Laura1
07.09.05,12:06
Zdravím Vás!

Prosím poraďte mi!
Mám viesť účtovníctvo pre pekáreň aj s predajňou.8 zamestnancov, okrem predajne budú rozvážať pečivo do ďalších obchodov.

Ak by si vybavili živnosť - ako fyzická osoba:
Mohla by som viesť JÚ ?? - nemusím mať skladovú evidenciu, zásoby. Vlastne každý deň predajú všetko, čo v noci upečú. Stačí každý deň podľa registračnej pokladne zúčtovať jednou sumou predaj tovaru??Plus vydané faktúry za predaj tovaru?

----------
V druhom prípade, ak by to bola s.r.o., musím viesť PÚ. Ako je to potom s tovarom, musím previesť cez výrobu všetko na tovar /výrobky/ viesť skladovú evidenciu??

Viem, že sa musím veľa učiť, doteraz som mala len malých živnostníkov /väčšinou len rodine/, ale to ma neuživí.

Ďakujem za odpovede

Laura
KEJKA
07.09.05,18:31
AJ v JU musi byt kniha zasob. Pekaren bude mat reálne zásoby, nemoze predsa muku kupovat len na okamzite pouzitie. Ja by som uprednostnila PU. A pises v mn. cisle - oni zivnost..... takze by to bolo združenie.
Laura1
08.09.05,06:41
Ďakujem,
písala som v množnom čísle, ale pani rozmýšľa, že si vybaví živnosť ako fyzická osoba len na svoje meno.
- Ak budem evidovať zásoby v JÚ, predám tovar - priebežne znižujem zásoby?
Asi budem potrebovať Vašu pomoc, kým sa rozbehnem.
Laura
LubenaK
08.09.05,07:35
V JÚ som robila tak, že som nákupy dávala priamo na spotrebu, a na konci roku som podľa inventúry odúčtovala interným dokladom to, čo mi ostalo, aby som v nákladoch mala len skutočnú spotrebu.

V PÚ som účtovala cez sklad 132/321. Nakonci mesiaca mi robili skladníci inventúru a podľa nej som zaúčtovala spotrebu 504/132.
Daňováci nič na kontrole nenamietali, tak to bolo dobre.
Laura1
08.09.05,14:14
Takto by sa mi to páčilo aj v JÚ aj PÚ.

Ja som sa bála, že musím premeniť použité zásoby materiálu a ostatné režijné náklady, mzdy pracovníkov = na tovar /tovar držať na sklade - na kartách/ a potom tovar predávať. Tak by som sa z toho asi zbláznila!!

Prosím aj ostatné poraďáčky o názor, či súhlasia s Lubenou.
Ďakujem
KEJKA
09.09.05,11:24
áno, súhlasím a určite nás bude viac. Tá tvoja predstava sa týka zložitejších výrobkov.
Laura1
09.09.05,15:37
Ďakujem,

ohlásil sa mi ďalši živnostník - stolár - bude vyrábať nábytok - len na objednávku. Tiež by som to chcela účtovať len v JÚ a tak, ako to píše Lubena.

Čo si asi myslela pri: zložitejšej výrobe- prosím uveď nejaký príklad.

Viete, potrebujem firmy, ale nechcem sa preceniť. Na začiatku by som robila radšej niečo jednoduchšie, síce pred rokmi som pracovala aj v účtovníctve PU, ale som z toho trochu vyšla a veľa sa zmenilo.

Ešte Vás budem otravovať, majte sa pekne. Prajem Vám príjemný víkend.
Laura
KEJKA
09.09.05,19:44
Ďakujem,

ohlásil sa mi ďalši živnostník - stolár - bude vyrábať nábytok - len na objednávku. Tiež by som to chcela účtovať len v JÚ a tak, ako to píše Lubena.

Čo si asi myslela pri: zložitejšej výrobe- prosím uveď nejaký príklad.

príklad - to je práve ten tvoj stolár.
nábytok na objednávku - založila by som knihu zásob, na hromadné nákupy väčšieho rozsahu by bola karta podľa položiek, okrem toho na každú objednávku by som založila kartu výrobku. a zaznačila by som tam pohyby. Úbytok z karty materilu by som dala ako prírastok na kartu výrobku, drobné nákupy by som tiež značila na karty výrobkov - to by vlastne mal robiť ten stolár.
takto by sa dokazala nasčítať hodnota nákladov na každý výrobok, resp. skupinu výrobkov podľa objednávky. Po ukončení sa nábytok vyfakturje - fakturácia sa zaznačí na karz výrobku a odloží sa a/a.
V JU samozrejme všetky doklady dáš na základe úhrady do výdavkov - materiál alebo prevádzková réžia.
Tie zásoby - to je len pre prípad, že by to chcela vidieť kontrola. Ale je to tiež dobré aj pre stolára, uvidí ako mu tie zákazky fungujú.
Jana Acsová
10.09.05,11:49
Tie zásoby - to je len pre prípad, že by to chcela vidieť kontrola. Ale je to tiež
dobré aj pre stolára, uvidí ako mu tie zákazky fungujú.Plne súhlasím s naznačeným postupom s tým, že: evidenciu výrobkov by som považovala za evidenciu zásob ... t.j. v tomto prípade evidenciu výrobkov. Z naznačeného postupu mi vlastne karta výrobku splní aj evidenciu "kalkulácií", ako aj prírastkov a úbytkov výrobkov (§ 16 ods. 4 postupov pre FO).
Zásoby môžu byť rôzne:
- materiál,
- výrobky ...