očičko
08.12.09,10:15
Dobrý deň,

potrebujem súrne pomoc. V roku 2008 som zaplatila zahraničnej firme preddavok za tovar. V roku 2009 tento tovar nebol dodaný a dlhujú mi peniaze a obávam sa, že mi ich nidky nevrátia. Mám možnosť postúpiť túto pohľadávku inej firme, ktorá má voči tej istej zahraničnej firme záväzok. Je tento zaplatený preddavok normálna pohľadávka, nebola k tomu žiadna zálohová faktúra alebo proformainvoice? Platba prebehla bankovým prevodom. Prosím rýchlu odpoveď a názory. Ďakujem
DušanČ
08.12.09,09:27
Ja by som Tvoj zámer s kľudným svedomím realizoval. Poskytnutý preddavok je riadna pohľadávka, aj v súvahe sa vykazuje v tom istom riadku, ako ostatné pohľadávky z obchodného styku.
Firma, ktorej túto pohľadávku postúpiš, môže jednostranným zápočtom ponížiť svoj záväzok voči tejto firme a uhradiť jej o čiastku Tvojho preddavku menej.
Pre poriadok by postupník mal informovať zahraničnú firmu, že vlastní túto pohľadávku, a to kópiou zmluvy o postúpení.
očičko
08.12.09,10:59
Ďakujem, urobila by som zmluvu o postúpení pohľadávky, oznámenie o tom, že som tú pohľadávku postúpila inej firme by som dala preložiť s pečiatkou do anglického jazyka a doporučene zaslala zahraničnej dlžnej firme. Firma, ktorá tu pohľadávku odo mňa odkúpi by si urobila jednostranný zápočet pohľadávok a záväzkov a oznámenie o tom by im tiež preložené do anlického jazyka zaslala doporučene. Nepotrebujem k tomu súhlas dlžnej firmy? Bol by tento postup správny? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď i názor.
DušanČ
08.12.09,14:35
Súhlas dĺžnej firmy nepotrebuješ, ani jej oznámiť, že pohľadávka bola postúpená.
očičko
09.12.09,08:34
A neviete mi ešte poradiť ako to v podvojnom účtovníctve zaúčtovať?
Úhrada preddavku bola 314.12/221.12.
Ďakujem.
andreaS
09.12.09,09:17
Súhlas dĺžnej firmy nepotrebuješ, ani jej oznámiť, že pohľadávka bola postúpená.

nesuhlasim s uvedenym...

akurat sa trapim s opravami postupenia pohladavok plus uctujem kopec novych... jedna firma nam odmietla toto postupenie, lebo sme sa ich nepytali pred podpisom zmluvy o postupenie o suhlas... takze na zaklade ich odmietnutia o postupeni pohladavky neuctujem... (je to zatial prvy taky pripad, ale aj tak)

k uctovaniu:

1. ID na postupenie pohladavky, ako partner figuruje povodna firma, kt. si platila preddavok
546 / 314
suma: v celej hodnote zaplateneho preddavku

2. ID postupenie pohladavky na noveho partnera, ako partner figuruje tato nova spoločnosť
315 AE (podla noveho partnera) / 646
suma: v hodnote za aku ju postupujes, moze byt aj nizsia alebo vyssia

3. uhrada od firmy, kt. si postupila
221 (resp. 211) / 315 AE
očičko
09.12.09,09:51
Ďakujem,
pohľadávku predávam v hodnote 100%, aj tak musím ísť cez účet 546 a 646? Predávam to firme FO, tiež neviem ako to tam zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Tá FO si celú výšku nadobudnutej pohľadávky započíta so záväžkom a s tou zahraničnou firmou potom ostane na nule. Treba ísť cez príjmy a výdavky ovplyvnńujúce daňový základ, alebo cez neovplyvňujúce daň. základ, aby sa nenavyšoval obrat. V podstate cena za ktorú pohľadávku nakúpi len toľko dostane od dlžnika - i keď zápočtom.
Ďakujem za rady, super stránka, super priatelia.
andreaS
09.12.09,10:47
pri FO by som uctovala obdobne..

totiz robi sa to cez tie 546 a 646 aj preto osobitne kazdy pohyb, lebo pri kazdom ti vystupuje iny partner...

program nedovoli zapocitat zavazok s pohladavkou ked maju kazdy ineho partnera...

kvoli tomu musis najskor odpisat tvoju pohladavku, kt. tym dokladom zaroven aj uhradis a tato pohladavka voci firme A ti zanikne...

potom urobis novy osobitny zapis so vznikom novej pohladavky voci novemu partnerovi B a evidujes pohladavku voci nemu do okamihu zaplatenia...

ked partner B zaplati, tak sa ti to vyrovna a nikto ti nic nebude dlzit...

PRETO by som rovnako postupovala aj pri FO:
1. zapis do knihy zavazkov ze tebe, firme C dlzi peniaze za odkupenu pohladavku
2. zapis do knihy pohladavok, ze firma D mu teraz dlzi peniaze
3. on uhradi tebe za postupenie pohladavky, t.j. vydaj v penaznom denniku a uhradi v knihe zavazkov zavazok voci tebe, firme C
4. jemu pridu peniaze za postupenu pohladavku od firmy D, tak v penaznom denniku da prijem a v knihe pohladavok uhradi pohladavku voci firme D

..............

toto vsetko preto, aby ti sedelo saldokonto s danym partnerom...

aj ked je pravda, ze sa dane pohyby v podstate vynuluju, ale nesedelo by ti saldokonto... a v JU zase zavazky a pohladavky...
profesional
15.04.10,07:40
NESUHLASIM.

Nakolko k plneniu neexistuje danovy doklad, tj. faktura ani zalohova faktura, tak ide o tzv. plnenie bez pravneho titulu. Plnenie bez pravneho titulu kvalifikuje pravny poriadok ako bezdovodne obohatenie. Aj ked postupis pohladavku dalsiemu subjektu, tento nebude moct urobit jednostranny zapocet pohladavok. Nakolko zakon umoznuje ako jednostranny pravny ukon urobit len zapocet pohladavok rovnakeho druhy a typu. A teda nie je pripustny zapocet pohladavky z bezdovodneho obohatenia za pohladavku z obchodneho styku.
kira
21.05.10,17:21
Nechcem zakladať novú tému, preto sa pripojím. Postúpili sme pohľadávku vo výške 100% a započítali. Ide mi o to, či je náklad spojený s výnosom pre nás daňovým nákladom.
DF 518/321 - ???
OF 311/602
postúpenie 546/311
kira
21.05.10,18:31
Nechcem zakladať novú tému, preto sa pripojím. Postúpili sme pohľadávku vo výške 100% a započítali. Ide mi o to, či je náklad spojený s výnosom pre nás daňovým nákladom.
DF 518/321 - ???
OF 311/602
postúpenie 546/311

vyjadríte svoj názor?
KEJKA
21.05.10,18:38
Nechcem zakladať novú tému, preto sa pripojím. Postúpili sme pohľadávku vo výške 100% a započítali. Ide mi o to, či je náklad spojený s výnosom pre nás daňovým nákladom.
DF 518/321 - ???
OF 311/602
postúpenie 546/311
to si uviedla účtovanie pôvodných faktúr, či čo?

Komu ste postúpili a čo ste započítali?
Postúpili ste odplatne, teda 546/311 a 315/646 voči nadobúdaľovi.
Ak voči nemu máte aj záväzok
tak započítate 321/315
postiupca si nadobudnutu pohľadávku bude vymáhať od dlžníka.
gabi2
19.07.10,11:10
Prosím o pomoc. Kúpili sme pohľadávku vo výške 50 000,- a zaúčtovali 315/322. Potom valným zhromaždením sa rozhodli o nefinančné zvýšenie základného imania o 40 000 ,-(kúpená pohľadávka bola ocenená len na 40 000,-) Kúpenie pohľadávky sa riešilo postúpením. Bolo účtované 322/411 40 000,- na 322 mi ostalo 10 000.- , poradíte mi ako sa ich zbaviť z 322? Srdečná vďaka. Gabi