ivkapalesova
08.12.09,09:45
Chcem sa spytat, ci mam ja? alebo stat? platit zdravotne poistenie ak som skoncila 2.stupen vysokoskolskeho studia a uz mam aj rozhodnutie o tom, ze som prijata aj na 3.stupen. Na urade prace ma zaradit do evidencie nemohli, lebo som si podala prihlasku na dalsie studium. Bola som teda od 1.6 (datum statnic) do 1.9 (nastup na doktorandske) dobrovolne nezamestantana?
dakujem za odpovede
ivka70
08.12.09,12:10
Do zdravotnej poistovne bolo treba nahlasit do 8 dni zmenu - ukoncenie bakalarskeho studia s tym, ze mas podanu ziadost o dalsie studium.
Tym padom by si sa prihlasila ako dobrovolny platca, ale neplatila by si, lebo by sa cakalo na prijatie na dalsie studium.
Ak by ta neprijali, doplatila by si si to, ak ta prijali, s potvrdenim o navsteve skoly bolo treba ist znovu do 8 dni do zdravotnej poistovne, ta by zaevidovala, ze aj v tomto case si bola studentom a poistne by si "vyuctovala" od statu.

Takze s potvrdenim o ukonceni bakalarskeho studia a s potvrdenim o navseve skoly treba dodatocne ist do zdravotnej poistovne, aby si si vykryla dane mesiace.

A v tomto pripade nejde o dobrovolne nezamestnaneho, ale o dobrovolne zdravotne poistenu osobu.
ivka70
08.12.09,12:29
Az teraz som precitala, ze si doktorand, ale tam plati podla mna to iste:

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464#Doktorand

Si doktorand a nevieš kto je za teba platiteľom poistného?
Za študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov, je platiteľom poistného na verejné zdravotné poistenie štát.
Od 1. januára 2008 študenti doktorandského študijného programu už nie sú považovaní za zamestnancov, ale je im určený nový platiteľ poistného a to štát v prípade, že súčasne spĺňajú nasledovné podmienky:

denná forma doktorandského štúdia,
dodržanie štandardnej dĺžky štúdia,
nezískal vzdelanie tretieho stupňa,
a ak nedovŕšil vek 30 rokov.
Ak študent doktorandského štúdia jednu z uvedených podmienok nespĺňa, pre účely zdravotného poistenia, sa nepovažuje za osobu, za ktorú platí poistné štát a v takom prípade je povinný si platiť poistné sám ako samoplatiteľ, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou, za ktorú hradí poistné štát z iného dôvodu.
Addama
27.06.10,16:00
Mám presne tento istý problém, bol som na úrade práce a odmietli ma zaradiť do evidencie kvôli podanej prihláške na III. stupeň, čo je, ale zaujímavé iného bývalého spolužiaka do evidencie s takým istým statusom zaradili... Povedali mi, že keď ma príjmu tak za mňa zaplatí zdravotné poistenie štát aj spätne, lenže ak ma nepríjmu musím si poistenie zaplatiť za odbobie kým sa dozviem, či som prijatý (a dozviem sa asi až koncom septembra) sám. Zaplatiť si zdravotné poistenie za toto obdobie nie je pre mňa malá suma kedže mesačne vychádza zdravotné na cca 30 €.


Odmietli ma zaradiť do evidencie právom? Alebo ako mám postupovať.

Vie mi niekto poradiť prosím?
KEJKA
27.06.10,16:10
podľa mňa ťa mali zaradiť do evidencie. Štatnicou si stratil štatút študenta, tak si povinný sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ, alebo si hľadať zamestnanie - a to aj prostredníctvom NUP.
Žiadaj ešte raz, a písomnú odpoved.
Kamarát sa asi "nepochválil" s prihláškou na III.st., tak ho zaregistrovali.
Addama
27.06.10,16:29
pochválil ale problém mu nerobili. keby mi dá aj písomnú odpoveď bude mi asi na nič. nie? :D
veronikasad
27.06.10,16:29
Mám presne tento istý problém, bol som na úrade práce a odmietli ma zaradiť do evidencie kvôli podanej prihláške na III. stupeň, čo je, ale zaujímavé iného bývalého spolužiaka do evidencie s takým istým statusom zaradili... Povedali mi, že keď ma príjmu tak za mňa zaplatí zdravotné poistenie štát aj spätne, lenže ak ma nepríjmu musím si poistenie zaplatiť za odbobie kým sa dozviem, či som prijatý (a dozviem sa asi až koncom septembra) sám. Zaplatiť si zdravotné poistenie za toto obdobie nie je pre mňa malá suma kedže mesačne vychádza zdravotné na cca 30 €.


Odmietli ma zaradiť do evidencie právom? Alebo ako mám postupovať.

Vie mi niekto poradiť prosím?
ide o doktorandské denné štúdium ?
Addama
27.06.10,16:38
ide o doktorandské denné štúdium ?

áno.
veronikasad
27.06.10,16:51
III. stupeň som na UP neriešila, ale pri II. stupni to u nás funguje tak, že do žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzač uvedie, že má podanú prihlášku na II. stupeň vš. štúdia. ÚP nevydá rozhodnutie, ale počká na prijatie, resp. neprijatie na štúdium.

Ak uchádzača prijmu, do evidencie ho nezaradia.
Ak ho neprijmu a žiadosť bola doručená do 7 dní od vykonania štátnej skúšky, zaradia ho do evidencie spätne od I. dňa a platitelom zdr. poistenia bude štát.

Do zdr. poisťovne treba odniesť potvrdenie o ukončení štúdia a po prijatí potvrdenie o návšteve školy.

Takto by to malo fungovať aj pri III. stupni (štát je platitelom ZP za doktorandov denného štúdia do 30 rokov veku).
Addama
27.06.10,17:01
ďakujem, presne tento istý postup mi bol povedaný pri končení prvého stupňa, avšak ľudia na úrade sa vymenili a teraz mi tvrdí úradník niečo iné.
veronikasad
27.06.10,17:05
ďakujem, presne tento istý postup mi bol povedaný pri končení prvého stupňa, avšak ľudia na úrade sa vymenili a teraz mi tvrdí úradník niečo iné.
Ak by to tak nefungovalo, v žiadosti by nebola kolonka, v ktorej sa uvádza, že uchádzač má podanú prihlášku na štúdium. Nedaj sa "odbiť", pýtaj sa na zákon, na základe ktorého ťa odmietajú zaevidovať ...
KEJKA
27.06.10,17:16
............ keby mi dá aj písomnú odpoveď bude mi asi na nič. nie? :D


Ak by to tak nefungovalo, v žiadosti by nebola kolonka, v ktorej sa uvádza, že uchádzač má podanú prihlášku na štúdium. Nedaj sa "odbiť", pýtaj sa na zákon, na základe ktorého ťa odmietajú zaevidovať ...
preto som ti radila, pýtaj písomné stanovisko, žiadosť ti prebrať musia a v písomnej odpovedi by ti museli uviesť aj §§, okrem toho - podpisuje to vedúci a ten si tiež rozmyslí, čo podpíše.
Niekedy teta-ten prvý kontakt - odbije žiadateľa aj neprávom. Treba sa dožadovať všetkých informácií. Neskôr ti už nikto nedá za pravdu, ked sa budeš odvolávať na ústne informácie.
Addama
27.06.10,17:35
ešte raz ďakujem za odpovede, dám potom vedieť ako som dopadol..
Addama
28.06.10,09:03
Takže som čakateľom, to mi mohol povedať hneď pri prvej návšteve...
veronikasad
28.06.10,09:08
Takže som čakateľom, to mi mohol povedať hneď pri prvej návšteve...
teda, ÚP postupuje aj pri III. stupni ako som písala v tomto príspevku ?

http://www.porada.sk/1440401-post9.html
Addama
28.06.10,10:23
teda, ÚP postupuje aj pri III. stupni ako som písala v tomto príspevku ?


Áno, podanie prihlášky na III. stupeň sa vraj považuje tiež sa sústavnú prípravu na povolanie (Po preštudovaní zákona som nikde nenašiel, či sa podaná prihláška považuje za sústavnú prípravu, štatút čakateľa je len akási kľučka v zákone) tak len dúfam, že sa do 2 mesiacov (kedy stratím štatút čakateľa) dozviem rozhodnutie o prijatí/neprijatí. Čiže si zaplatím za zdravotné len do doby od štátnic do dnes. V prípade ak sa nedozviem, či ma berú do tých 2 mesiacov si budem musieť za toto obdobie (2 mesiace plus tých pár dní od štátnic) zaplatiť sám.