tttt
07.12.09,11:11
Dobrý deň, poraďte, prosím, ako postupovať, keď zamestnanec pracujúci v trojzmennej nepretržitej prevádzke, 11,5 h zmeny (Deň, Noc, Voľno, Voľno) počas pracovnej zmeny, ktorá pripadla na sviatok(normálne by bol pracoval s príplatkom za prácu vo sviatok) čerpá dovolenku? Ak by si nevyžiadal dovolenku, bol by pracoval. Nemôžem mu dať náhradu za neodpracovaný sviatok, lebo on nepracoval nie preto, že bol sviatok, ale preto, že chcel v jeho obvyklý pracovný deň čerpať dovolenku. Ako postupovať? Môžem zamestnancovi účtovať dovolenku počas sviatku??Ďakujem.
Zuzy
07.12.09,11:18
Aj ja som mala taký istý prípad, ja som mu vypísala dovolenku, len neviem, či som robila správne, mohli by k tomu vyjadrovať aj skúsenejší poraďáci, ďakujem
tttt
07.12.09,13:12
Keď viete, prosím, poraďte.
Andyke
07.12.09,13:25
§ 112 Zák. práce

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

Takže má nárok na náhradu mzdy za sviatok.

Oprava :
Viď príspevok č. 5
a ešte aj : http://www.porada.sk/444656-post4.html
ivka70
07.12.09,13:37
§ 112 Zák. práce

(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

Takže má nárok na náhradu mzdy za sviatok.

Nesuhlasim, to by platilo v pripade, ze by prevadzka ako taka bola vo sviatok zatvorena a on by nepracoval kvoli tomu.

Pre neho bol dany den riadnym pracovnym dnom, ak v ten den z nejakej priciny nechcel pracovat, musel si vypisat dovolenku.

Takze pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. case skutocne moze mat pracovnik dovolenku aj na den, ktory je statnym sviatkom.
tttt
07.12.09,13:56
Pre Andyke:O tomto viem, len mi to nesedí na dispečing, alebo strážnu službu, keď podstata jeho zamestnania je, aby bol k dispozícii aj v takéto dni sviatkov. Keby si nevybavil na daný deň dovolenku, bol by musel byť v robote. Ledva som im vysvetlila, že ak ostatní mesačne odmeňovaní zamestnanci majú odpracovať 172,5-15 h sviatky a majú 15 hod. sviatok zahrnutý v mzde, prečo oni majú pracovný rozvrh na 172,5 h, a nie na 157,5 h, keď ostatní pracujú len 21 dní, a teraz to s dovolenkou...keď zistia, že je to spôsob, ako cez víkendový sviatok nepracovať a ešte si aj zabezpečiť platené voľno...Neexistuje nejaká výnimka na zmenových pracovníkov s nerovnomerne rozvrhnutým časom?
Andyke
07.12.09,13:58
tttt
07.12.09,13:59
Nesuhlasim, to by platilo v pripade, ze by prevadzka ako taka bola vo sviatok zatvorena a on by nepracoval kvoli tomu.

Pre neho bol dany den riadnym pracovnym dnom, ak v ten den z nejakej priciny nechcel pracovat, musel si vypisat dovolenku.

Takze pri nerovnomerne rozvrhnutom prac. case skutocne moze mat pracovnik dovolenku aj na den, ktory je statnym sviatkom.
Toto mi sedí viac. Teoreticky mohol mať v taký deň skutočne aj iné voľno - napr.pohreb r. príslušníka, vtedy mu patrí náhrada za prekážku na strane zamestnanca a na sviatok sa neprihliadne. Tak?
Je pre taký postup nejaká opora v § ?