jasmine3
08.12.09,11:16
Ahojte poradaci, vždy ste mi dobre poradili a teraz si neviem tiež rady. Od 3.októbra tr som nastúpila na MD, dovtedy som riadne pracovala plné 3 roky u jedného zamestnávatela (súkromný podnikateľ). Nakoľko šetril na odvodoch tak som mala financie rozdelené na 2 časti základ čo bolo na zmluve a ostatok bola dohoda. Do istého času mi to vyhovovalo až pokým som nezistila, že som tehotná a sociálka vypočítava MD za posledný odrobený rok 01-12.08 v mojom prípade, takže mi vyšla smiešna suma materského príspevku. Tak som žiadala zamestnávateľa nakoľko mi veľa pomoci nasľuboval, že mi s týmto problémom pomôže. Lenže ako poznáme súkr.pod. tak mi chce pomôcť tak, že mi dá výpoveď dohodou podľa par.60 z.p. bez udania dôvodu k 15.12.09 s tým, že mi dá akože mimoriadnu prémiu 700 eur. Môžte mi prosím Vás poradiť, či mám podpísať tú zmluvu o dohode ukončenia prac.pomeru alebo ho mám radšej ešte aspoň pol roka naťahovať čo asi nemá žiadny význam. A keby som tú zmluvu podpísala či by som sa musela nahlásiť na sociálku a taktiež aj na úrad práce ako nezamestnaná a ako by to bolo s materskou? Ďakujem pekne za radu.
terezamaria
08.12.09,10:38
Ahojte poradaci, vždy ste mi dobre poradili a teraz si neviem tiež rady. Od 3.októbra tr som nastúpila na MD, dovtedy som riadne pracovala plné 3 roky u jedného zamestnávatela (súkromný podnikateľ). Nakoľko šetril na odvodoch tak som mala financie rozdelené na 2 časti základ čo bolo na zmluve a ostatok bola dohoda. Do istého času mi to vyhovovalo až pokým som nezistila, že som tehotná a sociálka vypočítava MD za posledný odrobený rok 01-12.08 v mojom prípade, takže mi vyšla smiešna suma materského príspevku. Tak som žiadala zamestnávateľa nakoľko mi veľa pomoci nasľuboval, že mi s týmto problémom pomôže. Lenže ako poznáme súkr.pod. tak mi chce pomôcť tak, že mi dá výpoveď dohodou podľa par.60 z.p. bez udania dôvodu k 15.12.09 s tým, že mi dá akože mimoriadnu prémiu 700 eur. Môžte mi prosím Vás poradiť, či mám podpísať tú zmluvu o dohode ukončenia prac.pomeru alebo ho mám radšej ešte aspoň pol roka naťahovať čo asi nemá žiadny význam. A keby som tú zmluvu podpísala či by som sa musela nahlásiť na sociálku a taktiež aj na úrad práce ako nezamestnaná a ako by to bolo s materskou? Ďakujem pekne za radu.

Jasmine nech Ťa ani nenapadne, teraz podpisovať Dohodu o skončení pracovného pomeru. Zamestnávateľ Ti teraz, keď si na MD, či neskôr keď budeš na RD, nemôže dať Výpoveď z nadbytočnosti, ani iných organizačných zmien.Pokiaľ zostaneš celé 3 roky doma s dieťaťkom, potom Ti môže dať Výpoveď z nadbytočnosti, § 63, ods.1, písm.b/ ZP, samozrejme aj s odstupným.
Ty teraz budeš u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec v mimoevidenčnom stave a nič iné s Tebou spoločné nebude mať. Možno po 3 rokoch si to rozmyslí a Ty budeš normálne pracovať ďalej. Držím Ti palce a prajem Tebe i dieťaťku veľa zdravíčka.
jasmine3
08.12.09,12:34
a čo v tom prípade keby som ju podpísala? to by som si musela veľa behať po úradoch? ozaj a na úrad práce musím ísť osobne alebo stačí poslať papiere ohľadom toho príspevku na dieťa, bo sa zdravotne ešte stále necítim dobre a muž je mimo BA,
Chobot
09.12.09,09:10
Ahojte poradaci, vždy ste mi dobre poradili a teraz si neviem tiež rady. Od 3.októbra tr som nastúpila na MD, dovtedy som riadne pracovala plné 3 roky u jedného zamestnávatela (súkromný podnikateľ). Nakoľko šetril na odvodoch tak som mala financie rozdelené na 2 časti základ čo bolo na zmluve a ostatok bola dohoda. Do istého času mi to vyhovovalo až pokým som nezistila, že som tehotná a sociálka vypočítava MD za posledný odrobený rok 01-12.08 v mojom prípade, takže mi vyšla smiešna suma materského príspevku.

Toto je dôsledok toho, že ľudia súhlasia s vyplácaním nezdanených nelegálnych peňazí "na ruku". Spočiatku to zamestnancom vyhovuje, ale aj ty si pocítila negatívnu stránku tohto javu, ako moja známa:

http://www.porada.sk/278495-post50.html


Tak som žiadala zamestnávateľa nakoľko mi veľa pomoci nasľuboval, že mi s týmto problémom pomôže. Lenže ako poznáme súkr.pod. tak mi chce pomôcť tak, že mi dá výpoveď dohodou podľa par.60 z.p. bez udania dôvodu k 15.12.09 s tým, že mi dá akože mimoriadnu prémiu 700 eur.

U súkromníkov je ťažké odhadnúť, nakoľko budú seriózni v takýchto prípadoch a ako budú dodržiavať ustanovenia ZP. Neviem, koľko si mala tú základnú časť platu, čo bolo v zmluve, ale keby si skončila PP z organizačných dôvodov, tak by si mala nárok na 2 mesačné odstupné z priemerného platu (resp. 2 násobok toho základu). Ak bol základ 350 EUR, tak tých 700 EUR môžeš považovať ako odstupné. Ak dvojnásobok je viac ako 700 EUR, tak podpísať dohodu je pre teba nevýhodné.


Môžte mi prosím Vás poradiť, či mám podpísať tú zmluvu o dohode ukončenia prac.pomeru alebo ho mám radšej ešte aspoň pol roka naťahovať čo asi nemá žiadny význam.

Ak chceš ukončiť PP, tak nemá zmysel to naťahovať ešte pol roka. Evidentne s tebou zamestnávateľ už v práci nepočíta, tak sa musíš sama rozhodnúť, či zotrváš v PP až do konca RD, alebo to ukončíš teraz. Môžeš to kľudne nepodpísať (čo by som asi aj doporučoval), potom ukončíš PP po skončení RD a môžno ti dá väčšie odstupné (pri zohľadnení výpovednej doby).


A keby som tú zmluvu podpísala či by som sa musela nahlásiť na sociálku a taktiež aj na úrad práce ako nezamestnaná a ako by to bolo s materskou? Ďakujem pekne za radu.

Keďže už si na MD, tak na sociálke by si už mala byť nahlásená ako matka na MD. Bola si sa prihlásiť po pôrode? AK nie, tak to urob tak či tak čo najskôr, ak máš uzatvorenú zmluvu s DSS (II. dôchodkový pilier), tak aj to musíš nahlásiť v SP.

Na úrade práce, keby si podpísala dohodu a ukončila PP, sa nemusíš hlásiť. Teraz ťa aj tak nezaevidujú. To ti stačí tam ísť až po skončení RD.

A čo tým myslíš, že "ako by to bolo s materskou"? Veď materskú už dostávaš a budeš ju dostávať tých 26 týždňov či si v PP alebo nie. TO už sa nezmení.
Chobot
09.12.09,09:17
a čo v tom prípade keby som ju podpísala? to by som si musela veľa behať po úradoch? ozaj a na úrad práce musím ísť osobne alebo stačí poslať papiere ohľadom toho príspevku na dieťa, bo sa zdravotne ešte stále necítim dobre a muž je mimo BA,


Aký príspevok na dieťa máš na mysli? Vieš vôbec, na aké dávky máš nárok?

Máš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, čo je nejakých 160 EUR. AK je to tvoje prvé či druhé alebo tretie dieťa, tak má nárok aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, čo je necelých 700 EUR.

Ako rodič máš ďalej nárok na detské prídavky, vo výške 21,25 EUR mesačne. O všetky tieto dávky musíš požiadať na príslušnom úrade práce na predpísaných tlačivách, takže osobne to vybavíš najlepšie. Môžeš poslať aj manžela, hádam tej jeden deň dovolenky môže obetovať pre teba.

Pokiaľ by tvoja materská bola nižšia, ako výška rodičovského príspevku - 164,22 EUR, tak máš nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi tvojou materskou a súčasnou výškou RP. O to tiež musíš požiadať na ÚP.
veronikasad
09.12.09,10:02
a čo v tom prípade keby som ju podpísala? to by som si musela veľa behať po úradoch? ozaj a na úrad práce musím ísť osobne alebo stačí poslať papiere ohľadom toho príspevku na dieťa, bo sa zdravotne ešte stále necítim dobre a muž je mimo BA,
Ak podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 Zákonníka práce, trvaj na tom aby tam bol uvedený dôvod skončenia prac.pomeru - § 63 odst. 1 písm. b/. Len vtedy budeš mať nárok na odstupné vo výške 2-mesačného priemerného zárobku (písala si, že ti zamestnávatel ponúkol odmenu 700€- skontroluj si či si nezarábala viac). Ak to budeš mať vyplatené ako odstupné, nebudeš z toho platiť odvody do zdr. a sociálnej poisťovne.

Na úrad práce sa evidovať isť nemusíš, stačí prihlásiť sa v zdravotnej a sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov veku. V SP si sa prihlasovala po pôrode, možno to bude stačiť. Do ZP bude treba zaslať Oznámenie o zmene platitela poistného, dá sa stiahnuť z netu konkrétnej ZP (ak napíšeš v ktorej si poistená, pomôžeme ti) a poslať poštou
brčko
09.12.09,10:56
a čo v tom prípade keby som ju podpísala? to by som si musela veľa behať po úradoch? ozaj a na úrad práce musím ísť osobne alebo stačí poslať papiere ohľadom toho príspevku na dieťa, bo sa zdravotne ešte stále necítim dobre a muž je mimo BA,

ak to podpíšeš, tak ťa zamestnávatel dnom ukončenia PP odhlasuje s poistenia v soc.poistovni. Dôchodkovo si poistená, len ak si si sama podala prihlášku v soc.poistovni podla bydliska, pozor nedá sa to vybaviť spätne, len odo dna podania prihlášky. Kvôli zdr.poisteniu musíš sama zájsť na ZP.

Ak by si znovu otehotnela, tak by si nemala nárok na materské, ak nebudeš mať iné zamestnanie alebo si sama nebudeš platiť dobrovolné nem.poisltenie (sledujú sa dva roky pred pôrodom, či si bola NP aspon 270dni a potrebuješ trvajúce NP ...). Budeš mať nárok len na nižší rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Po ukončení poberania rodičovského príspevku nebudeš mať nárok na podporu, ak si sama nebudeš platiť dobrovolne poistenie v nezamestnanosti (sledujú sa štyri roky pred zaregistrovaním na UP a musíš byť PvN aspon 3x365dní).
Ak ti PP potrvá a počas RD otehotnieš, budeš mať automaticky nárok na materské (aj ked len z tej nízkej sumy, no dorovnajú ti ho od mesiaca narodenia dieťaťa na sumu t.č. 256eur za mesiac) a ak skončí tvoj PP po ukončení čerpania RD, tak budeš mať nárok na podporu.

Lebo t.č. sa aj dni čerpania RD "počas trvania prac.pomeru" rátajú ako dni trvania nem.poistenia "pre nárok na materské" a ako dni poistenia v nezamestnanosti "pre nárok na podporu". To druhé však platí až po zaregistrovaní na UP od 1.2.2010.

No a samozrejme je podstatné, aké zákony budú platiť v čase požiadania o dávku, nie terajšie znenia.
jasmine3
09.12.09,11:51
Ak podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 Zákonníka práce, trvaj na tom aby tam bol uvedený dôvod skončenia prac.pomeru - § 63 odst. 1 písm. b/. Len vtedy budeš mať nárok na odstupné vo výške 2-mesačného priemerného zárobku (písala si, že ti zamestnávatel ponúkol odmenu 700€- skontroluj si či si nezarábala viac). Ak to budeš mať vyplatené ako odstupné, nebudeš z toho platiť odvody do zdr. a sociálnej poisťovne.

Na úrad práce sa evidovať isť nemusíš, stačí prihlásiť sa v zdravotnej a sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov veku. V SP si sa prihlasovala po pôrode, možno to bude stačiť. Do ZP bude treba zaslať Oznámenie o zmene platitela poistného, dá sa stiahnuť z netu konkrétnej ZP (ak napíšeš v ktorej si poistená, pomôžeme ti) a poslať poštou

Na sociálke som už bola pred týždňom a aj dôchoodkový pilier som nahlásila a pani mi povedala, že ked nastúpim do práce mám sa u nej nahlásiť. Takže asi tú zmluvu podpíšem lebo ako ste písali mala by som v tých 700 eur zahrnuté presne 2 mesačné odstupné, čiže ked ju podpíšem musím poslať do svojej ZP zmenu platiteľa poistného čiže mňa ale to to bude ÚP ja sa v tom nejak nevyznám a na ÚP si mám zároveň pri žiadostiach o prídavok a príplatok čo som si už obvolala ohľadom potrebných papierov - mám žiadať aj tie rodinné? na to nemajú náhodou tlačivo na portáli? Ďakujem
jasmine3
09.12.09,11:57
Na sociálke som už bola pred týždňom a aj dôchoodkový pilier som nahlásila a pani mi povedala, že ked nastúpim do práce mám sa u nej nahlásiť. Takže asi tú zmluvu podpíšem lebo ako ste písali mala by som v tých 700 eur zahrnuté presne 2 mesačné odstupné, čiže ked ju podpíšem musím poslať do svojej ZP zmenu platiteľa poistného čiže mňa ale to to bude ÚP ja sa v tom nejak nevyznám a na ÚP si mám zároveň pri žiadostiach o prídavok a príplatok čo som si už obvolala ohľadom potrebných papierov - mám žiadať aj tie rodinné? na to nemajú náhodou tlačivo na portáli? Ďakujem

jaj a zdravotnú poisťovňu mám spoločnú zdravotnú
veronikasad
09.12.09,17:23
Na sociálke som už bola pred týždňom a aj dôchoodkový pilier som nahlásila a pani mi povedala, že ked nastúpim do práce mám sa u nej nahlásiť. Takže asi tú zmluvu podpíšem lebo ako ste písali mala by som v tých 700 eur zahrnuté presne 2 mesačné odstupné, čiže ked ju podpíšem musím poslať do svojej ZP zmenu platiteľa poistného čiže mňa ale to to bude ÚP ja sa v tom nejak nevyznám a na ÚP si mám zároveň pri žiadostiach o prídavok a príplatok čo som si už obvolala ohľadom potrebných papierov - mám žiadať aj tie rodinné? na to nemajú náhodou tlačivo na portáli? Ďakujem
Platitelom poistného nebude úrad práce, ale štát. Ak nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti, na úrade práce sa neprihlasuj. Ak budeš na SP evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov vek, štát je za teba platitelom aj dôchodkového poistenia. Keby si sa evidovala na úrade práce, tak nie. A počas poberania rod. príspevku ťa ani nezaevidujú.
renata86
11.12.09,08:51
Dobry deň!potrebovala by som pomoc...RD mi konči 15.12.2009, chcem dat vypoved zamestnavatelovi, nie je to uz neskoro podat, alebo co mam robit.Dostala som inu pracovnu ponuku ale iba od marca 2010. a ani sa tam nechcem vratit.prosim pomozte ako mam napisat vypoved, a ak dam zrusenie pracovneho pomeru "dohodou" co to pre mna znamena.dakujem!
Tweety
11.12.09,08:56
Dobry deň!potrebovala by som pomoc...RD mi konči 15.12.2009, chcem dat vypoved zamestnavatelovi, nie je to uz neskoro podat, alebo co mam robit.Dostala som inu pracovnu ponuku ale iba od marca 2010. a ani sa tam nechcem vratit.prosim pomozte ako mam napisat vypoved, a ak dam zrusenie pracovneho pomeru "dohodou" co to pre mna znamena.dakujem!
Môžeš skončiť aj dohodou k určitému dátumu, aj výpoveďou a tá skončí až uplynutím VD, takže ak podáš výpoveď teraz, VD začne plynúť od 1.1.2010 a skončí o dva mesiace.
jasmine3
11.12.09,18:19
Ak podpíšeš dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 Zákonníka práce, trvaj na tom aby tam bol uvedený dôvod skončenia prac.pomeru - § 63 odst. 1 písm. b/. Len vtedy budeš mať nárok na odstupné vo výške 2-mesačného priemerného zárobku (písala si, že ti zamestnávatel ponúkol odmenu 700€- skontroluj si či si nezarábala viac). Ak to budeš mať vyplatené ako odstupné, nebudeš z toho platiť odvody do zdr. a sociálnej poisťovne.

Na úrad práce sa evidovať isť nemusíš, stačí prihlásiť sa v zdravotnej a sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov veku. V SP si sa prihlasovala po pôrode, možno to bude stačiť. Do ZP bude treba zaslať Oznámenie o zmene platitela poistného, dá sa stiahnuť z netu konkrétnej ZP (ak napíšeš v ktorej si poistená, pomôžeme ti) a poslať poštou


Ďakujem Vám za užitočné informácie ohľadom môjho problému, zamestnávateľovi som písala, že chcem tú dohodu prerobiť podľa §63 a on mi na to odpovedal, ževraj to nie je možné citujem:
zmluvu nieje možné uzavrieť inak ako dohodou v zmysle uvedených patragrafov, pretože by bola neplatná.
Pracovníčka je na materskej, takže iná forma nieje možná.
Ako mu mám vysvetliť, že to možné je ?
Ďakujem
terezamaria
12.12.09,08:08
Ďakujem Vám za užitočné informácie ohľadom môjho problému, zamestnávateľovi som písala, že chcem tú dohodu prerobiť podľa §63 a on mi na to odpovedal, ževraj to nie je možné citujem:
zmluvu nieje možné uzavrieť inak ako dohodou v zmysle uvedených patragrafov, pretože by bola neplatná.
Pracovníčka je na materskej, takže iná forma nieje možná.
Ako mu mám vysvetliť, že to možné je ?
Ďakujem

Zamestnávateľ má absolútnu pravdu. Ovláda totiž, že nemôžete podpísať Dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, resp. organizačných zmien § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Si chránená, pretože si na MD. Ten výpovedný dôvod tam nemôže byť, nakoľko i keď je to dohoda, v skutočnosti je to dohoda s výpovedným dôvodom nadbytočnosti. A výpovedný dôvod u Teba nie je možný.
redsonja
12.12.09,17:39
Tiež mám trochu nejasnosti ohľadom podobného problému: Na MD som nastúpila 6.2.209 po 3 a 1/2 odpracovaných rokoch u jedného zamestnávateľa. Po ukončení MD som sa vrátila naspäť do práce, o rodičovský príspevok som samozrejme nežiadala ani mi neprináleží. Avšak v máji 2010 sa bude prevádzka na dobu 7 mesiacov zatvárať z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie a zamestnávateľ nám tak ako už v minulosti dá výpoveď s prísľubom opätovného prijatia po skončení prestavby. Je možné, aby som ako rodič starajúci sa o ročné dieťa takúto výpoveď dostala? Pokiaľ áno, budem sa môcť zaevidovať na UP ako nezamestnaná, alebo budem nútená nastúpiť na rodičovskú dovolenku za smiešnych 160 € mesačne?
EvaB
13.12.09,14:14
Neviem kam sa ponáhľaš, keď si na materskej len od októbra. Ak hrozí, že ten podnikateľ ukončí činnosť skôr, ako ukončíš materskú, alebo ak chceš naozaj od neho odísť a nájsť si inú prácu skôr, ako skončí materská, tak robíš dobre.
Ale ako bolo už spomenuté

Ďakujem Vám za užitočné informácie ohľadom môjho problému, zamestnávateľovi som písala, že chcem tú dohodu prerobiť podľa §63 a on mi na to odpovedal, ževraj to nie je možné citujem:
zmluvu nieje možné uzavrieť inak ako dohodou v zmysle uvedených patragrafov, pretože by bola neplatná.
Pracovníčka je na materskej, takže iná forma nieje možná.
on ti nemôže dať výpoveď, len ak nastúpiš do práce. To znamená, že nastúpiš do práce, dá ti výpoveď, ktorá plynie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a to dva mesiace, a potom samozrejme 2 mesiace odstupné, čo je pre neho 5x mesačná mzda, z toho 3 mesiace aj s jeho odvodmi do poisťovní (čo spolu dá ďalší mesačný plat). Teda ak by sa ťa chcel zbaviť, mohol by ti dať viac ako len tých 700 EUR (a stále by ušetril), čím by ti trochu vykompenzoval stratu, ktorú si utrpela vyplácaním čiernej mzdy.
Toto z jeho strany je len možnosť, ako sa ťa legálne zbaviť za minimum peňazí.
Chobot
13.12.09,20:23
Zamestnávateľ má absolútnu pravdu. Ovláda totiž, že nemôžete podpísať Dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, resp. organizačných zmien § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Si chránená, pretože si na MD. Ten výpovedný dôvod tam nemôže byť, nakoľko i keď je to dohoda, v skutočnosti je to dohoda s výpovedným dôvodom nadbytočnosti. A výpovedný dôvod u Teba nie je možný.

Dovolím si nesúhlasiť s týmto názorom.

Totiž § 64 pojednáva o zákaze výpovede:


(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a)...

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke ....

V odseku 3 sa ďalej uvádza, na aké prípady sa zákaz nevzťahuje:

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

čo je napr. z dôvodu rušenia firmy alebo prevádzky, z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny a ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce.

Nie je tu nikde zmienka o skončení PP dohodou. To znamená, že dohodou môžu skončiť PP kedykoľvek. A teraz to, čo tvrdíš ty, že ak je to z dôvodu organiz. zmien, že to nie je možné. Myslím, že toto tvrdenie nemá oporu v ZP, pretože o dohode pojednáva § 60, kde sa v ods. 2 uvádza:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

Teda ak to zamestnanec požaduje, tak v dohode musí byť uvedený dôvod. Ten dôvod musí byť uvedený preto, aby bol naplnený dôvod pre vznik nároku na odstupné podľa § 76 ods. 1:
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. ...

Tými dôvodmi sa myslia dôvody ako

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,


To ale neznamená, že PP končí výpoveďou. Nie, PP končí dohodou a pre dohodu neplatí zákaz výpovede podľa § 64. Je jedno, aký dôvod je uvedený v dohode o skončení PP. Práve naopak - myslím si, že práve dohoda, kde je uvedený dôvod organizačné zmeny, dáva zamestnancovi aj zamestnávateľovi možnosť ukončiť PP počas ochrannej doby (napr. RD, MD) pri súčasnom zachovaní nároku na odstupné.

V ZP som nikde nenašiel nejaké ustanovenie, ktoré by nedovoľovalo ukončiť PP dohodu (nech je dôvod akýkoľvek) počas RD (ochrannej doby).
Chobot
14.12.09,08:54
Ďakujem Vám za užitočné informácie ohľadom môjho problému, zamestnávateľovi som písala, že chcem tú dohodu prerobiť podľa §63 a on mi na to odpovedal, ževraj to nie je možné citujem:
zmluvu nieje možné uzavrieť inak ako dohodou v zmysle uvedených patragrafov, pretože by bola neplatná.
Pracovníčka je na materskej, takže iná forma nieje možná.
Ako mu mám vysvetliť, že to možné je ?
Ďakujem

Jasmine, v zmysle vyššie napísaného je to možné. Pri diskusii so zamestnávateľom sa odvolaj na nasledujúce paragrafy.

Vyslov súhlas so zamestnávateľom, že PP môžete ukončiť len dohodou podľa § 60 a povedz, že súhlasíš ukončenie PP dohodou. Odvolaj sa na odst. 2:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

Zároveň ho upozorni na druhú vetu a trvaj na uvedení dôvodu v dohode. Keby sa pýtal prečo, povedz mu, že len tak budeš mať zaručený nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1 a on ako firma to budú mať ako daňové náklady. Ak by ti v dohode neuviedol dôvod organizačné zmeny, tak pre firmu by odstupné boli nedaňové náklady.

V dohode stačí napísať, že PP sa končí dohodou v zmysle § 60 ZP a dôvodom sú organizačné zmeny (napr. zrušenie prac. miesta). Ak sa bude napriek tomu zdráhať, tak mu povedz, že v dohode nemusí byť vyslovene uvedené, že dôvodom je § 63 ods. 1 písm. b), stačí, že tam bude napísaný ten dôvod, napr. "zamestnanec sa stáva nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa".
jasmine3
14.12.09,16:18
Jasmine, v zmysle vyššie napísaného je to možné. Pri diskusii so zamestnávateľom sa odvolaj na nasledujúce paragrafy.

Vyslov súhlas so zamestnávateľom, že PP môžete ukončiť len dohodou podľa § 60 a povedz, že súhlasíš ukončenie PP dohodou. Odvolaj sa na odst. 2:
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

Zároveň ho upozorni na druhú vetu a trvaj na uvedení dôvodu v dohode. Keby sa pýtal prečo, povedz mu, že len tak budeš mať zaručený nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1 a on ako firma to budú mať ako daňové náklady. Ak by ti v dohode neuviedol dôvod organizačné zmeny, tak pre firmu by odstupné boli nedaňové náklady.

V dohode stačí napísať, že PP sa končí dohodou v zmysle § 60 ZP a dôvodom sú organizačné zmeny (napr. zrušenie prac. miesta). Ak sa bude napriek tomu zdráhať, tak mu povedz, že v dohode nemusí byť vyslovene uvedené, že dôvodom je § 63 ods. 1 písm. b), stačí, že tam bude napísaný ten dôvod, napr. "zamestnanec sa stáva nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa".


Ďakujem chobot, že si sa mnou tak horlivo zaoberal ale ja si osobne myslím, že mi tú zmluvu dohodou chce dať preto aby nemusel zdaňovať ešte aj to odstupné lebo vyše roka som robila u neho na sekretariáte a trošku som videla do financií firmy a účtovných dokladov a poviem ti nič moc, zo všetkého sa vždy snažil vykľučkovať ako sa len dalo. Ešte sa s ním pokúsim dohodnúť ako mi radíš a ked nepristúpi tak budem naďalej trvať a svojom a možno neskôr pochopí
Miri82
14.12.09,17:49
Prosím o pomoc skúsenejších, ktorí by vedeli poradiť ako postupovať v nasledujúcom prípade. Z dôvodu premiestnenia chce zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou dohodou k 16.12. Jej nástup na materskú by mal byť 18.7 2010. Zaujímalo by ma na akú materskú bude mať nárok, keď je dobrovoľne nemocensky poistená, odvody platí z minimálnej mzdy. Podľa mňa ak by nepodpísala dohodu, zamestnávateľ by jej musel dať výpoveď, predpokladajme ešte teraz v decembri - s výpovednou dobou január, február. Podľa zákona ak skončí zamestnankyni povinné nemocenské poistenie počas tehotenstva, tak ochranná lehota je nie 42 dní ale 6 mesiacov. teda začiatok jej materskej by spadal do tých 6 mesiacov a mala by mať materskú vypočítanú aj z ukončeného povinného nemocenského poistenia. Teda pre ňu je lepšie nepodpísať dohodu, ale skôr potiahnuť trvanie pracovného pomeru až do februára. Ak by podpísala dohodu, tak výška jej materskej by bola vyrátaná len z tej minimálnej mzdy. Prosím opravte ma, ak som to napísala zle. vopred ďakujem