magdalena ceskova
09.12.09,11:17
Dobrý deň. Som na materskej dovolenke s prvým synom, ktorá mi končí 13.06.2010.Pred rodičovskou dovolenkou som bola súvisle zamestnaná viac rokov, potom som bola cca 5 mesiacov nezamestnaná a opať už ako tehotná som sa zamestnala na dobu neurčitú na necelé 4 mesiace. Na rodičovskú som nastúpila teda ako zamestnaná 25.4.2007.Dostávala som vyššie rodičovské dávky, nakoľko som mala platené poistenie vtedy povinných 270 dní ako zamestnaná. V súčastnosti zvažujem opäť otehotnieť. Na aké dávky by som mala nárok, ak by som otehotnela v najbližšom období? Čo by som musela urobiť a aké podmienky musím spĺňať /zamestnanie, dobrovoľné platenie poistenia, príp. je možná kombinácia, …/, ak by som chcela otehotnieť tak, aby som mala nárok na vyššie dávky rodičovské i materské v zmysle nových podmienok od roku 2010? Keďže nemám možnosť syna niekam do nástupu do škôlky v septembri “odložiť”, je veľká pravdepodobnosť, že s ním zostanem doma až do septembra, pričom zrejme buď budem mať neplatené voľno alebo budem nezamestnaná (možno sa nezamestnám). Ak môj zamestnávateľ dodrží dohodu, mala by som ešte dočerpať 15 dní dovolenky.DAKUJEM