valeriabj
08.12.09,21:14
V navaznosti na starsie clanky ohladom kvalifikacie ucit ANJ na strednej skole som si vsimla novelu ZZ 437/2009,kde na vyucovanie ANJ staci VS II. stupna a statna skuska z ANJ napr. na jazykovej skole (platne od nov.2009). Nemylim sa teda ak predpokladam, ze mi uz nebude treba absolvovat dalsie doplnujuce studium ANJ, kt. moze trvat aj 3 roky? Mate niekto podobny problem kt. sa touto novelou vyriesil?
Dakujem.
alžbeta.b
10.12.09,14:51
Áno, mám podobný problém, ale opačného charakteru. Veľmi správne píšeš, že podľa novej novely je možné vyučovať AJ na základných ale aj na stredných školách s tzv. malou štátnicou - t.j. so štátnicou urobenou na štátnej jazykovej škole. Nechcem sa teraz dotknúť, resp. podceňovať tých učiteľov, ktorí s takouto kvalifikáciou vyučujú na školách, len by som pridala svoj názor. Aj ja som začala učiť AJ na ZŠ s touto "malou štátnicou", ale vedenie školy mi stále akosi naznačovalo jeho platnosť ako aj nie celkom "kvalifikovanosť". Tak som sa rozhodla nastúpiť na rozširujúce štúdium AJ na jednu z filozofických fakúlt. Kým ja som si poctivo vydrela tie tri roky plateného štúdia, všetky soboty, prebdené noci na úkor mojej rodiny a detí, moji kolegovia vyučujúci AJ s "malou štátnicou" sa len mlčky prizerali dúfajúc, že "však sa to nejako vyrieši". Aj sa vyriešilo. Prijatím tohto zákona sa teda pýtam - na čo som ja študovala keď to nie je potrebné a som v tom istom "vreci" ako všetci ostatní? Alebo už každý môže učiť AJ kto vie trochu po anglicky? A kde je didaktika a metodika anglického jazyka? Na nej už predsa vôbec nezáleží, pretože podľa tejto mojej skúsenosti sa to vôbec nenosí...:(
Erika686
28.12.09,18:21
A nemusi byt ani pedagogicke minimum?
valeriabj
06.01.10,15:25
DPS musi byt, tomu sa neda vyhnut. Malo by sa ale odburat este dalsie studium ANJ alebo ineho jazyka kt. chces ucit.
Ja som napr. studovala pracovala a ucila v angl. hovoriacej krajine 6 rokov. Skutocne si neviem predstavit este dalsie studium jazyka.
KajaŠeb
12.03.10,18:50
dobry den,
chcela by som zacat ucit anglictinu na strednej skole, mam VS a chcem si urobit statnicu na jazykovej skole. Staci mi zakladna statnica, alebo si mam urobit vseobecnu?
vopred dakujem za pomoc, lebo sa neviem dopatrat k odpovedi.

Kaja