9janka9
08.12.09,09:38
Dobrý den, poprosím o radu.....pracovníčka od začiatku roku 2009 do 6.6.2009 bola na PN a 6.6.2009 nastúpila na masterskú dovolenku , dna 19.12.ide na rodičovský príspevok- v roku 2008 poberala danový bonus na 2 deti- môžem jej v ročnom zúčtovaní za rok 2009 uplatniť danový bonus na dve deti 235,92 EUR x 2 deti = 471,84 EUR ? ako sa posudzuje príjem za obdobie na materskej dovolenke ? / musí splnať podmienku 6 násobok minimálnej mzdy 6x295,50 EUR/ ako to je - má mi doniesť potvrdenie zo SP koľko poberala materskú , alebo nemá nárok na doplatenie danového bonusu za rok 2009 ?


vopred dakujem, jana:)
ivka70
08.12.09,08:53
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:

•zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
•z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,
môže si uplatniť daňový bonus v celkovej sume 19,32 € mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).

Pri naroku ide o zdanitelne prijmy, kam sa nemocenske davky samozrejme nepocitaju.
O danovy bonus si bude musiet poziadat partner tejto pracovnicky, ak taky prijem ma.
9janka9
08.12.09,09:22
Dakujem za radu, pracovníčka žije s priateľom len ako druh a družka- deti sú neni spoločné, čiže priateľ nemá nárok uplatniť si danový bonus ....takže ona nemá vôbec nárok za ten rok 2009 si to uplatniť ? tak je to ? dakujem jana
ZDENIELA
08.12.09,09:33
Dakujem za radu, pracovníčka žije s priateľom len ako druh a družka- deti sú neni spoločné, čiže priateľ nemá nárok uplatniť si danový bonus ....takže ona nemá vôbec nárok za ten rok 2009 si to uplatniť ? tak je to ? dakujem jana
áno, je to tak, nesplniela totiž podmienku minimálneho príjmu na vyplatenie daňového bonusu
Marína
08.12.09,10:37
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:

•zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
•z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,
môže si uplatniť daňový bonus v celkovej sume 19,32 € mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).

Pri naroku ide o zdanitelne prijmy, kam sa nemocenske davky samozrejme nepocitaju.
O danovy bonus si bude musiet poziadat partner tejto pracovnicky, ak taky prijem ma.
Len doplním, že Oznámením MF SR MF/019805/2009-72 (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=84&NewsID=328) sa suma daňového bonusu k 1. 7. 2009 zvýšila na 20 €/mesiac.
Ivenka
08.12.09,11:12
Chcela by som sa ešte k tomu opýtať či dohoda o vykonaní práce sa započítava do príjmu pre DB. Ďakujem
Tento rok je podmienka 1773 Eur ?
Ivenka
08.12.09,11:27
Ďakujem, že ste mi neodpisali ale prinutili ma si to pohľadať na PORADE. Vďaka
Marína
08.12.09,12:09
Ivenka, mohla si pripnúť link pre ostatných;):). Odpoveď nájdete v tomto príspevku http://www.porada.sk/1162397-post36.html
IvetaH
10.01.10,16:18
Ivenka, mohla si pripnúť link pre ostatných;):). Odpoveď nájdete v tomto príspevku http://www.porada.sk/1162397-post36.html

Tiež tu brúsim dva týždne a je pravda, že som sa veľa naučila. Ale v tomto prípade som to nepochopila, ani z priloženého linku.
Prosím vás, napíšte mi polopate, či môže byť príjem z dohody započítaný do príjmu pre DB.
Ďakujem
veronikasad
10.01.10,16:26
Tiež tu brúsim dva týždne a je pravda, že som sa veľa naučila. Ale v tomto prípade som to nepochopila, ani z priloženého linku.
Prosím vás, napíšte mi polopate, či môže byť príjem z dohody započítaný do príjmu pre DB.
Ďakujem
Pýtaš sa na možnosť uplatnenia DB u dohodára mesačne alebo doplatenie DB v rámci RZD ?
IvetaH
10.01.10,17:02
Ide o ročné zúčtovanie.
Andyke
10.01.10,21:27
Tiež tu brúsim dva týždne a je pravda, že som sa veľa naučila. Ale v tomto prípade som to nepochopila, ani z priloženého linku.
Prosím vás, napíšte mi polopate, či môže byť príjem z dohody započítaný do príjmu pre DB.
Ďakujem

Nárok na daňový bonus nie je podmienený formou pracovno-právneho vzťahu. Aj zamestnanec, ktorí vykonáva prácu na základe dohody o vykonaní práce, má nárok na uplatnenie daňového bonusu, ak splní všetky ostatné požiadavky stanovené zákonom. ( výška zdanit. príjmu, vyživované dieťa v spoločnej domácnosti)