bendulka
07.12.09,07:35
Dobrý deň, chcem sa spýtať my ako plátci DPH môžeme prenájom nebytových priestorov prenajať aj bez DPH tým čo nie sú platci DPH. Je to jeden prípad a ostatným nájomníkov aj neplatcov DPH účtujeme DPH.
Môžeme to kombinovať aj bez DPH?
ďakujem
IvoM
07.12.09,07:27
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Áno, pri plátcovi DPH sa môže podľa §38.5 rozhodnúť či s DPH alebo bez, posudzuje sa každá zdaniteľná osoba zvlášť.
plavčík
10.12.09,10:25
Chcem sa opýtať či podľa novely §38 zákona o DPH, kde sa hovorí, že DPH za nájom nebyt, priest. môžeme ZDANITEĽNEJ osobe/ teda nie len plátcovi/ faktúrovať za prenájom aj DPH.

ALE!!!
Nikde som nenašla , že ak máme budovu ktorú prenajímame a máme tam aj neplátcov DPH a doteraz sme im za nájom neúčtovali DPH...môžeme podľa novely našim novým nájomníkom účtovať s DPH? A starší nájomníci by pokračovali v platných zmluvách...teda nájom NP bez DPH.

Nie je v rozpore, že niekto, kto nie je plátcom DPH/ ale je zdaniteľná osoba/ by mal nájom bez DPH a niekto s DPH?

ĎAKUJEM za vysvetlenie
plavčík
11.12.09,06:03
posúvam
Mária.K.
11.12.09,06:40
Chcem sa opýtať či podľa novely §38 zákona o DPH, kde sa hovorí, že DPH za nájom nebyt, priest. môžeme ZDANITEĽNEJ osobe/ teda nie len plátcovi/ faktúrovať za prenájom aj DPH.

ALE!!!
Nikde som nenašla , že ak máme budovu ktorú prenajímame a máme tam aj neplátcov DPH a doteraz sme im za nájom neúčtovali DPH...môžeme podľa novely našim novým nájomníkom účtovať s DPH? A starší nájomníci by pokračovali v platných zmluvách...teda nájom NP bez DPH.

Nie je v rozpore, že niekto, kto nie je plátcom DPH/ ale je zdaniteľná osoba/ by mal nájom bez DPH a niekto s DPH?

ĎAKUJEM za vysvetlenie
Nie je to v rozpore so zákonom. Platiteľ DPH sa môže rozhodnúť, či neplatiteľovi DPH nájom budovy zdaní daňou z pridanej hodnoty, alebo nie. Ak nájomné zmluvy nezodpovedajú právnemu stavu, ktorý budete aplikovať, je potrebné ich zmeniť.
azla
11.12.09,07:37
- Základné pravidlo je, že nájom je od dane oslobodený.

- Prenajímateľ sa pri zdaniteľnej osobe (podnikateľovi) môže rozhodnúť, že:
a) nájom bude oslobodený
b) nájom bude zdaňovať

Postup, ktorý chce prenajímateľ zvoliť, musí dohodnúť v nájomnej zmluve, aby bolo jasné, ako sa má faktúrovať.

Je jasné, že pre nájomcov - neplatiteľov Dph možnosť b) je menej vyhovujúca, lebo sa im predražuje nájom.

Pre prenajímateľa - platiteľa Dph je v určitých prípadoch vyhovujúce nájom zdaňovať (aby sa vyhol kráteniu odpočtov Dph na vstupe či už celkovo, alebo cez kooeficient.)

Tu sa musí prenajímateľ rozhodnúť, či chce zvýhodniť seba alebo nájomcu.

Rozdielny prístup k nájomcom (zdaniteľným osobám -neplatcom Dph ) nie je v rozpore so zákonom o Dph.
Každá nájomná zmluva je individuálny vzťah prenajímateľ a nájomca.
plavčík
11.12.09,10:20
Vééééľmi pekne ĎAKUJEM
Mária.K.
11.12.09,10:27
Chcem sa opýtať či podľa novely §38 zákona o DPH, kde sa hovorí, že DPH za nájom nebyt, priest. môžeme ZDANITEĽNEJ osobe/ teda nie len plátcovi/ faktúrovať za prenájom aj DPH.

ALE!!!
Nikde som nenašla , že ak máme budovu ktorú prenajímame a máme tam aj neplátcov DPH a doteraz sme im za nájom neúčtovali DPH...môžeme podľa novely našim novým nájomníkom účtovať s DPH? A starší nájomníci by pokračovali v platných zmluvách...teda nájom NP bez DPH.

Nie je v rozpore, že niekto, kto nie je plátcom DPH/ ale je zdaniteľná osoba/ by mal nájom bez DPH a niekto s DPH?

ĎAKUJEM za vysvetlenie
Ešte by som doplnila moju predchádzajúcu odpoveď. Napriek tomu, že sa môžete rozhodnúť, že prenájom nehnuteľnosti bude u niektorého nájomcu (zdaniteľnej osoby) od dane oslobodený a u iného nie, je potrebné tento postup zvážiť. Zdaňovanie nájmu len u niektorého z nájomcov bude mať vplyv na odpočet DPH. Odpočet DPH zo vstupov prináležiacich k prenájmu budovy bude možné uplatňovať len pomerne - koeficientom. Iná je situácia, ak máte v prenájme aj osoby, ktoré podľa zákona o DPH nie sú považované za zdaniteľné osoby (napríklad fyzická osoba - nepodnikateľ). V takom prípade musí byť nájom nehnuteľnosti alebo jej časti naďalej oslobodený od DPH a prepočtu dane na vstupe koeficientom sa nevyhnete.
tibor1000
21.01.10,09:57
Dobrý deň,
prosím Vás,keď vystavujeme faktúru (sme platcovia DPH) neplatcovi DPH za prenájom miestnosti, rozhodli sme sa fakturovať mu bez DPH, pri rozpísaní DPH, keď máme svoju evidenciu DPH, tento prenájom ako prosím uvádzate?
dodanie služieb s oslobodením od dane - podla ktorého §?

pretože keď sme to zaúčtovali v OMEGE, typ sumy 15t, rozpísalo nám to " Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane - s možnosťou odpočítania dane podľa § 46, 47 a § 48 ods. 8)

aký § tam prosím uvádzate Vy? tento sa mi nezdá moc správny,ale nevieme,aký § tam treba správne uviesť.. Ďakujem veľmi pekne vopred za pomoc.
Evanka
21.01.10,10:15
Dobrý deň,
prosím Vás,keď vystavujeme faktúru (sme platcovia DPH) neplatcovi DPH za prenájom miestnosti, rozhodli sme sa fakturovať mu bez DPH, pri rozpísaní DPH, keď máme svoju evidenciu DPH, tento prenájom ako prosím uvádzate?
dodanie služieb s oslobodením od dane - podla ktorého §?

pretože keď sme to zaúčtovali v OMEGE, typ sumy 15t, rozpísalo nám to " Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane - s možnosťou odpočítania dane podľa § 46, 47 a § 48 ods. 8)

aký § tam prosím uvádzate Vy? tento sa mi nezdá moc správny,ale nevieme,aký § tam treba správne uviesť.. Ďakujem veľmi pekne vopred za pomoc.

§ 38

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Ak si sa rozhodol fakturovať bez DPH § 38 ods 3
tibor1000
21.01.10,13:27
Prosím Vás, príjem za prenájom nehnuteľnosti uvádzate iba do riadku 13 daň.priznania DPH? Do žiadneho iného riadku už nie?
ďakujem moc
Mária.K.
21.01.10,18:04
Prosím Vás, príjem za prenájom nehnuteľnosti uvádzate iba do riadku 13 daň.priznania DPH? Do žiadneho iného riadku už nie?
ďakujem moc
Ak sa fakturuje ako plnenie oslobodené od DPH, tak do riadku 13.
montina
19.05.10,07:22
ja už mám v tom trošku zmatok, ked fakturujem prenájom školiacej miestnosti vo svojom penzione, tak faktúru mám vystaviť s dph alebo bez?
montina
19.05.10,08:13
ja už mám v tom trošku zmatok, ked fakturujem prenájom školiacej miestnosti vo svojom penzione, tak faktúru mám vystaviť s dph alebo bez? nik nevie?
Eklu
19.05.10,10:35
Ahojte,
chcela by som si potvrdiť moju domnienku. Realitná kancelária /plátca DPH/ prenajíma na administratívne účely byT /tiež plátcovi DPH/. Realitka tvrdíí, že sa rozhodla prenájom nezdaňovať takže účtuje bez DPH. Na druhej strane tvrdia, že sa tak rozhodli podľa par.38 ods.5 , ale tak že niektorú nehnuteľnosť zdaňujú a inú nie. Podľa mňa to nie je správne. Ak sa raz rozhodli zdaňovať nájom myslím, že ho musia zdaňovať, môžu sa rozhodnúť len ak prenajímajú neplátcovi či budú účtovať DPH?
Tvrdia, že ja ako nájomca neviem, či iný nájom zdaňujú.
Mária.K.
19.05.10,10:55
Ahojte,
chcela by som si potvrdiť moju domnienku. Realitná kancelária /plátca DPH/ prenajíma na administratívne účely byT /tiež plátcovi DPH/. Realitka tvrdíí, že sa rozhodla prenájom nezdaňovať takže účtuje bez DPH. Na druhej strane tvrdia, že sa tak rozhodli podľa par.38 ods.5 , ale tak že niektorú nehnuteľnosť zdaňujú a inú nie. Podľa mňa to nie je správne. Ak sa raz rozhodli zdaňovať nájom myslím, že ho musia zdaňovať, môžu sa rozhodnúť len ak prenajímajú neplátcovi či budú účtovať DPH?
Tvrdia, že ja ako nájomca neviem, či iný nájom zdaňujú.
Prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti je prioritne oslobodený od dane

§ 38

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

To znamená, že je to práve naopak. Platiteľ DPH sa môže rozhodnúť, že prenájom nehnuteľnosti nebude oslobodený od dane, t.j., že ho zdaní v prípade, ak nehnuteľnosť prenajíma zdaniteľnej osobe. Ak nehnuteľnosť neprenajíma zdaniteľnej osobe, nemôže sa rozhodnúť, že prenájom zdaní, ale musí ho považovať vždy za oslobodený od dane.
Žiadne ustanovenie zákona o DPH realitke neprikazuje, že musia zdaňovať všetky nájmy napr. na administratívne účely. Zdaňovať musia len nájmy uvedené v § 38 ods. 3 zákona o DPH.
Definícia zdaniteľnej osoby je uvedená v § 3 zákona o DPH.
Eklu
19.05.10,11:03
ďakujem už mi je to jasné a REALITKA koná správne
Mima P.
24.05.10,05:03
Ahojte.
Mam takuto otazku:
Staviame bytovy komplex (SZCO, platitel DPH). Teraz si DPH za prace a material chceme uplatnovat. Byty po dokonceni budu prenajimane FO (nepodnikatelia, rodiny). Najom bude ak sa nemylim bez DPH. Ako to teraz mam spravne robit? Uplatnovat teraz DPH za material a prace, a potom musim davat najom s DPH (co ho riadne predrazi), alebo nemam neuplatnovat teraz a najom bez DPH....
Poradte prosim.
M.
jeso
24.05.10,05:17
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

To znamená, že je to práve naopak. Platiteľ DPH sa môže rozhodnúť, že prenájom nehnuteľnosti nebude oslobodený od dane, t.j., že ho zdaní v prípade, ak nehnuteľnosť prenajíma zdaniteľnej osobe. Ak nehnuteľnosť neprenajíma zdaniteľnej osobe, nemôže sa rozhodnúť, že prenájom zdaní, ale musí ho považovať vždy za oslobodený od dane.
Definícia zdaniteľnej osoby je uvedená v § 3 zákona o DPH.

odpoved máš v príspevku 16
Mária.K.
24.05.10,05:44
Ahojte.
Mam takuto otazku:
Staviame bytovy komplex (SZCO, platitel DPH). Teraz si DPH za prace a material chceme uplatnovat. Byty po dokonceni budu prenajimane FO (nepodnikatelia, rodiny). Najom bude ak sa nemylim bez DPH. Ako to teraz mam spravne robit? Uplatnovat teraz DPH za material a prace, a potom musim davat najom s DPH (co ho riadne predrazi), alebo nemam neuplatnovat teraz a najom bez DPH....
Poradte prosim.
M.
Zopakujem (čiastočne) moju odpoveď z príspevku č. 16:


§ 38

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) sa môže rozhodnúť, že prenájom nehnuteľnosti nebude oslobodený od dane, t.j., že ho zdaní v prípade, ak nehnuteľnosť prenajíma zdaniteľnej osobe. Ak nehnuteľnosť neprenajíma zdaniteľnej osobe, nemôže sa rozhodnúť, že prenájom zdaní, ale musí ho považovať vždy za oslobodený od dane.
V danom prípade je potrebné posúdiť, či nehnuteľnosť, ktorú staviate bude ubytovacie zariadenie, v ktorom budú poskytované ubytovacie služby, alebo bude slúžiť iba na prenájom.
V prípade nájmu v ubytovacom zariadení budete musieť nájom zaťažiť DPH a pri výstavbe máte nárok na odpočet DPH (z hľadiska budúceho účelu použitia). V prípade že nestaviate ubytovacie zariadenie, v ktorom by sa v budúcnosti poskytovali ubytovacie služby, nájom bude oslobodený od DPH bez nároku na odpočet DPH pri výstavbe zariadenia.
Mima P.
24.05.10,06:35
No mudrejsia z toho nie som :-(
Staviame byty, ktore budeme prenajimat sukromnym osobam.
Maaaria
24.05.10,11:12
Poraďáci! obraciam sa na vas takisto s prenajom.
uctujem restauraciu. ked mame dohodnutu oslavu(fyz.osoba), tak si prenajmu nasu restauraciu plus obcerstvenie. my sme platcami dph. mame im ten najom miestnosti uctovat s DPH? alebo sa mozme rozhodnut. obcerstvenie je jasne ze s dph. co je spravne? dakujem za odpovede
Ester plus
25.05.10,07:28
Poraďáci! obraciam sa na vas takisto s prenajom.
uctujem restauraciu. ked mame dohodnutu oslavu(fyz.osoba), tak si prenajmu nasu restauraciu plus obcerstvenie. my sme platcami dph. mame im ten najom miestnosti uctovat s DPH? alebo sa mozme rozhodnut. obcerstvenie je jasne ze s dph. co je spravne? dakujem za odpovede
Ak tou (fyz.osobou) rozumieme zdaniteľnú osobu t.j. podnikateľa, tak máte právo voľby či zdaniť alebo nie. Ak je (fyz.osobu) nezdnaniteľná osoba - nepodnikateĺ t.j. občan tak jedine s osolobodením od dane.
gina5
18.05.15,14:23
Dobrý deň!
Naša firma sa zaoberá kúpou a predajom tovaru. Raz sme dali našu kanceláriu do prenájmu zahraničnej firme, ktorá organizovala školenie pre obchodných zástupcov. Podľa nás vývoz služieb je oslobodený od dane podľa §46, ale zahraničná firma nás žiada, aby sme vystavili faktúru s DPH, nakoľko ide o jednorázový prenájom priestoru. Ako máme postupovať? A čo s kontrolným a súhrnným výkazom?
Ďakujem za pomoc!