morim
09.12.09,13:57
Zdravím odborníkov a prosím o radu.
Som FO nepodnikateľ a mám vo výlučnom osobnom vlastníctve nehnuteľnosť, ktorú chcem prenajať firme na podnikanie. Dnes som si zisťoval, že sa musím nahlásiť na DÚ - tomu rozumiem a nemusím mať živnosť pokiaľ im nebudem poskytovať služby - aj to je OK. Zaujímalo by ma ako sa zdaňuje príjem z tohoto nájmu keď by sa mal pohybovať cca 700eur/mesiac. Ešte treba podotknúť že som momentálne nezamestnaný a evidovaný na ÚP,čiže nemám momentálne ďalšie prijmy. Neviem čo všetko si môžem ako nepodnikateľ odpočítať od výslednej sumy či to je aj nezdaniteľná čiastka cca4025,7 euro čo si odpočítava SZČO a ešte aj oslobodenie z nájmu čo je 894,60euro???
Ďakujem
abel
09.12.09,13:36
Ak by si začal s prenájmom napr. teraz v decembri, nemusel by si príjem z prenájmu vôbec uvádzať, pretože by bol nižší ako 5-násobok ŽM. Pre rok 2010 platí nezmenená nezdaniteľná časť 4025,70, 5-násobok životného minima bude 925,95 €. Ak by si mal príjem z prenájmu 12 x 700.- €, t.j. 8400.-, odrátaš 5-násobok ŽM, môžeš si uplatniť 40 % výdavky bez toho, aby si ich preukazoval, čiže 2989,62 € a za predpokladu, že by si nemal žiadny iný zdaniteľný príjem a nie si poberateľom starobného alebo výsluhového dôchodku, vyšiel by ti základ dane 4484,43 €, uplatníš nezdaniteľnú časť 4025,70 a vyjde ti daň 87,15 €.
morim
09.12.09,13:50
Ak nie so SZČO tak si aj tak môžem uplatniť 40% výdavky?????
morim
09.12.09,14:04
Ešte raz. Všetkému rozumiem len nechápem ako si môžem uplatniť tých 40% lebo nemám ŽL a na ŽU mi povedali že nemusím v mojom prípade lebo neposkytujem žiadnu službu(upratovanie,čistenie atď) takže by mi pomohlo tých 40% ale neviem či aj ja si ich môžem uplatniť??????
abel
09.12.09,14:13
Pokiaľ nie si platiteľ DPH, môžeš si uplatniť 40%, všetko ostatné súhlasí, živnosť mať nemusíš, len sa zaregistruješ na daňovom. V tých 40 % výdavkoch sú zahrnuté tvoje náklady - napr. zakúpil si dom, udržiavaš ho, platíš zaň daň z nehnuteľnosti (ale kľudne to môže byť aj darovaný dom, nemusel si ho kupovať).
morim
09.12.09,14:29
Ďakujem, ak toto je skutočnosť ma to veľmi teší, pretože dnes na DU mi o týchto 40% nič nehovorili, len sme sa bavili o tom že by som si vybavil živnosť a vtedy by som si mohol uplatňovať tieto výdavky (samozrejme aj platiť odvody - ktoré nechcem) a pokiaľ živnosť mať nebudem tak nie.
abel
09.12.09,18:22
morim, ešte je dôležité, ako máš v zmluve dohodnutý odber energií.
jurga
10.12.09,21:10
Nie som učtovník,ale viem.Ak je napr.na liste vlastníctva aj manželka,platí pre ňu to isté.Ak ale má svoj príjem,napíš na ňu len taký príjem,ktorý sa rovná 925,95 z toho sa neplatí a neplatíš nič.
babi2
11.12.09,18:18
Zdravím odborníkov a prosím o radu.
Som FO nepodnikateľ a mám vo výlučnom osobnom vlastníctve nehnuteľnosť, ktorú chcem prenajať firme na podnikanie. Dnes som si zisťoval, že sa musím nahlásiť na DÚ - tomu rozumiem a nemusím mať živnosť pokiaľ im nebudem poskytovať služby - aj to je OK. Zaujímalo by ma ako sa zdaňuje príjem z tohoto nájmu keď by sa mal pohybovať cca 700eur/mesiac. Ešte treba podotknúť že som momentálne nezamestnaný a evidovaný na ÚP,čiže nemám momentálne ďalšie prijmy. Neviem čo všetko si môžem ako nepodnikateľ odpočítať od výslednej sumy či to je aj nezdaniteľná čiastka cca4025,7 euro čo si odpočítava SZČO a ešte aj oslobodenie z nájmu čo je 894,60euro???
Ďakujem
Tento rok máš vybavený, keďže by si mal príjem len 700 € a čiastka oslobodená od dane z príjmu je tých 894,60 €, tu je dobrý link, ktorý Ti môže pomôcť do budúcna
http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-prijmy-z-prenajmu-a-oslobodenie-od-dane/
morim
13.12.09,12:01
Ja dostanem nájom a energie si platia nájomníci, mne len nešlo do hlavy tých 4052E a ešte 894,6E, lebo som nevedel že aj ja si ich môžem odpočítať. Nehnuteľnosť je napísaná v katastri len na mňa.
ipomoni
13.12.09,12:57
Ja by som sa chcela opytat. do prijmy z prenajmu sa zapocitavaju aj energie, ked su uvedene v zmluve a platia sa sa preddavkovo.dakujem.
morim
11.01.10,19:23
Ešte raz otravujem je ten Váš výpočet správny, mne poradca na DU tvrdí, že si tých 40% nemôžem uplatniť pokiaľ nemám ŽL
vladušik
12.01.10,10:59
vypočet ako je uvedeny aj na investujeme.sk mi je jasný :
Príklad

Pán Jaroslav prenajímal v roku 2009 3-izbový byt. Mesačné nájomné je 600 EUR.

Ročný príjem z prenájmu dosiahol teda vo výške 7 200 EUR.

Od tohto príjmu si môže odpočítať výdavky vo výške 40% z príjmov, teda 2 880 EUR.

Suma 894,60 EUR je však od dane oslobodená. Relevantným príjmom pre daňové účely je teda len rozdiel medzi 7 200 a 894,60 EUR, teda 6 305,40 EUR.

Rovnako je potrebné upraviť výdavky. Neuplatnia sa v celej výške, ale keďže sa ani príjmy nezdaňujú celé, uplatní sa časť aj zo sumy výdavkov. Už vypočítané výdavky sa prenásobia pomerom medzi zdaniteľnými príjmami a celkovými príjmami. Teda:

6305,40 / 7 200 = 0,8758.

Týmto koeficientom sa prenásobia výdavky. Výdavky sa uplatnia vo výške 2 880 x 0,8758 = 2522,16 EUR.

Daňový základ, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, teda je 6 305,40 – 2 522,16 = 3 783,24 EUR. Z neho zaplatí 19 %-nú daň z príjmu vo výške 718,82 EUR. Zdravotné ani sociálne poistenie z tohto príjmu nie je pán Jaroslav povinný platiť.

NIE JE LEN JASNE CI A PRECO SA MUSIA KOEFICIENTOM UPRAVIT AJ SKUTOCNE VYDAVKY (NAJOMNE,ELEKTRO,TEPLO,VYMALOVANIE...)? ALEBO TO PLATI LEN AK UPLATNUJEM 40% PAUSALNE VYDAVKY
morim
12.01.10,13:41
A z daňového základu, ktorý mi výjde takýmto výpočtom t.j.6 305,40 – 2 522,16 = 3 783,24 EUR si môžem uplatniť aj odočitateľnú položku na daňovníka?(samozrejme za predpokladu že nemám iný príjem!!) alebo nie??
Lianka
12.01.10,15:02
Ešte raz otravujem je ten Váš výpočet správny, mne poradca na DU tvrdí, že si tých 40% nemôžem uplatniť pokiaľ nemám ŽL

Neviem, co je to za poradcu - opakovane ti bolo odpovedane, ze mozes. Zakon o dani z prijmu hovori:

§ 6
(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(10) .... Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
skaspa
12.01.10,15:03
Ešte raz otravujem je ten Váš výpočet správny, mne poradca na DU tvrdí, že si tých 40% nemôžem uplatniť pokiaľ nemám ŽL
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti mimo živnosti sú príjmami podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. § 6 ods. 10 hovorí: Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Dokonca môžeš aj účtovať aj keď nemáš živnostenský list: § 6 ods. 13: Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.


A z daňového základu, ktorý mi výjde takýmto výpočtom t.j.6 305,40 – 2 522,16 = 3 783,24 EUR si môžem uplatniť aj odočitateľnú položku na daňovníka?(samozrejme za predpokladu že nemám iný príjem!!) alebo nie??

nárok na odpočitateľnú položku (nezdaniteľnú časť) na daňovníka máš aj keby si mal iný príjem (vždy máš ale nárok len na jednu odpočitateľnú položku - ak by si mal príjmy podľa § 6 aj podľa § 5 máš nárok len na jednu odpočitateľnú položku na daňovníka)
Lianka
12.01.10,15:03
A z daňového základu, ktorý mi výjde takýmto výpočtom t.j.6 305,40 – 2 522,16 = 3 783,24 EUR si môžem uplatniť aj odočitateľnú položku na daňovníka?(samozrejme za predpokladu že nemám iný príjem!!) alebo nie??

Ak je suma 3783,24 zaklad dane a ty nie si poberatelov starobneho dochodku, uplatnis si 4025,70 EUR nezdanitelnu cast na danovnika, dan vyjde 0 EUR.
skaspa
12.01.10,15:08
NIE JE LEN JASNE CI A PRECO SA MUSIA KOEFICIENTOM UPRAVIT AJ SKUTOCNE VYDAVKY (NAJOMNE,ELEKTRO,TEPLO,VYMALOVANIE...)? ALEBO TO PLATI LEN AK UPLATNUJEM 40% PAUSALNE VYDAVKY
§ 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov: Od dane je oslobodený príjem podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.

Z uvedeného dôvodu musíš zistiť k príjmu, ktorý je od dane oslobodený aj pomernú časť výdavkov, ktoré potom nie sú daňovým výdavkom, pritom je jedno, či uplatňuješ skutočné výdavky alebo paušálne
vladušik
16.01.10,12:00
a mozem si do vydavkov pre dan z prenajmu 2010 za rok 2009 zaradit /zapocitat/ aj vydavky ktore so mal v2008 ked som zariadoval byt /kuchynska linka nabytok, bielaa cierna technika.../ak som si ich este nikdy nezapocital ???
babi2
16.01.10,12:17
a mozem si do vydavkov pre dan z prenajmu 2010 za rok 2009 zaradit /zapocitat/ aj vydavky ktore so mal v2008 ked som zariadoval byt /kuchynska linka nabytok, bielaa cierna technika.../ak som si ich este nikdy nezapocital ???
V daňovom priznaní sa uplatňujú výdavky, ktoré vznikli v tom roku, za ktoré sa DP podáva.
Ešte doplním, že pokiaľ nejde o odpisy majetku §19 ZoDP, alebo časové rozlíšenie, ale to si myslím, nie je Tvoj prípad.
Mária27
16.01.10,15:55
Aký je rozdiel, keď ide o starobného dôchodcu?
babi2
16.01.10,16:22
Aký je rozdiel, keď ide o starobného dôchodcu?
Taký je rozdiel, že ak je poberateľom starobného dôchodku k 1.1., tak nemá nárok na odpočítateľnú položku, alebo som zle pochopila otázku?
Mária27
16.01.10,19:02
Tak isto ako keď je dôchodca zamestnaný. Sociálne. Potom im majú z čoho dať pár eur na vianoce.