bubko1
09.12.09,12:09
dobrý deň, potreboval by som poradiť, zamestnávateľ má povolenie na sprostredkovanie práce, vysiela zamestnancov do práce prepláca im cestovné a diéty v cesťáku. Ubytovanie mu fakturuje firma v ktorej zamestnanci pracujú podľa odpracovaných dní.
Faktúru účtuje ako náklad ktorý neovplyvňuje zákl. dane. Je to správne?
a je to aj nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý je treba zdaniť?
Ktorý § o tom píše?
alebo je povinnosť rozrátať náklady na ubytovanie zamestnancov do cesťáku?
poradi niekto?
ďakujem
optimistka
09.12.09,15:18
ak doklad znie na firmu, je to riadny daňový náklad spoločnosti, účtuješ podľa mňa na 512
nepeňažný príjem zamestnanca to nie je
skaspa
09.12.09,16:31
z toho, čo píšeš mi vyplýva, že zamestnancov dočasne prideľujete iným zamestnávateľom, takže ak ste vy ako zamestnávateľ vyslal na pracovnú cestu svojho zamestnanca (aj ak ste ho dočasne pridelil na výkon práce inému zamestnávateľovi/ "prenajal"), patrí tomuto zamestnancovi náhrada ako keby bol normálne vyslaný na pracovnú cestu (§ 7 zákona o cestovných náhradách), takže mu patrí aj náhrada preukáznych výdavkov za ubytovanie (§ 4 ods. 1 písm.b) zákona o cestovných náhradách); ak však ubytovanie zabezpečíte vy a dostanete za ubytovanie vlastných zamestnancov faktúru, tak táto je riadny daňový výdavok a účtuje sa na 518; na účte 512 by to bolo keby si zamestnanci zabezpečili ubytovanie sami a doklad o úhrade za ubytovanie by si nárokovali v rámci cesťáku
bubko1
11.12.09,10:41
ďakujem za názory, tiež mi to nesedelo
ubytovanie by som učtoval ako riadny daňový výdavok na 518xxx / 321
na 512 učtujem cestovné náklady
prajem pekný deň