ale musia byť splnené nejaké podmienky, ako som hovorila dole, ak má napríklad 5 PC už dva roky a kúpi tlačiareň, zapojí ju ku ktorémukoľvek a tým pádom je tlačiareň samostatná, a do tých 30 000 ide na 501 xx.

Avšak pri kúpe prvého PC by jej ju určite prifarili k tomu PC !! - podľa mňa každú vec treba posudzovať individuálne, nič nie je jednoznačné..., preto sa tu takto trápime.....
************************************************** **

- nenakuknete na príspevok o skladoch? - neviem či to viem....http://www.porada.sk/showthread.php?t=12586

díík aj ja....;)
Katarína STR
08.09.05,06:35
sway
08.09.05,06:48
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3784&highlight=samostatn%E1
.........jasné nakukla som tom presne môj názor !!!!:p
Katarína STR
08.09.05,06:53
No vidíš, tak ja už fakticky neviem.
Toľko som za ten svoj názor bojovala a nakoniec ma presvedčili, že sa to nemusí spolu odpisovať.
Ale je fakt, že všetko záleží od daňovákov.
Ide len o to, kto si to vie a môže obhájiť.
A zase je pravda, že SZČO až tak strašne nechodia na kontrolu ako s.r.o. čkám.
Ja byť SZČO, tak to dám celé do drobného majetku a hotovo.
sway
08.09.05,07:23
........veď o tom to všetko je, každý nech si povie názor ale ten kdo to musí v realite urobiť nech sa rozhodne sám..., či už riskantne alebo nie, ja by som to určite odpisovala....
Magda
09.09.05,20:08
Ja teraz neviem, nie je softver NIM. PC + tlačiareň by som určite odpisovala spolu, ale softver by som k tomu asi nepriradila. Je noc a možem sa mýliť.
Jana Acsová
10.09.05,07:23
Ja teraz neviem, nie je softver NIM. PC + tlačiareň by som určite odpisovala spolu, ale softver by som k tomu asi nepriradila. Je noc a možem sa mýliť.Áno aj nie. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Softvér nakupovaný s hardvérom je súčasťou vstupnej ceny hardvéru a odpisuje sa spolu s ním.

Softvér nakupovaný samostatne je samostatný nehmotný majetok. (aj keď diskusie o tejto problematike na Porade prebiehali dosť búrlivohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Môj názor je taký, ako uvádzam.)
Jana Acsová
10.09.05,07:29
A čo sa týka PC a následne dokupovaných komponentov, môj názor je, že je potrebné zvážiť každú účtovnú operáciu zvlášť. Keby sme k nákupu pristúpili so zreteľom na funkčnosť a zaradili v čase uvedenia do prevádzky to, čo v tej ktorej chvíli fyzicky sprevádzkujeme vychádza mi:

- PC + softvér (za predpokladu, že softvér bol súčasťou dodávky hardvéru) ... ak PC reálne využívam ... mám splnené všetky prevádzkové podmienky a teda zaradím do použitia (či znákladujem jednorázovo, alebo cez odpisy, závisí na interných podmienkach)

- následné nákupy týkajúce sa PC by som posúdila individuálne a daňovo sledovala so zreteľom, či mi spĺňajú v úhrne za zdaňovacie obdobie hodnotu 30 tis. Sk (opäť v závislosti od interných podmienok)

Poznámka:
Ak by PC nebol využívaný až do momentu nákupu tlačiarne - neboli splnené podmienky jeho sprevádzkovania a teda vstupnú cenu by mi ovplyvnil aj nákup tlačiarne, vtedy by sa jednalo o súbor vecí, ktorý by sa odpisoval spoločne so zreteľom na všetky jeho súčasti.
KEJKA
10.09.05,09:31
- následné nákupy týkajúce sa PC by som posúdila individuálne a daňovo sledovala so zreteľom, či mi spĺňajú v úhrne za zdaňovacie obdobie hodnotu 30 tis. Sk (opäť v závislosti od interných podmienok)

ale technické zhodnotenie k majetku v roku zaradenia neexistuje. Takže ak sa tlačiareň kúpi aj ked dodatočne a logicky sa dá využiť len v spojitosti s PC, pričom sa dá povedať, že sa zvýšilo-rozšírilo pouťitie PC (o tlačove výstupy), tak o tú tlačiareň treba zvýšiť ceni DM.
Jana Acsová
10.09.05,09:45
ale technické zhodnotenie k majetku v roku zaradenia neexistuje. Takže ak sa tlačiareň kúpi aj ked dodatočne a logicky sa dá využiť len v spojitosti s PC, pričom sa dá povedať, že sa zvýšilo-rozšírilo pouťitie PC (o tlačove výstupy), tak o tú tlačiareň treba zvýšiť ceni DM.Z ktorého § vychádza tento uzáver?
andrej_rv
10.09.05,10:44
Takže ak sa tlačiareň kúpi aj ked dodatočne a logicky sa dá využiť len v spojitosti s PC, pričom sa dá povedať, že sa zvýšilo-rozšírilo použitie PC (o tlačove výstupy), tak o tú tlačiareň treba zvýšiť ceni DM.Áno, vo všeobecnosti to daňováci naozaj takto vykladajú. Ale mám otázku. Ak kúpim príves za auto - tiež rozšíri použitie auta, a využiť sa dá tiež len v spojitosti s autom, nie samostatne. Účtuje niekto z Vás nákup prívesu ako zhodnotenie auta ? Zvyšuje o príves jeho vstupnú cenu ? A podobne je to napr. s pluhom či kosačkou za traktor, nestretol som sa u daňovákov s požiadavkou účtovať to ako tech.zhodnotenie traktora alebo ako súbor majetku s traktorom (ani vtedy, ak má gazda len 1 traktor). A je to podľa mňa v podstate analogický prípad ako s PC a prídavnými zariadeniami (scanner, tlačiareň, plotter...).
STRELEC
10.09.05,11:27
Áno, vo všeobecnosti to daňováci naozaj takto vykladajú. Ale mám otázku. Ak kúpim príves za auto - tiež rozšíri použitie auta, a využiť sa dá tiež len v spojitosti s autom, nie samostatne. Účtuje niekto z Vás nákup prívesu ako zhodnotenie auta ? Zvyšuje o príves jeho vstupnú cenu ? A podobne je to napr. s pluhom či kosačkou za traktor, nestretol som sa u daňovákov s požiadavkou účtovať to ako tech.zhodnotenie traktora alebo ako súbor majetku s traktorom (ani vtedy, ak má gazda len 1 traktor). A je to podľa mňa v podstate analogický prípad ako s PC a prídavnými zariadeniami (scanner, tlačiareň, plotter...).Možno sa daňováci opierajú o §5 ods.5 a nadväzne ods 3b paragrafu Opatrenia MF zo 17.12.2002, kde je definovaný krátkodobý hmotný majetok ako "samostatná hnuteľná vec, alebo súbor hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok..." (do 30 tis. ...). PC tlačiareň ozaj ani teoreticky sa nedá použiť ináč, než za použitia PC. Spomínané príslušenstvo traktora nie je len príslušenstvom, ale je (teoreticky) schopné samostatného fungovania na účel pre ktorý bolo zakúpené. O zaradení scanera napr. by som rozhodol individuálne, ak viem že má funkcie, kedy mi slúži pre zabezpečenie ... príjmu úplne samostatne. Sú typy, ktoré bez PC kopírujú. Viem si to obhájiť.
Naopak príslušenstvo Catterpilaru, ináč skoro zhodné s tým "traktorovým" (niektoré) nemôžem dať sólo, lebo spôsobom zapojenia a súčinnosťou s automatikou a hydraulikou stroja fungujú len spolu s ním. Ani nie na inom obdobnom zemnom stroji. Zdá sa mi to byť individuálnym.
Jana Acsová
10.09.05,11:39
kde je definovaný krátkodobý hmotný majetok ako "samostatná hnuteľná vec, alebo súbor hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok..." (do 30 tis. ...).
Nie je to chybne interpretované?
andrej_rv
10.09.05,11:47
... PC tlačiareň ozaj ani teoreticky sa nedá použiť ináč, než za použitia PC. Spomínané príslušenstvo traktora nie je len príslušenstvom, ale je (teoreticky) schopné samostatného fungovania na účel pre ktorý bolo zakúpené. Nevidím žiadny preukazný rozdiel. S pluhom sa dá len orať. S traktorom, jedným či druhým. Alebo koňom. S tlačiarňou sa dá len tlačiť. S PC, jedným alebo druhým. Alebo notebookom. Ani tlačiareň ani pluh nie sú príslušenstvom - jedno aj druhé je schopné samostatného fungovania pre účel, pre ktorý bolo zakúpené. Neviažu sa na konkrétny PC ani na konkrétny traktor. Že sa to poníma rozdielne, je to podľa mňa len prevzatie myslenia DÚ (k problematike PC).
Caterpillar - úplný súhlas, to by som účtoval rovnako. Ale v podstate nejde o vážnu tému, je to len taký pokus o netradičný pohľad na problém :) .
STRELEC
10.09.05,12:12
Nie je to chybne interpretované?Nuž presvedčenie z mojej strany bolo také, že som presvedčil aj DÚ. Ohľadom toho Catterpillaru to nie je náhodný príklad.

Téma ma až tak nezaujala, ako skutočnosť, že sa nápadne podobala na nedávnu skúsenosť, našťastie s pomerne zábavným koncom (:)) a s :) uzatvorením kontroly.
Leto bolo menej uhorkové ako som myslel a dúfal. Práve aj kvôli kontrolám.

O tom PC a tlačiarni som niekde niečo hodnoverného čítal. Vyhovujúce "nesamostatnej " teórii, ale kde ...
Jana Acsová
10.09.05,12:39
V prípade chybnej interpretácie som mala na mysli spojenie pojmov krátkodobý hmotný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok ...

Taký majetok neexistuje. Buď je krátkodobý, alebo s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
10.09.05,12:49
Nuž presvedčenie z mojej strany bolo také, že som presvedčil aj DÚ. Ohľadom toho Catterpillaru to nie je náhodný príklad.
Ani môj s pluhom... Po jeho použití mi tlačiareň pri kontrole v daňových výdavkoch ponechali. Ale každá kontrola je iná. A výsledok často závisí nie od toho, kto má pravdu, ale od toho, ako kto vie svoj postoj zdôvodniť. Pri našich "jednoznačných" zákonoch zvlášť :) .
STRELEC
10.09.05,12:49
V prípade chybnej interpretácie som mala na mysli spojenie pojmov krátkodobý hmotný majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok ...

Taký majetok neexistuje. Buď je krátkodobý, alebo s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Budem sa musieť vyhnúť skratkovitým citátom i formuláciám. Vďaka za porozumenie pre "úlety" :) .
Jana Acsová
10.09.05,12:52
blaža
10.09.05,14:41
ja to tak jednoznačne nevidím. prvý počítač a prvá tlačiareň plus program - ak bol kúpený spolu s PC, prevyšuje 30000 Sk. Tlačiareň funguje len spolu s PC. Takže pozor - môže byť polemika s DU.
Osobne by som to tiež riskla, ale chcela som poukazať na možné daňové riziko.
Ja plne súhlasím s Lidou, pretože my sme tiež mali kontrolu z daňového úradu a presne na tlačiarni stavali problém. I keď sme sa snažili obhájiť, že tlačiareň je používaná aj k inému počítaču, dostali sme odpoveď, že "prvý počítač kúpený do firmy musí mať predsa aj tlačiareň, to znamená, že je súčasťou počítača. Takže ja by som neriskovala a radšej by som ho zaradila ako HIM a odpisovala ho.
Katarína STR
12.09.05,10:10
Ešte jedna otázka :
ak by sa kúpil počítač + SW v roku 2005 a neprevýšil by hodnotu 30.000,- Sk, každý z vás by ho dal automaticky do výdavkov a neodpisoval by ho.
Tlačiareň by sa kúpila v roku 2006 a tiež by hodnotu 30.000,- neprevýšila. Tak by sa tiež dala do výdavkov.

Ale ak sa to kúpi v jednom roku, tak sa to musí odpisovať ?

Podľa mňa počítač + software ide priamo do výdavkov a keď sa neskôr obstará tlačiareň tiež sa dá priamo do výdavkov.
sway
12.09.05,10:23
Ešte jedna otázka :
ak by sa kúpil počítač + SW v roku 2005 a neprevýšil by hodnotu 30.000,- Sk, každý z vás by ho dal automaticky do výdavkov a neodpisoval by ho.
Tlačiareň by sa kúpila v roku 2006 a tiež by hodnotu 30.000,- neprevýšila. Tak by sa tiež dala do výdavkov.

Ale ak sa to kúpi v jednom roku, tak sa to musí odpisovať ?

Podľa mňa počítač + software ide priamo do výdavkov a keď sa neskôr obstará tlačiareň tiež sa dá priamo do výdavkov.
Takáto verzia by asi prešla, lebo nemá ako už zvýšiť hodnotu jediného počítača z čoho je logické že tlačiareň pripojí len k nemu a samostatne tlačiareň bez PC sa naozaj používať nedá!!......, ale ak to všetko zakúpi v jednom roku a švihne do nákladov - ručím za to že bude mať problém .;)
Palino
12.09.05,10:24
Z ktorého § vychádza tento uzáver?Možno z tohoto:
"Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie

v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené

a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní

technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu."
(Zákon o dani z príjmov § 25 ods. 2) ?
Katarína STR
12.09.05,10:28
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
Tak tu máš jedno riešenie, kúp si tlačiareň až v januári 2006.
Jana Acsová
12.09.05,10:30
Možno z tohoto:
"Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie

v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené

a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní

technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu."
(Zákon o dani z príjmov § 25 ods. 2) ?Citácia dobráhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a aplikovateľná na technické zhodnotenie. Ale nerieši problém, že v roku zaradenia majetku neexistuje technické zhodnotenie. Toto konštatovanie mi nie je jasné.
Jana Acsová
12.09.05,10:31
Tak tu máš jedno riešenie, kúp si tlačiareň až v januári 2006.Zatiaľ nebol vyvrátený ani príspevok č. 20http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
sway
12.09.05,10:36
PROSÍMProsim o radu?


Od februara som SZČO.Kúpil som si počítač cena 23145,50 A softver za 4510 Sk.
Teraz by som si chcel kúpiť tlačiareň za 4999 Sk.Mohol by som poprosiť niekoho o radu ako budem môcť odpisovať tento majetok?
A ešte jedne pikoška: ?????????????????????:eek:

veď ak sú ceny:
PC 23 145 do nákladov
SW 4 510 do nákladov - ten predsa nemôže tvýšiť hodnotu HIM, je to NIM - nie?
tlačiareň 4999 ( pre kontrolu PC+tlačiareň = 23 145+4 999 = 28 144 je to do 30 000)

takže by bolo po probléme.
Všetko dáva do nákladov priamo.
Ja som si doteraz nevšimla, že sa tu jedná aj o nehmotný majetok (SW)
Čo na to ostatní???:o
Palino
12.09.05,10:46
Ale SW, ktorý je nakupovaný s PC je súčasťou jeho obstarávacej ceny. Jedine, ak by to bol možno nejaký špeciálny program pre napr. spracovanie účtovníctva (?).
Palino
12.09.05,10:49
Zatiaľ nebol vyvrátený ani príspevok č. 20http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.Nevidím tam nič, čo by sa dalo nejako vyvrátiť!:o
Jana Acsová
12.09.05,10:53
SW 4 510 do nákladov - ten predsa nemôže tvýšiť hodnotu HIM, je to NIM - nie?

Jedno obmedzenie:
§ 37 ods a) Postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo

:eek:
viď doplnenie nižšiehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kojur
12.09.05,11:03
...§ 37 ods.8 a/...
sway
12.09.05,13:30
Už som to kukla, je to tak, ale to znamená, že by musel byť v sume PC ! "je súčasťou hardwéru a jeho ocenenia...." nie?
Takže otázka, či kúpil SW priamo s PC a aký to bol SW, a či bol súčasťou ocenenia HW, nie? ;)
andrej_rv
12.09.05,13:52
Ale SW, ktorý je nakupovaný s PC je súčasťou jeho obstarávacej ceny. Jedine, ak by to bol možno nejaký špeciálny program pre napr. spracovanie účtovníctva (?). Len SW, ktorý je nevyhnutný pre uvedenie HW do prevádzky - v podstate operačný systém resp. jeho nadstavby. Možno, aj keď podľa mňa veľmi diskutabilne, aj nejaké anitiviráky alebo firewall. Ale všetok ostatný SW (účto, office, corel atď.) nemôžu byť súčasťou obstarávacej ceny HW, ani keď sa nakupujú v jeden deň a na jaenu fa spolu s HW. Pretože bez tohoto SW je počítač plne funkčný.
Jana Acsová
12.09.05,14:07
Len SW, ktorý je nevyhnutný pre uvedenie HW do prevádzky - v podstate operačný systém resp. jeho nadstavby. Možno, aj keď podľa mňa veľmi diskutabilne, aj nejaké anitiviráky alebo firewall. Ale všetok ostatný SW (účto, office, corel atď.) nemôžu byť súčasťou obstarávacej ceny HW, ani keď sa nakupujú v jeden deň a na jaenu fa spolu s HW. Pretože bez tohoto SW je počítač plne funkčný.O tomto by sa dalo diskutovať, aký softvér ... už sa na túto tému rozprúdila dosť búrlivá diskusia, prípadne by sa mohlo pokračovať, čo s následnou kúpou operačného systému, keď tento nie je súčasťou dodávky hardvéru ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Stačí napríklad doplniť otázku, čo v prípade, že hardvér nakupuje programátor (v tomto prípade mám na mysli osobu, ktorá je schopná využiť PC aj bez softvéru) ktorý nepotrebuje žiadny operačný systém.
andrej_rv
12.09.05,14:15
O tomto by sa dalo diskutovať, aký softvér ... už sa na túto tému rozprúdila dosť búrlivá diskusia, prípadne by sa mohlo pokračovať, čo s následnou kúpou operačného systému, keď tento nie je súčasťou dodávky hardvéru ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifPC bez operačného systému sa nedá spustiť. Ak je OS načierno alebo free (Linux), podľa mňa následná kúpa alebo výmena by sa mala posudzovať ako technické zhodnotenie PC (ak dosiahne stanovený limit za rok, zvýši vstupnú cenu). A prípadné názorové rozdiely vyplývajúce z nejednoznačnej formulácie zákonov tu aj tak nevyriešime, veď každý máme iného daňového kontrolóra (alebo kontrolórku :) ), nie ?
Jana Acsová
12.09.05,14:25
PC bez operačného systému sa nedá spustiť. ...

A prípadné názorové rozdiely vyplývajúce z nejednoznačnej formulácie zákonov tu aj tak nevyriešime, veď každý máme iného daňového kontrolóra (alebo kontrolórku :) ), nie ?Ja osobne nepovažujem softvér za technickú funkciu ani za rozšírenie PC. Takže v tejto otázke sa nezhodneme. Nielen daňováci majú rôzne názory ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
A že sa nedá PC spustiť ... stačí predsa energia a káble ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

A čo sa týka formulácie, tak v postupoch (§ 37 ods. 8 písm. a) sa uvádza ... "na účte 013 sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia", takže ja v tomto prípade nerozlišujem o aký softvér ide, iba podmienku jeho nákupu.

To je môj pohľad, ktorý si rovnako ako každý iný daňovník, musím vedieť obhájiť.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
12.09.05,14:39
A že sa nedá PC spustiť ... stačí predsa energia a káble ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
A čo sa týka formulácie, tak v postupoch (§ 37 ods. 8 písm. a) sa uvádza ... "na účte 013 sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia", takže ja v tomto prípade nerozlišujem o aký softvér ide, iba podmienku jeho nákupu.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif No ak si myslíš, že PC je funkčný len s energiou a káblami bez operačného systému, tak si ho skús vymazať (niekedy to ani netreba - Windows spadne často aj sám :) ).
O tej druhej vete sme sa už bavili (neúspešne :mee: ) - podľa mňa definícia "súčasť dodávky hardvéru a jeho ocenenia" nie je to isté ako softvér nakúpený súčasne s hardvérom. Podľa mňa súčasť dodávky hardvéru je len softvér zabezpečujúci jeho uvedenie do prevádzky - teda operačný systém. A pojem "kúpený samostatne" tiež nie je významovo definovaný - prečo by to nemohlo znamenať fakturovaný ako samostatná položka ?
Jana Acsová
12.09.05,14:50
V zásade by polemika mohla pokračovať ... Ale ak uvažujem z inej stránky, čo sa rozumie súborom hnuteľných vecí, čo príslušenstvom ... Softvér mi nesedí ani do týchto kategórií (uvažujem v tomto prípade o následnej kúpe operačného systému). Takže aj napriek vysvetleniam (logickýmhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) softvér nepovažujem za technickú funkciu PC.
Ako výnimku z tohto pravidla akceptujem aplikáciu spomínaného § 38 Postupov.

Ani knihy nie sú technickým zhodnotením regálu ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a ak z neho vypadnú už to nie je knižnica ... ale regál ostane.
andrej_rv
12.09.05,15:01
V zásade by polemika mohla pokračovať ... Ale ak uvažujem z inej stránky, čo sa rozumie súborom hnuteľných vecí, čo príslušenstvom ... Softvér mi nesedí ani do týchto kategórií (uvažujem v tomto prípade o následnej kúpe operačného systému). Takže aj napriek vysvetleniam (logickýmhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) softvér nepovažujem za technickú funkciu PC.
Ako výnimku z tohto pravidla akceptujem aplikáciu spomínaného § 38 Postupov.
Ani knihy nie sú technickým zhodnotením regálu ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a ak z neho vypadnú už to nie je knižnica ... ale regál ostane. S dodatočne kúpeným operačným systémom máš asi teoreticky pravdu. A prakticky je to jedno, vzhľadom na cenu to aj tak pôjde priamo do nákladov..A ostatné riešim tak, že na sofvér mi vystavia pri nákupe PC samostatnú fa s dátumom posunutým o pár dní :) .
Jana Acsová
12.09.05,15:08
Vzhľadom k tomu, že sme v tejto téme diskutovali o tom, kedy a či je softvér súčasťou ocenenia PC t.j. hardvéru, toto posúdenie je dôležité pre ďalšie účtovanie. Ak by to bolo považované za súčasť PC účtovali by sme cez zásoby (112,501). Keby sme to považovali za samostatný majetok, účtovali by sme na 518. Ak by sme softvér považovali za dlhodobý majetok, rozhodovali by sme medzi účtovaním na 041 x 042.

Takže záverom len doplním, že účtovná jednotka sa musí rozhodnúť, za čo považuje nákup softvéru.
andrej_rv
12.09.05,15:13
To, že je to v podstate jedno, som myslel vzhľadom bežnú cenu OS - tak či tak to pôjde v praxi najčastejšie na 518.
Jana Acsová
12.09.05,15:56
ale technické zhodnotenie k majetku v roku zaradenia neexistuje. Takže ak sa tlačiareň kúpi aj ked dodatočne a logicky sa dá využiť len v spojitosti s PC, pričom sa dá povedať, že sa zvýšilo-rozšírilo pouťitie PC (o tlačove výstupy), tak o tú tlačiareň treba zvýšiť ceni DM.Z ktorého § vychádza tento uzáver?
ala13
13.09.05,04:12
Hladala som §, ktory tvrdi, ze TZ v prvom roku obstarania majetku nie je uctovane ako TZ ale zvysenie vstupnej ceny majetku a teraz neviem, ci tam nikdy nebol alebo ho vypustili, ale nas to tak ucili, samozrejme bez opory v zakone:).
andrej_rv
13.09.05,04:35
Hladala som §, ktory tvrdi, ze TZ v prvom roku obstarania majetku nie je uctovane ako TZ ale zvysenie vstupnej ceny majetku a teraz neviem, ci tam nikdy nebol alebo ho vypustili, ale nas to tak ucili, samozrejme bez opory v zakone:).Učili vás dobre. Veta "súčasťou vstupnej ceny podla písmena) až c) je i technické zhodnotenie vykonané v prvom roku odpisovania" bola určite priamo v § 29 ods. 1 písm. c) zákona 286/1992 Zb. v znení zákona č. 64/1999 z.z. o daniach z príjmov. V zákone platnom v súčasnosti som nič také nepostrehol, asi preto tá otázka od AVO.
STRELEC
13.09.05,04:41
Učili vás dobre. Veta "súčasťou vstupnej ceny podla písmena) až c) je i technické zhodnotenie vykonané v prvom roku odpisovania" bola určite priamo v § 29 ods. 1 písm. c) zákona 286/1992 Zb. v znení zákona č. 64/1999 z.z. o daniach z príjmov. V zákone platnom v súčasnosti som nič také nepostrehol, asi preto tá otázka od AVO.§25 ods. 2 "Súčasťou vstupnej ceny je TZ v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odp. TZ zvyšuje aj ZH." Zdá sa mi, že je to ono.
Jana Acsová
13.09.05,05:35
§25 ods. 2 "Súčasťou vstupnej ceny je TZ v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odp. TZ zvyšuje aj ZH." Zdá sa mi, že je to ono.Nie je ... ja mám na mysli uzáver, že v prvý rok t.j. v roku zaradenia majetku neexistuje TZ. Viď príspevok, ktorý je citovaný pri mojej otázke.

Vami uvádzaná citácia je správna ... zatiaľ potvrdzuje, že existuje ... t.j. k následným kúpam (napr. príslušenstva), ktoré bezprostredne súvisia s nakupovaným dlhodobým majetkom by sa malo podľa môjho názoru pristupovať samostatne a samostatne rozhodovať aj o jeho zaradení.
STRELEC
13.09.05,09:16
§25 ods. 2 "Súčasťou vstupnej ceny je TZ v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odp. TZ zvyšuje aj ZH." Zdá sa mi, že je to ono.Ani podľa mňa tento § nehovorí o roku, kedy bol hmotný majetok daný do užívania, ale o roku x potom, v ktorom došlo k TZ.
Jana Acsová
13.09.05,09:21
Som rada, že sme sa viacerí zhodli.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
allesgute
13.09.05,11:57
rad by som si to na com ste sa tu zhodli potvrdit na priklade.
kupim a zaradim v 7/2005 stroj v cene 100 000,- do uzivania.
v 8/2005 ho technicky zhodnotim o 20 000,- a do konca roka uz
k ziadnemu technickemu zhodnoteniu nepride.
uvazujem spravne ze tych 20 000,- uctujem do spotreby aj ked sa
toto TZ realizovalo v prvom roku obstarania ale stale plati zasada ze
neprekrocilo 30 000,- a teda to mozem dat do spotreby. dik
pytam sa preto ze som mal (ani neviem preco) zafixovane ze ak
technicky zhodnocujem nieco v prvom roku tak to automaticky zvysuje
OC aj ked nepresahuje hodnotu 30 000,- /a asi to bola blbost/.
Jana Acsová
13.09.05,12:02
Zo všetkého je potrebné si vybrať to podstatnéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

http://www.porada.sk/showthread.php...37&page=1&pp=10 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=12637&page=1&pp=10)

Riešenie zhodnotenia:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11963&highlight=dlhodob%FD+majetok


http://www.porada.sk/showthread.php?t=11779&highlight=protokol+zaraden%ED
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9881&highlight=protokol+zaraden%ED

Jednoducho položená otázka, zložitá odpoveď. Správna formulácia predíde litániám.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Skúste pozrieť napr. tieto témy, prípadne ďalšie na Porade a sformulujte otázku do polohy, za čo považované TZ, resp. aké sú vaše interné podmienky (vychádzajúc zo smernice).
Jana Acsová
13.09.05,12:03
uvazujem spravne ze tych 20 000,- uctujem do spotreby aj ked sa
toto TZ realizovalo v prvom roku obstarania ale stale plati zasada ze
neprekrocilo 30 000,- a teda to mozem dat do spotreby.
Za istých interne platných podmienok áno.
Jana Acsová
13.09.05,12:05
pytam sa preto ze som mal (ani neviem preco) zafixovane ze ak
technicky zhodnocujem nieco v prvom roku tak to automaticky zvysuje
OC aj ked nepresahuje hodnotu 30 000,- /a asi to bola blbost/.Viď príspevok 56.
Jana Acsová
13.09.05,12:28
rad by som si to na com ste sa tu zhodli potvrdit na priklade.
kupim a zaradim v 7/2005 stroj v cene 100 000,- do uzivania.
v 8/2005 ho technicky zhodnotim o 20 000,- a do konca roka uz
k ziadnemu technickemu zhodnoteniu nepride.
Každá účtovná jednotka si musí vedieť obhájiť svoj postup, teda aj potrebu zhodnotenia majetku jeden mesiac po zaradení. Kontrolu ihneď bude zaujímať "zaradenie do užívania" so všetkými zákonnými podmienkami, t.j. či naozaj pri zaradení boli zabezpečené všetky technické funkcie tohto majetku potrebné na jeho užívanie, ako aj splnenie ostatných povinností podľa osobitných predpisov (BOZP, PO atď.) a či sa majetok skutočne využíval pre potreby účtovnej jednotky.
Vyžadovanie technického zhodnotenia bezprostredne po zaradení majetku je dosť neobvyklé.

Ešte poznámka na záver:
Zaradenie do užívania by mala byť technická a nie účtovná záležitosť, teda aj potvrdenie dokumentácie k zaradeniu by malo byť podpísané osobou zodpovednou (kompetentnou) za zaradenie DM do užívania.
allesgute
13.09.05,12:50
dakujem za radu. co sa tyka kompetencii uctovnika tak by bolo fajn, keby to fungovalo tak ako má a teda tak ako ste spomenuli. zial v praxi je to zlozitejsie.

este k upresneniu toho prikladu. tych 20 000,- je vydavok na nejaku frezovaciu hlavu k tomu stoju za 100 000,-, ktory bol vsak uz plne funkcny uz v 7/2005 avsak s inou hlavou, ktora nebola znicena, ale k vyrobe urcitych vyrobkov bolo nutne dokupit aj iny tip frezovacej hlavy (tej za 20 000,-). cize nejde o nahradny diel ani o vymenu. v sucasnosti je stroj funkcny s oboma hlavami. upresnil som vas nazor tymto?
Jana Acsová
13.09.05,12:57
dakujem za radu. co sa tyka kompetencii uctovnika tak by bolo fajn, keby to fungovalo tak ako má a teda tak ako ste spomenuli. zial v praxi je to zlozitejsie.
Súhlasím, že tento problém je zložitý, ale nie neriešiteľný.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Správna deľba práce so zreteľom na kompetenciu a zodpovednosť a obeh dokladov rieši veľa a predchádza mnohým problémom.
Jana Acsová
13.09.05,13:04
este k upresneniu toho prikladu. tych 20 000,- je vydavok na nejaku frezovaciu hlavu k tomu stoju za 100 000,-, ktory bol vsak uz plne funkcny uz v 7/2005 avsak s inou hlavou, ktora nebola znicena, ale k vyrobe urcitych vyrobkov bolo nutne dokupit aj iny tip frezovacej hlavy (tej za 20 000,-). cize nejde o nahradny diel ani o vymenu. v sucasnosti je stroj funkcny s oboma hlavami. upresnil som vas nazor tymto?Takže ani sme sa nenazdali a riešime vyššie naznačený problém.
Som ekonóm, nemôžem posúdiť, či "frézovacia hlava k stroju" by bola jeho technickým zhodnotením (abstrahujem v tejto chvíli od skutočnosti, že hodnota frézovacej hlavy je nižšia ako 30 tis. Sk, aj od účtového posúdenia zhodnotenia majetku).

Podľa môjho názoru (laický prístup netechnika) frézovacia hlava sa viaže k obmedzenému počtu kusov výrobkov, má možno obmedzenú životnosť atď., čo môže vyvolávať pochybnosti o tom, či je to TZ stroja. Frézovacích hláv môžete nakúpiť veľa (ich cena môže byť rôzna) ...
Je možné a pravdepodobné, že by sa mala odpisovať "časovo" alebo "podľa počtu opracovaných kusov" a nie spoločne so strojom ... Neviem posúdiť, či sa jedná o príslušenstvo k stroju.

To je len môj pohľad z praxe ... z firiem, ktoré používali vymeniteľné komponenty na stroje.
allesgute
13.09.05,13:08
huf dakujem za odpoved. budem to konzultovat.
Lubica H
29.09.05,12:22
Zdravím,

v našej firme máme viac počítačov, takže ak sa kúpi nový počítač - hneď sa kupuje aj so sw, tak sa to zaradí jednou sumou, ak nová tlačiareň (počítače máme sieťovo prepojené a nedá sa jednoznačne určiť, ku ktorému bude patriť, často je aj na inom mieste ako počítač, ktorý cez ňu tlačí), posudzuje sa podľa ceny a väčšinou hneď dáva do nákladov. Ale teraz sa mi dostala do ruky faktúra, kde je nákup nového počítača aj tlačiarne na nové stredisko - celková hodnota cca 39.000. A teraz ako postupovať? Môžem to brať akoby to bol "prvý" počítač (nové stredisko, ešte tam nie je žiadny PC), tak by som všetko zaradila jednou sumou a v poznámke vypísala príslušenstvo aj s presnými sumami. Ale pýtala som sa nášho technika cez počítače a on tvrdí, že tlačiareň ako taká je multifunkčná (tlačí, skenuje, kopíruje aj faxuje) a mohlo by dôjsť aj jej presúvaniu v rámci spoločnosti - on ju navrhoval extra odpisovať, ale má hodnotu cca 11.000, to skôr jednorazovo do nákladov a len evidovať. Čo vy na to?
ondrejvla
22.01.07,19:03
Prosím o pomoc, už som dnes prelozila nielen na Porade, ale aj v Prodslov 2006
pri hľadaní, a nie som si istá, či :

Catterpillar, odp.sk. 2, to by nebol problém, ale neviem, či tieto čísla KP zodpovedajú tomuto stroju, pre mňa je tento typ techniky veľkou neznámou...


2952275000 Zemné stroje a zariadenia s vlastným pohonom, na zemné práce, hĺbenie...,
2952273000 Buldozéry, rýpadlá, s vlastným pohonom..., i. n.

Drážkovací stroj - nikde som ho nenašla v Prodslov 2006, klas.produkcie nie je vyznačená na faktúre, a neviem, čo dodávateľ je povinný označiť k predávanému výrobku aj KP.



Ďakujem vopred za pomoc, ocením ju.
lenkak
22.01.07,19:21
Catterpillar - Zemné stroje a zariadenia na realizáciu stavieb, tak by som to dala 2952275000 Zemné stroje a zariadenia
ondrejvla
22.01.07,19:26
Catterpillar - Zemné stroje a zariadenia na realizáciu stavieb, tak by som to dala 2952275000 Zemné stroje a zariadenia

No tak by som uvažovala aj ja, aj keď si vôbec neviem predstaviť to čudo...,
ale vraj sa používa na výkopy zeminy pri zemných a stavebných prácach, a drážkovací stroj - pri elektroinštalácii sa ním robia výseky v omietke na zavedenie trubiek a káblov ( aspoň podľa informácie, ktorú som dostala) a je k tomu aj stavebný vysávač, ktorý omietku zároveň vysáva na mokro i na sucho.
lenkak
22.01.07,19:38
... pri elektroinštalácii - to poznám, aj ten vysávač, aj som ho používala. Názov drážkovacia fréza.
andrej_rv
22.01.07,19:42
Firma Caterpillar je výrobcom dosť širokého sortimentu (najmä stavebných strojov - http://unitedkingdom.cat.com/cda/layout?m=65265&x=7&location=drop), preto je len na základe názvu dosť ťažko uviesť aspoň približný kód produkcie. Je to pásový alebo kolesový stroj, nakladač, buldozér alebo čo ? (Aj keď pravdepodobne pôjde o stroj v 2. OS).
Tú drážkovaciu frézu by som dal asi pod KP 29.43.11 - Obrábacie stroje stroje, pre opracovanie kameňa, keramických hmôt, betónu, azbesto-cementu alebo podobných minerálnych materiálov alebo na studené opracovanie skla (okrem strojných píl, brúsnych alebo leštiacich strojov)
ondrejvla
22.01.07,19:52
Firma Caterpillar je výrobcom dosť širokého sortimentu (najmä stavebných strojov - http://unitedkingdom.cat.com/cda/layout?m=65265&x=7&location=drop) (http://unitedkingdom.cat.com/cda/layout?m=65265&x=7&location=drop%29), preto je len na základe názvu dosť ťažko uviesť aspoň približný kód produkcie. Je to pásový alebo kolesový stroj, nakladač, buldozér alebo čo ? (Aj keď pravdepodobne pôjde o stroj v 2. OS).

Andrej, je to kolesový stroj na výkopové zemné práce, tak je na fa, bližšie mi k tomu nemá kto viac povedať, konateľ v nemocnici, dodávateľ na fa nie je uvedené č.telef.
Tak ja teraz neviem - zemné výkopové práce či je nakladač, buldozér... len viem, že nie je na práce na snehu a nie je pásový.
No a ten drážkovací stroj ma ide dnes už zničiť...Keď by som to hneď aj videla, aj tak by som nevedela, kam ho zaradiť, lebo v Prodslov nie je nič s týmto názvom.
andrej_rv
22.01.07,20:04
je to kolesový stroj na výkopové zemné práce...Takže ide podľa všetkého o exkavátor (bager) s nakladacou lopatou - podľa mňa KP 29.52.27: Ostatné mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače s vlastným pohonom; ostatné mechanické stroje s vlastným pohonom používané na ťažbu
ondrejvla
22.01.07,20:08
Takže ide podľa všetkého o exkavátor (bager) s nakladacou lopatou - podľa mňa KP 29.52.27: Ostatné mechanické lopaty, exkavátory a lopatové nakladače s vlastným pohonom; ostatné mechanické stroje s vlastným pohonom používané na ťažbu

Andrej ďakujem. Máš moju vďaku.
andrej_rv
22.01.07,20:12
Andrej ďakujem. Máš moju vďaku. Rádo se stalo ;) :)
ondrejvla
22.01.07,20:22
Rádo se stalo ;) :)

Si poklad, hneď sa usmievam! A ešte keby si poradil aj s tým drážkovacím strojom, bol by si ešte väčší...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
lenkak
22.01.07,20:24
Pozri do Andrejovej odpovedi, nejde mi to skopírovať.
citujem
Tú drážkovaciu frézu by som dal asi pod KP 29.43.11 - Obrábacie stroje stroje, pre opracovanie kameňa, keramických hmôt, betónu, azbesto-cementu alebo podobných minerálnych materiálov alebo na studené opracovanie skla (okrem strojných píl, brúsnych alebo leštiacich strojov)
ondrejvla
22.01.07,20:32
Pozri do Andrejovej odpovedi, nejde mi to skopírovať.
citujem
Tú drážkovaciu frézu by som dal asi pod KP 29.43.11 - Obrábacie stroje stroje, pre opracovanie kameňa, keramických hmôt, betónu, azbesto-cementu alebo podobných minerálnych materiálov alebo na studené opracovanie skla (okrem strojných píl, brúsnych alebo leštiacich strojov)

Lenka, mám dosť silné okuliare a ešte nevidím!
Andrej, prijmi moje veľké ospravedlnenie - Mea Culpa...
A veľké CMUK!
ancula
13.03.07,19:15
Mam otazku. Firma kupila notebook a pociatac v roku 2005 . Notebook zaradila do DHM a odpisuje. Pocitac bol do 30 tis., tak bol iba v nakladoch na ucte 501. V roku 2006 kupila dalsi monitor k notebooku za 13 tis. O mesiac kupila nejaky HW /HDD, CPU, MB, DDRAM,...vsetko mozne, ale kompletny pociatac to nie je/ za 20 tis. ako technicke zhodnotenie pocitaca, ktory v majetku vlastne neeviduje. Mozem dat uvedene dve rozne technicke zhodnotenia do nakladov, kedze jednotlivo su do 30 tis? Mozem davat do nakladov technicke zhodnotenie niecoho, co v majetku vlastne neevidujem? Alebo mam radsej zaradit monitor a TZ spolu ako samostatny majetok a odpisovat? Za odpoved vopred dakujem.
ancula
15.03.07,06:24
Mam otazku. Firma kupila notebook a pociatac v roku 2005 . Notebook zaradila do DHM a odpisuje. Pocitac bol do 30 tis., tak bol iba v nakladoch na ucte 501. V roku 2006 kupila dalsi monitor k notebooku za 13 tis. O mesiac kupila nejaky HW /HDD, CPU, MB, DDRAM,...vsetko mozne, ale kompletny pociatac to nie je/ za 20 tis. ako technicke zhodnotenie pocitaca, ktory v majetku vlastne neeviduje. Mozem dat uvedene dve rozne technicke zhodnotenia do nakladov, kedze jednotlivo su do 30 tis? Mozem davat do nakladov technicke zhodnotenie niecoho, co v majetku vlastne neevidujem? Alebo mam radsej zaradit monitor a TZ spolu ako samostatny majetok a odpisovat? Za odpoved vopred dakujem.
Prosim, ake mate skusenosti? Mozem dat do nakladov TZ niecoho, co nemam v majetku?
Vladimír Ozimý
20.08.08,11:16
ahojte kamaráti neviete kam zaradiť priemyselný vysávač?
L-M
31.10.11,10:55
Dobrý deň,

veľmi pekne by som poprosila o radu. Kúpili sme kopírku, vlastne asi také multifunkčné zariadenie, lebo funguje aj ako tlačiareň a scaner- Canon v hodnote 1480 €+ k tomu na jednej fa mám kazetovú jednotku 242 €, cassete Spacer 30€, toner 36€ a inštaláciu. Keďže kopírka je funkčná aj bez kazetovej jednotky, ktorá je ako doplnok môžem všetko účtovať rovno do nákladov a netreba navýšiť cenu kopírky o kazetovú jednotku a ostatné príslušenstvo a odpisovať?
Vopred ďakujem za každú radu
KEJKA
31.10.11,18:22
neviem načo slúži kazetová jednotka, ale ak je to príslušenstvo a ešte na jednej faktúre, tak by som to zaradila ako multifunkčné zariadenie s príslušenstvom a odpisom na 4 roky.