kika83
08.12.09,15:27
Dobrý deň,
vedel by mi prosím Vás niekto poradiť, či keď už podnikám, doteraz som nemala registračnú pokladňu, predávam tovar na faktúry, ale rozbehla som nový druh obchodu, že zasielam ľuďom tovar na dobierku, ale občas niekto faktúru uhradí v hotovosti - mala som si automaticky kúpiť registračnú pokladňu, alebo sa na mňa tiež vzťahu § 18 Zákona o ERP a budem si musieť EPR povinne zaobstarať až od 1.1.2011. Mätie ma tam to, že možnosť pokračovať tak ako to bolo doteraz je daná len tým podnikateľom, ktorí už vlastnili EPR pred zmenou zákona.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Kristína
katarina.j
08.12.09,14:35
Pozri si dnešný príspevok "Registračná pokladnica" a hlavne odpoved k tomu. Ak máš príjem v hotovosti, musíš mať ER pokladnu.
Danielle369
08.12.09,14:38
KED prijímaš tržby v hotovosti tak musíš mať reg.pokladnu
Lianka
08.12.09,14:55
Prikladam temu: http://www.porada.sk/t125818-registracna-pokladnica.html. Cez vyhladavanie najdes aj dalsie temy. O povinnosti pouzivat ERU hovori Vyhlaska MV SR o pouzivani ERP.
kika83
08.12.09,15:18
:(

A čo potom téma Registračná pokladnica - otázky a odpovede zo stránky DRSR na stránke porady? nešlo mi vložiť priamo odkaz - že mám málo príspevkov hmmm.

Mám vystavenú faktúru, väčšinou sa tovar posiela na dobierku, ale nejaký zákazník sa rozhodol, že faktúru uhradí v hotovosti cez príjmový pokladničný doklad (nie cez RP). To mám kvôli pár prípadom, kupovať RP? Myslela som, že týmto spôsobo môžem postupovať do 1.1.2011.
Lianka
08.12.09,16:35
Ked predavas tovar na fakturu, nie si povinna v sucasnosti pouzivat ERP, staci k fakture vystavit PPD, ako to aj robis.
kika83
08.12.09,16:59
Ďakujem za uistenie..dúfam, že to je teda tak ok. Len sa chcem ešte uistiť, tento spôsob - predaj tovaru na faktúru a úhrada v hotovosti je možná len do 31.12.2010. Od 1.1.2011 už bude musieť byť RP, však? Ďakujem
Tana74
21.12.09,13:57
Čo je teda pravda? Niekto odpovedá áno a iní nie....

Ja to viem tiež tak, že nemusím mať, vypisujem k faktúre PPD. My ju ale máme, keďže máme zároveň aj "prevádzku". No tú chceme zrušiť a vlastne by sme mohli "zrušiť" aj reg. pokladňu. Či nie?
Lianka
23.12.09,08:49
Ked zrusite prevadzku, odhlasite aj registracnu pokladnu z DU a nebudete ju dalej pouzivat, pokial je nepotrebujete. Ak vystavujete faktury, staci ako doklad o uhrade PPD.
stavbár2
02.01.10,08:19
Dobrý deň.
Na OcU som bol zaplatiť poplatok za odvoz domového odpadu a odber vody. Pracovníčka mi vypísala príjmový doklad a žiadny iný doklad mi nedala.
Nemala mi vystaviť aj faktúru?
Domnievam sa, že PD bez faktúry je neplatný.
Konala pracovníčka správne? Majú OcÚ nejakú výnimku?
Ďakujem.
klaun
27.01.10,18:28
Keď si človek kúpi používanú RP, treba s ňou niečo urobiť, aby som ju mohla začať používať? Okrem prihlásenia na DÚ.
klaun
28.01.10,10:21
Nie je tu nik, kto by mi poradil?
Anja111
28.01.10,10:35
Keď si človek kúpi používanú RP, treba s ňou niečo urobiť, aby som ju mohla začať používať? Okrem prihlásenia na DÚ.
Keď už je prihlásená ERP na DU, tak treba ešte nahodiť kód pokladnice, hlavičku firmy, názvy a ceny tovarov, prípadne služieb, platiteľ DPH aj tieto údaje...
klaun
28.01.10,10:59
Existuje nejaké miesto, kde mi to spravia, alebo to musím nejak zvládnuť sama. Netreba ju aj nejak vynulovať ak je z druhej ruky? Ak áno, tak kde sa to dá urobiť?
Anja111
28.01.10,11:03
Existuje nejaké miesto, kde mi to spravia, alebo to musím nejak zvládnuť sama. Netreba ju aj nejak vynulovať ak je z druhej ruky? Ak áno, tak kde sa to dá urobiť?
Doporučujem zveriť to do rúk servisného technika... Ten urobí aj zápis do pokladničnej knihy, že uviedol ERP do prevádzky...
klaun
28.01.10,11:10
Teda sa mám zastaviť v nejakej firme čo predáva RP. To je asi drahá služba.
Ericsoft
28.01.10,11:15
Ahojte, začnem s tým že som čítal viacero tém o tejto problematike, no nikde nebolo presne napísané to čo chcem vedieť.. poprosím preto o stručnú odpoveď, ďakujem.

Som živnostník, a začal som robiť PC servis. klienti si ma zavolajú, ja väčšinou na mieste problém vyriešim, alebo to riešim niekedy na 2-3 krát.

Potrebujem poradiť ako postupovať s Príjmovým pokladničným dokladom a faktúrou, registračnú pokladňu nemám, ani predajňu a to v týchto dvoch prípadoch:

1.) Klient je fyzycká osoba, nepodnikateľ, u neho doma vykonám službu a následne som povinný mu vystaviť doklad o príjme, a rovnako ho potrebujem aj ja zaradiť do môjho jednoduchého účtovníctva. Stačí vypísať PPD, alebo musím vystaviť aj fakrtúru?

2.) Klient je podnikateľ, alebo firma. Tu vystavujem faktúru, ktorá má splatnosť a originál im doručím poštou. Čo však, ak ju chcú uhradiť v hotovosti? Vystavím k nej PPD? neni potrebné na faktúre uviesť že bola uhradená v hotovosti?

Ďakujem vopred za odpovede.

Erik
Anja111
28.01.10,11:30
Ahojte, začnem s tým že som čítal viacero tém o tejto problematike, no nikde nebolo presne napísané to čo chcem vedieť.. poprosím preto o stručnú odpoveď, ďakujem.

Som živnostník, a začal som robiť PC servis. klienti si ma zavolajú, ja väčšinou na mieste problém vyriešim, alebo to riešim niekedy na 2-3 krát.

Potrebujem poradiť ako postupovať s Príjmovým pokladničným dokladom a faktúrou, registračnú pokladňu nemám, ani predajňu a to v týchto dvoch prípadoch:

1.) Klient je fyzycká osoba, nepodnikateľ, u neho doma vykonám službu a následne som povinný mu vystaviť doklad o príjme, a rovnako ho potrebujem aj ja zaradiť do môjho jednoduchého účtovníctva. Stačí vypísať PPD, alebo musím vystaviť aj fakrtúru?
Nakoľko táto služba nespadá pod povinnosť používať ERP, tak si myslím, že PPD stačí...
2.) Klient je podnikateľ, alebo firma. Tu vystavujem faktúru, ktorá má splatnosť a originál im doručím poštou. Čo však, ak ju chcú uhradiť v hotovosti? Vystavím k nej PPD? neni potrebné na faktúre uviesť že bola uhradená v hotovosti?
PPD musíš vystaviť na úhradu faktúry a do faktúry napíšeš úhrada v hotovosti...
Ďakujem vopred za odpovede.

Erik
... v texte.
Ericsoft
28.01.10,12:14
K bodu 2, a čo ak bola faktúra už vystavená a až potom som zistil že ju chcú uhradiť v hotovosti.

A ešte otázka, na PPD musí byť iný dátum ako je vystavenie fa?
Anja111
28.01.10,12:32
K bodu 2, a čo ak bola faktúra už vystavená a až potom som zistil že ju chcú uhradiť v hotovosti.
Nič sa nedeje. Môžeš to nechať tak. Dôležité je, aby si vystavil PPD...
A ešte otázka, na PPD musí byť iný dátum ako je vystavenie fa?
Nie, nemusí. Dátum úhrady môže byť zhodný s dátumom vystavenia faktúry...

... v texte.
Ericsoft
28.01.10,13:07
Ďakujem. :)
lienka123123
15.04.10,15:19
Prosím, Vás chcela by som vedieť ak má kamarát autobazár a nevie ako má postupovať od 1.1.2011 ak kúpi auto (bude mať kúpnu zmluvu + PPD od zákazníka) a keď ho predá tak vystavý zmluvu + musí mať registračnú pok. ale tam je predsa obmedzené do akej sumy môže prijať cez pokladňu mám pravdu? A nevie si predstaviť ako ide zo zákazníkom do banky čí prebehla transakcia a čí ma klient peniaze na účte to mu tiež nepovedia v banke. A čo keď klient chce platiť v hotovosti? Mohol by mu niekto pomôcť čo má robiť?
ďakujem vopred za odpovede.