szisza
07.12.09,15:00
Ahojte,
prosím Vás dostali sme faktúry od plynárov, že nám zle zúčtovali plyn z roku 2008 a 2007. Vznikol nám tam nedoplatok, ktorý sme uhradili. Zaúčtovali sme to na 502/321. Audítor zobral na kontrolu faktúry a povedal, že to máme zle zaúčtované a že si nemôžeme ani DPH vyžiadať za bývalé obdobie, ani to dať do nákladov. Dátumy tam boli normálne tohtoročné, november 2009.
Ďakujem
KEJKA
07.12.09,14:04
nerozumiem, prečo by ste si DPH nemali odpočítať. Doklad máte teraz, tak o čo sa opiera.
A to doúčtovanie? Vzhľadom na novelu ZDP to tiež evidím čierno. Možno ste si tvorili rezervu na doúčtovanie, tak ju využite. A ak nie, je to náklad, o ktorý si môžete kludne znížiť ZD 2009. Z hľadiska účtovníctva závisí o akú vysokú čiastku sa jedná, ak by to bola významná suma, odporúčala by som účtovať na účet vlastného imania 42x.
szisza
07.12.09,14:09
Ďakujem veľmi pekne, asi už musím zmeniť audítora:-). Opiera sa len o to, že som na to nemala tvorenú rezervu. Ale ako som mohla, keď som nevedela, že to ešte oni budú doučtovávať.
alušik
07.12.09,14:13
Rezervu tvoríte na to, čo naozaj predpokladáte. Ak tam išlo o doúčtovanie nejakého rozdielu v cene alebo niečo podobné, naozaj ste to nemohli vedieť, ani predpokladať a preto ste vlastne netvorili rezervu. Ak sú tam dátumy z novembra r.2009 - ide vlastne o ťarchopis, tak nechápem, prečo auditor hovorí o DPH zo starého obdobia.:confused:
Ja by som to tiež normálne uplatnila na odpočítanie a aj nákladovo zaúčtovala do r.2009 - aj z pohľadu daňového vzhľadom na marcovú novelu.;)
babi2
07.12.09,14:13
Ďakujem veľmi pekne, asi už musím zmeniť audítora:-). Opiera sa len o to, že som na to nemala tvorenú rezervu. Ale ako som mohla, keď som nevedela, že to ešte oni budú doučtovávať.
treba mu dať do povedomia

Zákon o DPH § 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

A o neuplatnených nákladoch z minulých období tu toho nájdeš dosť, jednoducho to bude náklad tohoto roku, pozri link je tam vyjadrenie z DRSR
http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html
szisza
07.12.09,14:15
Ďakujem každému z Vás.......
KEJKA
07.12.09,14:41
audítorovi na povedomie? Malo by to platiť naopak. Nechcem prihrievať svoju polievočku, ale naozaj odporúčam vymeniť audítora. Od marcovej novely uplynulo dostatok času........