redie
07.12.09,07:38
Majitelia chcu odpustit nasemu odberatelovi - sesterskej spolocnosti nase vysle faktury ktore nam neuhradili. Viete mi prosim povedat, aky to bude mat u nas dopad? Mam sa im k tomu dnes vyjadrit. Dakujem.
JarkaL
07.12.09,07:31
Aké staré sú tie pohľadávky?
redie
07.12.09,08:11
tohtoročné aj minuloročné
silvia
04.10.10,09:12
Prosím Vás, ako postupovať, keď chcú konatelia odpustiť polovicu pohľadávky odberateľovi? (faktúra je z decembra 2007)
ďakujem za každú radu!
Adiks
05.10.10,06:07
Konatelia by mali písomne rozhodnúť o odpise týchto pohľadávok k určitému dátumu, napr. z dôvodu rizika, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí. Ak k dátumu odpisu pohľadávok uplynulo od dátumu splatnosti viac ako 360 dní do daňových výdavkov sa môže zahrnúť 20% menovitej hodnoty pohľadávok. Pri pohľadávke z roku 2007, ak k dátumu odpisu pohľadávky uplynulo od dátumu splatnosti viac ako 1080 dní, celá nominálna hodnota pohľadávky je daňovo uznaná. Vyplýva to z par.20 ods.14 zákona o dani z príjmov.
silvia
05.10.10,09:28
Veľmi pekne ďakujem za radu, Adiks!

...nemám v tom celkom jasno, pardon za túto otázku - uvedený par.hovorí o tvorbe opravnej položky, platí to aj pri odpise pohľadávky (účet 546 ?)
Adiks
05.10.10,12:16
Hovorí o tom par.19 ods.2 písm.r) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého je odpis pohľadávky daňovo uznaný do výšky opravnej položky, ktorá by bola daňovo uznaná podľa par.20 ods.14 zákona o dani z príjmov.
Jana Acsová
05.10.10,13:51
Skúste začať situáciu riešiť podľa Obchodného práva. Vznikla obchodná pohľadávka.

Daňové hľadisko riešte neskôr.

Najškôr hľadajte formu, akou "chcete upustiť od vymáhania pohľadávok" a prečo. Upovedomte o tom druhú stranu.

Potom účtujte podľa vzniknutých účtovných prípadov. Potom riešte daňové hľadisko.
silvia
07.10.10,04:52
ďakujem veľmi pekne za rady!

Keďže sa konatelia dohodli s dlžníkom, že zaplatí polovicu dlžnej sumy, podpíšeme Dohodu o upustení od vymáhania časti pohľadávky. Od splatnosti faktúry uplynulo viac ako 1080 dní, môžeme na základe Dohody účtovať priamo 546/311 a daňovo uznať ? (opravná položka tvorená nebola!)
Jana Acsová
07.10.10,14:15
Od splatnosti faktúry uplynulo viac ako 1080 dní, Matematicky mi to nevychádza, ak je pohľadávka z decembra 2007.
silvia
11.10.10,06:22
Zle som sa vyjadrila, pardon. Faktúra mala splatnosť začiatkom decembra 2007. Dlžníci majú do konca roka zaplatiť polovicu danej faktúry, dohoda o upusteni od vymahania zvyšku bude riesena az koncom roka, zatial som si len zistovala, ako na to. 1080 dní bude dodrzanych.
Ajenka
28.10.10,16:08
Skúste začať situáciu riešiť podľa Obchodného práva. Vznikla obchodná pohľadávka.

Daňové hľadisko riešte neskôr.

Najškôr hľadajte formu, akou "chcete upustiť od vymáhania pohľadávok" a prečo. Upovedomte o tom druhú stranu.

Potom účtujte podľa vzniknutých účtovných prípadov. Potom riešte daňové hľadisko.

Musíme upovedomiť aj druhú stranu, alebo mi stačí len písomné schválenie konateľa spoločnosti na odpis pohľadávky, na ktorú bola tvorená 100% daňová opravná položka. Faktúra je po splatnosti viac ako 1080 dní.
silvia
17.05.11,06:30
Este raz sa vratim k tejto teme:

Konatelia sa dohodli na odpusteni polovice dlhu odberatela (FA bola splatna v decembri 2007). Odberatelia-dlznici nas ziadaju, aby sme im na zvysnu polovicu vystavili fakturu a oni ju zaplatia.
Nemame zatial ziadne skusenosti s podobnymi operaciami, ale nezda sa nam to OK...Ako by to potom vyzeralo uctovne?
Dakujeme za kazdu radu!
dada41
08.08.11,08:33
Ahoj kolegovia,
prosím Vás o Váš názor taktiež na tému opravné položky + odpisy pohľadávok.
Máme voči odberateľovi pohľadávky z mes. 01/2011 splatné v mes. 02/2011. V máji v r.2011 sa konatelia písomne dohodli, že im odpustíme 50% z týchto pohľadávok. Moja otázka je, či musíme v r.2011 odpísať tých neuhradených 50% do N, ale samozrejme zvyšujúcich ZD keďže ešte k 31.12.2011 nie sme oprávnení tvoriť daňové opravné položky, a zároveň máme účtovný doklad - písomnú dohodu z mesiaca 05/2011 o upustení od vymáhania.
Alebo tých neuhradených 50% môžeme nechať naďalej v pohľadávkach a tvoriť na ne daňovo uznané opravné položky v nasledujúcich rokoch.
Ďakujem za Váš názor.
Dáša_
08.08.11,08:53
Ahoj kolegovia,
prosím Vás o Váš názor taktiež na tému opravné položky + odpisy pohľadávok.
Máme voči odberateľovi pohľadávky z mes. 01/2011 splatné v mes. 02/2011. V máji v r.2011 sa konatelia písomne dohodli, že im odpustíme 50% z týchto pohľadávok. Moja otázka je, či musíme v r.2011 odpísať tých neuhradených 50% do N, ale samozrejme zvyšujúcich ZD keďže ešte k 31.12.2011 nie sme oprávnení tvoriť daňové opravné položky, a zároveň máme účtovný doklad - písomnú dohodu z mesiaca 05/2011 o upustení od vymáhania.
Alebo tých neuhradených 50% môžeme nechať naďalej v pohľadávkach a tvoriť na ne daňovo uznané opravné položky v nasledujúcich rokoch.
Ďakujem za Váš názor.

Ak je to z tohto roku, ja by som sa snažila to nejak dotlačiť k dobropisu. Napríklad po vzájomnom jednaní bolo dohodnuté zníženie predajnej ceny. Bolo by to najvýhodnejšie pre obe strany, aj keď dlžník, ak je platiteľ DPH by musel vrátiť štátu...

Riešievam takyto pripad bežne - dodávky fixované na burzu. Po dodaní sa zaplatí napríklad polovica dodávky - vystavi sa dobropis na zvyšok dodávky.
A po čase, ked nastane deń D vystavuje sa na zvyšok dobropis/ťarchopis. Čo by sa mozrejme v tomto prípade odpadlo.
dada41
08.08.11,11:40
Dáša,
ďakujem za názor, ale s dobropisom nesúhlasia, nakoľko nám uhradili práve len DPH, pretože naše dodávky išli prostredníctvom nášho neplatiaceho odberateľa do zahraničnia vrámci EU. Už na začiatku spolupráce bolo dohodnuté, že nám do doby splatnosti uhradia len DPH a ostatné nám budú hradiť postupne... No a na "postupne" už v poslednom čase nejak neostalo...
Ešte raz vďaka za Tvoj názor.
Dáša_
08.08.11,14:31
Dáša,
ďakujem za názor, ale s dobropisom nesúhlasia, nakoľko nám uhradili práve len DPH, pretože naše dodávky išli prostredníctvom nášho neplatiaceho odberateľa do zahraničnia vrámci EU. Už na začiatku spolupráce bolo dohodnuté, že nám do doby splatnosti uhradia len DPH a ostatné nám budú hradiť postupne... No a na "postupne" už v poslednom čase nejak neostalo...
Ešte raz vďaka za Tvoj názor.

tak to by ma celkom zaujímalo, na základe čoho to potom oni dostanú z účtovníctva. Myslím ten zvyšok pohľadávky/teda v ich prípade záväzku. Veď tobudú musieť zrejme dodaniť.
SAIVI
30.08.11,10:03
Dobrý deň,
dnes sme dostali návrh - dohodu o odpustení 50% dlhu.
Dve faktúry sú z roku 2010 po splatnosti 278 a 238 dní a jedna faktúra je z roku 2011 po splatnosti 209 dní.
V prípade že pristúpime na dohodu a zaplatia nám aspoň tých 50% ..účtovala by som nezaplatenú sumu na účet 546 / 311 ako nedaňovú položku? Alebo len príslušný základ a DPH si môžem nejakým spôsobom uplatniť naspäť?

..ako by ste postupovali, pristúpili by ste k odpusteniu 50 % dlhu .., alebo počkali kým sa nebude dať dlh odpísať daňovo?
KEJKA
30.08.11,10:38
Nuž, čertove spolky. Správen by vám mali zaplatiť 100%, nie?
Daňovo ich odpísať nemôžeš, môžeš sa súdiť. Inak Drzosť odberateľa na n-tú /mimo témy/.
Ak neprijmeš dohodu,
a/ počkáš cca 2 roky a odpíšeš pohľadávku, ušetríš 20% na DPPO
b/ budeš sa súdiť, možno vysúdiš a získaš 100% pohľadávky - napr. exekúciou, ale aj čas sú peniaze, možno ani nevysúdiš, alebo exekúcia bude neúspešná, súvisiace náklady môžu celkový efekt výrazne znížiť.

Ak prijmeš dohodu, tak máš 50% cash, čo je isto viac ako 20% na ušetrenej DPPO.
Ja by som po vyčerpaní všetkých prostriedkov o výške splatenia dlhu prijala dohodu.
DPH ti už nikto nevráti, preto by som sa snažila dohodu upraviť tak, že zaplatia celú DPH a 50% z istiny - ako príklad, oni si predsa DPH odpočítali.
Dohodu podpíšem až na základe platby, nie že oni dostanu Dohodu a nezaplatia. Alebo v nej musí byť klauzula o neplatnosti v prípade nedodržania podnienok v nej uvedených.
prijatá úhrada 221/311
odpis pohľadávky 546/311, nedaňovo, kedže nie sú splnené podmienky.
Resp. treba ešte pozrieť, či platí dávne ustanovenie Z_DPPO, že ak sa obe strany písomne dohodnú na odpustení dlhu, tak si môžu 4 roky postupne uplatňovať daňovo.
Nechce sa mi to hľadať, ale bolo to tuším písmenko s) alebo w)