9janka9
07.12.09,11:59
Dobrý den, poprosím o radu.....pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 6.6.2009- ja som si myslela , že po pol roku teda 6.12.2009 ju mám cez RLFO nahlasiť zmenu v SP - no telefonicky som ju kontaktovala a ona mi oznámila , že bola v SP a tam jej povedali , že materskú mám do 18.12 a od 19.12 ide na rodičovský príspevok- tak to nie po pol roku ?

19.12 jej mám teda nahlásiť zmenu , má mi aj niečo poslať , nejaké vyrozumenie , čo dostane zo sociálky ?
vopred dakujem:) jana
tolka
07.12.09,11:41
Materské sa poberá 28 týždňov od dátumu nástupu na MD alebo dátumu pôrodu, ak nastane skôr, takže 28 týždňov materskej uplynie 18.12.
Zamestnankyňa má poslať žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky na základe § 166 ods. 2 Zákonníka práce a určiť si do kedy chce byť doma s dieťaťom a doložiť kópiu rodného listu dieťaťa.
brčko
07.12.09,21:32
možno si nájdeš nejakú novú info aj v tomto mojom príspevku:

http://www.porada.sk/1214588-post10.html

ja som mzdárke poslala so žiadosťou o RD pre istotu aj doklad zo SP o období poberania materského (som prefotila doklad=potvrdenie, čo som potrebovala k vybaveniu rodičovského príspevku), lebo tiež mala problém vyrátať dobu, dokedy mám nárok na čerpanie MD.
9janka9
08.12.09,05:29
dakujem za pomoc, jana
barjakabra
04.06.10,05:25
Dobry den, poprosim o radu... chcela by som sa spýtať čo všetko potrebujem vybaviť, ak mi 17.6. končí MD, 18.6. nastupujem do práce a na RD nastupuje manžel - momentálne konateľ s odmenou vo vlastnej s.r.o. Čo musím vybaviť ja ako zamestnankyňa a čo manžel z pozície zamestnávateľa aj z pozície zamestnanca, ak chce dostávať rodičovský príspevok?
Ďakujem
brčko
04.06.10,07:34
ak chce manžel poberať RP a tiež byť súvisle dôchodkovo poistený štátom ako osoba riadne sa strajúca o dieťa do 6rokov, tak nesmie byť v zmysle zákona o RP zárobkovo činný celý kalend.mesiac a ak by aj mal nejaký príjem za vykonávanie práce alebo funkcie, tak nesmie trvať celý kalend.mesiac a aj popri vykonávaní tejto práce sa musí o dieťa starať on osobne a nie iná osoba (tak to vysvetluje SP).

Zárobková činnost podla zákono o RP je činnosť, ktkorá zakladá nárok na zdanovaný príjem zo závislej činnoti, z podnikania a z inej sam.zárobk. činnosti (§ 5 a 6 ods.1, 2 a5 zákona o dani z príjmov) alebo obdob.činn.vykonávanej mimo územia SR. Za zár.činnost sa považuje vyplácanie
náhr. služ. platu/príjmu pri dočas.prac.neschopnosti, nemocenského, ošetovného alebo obdobných dávok mimo SR.

Ak chce byť dôch. poistený štátom, tak si musí dať sám prihlášku s prílohami.

Ak si si náhodou dávala prihlášku v SP ty hned po narodení dieťaťa (vela aj zamestnaných mamičiek poberajúcich materské tak robí, aj ked nemusí), tak musíš dať odhlášku do 8dní od nástupu do práce/resp. odkedy sa prihlási manžel, lebo sa on začal riadne starať o dieťa do 6rokov.

Záleží podla akého § zákona o dani z príjmov poberá manžel príjem. Príjmy konatelov predpokladám spadajú pod § 5 ods. b) alebo d) ZoDzP. T.j. ak bude súvisle poberať tento príjem, tak nárok na RP nemá, len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 41eur na mesiac, ak sa o dieťa stará osobne.

p.s. pozerám, že brčko ti dal bod za zábavný príspevok. A teda ani neviem kedy? :)
barjakabra
04.06.10,08:22
Ďakujem :)