ivkň
08.12.09,07:06
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne elektrického kotla, tlakovej nádoby na vodu, prietokového ohrievača, bojlera, pripojenia čerpadla studne. Jedná sa o novostavbu.

Jedná sa mi hlavne o istič aký použiť, aký výkonný elektrický kotol by bol najvhodnejší, keďže z neho sa bude robiť kúrenie, podlahové kúrenie, ohrev vody, pre 4-6 ľudí. Či je nutné aby mal nejaký samostatný vypínač. Akú hrúbku kábla treba od rozvodnej skrine, alebo od skrinky ističov?

Keď sa bude ťahať prívodný kábel z hranice pozemku do domu- budeme dávať 5Cx16 CU, je možné tam dať po celej dĺžke zemniacu pásovinu, alebo sa to musí napojiť na hromozvod, alebo sa to nesmie (dĺžka kábla bude +- 45 m)???

Zatiaľ mi napadlo iba toto, asi toho nie je malo však? :) Ďakujem za rady.
jajko50
08.12.09,07:21
Nový dom? a projekt ktorý toto všetko, čo sa pýtaš rieši je kde?
Elektroinštalácia nie je sranda - treba dodržať plno noriem a poschvalovať na kompententnych inštituciach. Takže, nech Ti to navrhne oprávnena osoba.
220870
08.12.09,10:00
Pýtate sa na veci ,ktoré musí vedieť eklektrikár ktorý vám bude zapájať el. na dome vysypať aj o polnoci z každého rukáva na počkanie.
Ak si to chcete zapájať svojpomocne , tak len toľko.Elektrina je životu nebezpečná vec a amatér by sa do takýchto vecí nemal púšťať.Môže to zabiť vás aj vaše deti.
Palusko.sk
08.12.09,10:35
Nieze je to len nebezpecne ale musi to byt spravene podla projektu a na to sa nasledne musii spravit revizna sprava bez ktorej dom neskolaudujete a ani vam dom energetici nepripoja. Tieto veci musi navrhnut vsetky elektrotechnicky projektant a takmer vsetko tu vymenovane spada pod prisne normy (ake hrubky, ake istice, ako zemnit atd...) pripadne kurenar co sa tyka toho kotla.
jankazb
08.12.09,10:44
Votriem sa do tejto témy, nech nezakladám novú s rovnakou témou. Chcem sa spýtať:
1/ či je podľa nejakej normy povinné mať skriňu s ističmi na vonkajšej stene domu (novostavba). Je to tak v projekte, mne sa to proste nezdá.
2/ či je tiež nejaké pravidlo na vypínač svetla v kúpelni na vonkajšej stene pred dverami.
3/ ešte otázočka na elektrikárov, ako vyriešiť "nebíčko" nad vaňou (LED alebo bodovky? Aká hustota, napojenie,...)
IVKŇ sa ospravedlňujem, a ostatním ďakujem za rady.
220870
08.12.09,11:00
Ističe vonku nemusia byť.Aj ja by som ich vo vašom prípade dal do predsiene.Iné je to s elektromerom.ten vypínač musí mať určitú vzdialenosť od vody( batérie vane atd) tuším min 70cm od umývadla.
jankazb
08.12.09,11:12
Tak to by bolo OK - ďakujem,a ešte s tým "nebíčkom" neviete poradiť?
Palusko.sk
08.12.09,11:36
Istice nemusia byt von, ale elektromer s hlavnym isticom musi byt pristupny pre energetikov, zvecsa nariadia aby bol na hranici pozemku pokial ide o novostavbu.
220870
08.12.09,11:37
Čo je to nebíčko?Jedno je v Drietome ,ale to je krčma;) a tú asi do kúpelne nebudete ťahať.
jankazb
08.12.09,11:41
Tak tú krčmu iste nie, je to proste kus sdk so spúúúústou drobučkých svetielok nad vaňou :-)
220870
08.12.09,13:26
jankazb
09.12.09,04:20
Tak bodík som pridala za ten posledný odkaz. Sledovala som to bez dychu. Nááááááááádhera. Na 90% som stotožnená s farebnosťou. Už aby aj u nás bolo Grose finale. Uvidíme akí budú majstri šikovní :-)) ? Že?
220870
09.12.09,06:38
To ,aby ste začali zháňať tu limuzínu.:D
Ak sa v tom RTL programe dobre popozeráte ,tak je tam toho neskutočne veľa.
Chrípkujem,nudím sa tak hľadám na webe
http://images.google.sk/images?hl=sk&source=hp&q=Deckenbeleuchtung&um=1&ie=UTF-8&ei=FGIfS4GdOIb6_AaHlPyODA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCQQsAQwAw
http://de.shopping.com/xDN-beleuchtung--kategorieart_deckenventilator~PG-11
Pietro1785
09.12.09,08:50
Votriem sa do tejto témy, nech nezakladám novú s rovnakou témou. Chcem sa spýtať:
1/ či je podľa nejakej normy povinné mať skriňu s ističmi na vonkajšej stene domu (novostavba). Je to tak v projekte, mne sa to proste nezdá.
2/ či je tiež nejaké pravidlo na vypínač svetla v kúpelni na vonkajšej stene pred dverami.
3/ ešte otázočka na elektrikárov, ako vyriešiť "nebíčko" nad vaňou (LED alebo bodovky? Aká hustota, napojenie,...)
IVKŇ sa ospravedlňujem, a ostatním ďakujem za rady.
K tej kupelni:
Mozno pomoze obrazok
Pietro1785
09.12.09,08:59
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne elektrického kotla, tlakovej nádoby na vodu, prietokového ohrievača, bojlera, pripojenia čerpadla studne. Jedná sa o novostavbu.

Jedná sa mi hlavne o istič aký použiť, aký výkonný elektrický kotol by bol najvhodnejší, keďže z neho sa bude robiť kúrenie, podlahové kúrenie, ohrev vody, pre 4-6 ľudí. Či je nutné aby mal nejaký samostatný vypínač. Akú hrúbku kábla treba od rozvodnej skrine, alebo od skrinky ističov?

Keď sa bude ťahať prívodný kábel z hranice pozemku do domu- budeme dávať 5Cx16 CU, je možné tam dať po celej dĺžke zemniacu pásovinu, alebo sa to musí napojiť na hromozvod, alebo sa to nesmie (dĺžka kábla bude +- 45 m)???

Zatiaľ mi napadlo iba toto, asi toho nie je malo však? :) Ďakujem za rady.

Mozno pomoze:
jankazb
09.12.09,09:10
Pietro: ďakujem,
220870: popozerám, tú RTL si asi odložím tiež ku chrípke. Kruci, že som sa neučila nemčinu. Tá limuzína v Topoľčanoch bude stačiť :-)
220870
09.12.09,10:56
Teraz som dopozeral tú epizódu z 29.10 2009.tá sa im mimoriadne vydarila........tuším trochu aj váš prípad, najmä to podkrovie s kuchyňou.
to je kúpelňa podľa mojich predstáv....keď budem veľký tak si takú urobím
http://www.rtl2.de/20299.html
úplne jednoducho nádherne a lacno,v jednoduchosti je krása.
jankazb
09.12.09,11:50
Ja už veľká som, mne ju urobia šikovní majstri :-))