lubosm
08.09.05,00:36
Živnosť mám už pár mesiacov a chcem si na súkromný automobil uplatniť cestovné náhrady od tohto dátumu, ale až teraz som zistil, že je potrebné registrovať daň z MV a zaplatiť ju samozrejme.

Je možné aj v septembri priznať a zaplatiť daň aj spätne napr. od mája a vyrubia mi nejaké penále? Alebo sa mi viac oplatí priznať ju až od septembra a riskovať, že v prípade kontroly mi nájdu, že som si uplatňoval cest. náhrady pár mesiacov a nemal som zaplatenú daň? Resp. ako to riešiť.....
Bunny
08.09.05,04:02
ahoj,

zaplatíš CD od mesiaca, od ktorého mt využíaš na podnikateľské účely a od vtedy si môžeš uplatnovať pohonné hmoty.. :). V prípade, že si majiteľom vozidla máš nárok aj na základnú náhradu..
Zuziana
08.09.05,05:02
Daň z motorových vozidiel da už prepočítava na dni a nie na mesiace. Do 15 dní od zaradenia vozidla do podnikania ti vzniká oznamovacia povinnosť. To i v prípade ak si chceš uplatňovať paušálnu náhradu. Pri nedodržaní oznamovacej povinnosti automaticky vyrubujú pokutu 2000,- Sk.
lubosm
08.09.05,11:50
Takze teraz mozem prist na danovy urad, podam registraciu na dan z mot. vozidiel ako SUKROMNA OSOBNA s rodnym cislom (nechcem mat vozidlo v majetku firmy, len si davat nahrady 6,20 Sk) s datumom registracie od 1.7. 2005 a zaplatim 1/2 zo sadzby dane + mi vyrubia 2000 Sk pokutu ?
Johanka
08.09.05,12:19
2.000 Sk bude za nesplnenie oznamovacej povinnosti a ešte pribudne sankčný úrok - penále za oneskorenú úhradu dane. Tá polovica sadzby dane je relatívna, pretože od 1.7. do konca roka je 184 dní a od 1.1 do 30.6. bolo iba 181 dní. Treba to prerátať na kalendárne dni : ročná sadzba:365x184.
Paula
08.09.05,12:23
Prepočítala by som si najprv, či sa oplatí prihlasovať vozidlo spätne (kvôli sankciám).
zlatica76
08.09.05,12:27
Takze:
1. svoje auto si zaradis do podnikania - si platcom dane z motorových vozidiel, všetky náklady, ktoré ti vzniknú na aute si dávaš do účtovníctva ako daňovo uznaný náklad (opravy, PHM)

2. svoje si NEZARADIS do podnikania - nie si platcom dane z motorových vozidiel, žiadne náklady si nedávaš do účtovníctva, len v prípade služobnej cesty si vyúčtuješ a počítaš 6,20 Sk/km plus náhrada za pohonné hmoty (pocet km x cena benzinu x spotreba podľa tech. preukazu) / 100

Myslim, ze toto sa uz rozoberalo niekde, dokonca som sem davala aj finančného spravodajcu, kde MF zaujalo stanovisko, že pokiaľ súkromné auto sa použije na služobnú cestu, nie je potrebné platiť daň z motorých vozidiel.
Johanka
08.09.05,12:38
Ak použije zamestnanec súkr.auto na služobnú cestu daň z MV neplatí. Ak použije na podnikateľské účely takéto auto podnikateľ daň z MV platí ! Tu nejde o to, či je auto zaradené alebo nezaradené v majetku. Predmetom dane z MV je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.
Johanka
08.09.05,12:40
Takze:
1. svoje auto si zaradis do podnikania - si platcom dane z motorových vozidiel, všetky náklady, ktoré ti vzniknú na aute si dávaš do účtovníctva ako daňovo uznaný náklad (opravy, PHM)

2. svoje si NEZARADIS do podnikania - nie si platcom dane z motorových vozidiel, žiadne náklady si nedávaš do účtovníctva, len v prípade služobnej cesty si vyúčtuješ a počítaš 6,20 Sk/km plus náhrada za pohonné hmoty (pocet km x cena benzinu x spotreba podľa tech. preukazu) / 100

Myslim, ze toto sa uz rozoberalo niekde, dokonca som sem davala aj finančného spravodajcu, kde MF zaujalo stanovisko, že pokiaľ súkromné auto sa použije na služobnú cestu, nie je potrebné platiť daň z motorých vozidiel. On je živnostník. Keby bol napr. zamestnanec vo "svojej" s.r.o. ,bolo by to tak ako píšeš v bode 2.
STRELEC
08.09.05,15:49
Prepočítala by som si najprv, či sa oplatí prihlasovať vozidlo spätne (kvôli sankciám).Ak máš v období po zahájení živnosti aj napr. uzatvorenú DVP, doplnil by som do dohody využívanie vozidla pre účely zamestnávateľa. Priznanie k DMV by som podal s termínom 15 dní dozadu a súčasne uhradil DMV. Možno v období pred týmto podaním daň. priznania by si si mohla prenajať auto za ktoré ale bola uhradená DMV jeho majiteľom (to by bola skôr súhra náhod, napr. živnostník so zaplatenou DMV, ale napr. na dlhodobej PN, resp. činnosti v zahr. a pod).

Ja by som nepodával, asi len v prípade ozaj nevyhnutnosti, daň. priznanie k DMV s oneskorením.
Adra
14.09.05,11:04
Zdravím všetkých, práve som sa dostala k týmto príspevkom a chcela by som sa dozvedieť, ktorá z dám má pravdu - Zlatica76, alebo Johanka? Ak je živnostník a má súkromné auto môže alebo nemôže uplatniť 6,20,-? Veď nielen " podnikateľ " ako zamestnanec v s.r.o. chodí na pracovné cesty, ale aj živnostník. Ako je to teda?
Velettka
14.09.05,11:05
môže ...... živnostník, ktorý má súkromné auto si môže uplatniť 6,20
Johanka
14.09.05,11:12
Zdravím všetkých, práve som sa dostala k týmto príspevkom a chcela by som sa dozvedieť, ktorá z dám má pravdu - Zlatica76, alebo Johanka? Ak je živnostník a má súkromné auto môže alebo nemôže uplatniť 6,20,-? Veď nielen " podnikateľ " ako zamestnanec v s.r.o. chodí na pracovné cesty, ale aj živnostník. Ako je to teda?Prebehli sme k inej téme - § 19 ods.2 písm.e) Zákona o dani z príjmov - ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 ( zjednodušene "podnikateľ") použije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo...
Adra
14.09.05,11:13
Zdravím všetkých, práve som sa dostala k týmto príspevkom a chcela by som sa dozvedieť, ktorá z dám má pravdu - Zlatica 76, alebo Johanka? Ak je živnostník majiteľom súkromného auta môže, alebo nemôže uplatniť 6,20,-? Veď nielen podnikateľ ako "zamestnanec" v s.r.o. chodí na prac. cesty, ale aj živnostník. Ako je to teda? Definuje to presne nejaký zákon?
urs
14.09.05,11:18
Definuje to zákon o dani z príjmu.
Adra
14.09.05,11:34
Srdečná vďaka. A