workerka
09.12.09,07:26
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne výsledkov písomného hlasovania v našom dome. Sme 48 bytová jednotka a mali sme vyhlásené písomné hlasovanie na montovanie meračov tepla do bytov.
Hlasovanie dopadlo nasledovne:
Za - 23 bytov
Proti - 20 bytov
Zdržalo sa - 5 bytov

Mám v tom teraz nejasnosti, ako vlastne hlasovanie dopadlo. Pretože ZA nehlasovala nadpolovičná väčšina a čo s hlasmi, ktoré sa zdržali hlasovania? Prosím pomôžte! Ďakujem!!
Mária27
09.12.09,09:41
Ak nebola nadpolovičná väčšina za, návrh neprešiel. To zdržanie je len alibistické, neboli za.
Chobot
09.12.09,09:55
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne výsledkov písomného hlasovania v našom dome. Sme 48 bytová jednotka a mali sme vyhlásené písomné hlasovanie na montovanie meračov tepla do bytov.
Hlasovanie dopadlo nasledovne:
Za - 23 bytov
Proti - 20 bytov
Zdržalo sa - 5 bytov

Mám v tom teraz nejasnosti, ako vlastne hlasovanie dopadlo. Pretože ZA nehlasovala nadpolovičná väčšina a čo s hlasmi, ktoré sa zdržali hlasovania? Prosím pomôžte! Ďakujem!!

Všetko máš v § 14 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov:

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Záver: hlasovanie neprešlo. Nemôžete opätovne písomne hlasovať. Je treba teraz zvolať schôdzu, kde bude predmetom hlasovania tá istá vec. Ak bude na schôdzi menej ako polovica vlastníkov, po hodine od začiatku schôdze môžete hlasovať. Návrh bude schválený, ak ho odsúhlasí nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov.
sito
09.12.09,10:16
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne výsledkov písomného hlasovania v našom dome. Sme 48 bytová jednotka a mali sme vyhlásené písomné hlasovanie na montovanie meračov tepla do bytov.
Hlasovanie dopadlo nasledovne:
Za - 23 bytov
Proti - 20 bytov
Zdržalo sa - 5 bytov

Mám v tom teraz nejasnosti, ako vlastne hlasovanie dopadlo. Pretože ZA nehlasovala nadpolovičná väčšina a čo s hlasmi, ktoré sa zdržali hlasovania? Prosím pomôžte! Ďakujem!!

Zákon 182/1993, § 14, odsek 6

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. HV prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Takže k platnosti rozhodnutia za pomerové merače chýbali dva hlasy.

Vidím to tak, že tí, čo sú proti a zdržali sa nemajú peniaze na merače, ale majú peniaze na teplo, ktoré je drahšie ako merače a bude ešte drahšie. S toho mi vychádza, že nemajú rozum.

Odsek 2 uvedeného §

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.


Tento spôsob je skôr priechodný. Ak po hodine bude na prezenčnej listine zapísaných len 24 vlastníkov bytov, teda nebude možné rozhodnúť nadpolovičnou väčšinou zúčastnených. Samozrejme merače musia byť hradené s FOaU. Ak by sa to malo spraviť cez úver, hlasovať podľa odseku 2 nemožno.

Pomerové meranie je prínos pre dom.
workerka
09.12.09,11:58
Veľmi pekne ďakujem za Vaše reakcie. Už v tom mám jasno. Nevedela som práve čo s tými čo nehlasovali. Ešte raz díky.