niio
07.12.09,12:15
Potreboval by som poradit s kupou priklepovej vrtacky: ucel pouzitia je domacia dielnicka, vrtanie do kovu, dreva, do steny, v stojane. Mala by mat regulaciu otacok, priklep, P/L chod a hlavne by mala vydrzat hobby zataz, lebo tie vrtacky z lidla, tesca a podobne nevydrzia ani vrtanie do dreva.
Cena najlepsie do 100e. Na co si davat pozor pri vybere vrtacky? Aky vykon by mala mat, aby ju vrtanie nezastavovalo vrtanie do zeleza(skusenost s vrtackou asist)?
Chobot
09.12.09,09:30
Potreboval by som poradit s kupou priklepovej vrtacky: ucel pouzitia je domacia dielnicka, vrtanie do kovu, dreva, do steny, v stojane. Mala by mat regulaciu otacok, priklep, P/L chod a hlavne by mala vydrzat hobby zataz, lebo tie vrtacky z lidla, tesca a podobne nevydrzia ani vrtanie do dreva.

Tak neviem, akú vŕtačku si mal doteraz, ale to asi musela byt nejaká hračkárska. Alebo nemáš skúsenosti s náradím. Lebo na domáce použitie postačí ktorákoľvek vŕtačka.


Cena najlepsie do 100e. Na co si davat pozor pri vybere vrtacky? Aky vykon by mala mat, aby ju vrtanie nezastavovalo vrtanie do zeleza(skusenost s vrtackou asist)?

Ak sa ti zastavovalo vŕtanie do železa, nebolo to vŕtačkou, ale tvojím neodborným postupom. Buď si mal tupý vrták, alebo si príliš tlačil na vŕtanie. Ak vŕtaš väčšiu dieru (napr. 10 mm), je vhodné najprv dieru predvŕtať menším vrtákom (napr. 5 mm) a potom tým väčším.

Podľa mňa je dobré mať doma aj 2 vŕtačky, jednu klasiku a jednu príklepovú. Sú ja univerzálne, ale buďto bude na úkor slabšieho príklepu, alebo ak bude dobrý príklep, tak vŕtačka bude ťažká a nepraktická pre obyčajné vŕtanie. Klasickú príklepovú do stojana neuchytíš.

Ja mám napr. obyčajnú Bosch a príklepovú z Baumaxu neznačkovú za necelých 2000 SKK a poviem ti, že som s ňou už navŕtal hodne pár dier...
jojom
09.12.09,09:38
Ja mám napr. obyčajnú Bosch a príklepovú z Baumaxu neznačkovú za necelých 2000 SKK a poviem ti, že som s ňou už navŕtal hodne pár dier...

Absolutny súhlas, ja mám z Baumaxu vŕtacie búracie kladivo už pár rokov, stálo cca 1600 Sk roboty som s ním urobil ani som nerátal že vydrží. Na domáce použitie pohoda. A vŕtačku Narex kúpenú roku pána 1991 dodnes dre ako otrok. Pri týchto výrobkoch zo supermarketov treba len dať pozor aby sa neprehriali a vydržia f pohode roky.
niio
09.12.09,09:45
ja som vrtal 6 dier do betonu s vrtackou z lidla, ktora je obrovska a tazka a odvtedy na nej hadze hlava. na tesco vrtackach casto hned odchadzal priklep a postupne sa cela rozsypala. rovnako tak zvisla pila, s ktorou som rezal len 7mm parkety a po narezani parkiet na jednu izbu sa tato pila zacal postupne rozpadavat az tak, ze uz bolo nebezpecne s nou dalej robit...
uz som ale kupil DeWALT D21711 za 67e, myslim, ze mi bude vyhovovat a mal by sa dat aj upnut do stojana.
Chobot
09.12.09,10:00
ja som vrtal 6 dier do betonu s vrtackou z lidla, ktora je obrovska a tazka a odvtedy na nej hadze hlava. na tesco vrtackach casto hned odchadzal priklep a postupne sa cela rozsypala. rovnako tak zvisla pila, s ktorou som rezal len 7mm parkety a po narezani parkiet na jednu izbu sa tato pila zacal postupne rozpadavat az tak, ze uz bolo nebezpecne s nou dalej robit...
uz som ale kupil DeWALT D21711 za 67e, myslim, ze mi bude vyhovovat a mal by sa dat aj upnut do stojana.

No, to máš tú obyčajnú vŕtačku. Teraz si ešte zohnať nejakú príklepovú...

A s tým popisom porúch buď riadne preháňaš (nestalo sa mi, aby sa mi nejaký nástroj rozpadol alebo rozsypal v ruke...:rolleyes:) alebo ich nesprávne používaš. To by musela byť veľká náhoda, aby sa 3 rôzne nástroje úplne pokazili..
niio
09.12.09,10:30
skutocne neprehanam. obe tesco vrtacky proste uplne prestali fungovat. asist karbobruska zatial funguje, ale ked s nou chcem cokolvek vacsie odrezat (napriklad 2x2 vinkel), tak to musim rezat na dva krat, lebo proste sa tak zohreje, ze ju musim nechat vychladnut a ked co i len trochu pritlacim, tak sa doslova zastavuje. ta zvisla pilka: najskor sa vydralo to priesvitne ochranne plexisklo, potom sa zacalo zasekavat tlacitko na zaistenie otacok. nasledne sa vo vnutri vylomila jedna vodiaca drazka pre ten unasac, co vedie pilku a nakoniec sa uplne zodral ten drziak, v ktorom je uchytena pilka....no a bonus na zaver: isli sme opekat, tak sme si kupili tesco rucnu pilku-> absolutne, ale absolutne nic s nou neslo porezat, vkuse ju zatvaralo, aj sme zuby vyhli smerom von, ale to pomohlo tak na dva zarezy. tolko moja skusenost...
Chobot
09.12.09,10:49
skutocne neprehanam. obe tesco vrtacky proste uplne prestali fungovat. asist karbobruska zatial funguje, ale ked s nou chcem cokolvek vacsie odrezat (napriklad 2x2 vinkel), tak to musim rezat na dva krat, lebo proste sa tak zohreje, ze ju musim nechat vychladnut a ked co i len trochu pritlacim, tak sa doslova zastavuje. ta zvisla pilka: najskor sa vydralo to priesvitne ochranne plexisklo, potom sa zacalo zasekavat tlacitko na zaistenie otacok. nasledne sa vo vnutri vylomila jedna vodiaca drazka pre ten unasac, co vedie pilku a nakoniec sa uplne zodral ten drziak, v ktorom je uchytena pilka....no a bonus na zaver: isli sme opekat, tak sme si kupili tesco rucnu pilku-> absolutne, ale absolutne nic s nou neslo porezat, vkuse ju zatvaralo, aj sme zuby vyhli smerom von, ale to pomohlo tak na dva zarezy. tolko moja skusenost...

Máš asi auru, ktorá negatívne vplýva na stroje... ;):D:D:D:D
matoaudi
25.01.10,19:36
takisto náradie FAIRLINE z METRA vela nevydrží - stojí pár euro, ale tak to aj vyzerá - priklepová vrtačka po navŕtaní pár dier tak hádže hupínaciu hlavu, že s 3mm vrtákom navŕtam 4mm dieru :D
naopak
jedine značkové náradie - kupujem makitu na ebay - lepšie ceny
yaro
25.01.10,19:59
ak mas pripady, ze potrebujes vrtat do betonu tak jednoznacne kupuj kladivo. lebo aj priklepova vrtacka je suvix na beton, iba sa natrapis. a ked kupis nejake, ktore nie je moc velke, tak sa to da pouzit aj na ine veci. rozdiel je vsak, ze pouzivaju ine ukotvenie vrtakov (iny typ hlavice), ale nadstavba sa da dokupit. ja som kupil bosch vrtacie kladivo, aj nadstavnu hlavicu na klasicke vrtaky, a vrtam s tym takmer vsetko. a z vlastnej skusenosti viem, ze to je pekny rozdiel vrtat kladivom alebo priklepovou vrtackou do betonu.
buchač
25.01.10,20:27
skutocne neprehanam. obe tesco vrtacky proste uplne prestali fungovat. asist karbobruska zatial funguje, ale ked s nou chcem cokolvek vacsie odrezat (napriklad 2x2 vinkel), tak to musim rezat na dva krat, lebo proste sa tak zohreje, ze ju musim nechat vychladnut a ked co i len trochu pritlacim, tak sa doslova zastavuje. ta zvisla pilka: najskor sa vydralo to priesvitne ochranne plexisklo, potom sa zacalo zasekavat tlacitko na zaistenie otacok. nasledne sa vo vnutri vylomila jedna vodiaca drazka pre ten unasac, co vedie pilku a nakoniec sa uplne zodral ten drziak, v ktorom je uchytena pilka....no a bonus na zaver: isli sme opekat, tak sme si kupili tesco rucnu pilku-> absolutne, ale absolutne nic s nou neslo porezat, vkuse ju zatvaralo, aj sme zuby vyhli smerom von, ale to pomohlo tak na dva zarezy. tolko moja skusenost...

...jedna lepšia značka , ako druhá ...
Chobot
25.01.10,23:03
ak mas pripady, ze potrebujes vrtat do betonu tak jednoznacne kupuj kladivo. lebo aj priklepova vrtacka je suvix na beton, iba sa natrapis. a ked kupis nejake, ktore nie je moc velke, tak sa to da pouzit aj na ine veci. rozdiel je vsak, ze pouzivaju ine ukotvenie vrtakov (iny typ hlavice), ale nadstavba sa da dokupit. ja som kupil bosch vrtacie kladivo, aj nadstavnu hlavicu na klasicke vrtaky, a vrtam s tym takmer vsetko. a z vlastnej skusenosti viem, ze to je pekny rozdiel vrtat kladivom alebo priklepovou vrtackou do betonu.

Ide len o pochopenie pojmov.

Príklep môže byť:

a) mechanický - tieto vŕtačky sú skutočne slabé do betónu. Tento druh príklepu stačí na vŕtanie do tehly prípadne pórobetónu alebo iného mäkkého materiálu.

b) pneumatický - toto je príklep vhodný do panelu, naopak nevhodný na vŕtanie do dlažby či kachličiek - okamžite by ich porozbíjal.

To. čo nazývaš kladivom, je pneumatická príklepová vŕtačka, na ktorej sa dajú vypnúť otáčky hlavy, vtedy sa používa len príklep (napr. ako zbíjačka).

Aj pneumatická vŕtačka sa dá použiť ako obyčajná vŕtačka, len čím je ťažšia, tým je manipulácia s ňou horšia. Neviem si predstaviť, ako by som do drevenej skrinky mal vŕtať dierky o priemeru 4 mm 5 kilogramovým príklepovým kladivom.

Ešte k uchyteniu hlavice.

Klasické vŕtačky majú uchytenie pomocou skľúčidla, ktorým sa vrták, zvyčajne v priemere 1-13 mm uchytáva utiahnutím.

Pneumatické príklepové vŕtačky majú uchytenie SDS Plus. Šírka tohto uchytenia je pre všetky veľkosti vrtákov rovnaká. Ak chce niekto použiť klasický vrták, treba použiť SDS adaptér (http://www.naradi-vitek.cz/adapter-sds-plus-a-sklicidlo-13mm/).

Väčšie zbíjačky a vŕtačky väčších priemerov mávajú uchytenie SDS Max. Je to podobné ako SDS Plus, len má väčší priemer.
dementolog
29.01.10,15:27
ak skutocne mas zaujem o vrtacku , ktotou budes vrtat diery a nie logat , odporucam hitachi . je to dobry pomer ceny a kvality a stoji nieco pod 100 eur . ja ju mam a sluzi mi uz nejaky ten rocik a obcas dostava skutocne na frak staviam rekreacnu drevenicu a dost ju pouzivam
Laco-monter
29.01.10,15:38
Treba mať dve vrtačky,jednu na bežné vrtanie malých otvorov
tam na značke nezaleží

a ďalšiu vrtačku-priklepovú s upinaním SDS-plus doporučujem Metabo, De-Walt ,Hilti a p. Bosch veľmi nie a ak, tak len z "modrej sady" predavané na profi-použitie.

Vtip je v tom,že kým príklepovka zvládne bežné vrtanie do betónu až do 25 mm,dá sa prestaviť na vrtanie bez príklepu ,vtedy dáš do nej skľučovadlo a možeš vrtať vrtákmi do kovu až do 13 mm ale ak máš upravené stopky vrtákov tak aj väčšie priemery.
Je to možné preto,lebo takáto vrtačka je lepšie sprevodovaná a pri zaseknutí vrtáka ti neprekríži ruky,keď sa vrták zasekne.
Inak existuju vrtačky z magnetickým podstavcom,ktorý sa magneticky prichytí priamo ku konštrukcii a možno z nou vrtať až do 28 mm ,ale tieto vrtačky sú veľmi drahe .viac ako 1500€
Laco-monter
29.01.10,17:49
skutocne neprehanam. obe tesco vrtacky proste uplne prestali fungovat. asist karbobruska zatial funguje, ale ked s nou chcem cokolvek vacsie odrezat (napriklad 2x2 vinkel), tak to musim rezat na dva krat, lebo proste sa tak zohreje, ze ju musim nechat vychladnut a ked co i len trochu pritlacim, tak sa doslova zastavuje. ta zvisla pilka: najskor sa vydralo to priesvitne ochranne plexisklo, potom sa zacalo zasekavat tlacitko na zaistenie otacok. nasledne sa vo vnutri vylomila jedna vodiaca drazka pre ten unasac, co vedie pilku a nakoniec sa uplne zodral ten drziak, v ktorom je uchytena pilka....no a bonus na zaver: isli sme opekat, tak sme si kupili tesco rucnu pilku-> absolutne, ale absolutne nic s nou neslo porezat, vkuse ju zatvaralo, aj sme zuby vyhli smerom von, ale to pomohlo tak na dva zarezy. tolko moja skusenost...
Používaj náradie na to na čo je určené !

Priamočiara pila/kývačka/ NIE JE URČENÁ na rezanie kovových profilov !!!
A keď už ideš niečo rezať tak si to UPNI ! Prichyť to nejakou svorkou ,aby sa to netriaslo,lebo tiež možeš prísť k úrazu !
A z Tesca náradie je o ničom .
lapejko
30.01.10,19:40
Do dielne- železo a drevo je osvedčená Narex dvojrýchlostná s prevodovkou a mech. príklepom.
Indeed
13.03.12,17:09
Mne sa osvedčila priklepova vrtačka z TESCA /na snímke/

na normálne vrtanie stačí , normálne vrtanie je vrtanie s priklepom 10 , 12 mm dieru do betonu hlboku cca 8 cm

tiež po vypnutí priklepu a nasadení skľučovadla možno vrtať do plechu aj 16 mm dieru v pohode,

tiež možno zbíjať a drážkovať do muriva /obmedzene/