sway
08.09.05,08:02
prosím poradíte? -



Firma predáva tovar má 2 sklady, hlavný a reklamačný, na ktorom eviduje reklamácie. Je postup účtovania takto správny?





Hlavný sklad: pohyby:

Nákup tovaru 131/321

Príjem na sklad 132/131

Predaj tovaru – výdaj zo skladu 504/132

(faktúra za tovar – 311/604 )



Reklamačný sklad: pohyby:

Príjem na rekl. Sklad 132 xx/504 reklamácia

Vystavený dobropis 311/ - 604 mínusom

prípadne

Výdaj z rekl. Skladu 504/132 xx – vybavená reklamácia, alebo odpredaj na súčiastky.



Ide mi hlavne o reklamačný sklad, či to neúčtovať cez 395, ale ak vystavia dobropis, tak musím ísť cez 504....

mos dík za každú radu.
Katarína STR
08.09.05,06:37
Ahojky,

ja osobne som to účtovala presne ako ty.
sway
08.09.05,06:39
moc dík....!!!
jess
21.09.05,07:26
sway, prosím ťa, som začiatočník v PU (OMEGA). Ako postupuješ, keď reklamuješ nejaký tovar, ktorý si už predala, teda vyskladnila zo skladu ? Máme tiež obchod a učím sa PU, tak to chcem mať všetko v poriadku.
sway
21.09.05,10:11
sway, prosím ťa, som začiatočník v PU (OMEGA). Ako postupuješ, keď reklamuješ nejaký tovar, ktorý si už predala, teda vyskladnila zo skladu ? Máme tiež obchod a učím sa PU, tak to chcem mať všetko v poriadku.Vyskúšaj takto:
sklad, pohyby na sklade, príjem - dolu vľavo hromadné funkcie, tam daj príjem z príjemky alebo výdajky, tam si nájdi výdajku ktorou si tovar pôvodne vydala a príjmi ho nanovo ale pozor spôsob zaúčtovania tej príjemky si daj "vr" - t.j.vrátenei tovaru pričom si tam zadaj účet (cez lupu sa tam dostaneš a zadáš si účty)ako to chceš ďalej účovať, či cez 131, alebo -504. Potom vystav dobropis a položky v ňom daj tiež cez hromadné funkcie ako položky už z tejto novovytvorenej príjemky. Sklado sa ti zaúčtuje automaticky pri vygenerovaní uzávierky skladu, ale fakt daj pozor na to aby si mala zadané čísla účtov v tom spôsobe zaúčtovania. Je to trochu komplikované, ak nerobíš dlho v OMEGE, ale krásne sa to dá spraviť.
no skús ak ti to nepôjde ozvi sa, momentánlne nemám čas, ale neskôr Ti poradím určite !!! držím palec!:p
jess
21.09.05,15:09
Vyskúšaj takto:
...... pozor na spôsob zaúčtovania tej príjemky si daj "vr" - t.j.vrátenie tovaru pričom si tam zadaj účet (cez lupu sa tam dostaneš a zadáš si účty)ako to chceš ďalej účovať, či cez 131, alebo -504. Potom vystav dobropis a položky v ňom daj tiež cez hromadné funkcie ako položky už z tejto novovytvorenej príjemky. Sklado sa ti zaúčtuje automaticky pri vygenerovaní uzávierky skladu, ale fakt daj pozor na to aby si mala zadané čísla účtov v tom spôsobe zaúčtovania. J 1/ účtujem sklad Ačkom, teda DF - tovar dám na 131, potom ho nahodím na sklad a pri mes.uzávierke skladu mi to hodí zo 131 na 132-tovar na sklade..na sklad.kartách mám MD=132, DAL=131......potom tovar predám MD=504, DAL=132

2/.......zákazník tovar reklamuje........teda ako vravíš, urobím si príjemku "vrátené" , tam mám potom aké účty ? TOTO NEVIEM !!!!??? ....potom vystavím dobropis kópiou z príjemky aké účty dám ?????

ak budeš mať čas, prosím ťa, pomôž mi, veľmi pekne ti ďakujem


"ešte sa musím veľa učiť mamička, veľa učiť...." každý raz začínal a ja som účtovník - samouk......každý nový "prípad" ma vykoľají - ako dobropis, zľava na tovar spätne, leasing....
ondrejvla
21.09.05,16:16
1/ účtujem sklad Ačkom, teda DF - tovar dám na 131, potom ho nahodím na sklad a pri mes.uzávierke skladu mi to hodí zo 131 na 132-tovar na sklade..na sklad.kartách mám MD=132, DAL=131......potom tovar predám MD=504, DAL=132

2/.......zákazník tovar reklamuje........teda ako vravíš, urobím si príjemku "vrátené" , tam mám potom aké účty ? TOTO NEVIEM !!!!??? ....potom vystavím dobropis kópiou z príjemky aké účty dám ?????

ak budeš mať čas, prosím ťa, pomôž mi, veľmi pekne ti ďakujem


"ešte sa musím veľa učiť mamička, veľa učiť...." každý raz začínal a ja som účtovník - samouk......každý nový "prípad" ma vykoľají - ako dobropis, zľava na tovar spätne, leasing....
Pokúsim sa ti poradiť nasledovne :
Ak predávaš na faktúru, pri predaji účtuješ :
MD 311/A/ D 604 +
MD 311/A/ D 343/A +
MD 504 / D 132 +
pri reklamácii vrátený tovar zaúčtuješ na tie isté účty, tie isté sumy len mínusom,
pri predaji cez ERP :
MD 211/A/ D 604 +
MD 211/A/ D 343/A +
MD 504 / D 132 +
pri reklamácii a prijatí tovaru do predajne tie isté účty, len mínusom.
Reklamáciu si uplatňuješ u dodávateľa :

MD 132 / D 321/A - (mínusom)
MD 343/A / D 321/A -
sway
21.09.05,17:09
Pokúsim sa ti poradiť nasledovne :
..............-Je to OK ondrejvla, ale v OMEGE je sklad zautomatizovaný, takže jej to takto nepomôže.:p
sway
21.09.05,17:30
1/ účtujem sklad Ačkom, teda DF - tovar dám na 131, potom ho nahodím na sklad a pri mes.uzávierke skladu mi to hodí zo 131 na 132-tovar na sklade..na sklad.kartách mám MD=132, DAL=131......potom tovar predám MD=504, DAL=132

2/.......zákazník tovar reklamuje........teda ako vravíš, urobím si príjemku "vrátené" , tam mám potom aké účty ? v ....potom vystavím dobropis kópiou z príjemky aké účty dám ?????
ak budeš mať čas, prosím ťa, pomôž mi, veľmi pekne ti ďakujem


"ešte sa musím veľa učiť mamička, veľa učiť...." každý raz začínal a ja som účtovník - samouk......každý nový "prípad" ma vykoľají - ako dobropis, zľava na tovar spätne, leasing....No skúsila som to a je to jednoduchšie ako sa zdalo, urob si najskôr dobropis a to zasa hromadnou funkciou - kópiou z faktúry a to tej ktorý tovar sa vracia (dá sa vybrať aj jedna položka,tak že skopíruješ všetky z faktúry potvrdíš a potom vymažeš tie čo sa nevracajú a ostane ti len tá vrátená ) a vtedy si upravíš tie účty takto na príjemke choď na spôsob zaúčtovania "vr" a doplň si spôsob zaúčtovania "vr" a to tak, že v tabulke "ukáž spôsob zaúčtovania stranu MD nechas bez účtu a gulička bude zakliknuté účet skladovej karty, a účet DAL daj účet 504 a zaklikni guličku účet. (tu doporučuijem urobiť si analytiku napr 504/500 a zadať ju do účtovnej osnovy - nie v číselníku ale keď si otvoríš akýkoľvek doklad choď lupou na účtovnú osnovu a tam pridávaj účet (v rozvrhu doplňuj analytiky vždy len Kópia účtu - ostanú Ti správne zaradenia do súvahy a všade !!!! ) a aj na tento typ príjmu tovaru aby si potom pekne ľahko vedela koľko tovaru sa ti vrátilo, budeš to mať pekne na jednom účte.


dokonči dobropis a pri jeho uložení sa spýta ako vo fakturácii či chceš vygenerovať príjemku a ak dáš ano tak aj sklad bude Ok. Na dobropisoch je prednastavený účet, tak ako písal ondrejvla mínusom na 604. Ale to je už v Omege prednastavené, nemusí ťa to trápiť.

No tak sús to a ak nepôjde daj vedieť, ale mala by si to hravo zvládnuť. ;) :)
jess
22.09.05,06:59
dievčatá, čítala som vaše rady, ale večer som robila do polnoci súrne faktúrky, tak som nemala čas

sway, veľmi pekne ti ďakujem za pomoc.....skúsim to, ale až večer doma, lebo teraz nie som na svojom počítači a tu mi nejde OMEGA....zatiaľ dík....večer sa ozvem, či to moja hlava pochopila

pekný deň !:)
sway
22.09.05,07:03
fajn daj vedieť, držím palec !!!
jess
25.09.05,12:39
No tak sús to a ak nepôjde daj vedieť, ale mala by si to hravo zvládnuť. ;) :)
OK, takže máme zaúčtovanie mnou vystaveného dobropisu . Ešte by ma zaujímalo sway, aké typy súm sa tam dávajú, lebo automaticky mi tam hodí pre základ dane 23d a pre DPH 24d. Je to správne ?

a obráťme to ..... mne príde dobropis na tovar, ktorý som už zaplatila aj aj predala na faktúru ďalej. ...zaúčtujem došlý dobropis :

suma spolu.........typ sumy S......... 1190,- MD 321
základ dane........typ sumy G........ -1000,- 504
DPH..................typ sumy 25....... - 190,- 343

a na sklade ako ?

ďakujem
sway
25.09.05,16:04
OK, takže máme zaúčtovanie mnou vystaveného dobropisu . Ešte by ma zaujímalo sway, aké typy súm sa tam dávajú, lebo automaticky mi tam hodí pre základ dane 23d a pre DPH 24d. Je to správne ?

a obráťme to ..... mne príde dobropis na tovar, ktorý som už zaplatila aj aj predala na faktúru ďalej. ...zaúčtujem došlý dobropis :

suma spolu.........typ sumy S......... 1190,- MD 321
základ dane........typ sumy G........ -1000,- 504
DPH..................typ sumy 25....... - 190,- 343

a na sklade ako ?

ďakujem
:D SUPER - tak je to správne, a potom to máš aj v správnch riadkoch DPH priznania.
Ešte rada: ak si vatlačíš DPH priznanie tak výsledná suma povinnosť, alebo odpočet ti musí sedieť so zostavou: Prehľady, kniha analytickej evidencie, syntetický účet 343 zadaj obdobie ak je štvrťrok tak napr. 7,8,9, a zaklikni si dolu súčty a musí ti to sadnúť na kolonku v súčtoch v ROZDIEL OBRATY. A tak vieš, že máš DPH OK, ale ja to ešte odkontrolujem vždy po dokladoch, či som sa nepomýlila pri nahadzovani.... - tak to je všetko, ešte znova držím palec!!!;)
jess
25.09.05,18:05
a obráťme to ..... mne príde dobropis na tovar, ktorý som už zaplatila aj aj predala na faktúru ďalej
sway prosím ťa a na sklade ako ?
sway
26.09.05,04:37
sway prosím ťa a na sklade ako ?
ponáhľam........., sklad sa ti robí automaticky presne podľa príspevku 9 !!!:p
jess
26.09.05,10:00
sway, moc ti ďakujem a aj Vám všetkým ostatným za trpezlivosť a vaše rady :):):)
sway
26.09.05,12:07
sway, moc ti ďakujem a aj Vám všetkým ostatným za trpezlivosť a vaše rady :):):)

Fajn, som rada :o :) ;)