Jendo
08.09.05,10:01
Náš zamestnanec by rád šiel na výstavu do USA ale keďže je lepšie ísť cez firmu ako služobná cesta opýtal sa či by sa nedalo nejako s tým že celú cestu by si uhradil sám. Ja si myslím že nejaká Zmluva na vykonanie práce by to mohla spraviť, ale nie som si istý - sú tam veci ako diety, poistenie no a suma sa pohybuje cca 100 tisíc Sk. Výhodou by bolo že uvedená výstava súvisí s činnosťou firmy a my vyvážame ale najďalej do Francúzka. čo vy na to ?
Chobot
08.09.05,08:50
Nepochopil som presne znenie Tvojej otázky, resp. neviem, co konkrétne by si potreboval vediet. Preto trochu zauvazujem.

Ak výstava súvisí s cinnostou firmy, nie je problém ho vyslat na tú výstavu ako na sluzobnú cestu (úcelom cesty by bola úcast na výstave), netreba ziadnu dohodu alebo zmluvu na vykonanie npráce. Tým pádom by ale firma mala povinnost hradit vsetky náklady - cestovné, stravné, ubytovanie, prípadne aj vstupenku.

Akho firma nechce vyslat, ale on chce íst sám na vlastné náklady, tak nech si zoberie dovolenku a nech ide.

Neviem o co ide firme (chce usetrit náklady?) a o co tomu zamestnancovi (nechce cerpat na to dovolenku?), ale ak raz ide na sluzobku, tak firma má povinnost hradit náklady. Nie je mozné ho vyslat s tým, ze letenku by si hradil sám. Ak si bude vsetko hradit sám, tak je to súkromná cesta a firma s tým nic nemá. Jedine si musíte vyriesit poskytnutie volna (ak nechce alebo uz nemá dovolenku)

Ak sú este nejaké iné otázky, tak sem s nimi!

Teraz mi este napadlo, ci to nebolo náhodou kvôli vízam? Je to tak?
judy
08.09.05,09:07
A mozno ma pocit, ze by lahsie dostal viza ak by siel cez firmu a nie sukromne
Chobot
08.09.05,09:29
Tak ked je to kvôli vízam, tak nech sa firma pri ziadosti o vízum tvári, ze je to sluzobná cesta a ked k ceste dôjde, tak nech cestuje súkromne. Ak uz bude mat vízum, myslím, ze si uz nebudú overovat, ci je sluzobne alebo súkromne. Prípadne nech má so sebou schválený cesták, ktorý sa potom zahodí. Nie je to síce úplne kóser, ale ak to pomôze získat víza, tak malý podvod neuskodí.
Monika1
08.09.05,12:10
Neviem, či Jendo náhodou osobu, ktorá má ísť na SC do USA omylom nenazval zamestnancom, čo by menilo význam jeho otázky. Ak by sa nejednalo o zamestnanca ale inú fyzickú osobu, ktorá cestuje na výstavu so USA, potom by bolo dobré urobiť s touto osobou dohodu o vykonaní práce, kde bude táto osoba poverená zastupovaním spoločnosti na zahraničnej výstave s tým, že sa uvedenej osobe preplatia všetky náklady na SC + diéty ale musí to byť konkrétne uvedené v dohode o vykonaní práce. Uvedeného pracovníka potom netreba zabudnúť prihlásiť v Sociálnej poisťovni a odviesť za neho 0,8 % mesačne na ÚP. Jendo, bolo by dobré, keby si bližšie upresnil tvoju otázku.
Jendo
08.09.05,15:27
Áno je to aj pre víza, ale hlavne ak ideš za firmu tak dostávaš V.I.P. na výstave a k tomu nejaký bonus - myslím návštevu továrne na autá a pod.. Druhá vec je že aj úhrada by mala ísť bezhotovostne z účtu na účet a tam sa dá zistiť (myslím) či je to O.K.. A nakoniec firme ide hlavne o náklady - 100 tisíc je dosť na to aby to figurovalo na prvom mieste medzi zahraničnými pracovnými cestami. add Monika - je to náš zamestnanec.