fluffy
08.09.05,09:20
Vedel by mi prosím niekto vysvetliť čo je to v zahraničí používaný účet "trust account" a na akých princípoch funguje? Je tento účet používaný aj u nás a pod akým názvom? Ďakujem Vám a prajem príjemný deň.

Fluffy
Chobot
08.09.05,08:22
Podstata Trust Account (TA) spocíva v tom, ze sa na neho ukladajú pen. prostriedky tretích osôb. Vyuzívajú ho v zahranicí najmä právnici, mediátori, niekedy realitky.

Napr. advokát prevezme od klienta peniaze, ktoré majú byt urcené na zaplatenie napr. súdnych trov alebo nejakej náhrady. Nakolko vsak v zahranicí podla legislatívy musia právnici drzat oddelene penazné prostriedky klienta prevzaté do úschovy od svojich financných prostriedkov, nemôzu si ich ulozit na svoj úcet (ani osobitný úcet, ktorý by znel na meno advokáta).

Preto banky zriadili produkt TA, kde sú prostriedky vedené v mene klienta, ale spravuje ich tretia osoba. V niektorých krajinách sa ri zriadení takéhoto úctu musí preukázat splnomocnením od klienta ("Trust Agreement").

U nás v takejto podobe tento produkt myslím ze banky neponúkajú (nestretol som sa s tým este, ale nevylucujem to). Nieco obdobné je vsak u nás v súvislosti so správcovskými spolocnostami. AK si klienti kúpia podiely v podielových fondoch, ich prostriedky nie sú ulozené u správcu, ale u tretej osoby - banke, ktorá vystupuje ako depozitár. Správcovské spolocnosti tiez vedú striktne oddelené svoje úctovníctvo od úctovníctva jednotlivých podielových fondov.

Podla mojich informácií bývajú tieto TA aj úrocené, co u bezných úctoch nie je samozrejmé v kazdej krajine.

Dúfam, že som to moc nedomotal a je to z tohoto aspoň trochu zrozumitelné.
fluffy
08.09.05,13:45
Ďakujem Vám. Je mi to z Vášho výkladu zrozumiteľné a Váš výklad mi pomohol zorientovať sa. Prajem Vám príjemný deň.

Fluffy