ivkop
09.12.09,13:05
Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila do práce 3.9. t.r.. Vo vyhlásení podpísala, že si chce upkatňovať daňový bonus na 2 deti. Potvrdenia o návšteve školy a aj rodné listy detí však doručila zamestnávateľovi až v novembri ( potvrdenia ako aj RL sú vystavené 8.11. a ona nám to poslala 9.11. podľa pečiatky na obálke). Žiada od zamestnávateľa, aby mu doplatil daňový bonus v najbližšom vyúčtovaní mzdy. Ja si však myslím, že podľa ZDP môže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane prihliadnuť začínajúc kalendárnym mesiacom nasledujúcom po kalendrárnom mesiaci, v ktorom zamestnávateľovi svoj nárok zamestnanec preukázal. Myslím si teda, že daňový bonus jej môže zamestnávateľ doplatiť až pri ročnom zúčtovaní dane, ak o to požiada.
Môžete mi prosím poradiť, či uvažujem správne?
Vďaka a pekný deň:).
Marína
09.12.09,12:06
Ja s tebou súhlasím.:)
ivkop
09.12.09,12:33
Ďakujem. Ešte budem dúfať, že to pochopí aj (večne nespokojná) zamestnankyňa.:(
Paula
09.12.09,12:57
Ďakujem. Ešte budem dúfať, že to pochopí aj (večne nespokojná) zamestnankyňa.:(


Jej požiadavka by bola splniteľná , ak by bola tento prípad (čo ona nie je):

http://www.porada.sk/t122022-danovy-bonus-v-nespravnej-vyske.html
abel
09.12.09,13:08
Podmienky preukázania nároku sú na strane 3 a 4 priloženého vyjadrenia drsr.
veronikasad
09.12.09,17:20
Podmienky preukázania nároku sú na strane 3 a 4 priloženého vyjadrenia drsr.
súhlasím, len ešte môže nastať situácia, že nesplní podmienku na doplatenie daňového bonusu v RZD (6-násobok min.mzdy). Ak by bol predložil doklady včas a splnil podmienku príjmu vo výške 1/2 min.mzdy, DB mohol mať mesačne vyplatený.
AdaMtiM
11.12.09,08:42
Prosím aj ja o radu. Môže si zamestnanec uplatniť bonus na deti, ktoré s ním nežijú oficiálne v spoločnej domácnosti? Oficiálne majú trvalý pobyt matka aj deti v ČR. Musí on preukazovať dajako, že žijú s ním v spoločnej domácnosti? Ďakujem vopred za odpoveď.
Zoltán Kovács
11.12.09,08:47
Prosím aj ja o radu. Môže si zamestnanec uplatniť bonus na deti, ktoré s ním nežijú oficiálne v spoločnej domácnosti? Oficiálne majú trvalý pobyt matka aj deti v ČR. Musí on preukazovať dajako, že žijú s ním v spoločnej domácnosti? Ďakujem vopred za odpoveď.

Myslím si, že podpísaním vyhlásenia k zdaneniu príjmov a uplatneniu DB na deti je dôkazné bremeno na ňom. On zodpovedá za to, či vo vyhlásení uvádza pravdivé údaje. A spoločné trvalé bydlisko nie je podmienkou.