Vieraka
09.12.09,13:24
Dobrý deň, mám na Vás takúto prosbu, ak sa s tým už niekto stretol.

Nakupujeme tovar z Nemecka, ktorý tu predávame. Nemecká firma nám chce dať províziu, ale požaduje, aby sme si na sumu provízie vystavili faktúru, vraj tak pre ňu pracujú všetci agenti. Nie je mi jasné, či má byť na faktúre vyčíslená aj DPH. Tovar sme nakúpili zo zahraničia a predali na Slovensku. Obidvaja sme platitela DPH.

Tiež mi nie je úplne jasné účtovanie, ale to asi patrí do inej témy.

Budem veľmi vďačná za každý názor.
plamienka
10.12.09,05:10
Ahoj. Ja som sa s tym uz stretla. My pracujeme rovnako ako vy. Tiez dovazame tovar na Slovensko a fakturujeme proviziu za predany tovar. Faktura je vystavena na firmu, ktora je clenom EU. Fakturu vystavujeme bez DPH a do danoveho priznania na DPH sumy z takychto faktur neuvadzame.
adabirk
10.12.09,18:36
- ak je odberateľom osoba identifikovaná pre DPH, fakturujete poskytnutie služby bez DPH,
- 16 ods. 6 zákona o DPH
Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto dodania tovaru, nadobudnutia tovaru a dodania služby, ktoré sú sprostredkované, okrem sprostredkovania služieb podľa § 15 ods. 7 a 8 a sprostredkovania služieb podľa odsekov 4 a 5. Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania alebo nadobudnutia sprostredkovaného tovaru alebo služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal. Miesto dodania podľa tohto odseku sa vzťahuje aj na sprostredkovanie dodania tovaru alebo služby, ktoré nie sú predmetom dane.
KEJKA
10.12.09,20:57
do DP_DPH sa uvádzaju aj služby bez DPH.
plamienka
15.12.09,07:19
Do Daňového priznania na DPH sa tieto služby neuvádzajú.
Pri službách sa musi posudzovať, či sú to služby s miestom dodania platiteľovi z iného členského štátu EU, alebo do tretích štátov ( Ukrajina). Ešte raz - Faktúra je od platiteľa ,,SK...,,pre odberateľa platiteľa ,,DE.......,,Faktúra má byť vystavená bez DPH, nemec sa samozdaní. Slovák uvádza do záznamov vedených v zmysle § 70/1 zákona o DPH aj o dodaní služby do iného členského štátu. V zmysle §78/8 zákona o DPH sa do daňového priznania na DPH uvádzajú údaje potrebné na výpočet dane odpočítavanú daň a hodnotu tovarov a služieb oslobedených od dane. Podľa §2 zákona o DPH nie je táto služba (provízia) predmetom dane.
plamienka
15.12.09,07:25
Do daňového priznania na DPH uvádzame len to, čo je predmetom dane, to znamená, že aj služby, ktoré sú oslobodené od DPH.
Ale ak niečo nie je predmetom dane, tak sa to do DP neuvádza.