Kaka
07.09.05,14:34
Ahojte, zisla by sa rychla rada:
Likvidujem cestovný prikaz a ked bolo poskytnuté kompletné stravovanie, nepriznvam ziadne stravne, ma zamestnanec narok na vreckove?????????
Prosim o odpoved
Dakujem?
Chobot
07.09.05,12:37
Áno, vreckové zamestnanec dostane. Vreckové sa nekráti, aj ked sa zabezpecila strava úplne alebo ciastocne.
Tamajkova
21.09.05,07:24
Podľa mňa zamestnanec ak mu bola poskytnuté úplne stravné už na toto nárok nemá. Ohľadom vreckového - toto sa poskytuje iba pri zahraničných služobných cestách a to najmenej vo výške 5% z nároku stravného, ktoré by mu prislúchalo ak by mu nebolo poskytnuté úplne stravné v danej krajine, najviac však 40%. Gabika
liba2
21.09.05,07:39
Podľa mňa zamestnanec ak mu bola poskytnuté úplne stravné už na toto nárok nemá. Ohľadom vreckového - toto sa poskytuje iba pri zahraničných služobných cestách a to najmenej vo výške 5% z nároku stravného, ktoré by mu prislúchalo ak by mu nebolo poskytnuté úplne stravné v danej krajine, najviac však 40%. GabikaAk "toto" znamená vreckové, potom prečítajme si príslušný §14 zákona o cestovných náhradách:
"Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázavých potrebných vedľajších výdavkov (§4 ods. 1 písm. d/) vreckové v cudzej mene vo výške od 5% do 40% stravného ustanoveného poda § 13 ods. 4 a 5".
V tomto §-e nie je uvedená žiadna podmienka. Treba vypracovať smernicu, podľa ktorej sa bude rozhodovať o rozpätí 5-40% priznávania vreckového.
Tamajkova
21.09.05,07:43
To "toto" znamenalo stravné ak to z tej vety nebolo dosť jasné.
Chobot
21.09.05,11:57
Podľa mňa zamestnanec ak mu bola poskytnuté úplne stravné už na toto nárok nemá. Ohľadom vreckového - toto sa poskytuje iba pri zahraničných služobných cestách a to najmenej vo výške 5% z nároku stravného, ktoré by mu prislúchalo ak by mu nebolo poskytnuté úplne stravné v danej krajine, najviac však 40%. Gabika
Si povedala to isté, len ovela komplikovanejsie. :D
vicky
29.09.05,08:07
Ahojte, nemohli by ste mi niekto poslat smernicu ohladne toho vreckoveho??? ;)
tonkat
29.09.05,08:42
Prosím vás, od akého dátumu platí povinné vreckové od 5 - 40 %??
Chobot
29.09.05,09:53
Prosím vás, od akého dátumu platí povinné vreckové od 5 - 40 %??
Odjakziva! :D :D

Nie, teraz vázne.

Pôvodný zákon o cestovných náhradách c. 119/1992 ukladal zamestnávatelom iba moznost poskytnút vreckové (§13):

"Zamestnávateľ môže zamestnancom pri zahraničnej pracovnej ceste poskytovať popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 písm. d)] vreckové v cudzej mene do výšky 40% stravného určeného podľa § 12 ods. 1 alebo ods. 2."

Tento zákon bol zrusený novým zákonom o cest. háhradách c. 283/2002 platným od 1. 7. 2002 a v nom uz je vreckové urcenné ako povinnost (§14)

"Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5."
Aj ked to predtým nebola povinnost, mnohí zamestnávatelia poskytovali vreckové.

Takze povinné je to od 1.7.2002.
tonkat
29.09.05,11:41
Vďaka, vedela som, že niekedy to bola iba možnosť, ale že to bolo už tak dávno, to by som nepovedala. Jak ten čas letí......
Jusufs
18.11.12,09:57
Prosim o dopoved, ci je poskytnute vreckove zamestnavatela (sro) zamestnancovi tejto sro povazovane za vydavok spolocnosti, podobne ako stravne, teda ide do nakladov spolocnosti.
Predpokladam, ze stravne a vreckove pre zamestnanca uz nie su prijmy podlihajuce dani.
Dakujem.
Mila123
18.11.12,10:19
Prosim o dopoved, ci je poskytnute vreckove zamestnavatela (sro) zamestnancovi tejto sro povazovane za vydavok spolocnosti, podobne ako stravne, teda ide do nakladov spolocnosti.
Predpokladam, ze stravne a vreckove pre zamestnanca uz nie su prijmy podlihajuce dani.
Dakujem.
áno je to výdavok/ náklad spoločnosti......ale
už sa vreckové zdaňuje a je súčasťou základu pre výpočet odvodovej povinnosti ZC i ZĽ /patrí do VZˇ).....