macicka
08.12.09,13:48
Dobrý deň,

pls, potrebovala by som fakt súrne dosť pomôcť s nasledovnou vecou:

Dodávateľ - stavebná firma faktúruje podľa zmluvy vždy na konci mesiaca odberateľovi činnosti vykonané v danom mesiaci.
Moja otázka znie: keď vystavím takúto súhrnnú faktúru, kde prílohou bude výkaz priložených prác za dané obdobie s položkami a cenami za jednotlivé položky, mám alebo musím uvádzať vo faktúre jednotkovú cenu /bez DPH/ takú istú ako cenu spolu /bez DPH/ a množsto 1?
Ešte som takúto faktúru nevystavovala a potrebovala by som pomôcť, jedná sa totiž o niekoľko desiatok tisíc eur.

Ďakujem moc.
Zita5
08.12.09,13:12
Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html#hore)


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
hnedoočka
08.12.09,13:16
ak máš doložený súpis vykonaných prác a dodávok s rozpisom ako uvádzaš, kde máš jednotlivé položky s cenami , tak daňový doklad vystavuješ len na výslednú sumu bez DPH a k nej samozrejme napočítaš DPH. V texte uvádzame, že fakturujeme Vám práce podľa súpisu prác a dodávok...- čiže odvolávka.
macicka
08.12.09,13:17
Tento paragraf poznam, prave preto sa pytam. Jedna sa mi o to, ci mozem dat na fakturu celkovu sumu bez DPH z prilozeneho rozpisu prac ako jednotkovu cenu alebo musim kazdu jednu polozku z prilozeneho rozpisu prac opatovne rozpisovat aj do faktury.
Dakujem za odpoved.
macicka
08.12.09,13:21
daaaakujem za odpoved.
a este poslednu vec sa spytam: v prilozenom rozpise prac mam uvedenu polozku, mnozstvo, jednotku/v ktorej sa meria,vazi../ a celkovu cenu za danu polozku. Musi tam byt uvedena aj jednotkova cena polozky a DPH?
este toto by mi pomohlo, potom uz nebudem otravovat :-)
Zita5
08.12.09,13:25
daaaakujem za odpoved.
a este poslednu vec sa spytam: v prilozenom rozpise prac mam uvedenu polozku, mnozstvo, jednotku/v ktorej sa meria,vazi../ a celkovu cenu za danu polozku. Musi tam byt uvedena aj jednotkova cena polozky a DPH?
este toto by mi pomohlo, potom uz nebudem otravovat :-)

Nejako by ste tam najradšej nič neuvádzali .:);) Tak si prečítajte okrem horeuvedeného Zákona o DPH aj tento link :


http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&edllnkid=2712277&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=23463&pa=11612
hnedoočka
08.12.09,13:27
daaaakujem za odpoved.
a este poslednu vec sa spytam: v prilozenom rozpise prac mam uvedenu polozku, mnozstvo, jednotku/v ktorej sa meria,vazi../ a celkovu cenu za danu polozku. Musi tam byt uvedena aj jednotkova cena polozky a DPH?
este toto by mi pomohlo, potom uz nebudem otravovat :-)

macicka neotravuješ:).v súpise by mala byť jednotková cena za za daný druh tovaru, alebo práce bez DPH.
Ak je to tovar a odberateľ ho účtuje na sklad, tak by si to musel veľmi prácne vypočítavať.