peter2706
09.12.09,05:19
Zamestnavatel my nechce preplatiť doprovod k lekárovi pokial nemám na listku napísane meno osoby ktorú doprevádzam,rodné čislo,dôvod a či to bolo nutné.neviem či ma na to právo už len kvôli osobním údajom toho ktorého doprevádzam.Zamestnavatel my to neuzná.je to niekde napísane v nejakom zákone?
Ivana 1511
09.12.09,06:28
myslím,že toto neuvádza žiaden zákon. Nárok na doprovod máš 7 dní za rok. Pokiaľ si toto neprekročil, zamestnávateľ je povinný zo zákona / § 141 pís.c ods.1 Zák.práce/ ti doprovod preplatiť.
Tweety
09.12.09,06:28
Zamestnavatel my nechce preplatiť doprovod k lekárovi pokial nemám na listku napísane meno osoby ktorú doprevádzam,rodné čislo,dôvod a či to bolo nutné.neviem či ma na to právo už len kvôli osobním údajom toho ktorého doprevádzam.Zamestnavatel my to neuzná.je to niekde napísane v nejakom zákone?
Áno, zamestnáv. má pravdu, meno a údaje o osobe, ktorú sprevádzaš, musíš mať uvedenú, ako ináč vie posúdiť či je to sprevádzanie v zmysle § 141 ZP?
Ivana 1511
09.12.09,06:33
Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.
katka50
09.12.09,06:39
Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.
Zákonník práce § 141 ods. 2 písm.c

c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

To znamená, že musí byť jasné, že je to rod. príslušník a to sprevádzanie bolo nutné.
Tweety
09.12.09,06:40
Môžeš napísať v ktorom zákone sa uvádza, že na potvrdení o doprovode musía byť napísané údaje ako je rodné číslo? Ja som sa s tým nikde nestretla. Nerada by som informovala zle.
§ 141, vyššie uvedeného ZP
vc) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
Nie je tam síe uvedené, že tieto údaje tam majú byť, ale ako inak preukážeš osobu, ktorú si sprevádzala, napr. aj pri doklade o PN sú spomínané údaje o osobe uvedené. Je to štandardný postup.
Ivana 1511
09.12.09,08:02
Aj tak nesúhlasím s tým, že na potvrdení musí byť uvedené aj rodné číslo. Myslím, že stačí ak je napísané meno a priezvisko doprevádzaného. Niečo iné je PN / tam sa vyžaduje meno a rodné číslo chorého a dokonca aj adresa/ a niečo iné je doprovod./ vystavuje sa zväčša na tlačive priepustky, alebo lekár dá obyčajný lístoček/. A potom mzdárka nie je povinná skúmať či si doprevádzal dieťa alebo manželku prípadne rodiča. Ak sa zmestíš do 7 dní, na ktoré máš nárok nie je čo riešiť. Máš na to nárok. Je povinná sledovať len aby si neprekročil 7 dní.
Anežob
24.06.14,08:07
Aby som neotvárala novú tému spýtam sa aj tu.

Manžel odvezie svoju manželku do prírodných liečebných kúpeľov. Kúpeľná liečba je v skupine A, čiže manželka bude na PN. Môže manžel zamestnávateľovi doniesť priepusku potvrdenú od lekára z kúpeľov, že doprevádzal manželku na liečbu?
Tweety
24.06.14,08:09
môže, ale nie je to náhrada platená priemerkou
Anežob
24.06.14,08:15
Prečo, lebo kúpele nie sú zdravotné zariadenie ?
Tweety
24.06.14,08:24
pozri si §141 ZP
Zuzanka_ba
25.06.14,19:10
ak by sme to dotiahli ad absurdum, tak z rodného čísla alebo spoločnej adresy nepreukážem, že dotyčný je môj rodinný príslušník - na to potrebujem sobášny list, rodný list atď preukazujúci náš príbuzenský vzťah.:)
Katy a R
25.06.14,19:23
podľa mňa je to sprevádzanie (s náhradou mzdy na nevyhnutný čas) §141 odst2 c 1.