Lenka_D
08.12.09,06:49
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s preplatením dovolenky ako to vlastne je : mám takýto prípad, zamestnanec má z roku 2008 zostatok dovolenky v dĺžke 10 dní. Jeho nárok na dovolenku je 25 dní + 5 dní navyše. za rok 2009 má zostatok 30 dní, čo si môže vyčerpať do konca roka 2010. chcela by som sa poradiť, čo s tými 10 dňami, či sa jej môže preplatiť 5 dní a zvyšok jej prepadne alebo sa nepreplatí ani jeden deň. ďakujem
katka50
08.12.09,05:54
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s preplatením dovolenky ako to vlastne je : mám takýto prípad, zamestnanec má z roku 2008 zostatok dovolenky v dĺžke 10 dní. Jeho nárok na dovolenku je 25 dní + 5 dní navyše. za rok 2009 má zostatok 30 dní, čo si môže vyčerpať do konca roka 2010. chcela by som sa poradiť, čo s tými 10 dňami, či sa jej môže preplatiť 5 dní a zvyšok jej prepadne alebo sa nepreplatí ani jeden deň. ďakujem
zákonník práce § 116
§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Sante32
08.12.09,07:21
Prosím potrebujem pomoc. Mám zamestnancovi preplatiť 28 dní dovolenky, toho času na MD. Ako na to? Ešte som to nerobila, a potrebujem poradiť, veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
08.12.09,07:23
Prosím potrebujem pomoc. Mám zamestnancovi preplatiť 28 dní dovolenky, toho času na MD. Ako na to? Ešte som to nerobila, a potrebujem poradiť, veľmi pekne ďakujem.
Dvolenku môžeš preplácať iba pri skončení prac. pomeru alebo nevyčerpanú dovolenku za predch. kal. rok, ak presiahne 4 týždne.

Počas MD môže požiadať zamestnanec o čerpanie dovolenky, alebo si ju vyčerpá až po nástupe do práce. Dovolenka mu neprepadne.
Sante32
08.12.09,07:32
Ďakujem veronikasad :) No dobre, tak dievča na materskej je pasé...........ale mám aj zamestnancia s PZ pracoval od 8.10.do 7.11. ako jemu preplatiť dovlenku? netuším ako na to, ďakujem
katka50
08.12.09,07:35
Ďakujem veronikasad :) No dobre, tak dievča na materskej je pasé...........ale mám aj zamestnancia s PZ pracoval od 8.10.do 7.11. ako jemu preplatiť dovlenku? netuším ako na to, ďakujem
Dovol. priemer x 8 x počet dní prepl.dovolenky./ Pri 8 hod. dennom prac. úväzku./
Sante32
08.12.09,07:40
ďakujem, mám zostavu priemery náhrad, len nerozumiem tým skratkám.........DNP sú dni nemocenského poistenia ale neviem čo PPU...................vie niekto?
ivka70
08.12.09,07:46
Dovol. priemer x 8 x počet dní prepl.dovolenky./ Pri 8 hod. dennom prac. úväzku./

Ak ma 40 hodinovy pracovny tyzden, tak je 8 v poriadku, inak sa riadis jeho pracovnym uvazkom

teda:

dovolenkovy priemer na hodinu x denny uvazok x pocet dni dovolenky
ivka70
08.12.09,07:48
ďakujem, mám zostavu priemery náhrad, len nerozumiem tým skratkám.........DNP sú dni nemocenského poistenia ale neviem čo PPU...................vie niekto?

PPÚ - pracovnoprávne účely

teda ZP § 134 - 135 Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Sante32
08.12.09,07:56
má 37,5 hodinový prac. týždeň, a netuším ako zistím dovolenkový piremer...............inak ďakujem veľmi pekne
ivka70
08.12.09,08:15
má 37,5 hodinový prac. týždeň, a netuším ako zistím dovolenkový piremer...............inak ďakujem veľmi pekne

Ak ide o cloveka, ktory pracoval necele 2 mesiace, tak tento priemer pocitas z dohodnutej mzdy v pracovnej zmluve

ak ma hodinovu, tak ta ista suma je pre neho aj priemernou hodinovou pre dovolenku /lebo neodpracoval v poslednom stvrtroku aspon 170 hodin/


ak ma 37,5 uvazok/tyzden, tak nasobis 7,5 hodinami
katka50
08.12.09,08:20
má 37,5 hodinový prac. týždeň, a netuším ako zistím dovolenkový piremer...............inak ďakujem veľmi pekne
Zákonník práce § 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely

§ 134

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Sante32
08.12.09,09:17
už mi je to jasné, veľmi pekne ďakujem