Nicea
07.12.09,23:19
V roku 2007 som kupila byt, v roku 2009 som ho prenajala. Chem si uplatnit skutocne vydavky podla paragrafu 6/11 zakona o dani z prijmov.
(beriem do uvahy, ze byt nebudem moct predat 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku).
Kedze moje vydavky aj bez uplatnenia odpisov prevysia prijem z prenajmu, uvazujem o preruseni odpisov na tento rok. Je to moj prvy rok prenajmu a este som nezacala odpisovat. Ako mam spravit prerusenie odpisov, ked si chcem zaroven predlzit dobu odpisovania?
Kedy oficialne zacinaju moje odpisy - v roku 2007 (rok nadobudnutia) alebo v roku 2009 (rok zaradenia bytu do obchodneho majetku)? dakujem za radu

Vychadzam z tychto paragrafov zakona 595/2003:
paragraf 22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa paragraf 6 ods 10(pausalne vydavky 40 %); v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

paragraf 25, 1 D)
pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú