nikolia
08.12.09,21:42
sme druhý Q platcovia dph na SR, prešla som tu veľa príspevkov a som z toho asi magor...prosím o rady:
-vystavujeme fa bez dph platcovi do ČR, mala by tam byť odvolávka na §15, ide o samozdanenie, ja tieto fa niekde v DP uvádzam?
-čo to znamená samozdanenie?a kedy je potrebné samozdaňovať?
-bločky za nákup réžie/kreditu, bateriek, žiaroviek, brús.kotúčov../mi ide do odpočtu dph?alebo to uvádzam len v evidencii, prakticky ako vediete takéto evidencie ...?
-a čo cesťáky-auto používa súkromné, čiže phm+amortizácia-dáva si tu na SR do odpočtu? -akým štýlom?
-a čo faktúry od dodávateľa SR neplatcu dph-čo to pre nás znamená-tiež sa to nejako samozdaňuje?
- a keď chce platca dph v SR kúpiť napr výťah v ČR ako postupovať, treba sa koli tomu registrovať v ČR, keď to bude napr.len dva krát do roka?
ak sa pýtam hlúpo ospravedlňujem sa, ale mám v tom asi chaos...som začiatočník..dík za prípadné rady
ego.mc
09.12.09,02:50
sme druhý Q platcovia dph na SR, prešla som tu veľa príspevkov a som z toho asi magor...prosím o rady:
-vystavujeme fa bez dph platcovi do ČR, mala by tam byť odvolávka na §15, ide o samozdanenie, ja tieto fa niekde v DP uvádzam? Nie.Správne má byť tak, ako je uvedené v príspevku č. 4.
-čo to znamená samozdanenie?Odvedenie DPH z tovarov príp. služieb pri ich nadobudnutí z iného členského štátu.
a kedy je potrebné samozdaňovať?Pri nadobudnutí tovaru príp. služby (§ 69) z iného členského štátu.
-bločky za nákup réžie/kreditu, bateriek, žiaroviek, brús.kotúčov../mi ide do odpočtu dph?Áno, ak máš právo na odpočet (použiješ pri podnikaní). Pozn. baterky, žiarovky, kotúče nie sú réžia, ale nákup materiálu.
alebo to uvádzam len v evidencii, prakticky ako vediete takéto evidencie ...?Záleží od softvéru, ktorý používaš.Obvykle to robí automaticky.
-a čo cesťáky-auto používa súkromné, čiže phm+amortizácia-dáva si tu na SR do odpočtu? -akým štýlom?Máš právo na odpočet DPH z PHM.
-a čo faktúry od dodávateľa SR neplatcu dph-čo to pre nás znamená-tiež sa to nejako samozdaňuje? Nie.
- a keď chce platca dph v SR kúpiť napr výťah v ČR ako postupovať, treba sa koli tomu registrovať v ČR, keď to bude napr.len dva krát do roka? Nie.
ak sa pýtam hlúpo ospravedlňujem sa, ale mám v tom asi chaos...som začiatočník..dík za prípadné rady
odpoveď v texte
nikolia
09.12.09,12:07
dík ego , zabudla som uviesť , že tie bločky-za materiál sú z ČR, aj to prerátam kurzom ECB/platným deň pred uskutočnením prípadu/a pridák k odpočítateľným položkám?a čo keď sme minulýQ nedali do odpočtu phm, dá sa to spatne , ak ano kde sa to uvádza?
andreaS
09.12.09,12:16
nie tak uplne suhlasim...

pokial ide o vystavovanie faktur za sluzby do eu platcovi dph, tak suhlas, ale pokial by sa jednalo o tovar, tak tieto sa v DP uvadzaju, zaroven sa ich tyka aj suhrnny vykaz...
JarkaL
09.12.09,12:19
Ak auto nie je v majetku firmy a používate ho pri podnikaní, sú 2 možnosti:
1.nájomná zmluva na prenájom auta - vtedy si uplatňujete do dákladov nájomné, PHM - tu je potom nárok na odpočítanie DPH, olej, údržba...
2.postup podľa zák. o cestovných náhradách - uplatňovať do nákladov amortizáciu a spotrebu PHM, ale tam nie je nárok na odpočítanie DPH z bločkov o nákupe PHM.
nikolia
09.12.09,12:28
jarka, to mi aj odľahlo, manžel si dáva do nákladov amortizáciu a phm, takže tu si nemožno odpočítať dph z cesťákov..ináč mi vystavujeme fa za služby/montáže výťahov...vrelá vďakaPS:keby som to vedela pridelím bodík ...poradteako
Zoltán Kovács
09.12.09,12:30
Tlačítkom oceňujem pod príspevkom, ktorý chceš oceniť.
ego.mc
09.12.09,15:17
Ak auto nie je v majetku firmy a používate ho pri podnikaní, sú 2 možnosti:
1.nájomná zmluva na prenájom auta - vtedy si uplatňujete do dákladov nájomné, PHM - tu je potom nárok na odpočítanie DPH, olej, údržba...
2.postup podľa zák. o cestovných náhradách - uplatňovať do nákladov amortizáciu a spotrebu PHM, ale tam nie je nárok na odpočítanie DPH z bločkov o nákupe PHM.
Nesúhlasím, že nie je nárok na odpočet DPH.:)
JarkaL
09.12.09,16:01
Pri uplatňovaní náhrady za použitie súkromného mot. vozidla podľa zákona o cest. náhradách neúčtujeme o nákupe PHM, blok z reg. pokl. nám súži len na zistenie ceny za 1 l PHM a následne sa počíta náhrada podľa §7:

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa smerníc ES, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.

(5) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

(8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
tigaki
09.12.09,16:10
nie tak uplne suhlasim...

pokial ide o vystavovanie faktur za sluzby do eu platcovi dph, tak suhlas, ale pokial by sa jednalo o tovar, tak tieto sa v DP uvadzaju, zaroven sa ich tyka aj suhrnny vykaz...
Ja práve tiež vystavujem fa do ČR z predaj tovaru - môžem poprosiť, kde sa to v DPH uvádza ? Treba to uviesť aj na faktúre ? Súhrnný výkaz je možné použiť aj tlačivo z internetu ?
Ďakujem vopred.
JarkaL
09.12.09,16:15
Uvádza sa to v r. 13 a 14 (§43). Na faktúre uviesť odkaz na §43. Súhrnný výkaz - tlačivo je možné stiahnuť z internetu.

To platí samozrejme, pokiaľ český odberateľ je identifikovaný pre DPH v ČR. Daňová povinnosť sa prenáša naňho, hodnotu tovaru samozdaňuje v ČR.
tigaki
09.12.09,16:18
Ďakujem pekne.A na faktúru napíšem čo ? Môžeš mi prosím napísať aj nejaké znenie tej odvolávky ?
Ďakujem.
JarkaL
09.12.09,16:22
Napíš tam poznámku: Plnenie je oslobodené od DPH podľa §43 zákona o dani z pridanej hodnoty.
JarkaL
09.12.09,16:24
Akým spôsobom sa odovzdá tovar? Ak poštou alebo cez prepravnú firmu, tak OK, ale ak si to odvezie sám, tak si dajte popísať Prehlásenie o dodaní tovaru , aby ste mali dôkaz, že ste mu tovar dodali a bol vyvezený zo SR.
tigaki
09.12.09,16:46
Ďakujem pekne.
optimistka
09.12.09,16:48
v DP to ide do r. 13 a potom aj do 14
na fakture uvedieš že sa jedná o intrakomunitárnu dodávku oslobodenú od DPH podľa § 43, osobou povinnou platiť daň je odberateľ /ten je dufam platiteľ dph s ič dph cz/
suhrnný výkaz tlačivo z internetu môžeš použiť, všetky aktuálne tlačivá nájdeš na stránke drsr.sk
ľubka
10.12.09,16:59
Nikolia, nie tak celkom súhlasím s príspevkom od JarkyI - v par. 49 odst. 7 zákona o DPH sa píše, že platiteľ NEMOŽE odpočítať daň pri kúpe a NAJME osobného automobilu - daj si pozor, aké auto budete prenajímať. Aj ked ti budete požičovna fakturovať za nájom osobného auta s DPH - túto si nemožeš uplatniť. Dúfam, že som ťa ešte viac nepoplietla. CO sa týka tvojej otázky na kúpu výťahu v CR, ak si platca DPH na Slovensku a preukážeš sa v ČR, že si platcom DPH, potom ti kúpu výťahu český dodávateľ bude fakturovať bez DPH. Ty to na Slovensku musíš samozdaniť, t.j. ak cena výťahu bude 10 000 EUR musíš to uviesť na výstupe /riadok 07 daňového priznania bude 10 000, na riadku 08 bude 1900 EUR /10 000 x 19 %DPH/ a na vstupe /ak splnaš podmienky par. 49 uvedieš do r. 21 sumu 1900 EUR. Uviesť to musíš, celková DPH z tohto prípadu bude nula.
babi2
10.12.09,17:36
Nikolia, nie tak celkom súhlasím s príspevkom od JarkyI - v par. 49 odst. 7 zákona o DPH sa píše, že platiteľ NEMOŽE odpočítať daň pri kúpe a NAJME osobného automobilu - daj si pozor, aké auto budete prenajímať. Aj ked ti budete požičovna fakturovať za nájom osobného auta s DPH - túto si nemožeš uplatniť. Dúfam, že som ťa ešte viac nepoplietla. .
Jarka tým myslela odpočet DPH z PHM a nie z nájmu, mimochodom od 1.1.2010 sa bude môcť odpočítať DPH už aj z nájmu vozidla