31Jankal
09.12.09,07:35
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede?
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne?
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate?
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009?
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci?
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla?
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
31Jankal
09.12.09,08:19
Prosím poradte.
rodina1
09.12.09,09:35
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede? výpovede môžeš dať podpísať aj teraz
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne? ak sa so zamestnávateľom nedohodnú, treba výpovednú lehotu dodržať. Ak ju nedodržia, môže zamestnávateľ využiť § 62 ods. 3 ZP (ak takéto ustanovenie máte zakotvené v pracovných zmluvách). Ak sa so zamestnávateľom dohodnú o nedodržaní výp.lehoty, treba spísať Dohodu o ukončení PP § 60 ZP, kde bude zakotvené, že PP končí podľa § 63 ods. 1 písm. b)
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate? áno
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009? najneskôr 1. 3. 2010 s dátumom odhlásenia 28. 2. 2010
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci? bez ohľadu, či pôjdu na úrad práce - zápočtový list, potvrdenie pre účely dávok v nezamestnanosti. Zamestnanci môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Teda ešte to im musíte spraviť a vyplatiť vo výplate za 02/10. Potom im treba vydať potvrdenie o Ročnom zúčtovaní dane. Treba im ešte vydať Potvrdenie o príjme za rok 2010.
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla? Ak zamestnanec skončí PP 28. 02. 2010 a pôjde na PN po ukončení PP (teda napr. od 1. 3. 2010) DNP mu od prvého dňa bude vyplácať sociálna poisťovňa.
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
Otázku si skôr mohla zadať do sekcie: Mzdy .... Nie som síce skúsený poraďák, ale na niektoré otázky skúsim odpovedať. Ostatní ma určite doplnia.
Skús niektorého z moderátorov poprosiť, aby tvoju otázku presunul do sekcie Mzdy.
31Jankal
09.12.09,09:45
Dakujem Jarmilka, nechcela som to dávať medzi mzdy už len kvôli tomu že som začiatočník. A takto ma hned privítali.
rodina1
09.12.09,09:51
Dakujem Jarmilka, nechcela som to dávať medzi mzdy už len kvôli tomu že som začiatočník. A takto ma hned privítali.
Nevadí, že si začiatočník. Aj ja som taký "začiatočník". Ale naozaj ti radím, daj otázku presunúť do tých miezd, uvidíš, že dostaneš viac odpovedí. Držím palce.
31Jankal
09.12.09,11:05
kde nájdem tích moderátorov?
Lianka
09.12.09,11:08
kde nájdem tích moderátorov?

Vedla svojho prispevku mas "nahlas", klikni, otvori sa ti nove okno a napis, aky mas problem, o com ziadas. Tato sprava pride moderatorovi.
veronikasad
09.12.09,17:39
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede? Výpovedná doba začína plynúť od 1. ´dňa nasl. mesiaca po doručení výpovede. Doručením sa rozumie osobné doručenie na pracovisku alebo zaslanie poštou s doručenkou.

2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne? Počas výpovednej doby môžete so zamestnancom ukončiť pracovný pomer dohodou v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/. Nárok na odstupné nestratia.

3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate? Odstupné vypláca zamestnávatel v poslednej mzde - ak sa so zamestnancom nedohodne inak.

4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009? Ku dňu skončenia pracovného pomeru. DO ZP najneskôr do 8 dní od skončenia, do SP najneskôr nasledujúci prac. deň po skončení.

5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci? Zápočtový list, Potvrdenie o príjme na tlačive Úradu práce (je súčasťou aj mnohých mzdových SW).

6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov? Neviem ti dať kvalifikovanú odpoveď - informuj sa anonymne na Inšpekcii práce (neuvádzaj firmu, z ktorej voláš)

7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla? Zamestnávatel vypláca náhradu príjmu prvých 10 dní PN. Ak dôjde ku skončeniu prac.pomeru dohodou, po dni skončenia PP dávky vypláca soc. poistenia. Na nemocenské majú nárok do dňa skončenia PN-ky. Ak PN-ka začne pred skončením výpovednej doby, pracovný pomer končí až dňom skončenia PN - ak je neskôr ako koniec výpovednej doby.

Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.
Odpoveď v texte.
sjozef
16.12.09,19:27
Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.
sjozef
16.12.09,19:28
Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.
Chobot
16.12.09,23:27
Prosím o radu. Kamarát dostal výpoveď 16.12.2009. Zamestnany bol na TPP od roku 2007. V roku 2008 odišiel na predčasný dôchodok ale pracovný pomer pokračoval ďalej bez akej koľvek zmeny v pracovnej zmluve a mzdovom výmere. Napiek tomu mu zamestnávateľ začal vyplácať oveľa menšiu mzdu. Na čo všetko má nárok? Odstupné, odchodné (nepožiadal oňv roku 2008), vyplatenie rozdielu medzi dohodnutou sumou na mzdovom výmere a reálne vyplatenou sumou. Prosím o radu.
Ďakujem.

Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
rodina1
17.12.09,05:58
Dobrý deň. Môjmu priateľovi zamestnávateľ navrhol dohodu o ukončení PP s tým, že mu vyplatí odmenu v nejakej sume. Dohodli sme sa, že na uvedenú dohodu nepristúpi, pretože pri výpovedi zo strany zamestnávateľa má nárok na výpovednú dobu v dĺžke 3 mesiace a nárok na odstupné najmenej vo výške 3-násobku priemerného mesačnéo zárobku (u zamestnávateľa je zamestnaný viac ako 5 rokov), nakoľko z odmeny idú odvody do SP a platí sa daň z príjmu, pri odstupnom sa platí len daň z príjmu. A tu trochu vyvstáva problém. Zamestnávateľ jeho miesto nechce zrušiť, ani sa zamestnávateľ nezrušuje ani nepremiestňuje. Povedal mu, že chce postupovať v zmysle ZP, teda, že je ochotný kompenzovať jeho odchod z firmy aj prislúchajúcim odstupným. Ale tu sa pýtam, ak mu teda zamestnávateľ vyplatí odstupné aj napriek tomu, že nie sú splnené podmienky § 63 ZP, je to podľa mňa odstupné vyplatené bez právneho nároku, teda potom by musel môj priateľ takto vyplatené odstupné vrátiť?
Ďakujem.
Tweety
17.12.09,06:41
Dobrý deň. Môjmu priateľovi zamestnávateľ navrhol dohodu o ukončení PP s tým, že mu vyplatí odmenu v nejakej sume. Dohodli sme sa, že na uvedenú dohodu nepristúpi, pretože pri výpovedi zo strany zamestnávateľa má nárok na výpovednú dobu v dĺžke 3 mesiace a nárok na odstupné najmenej vo výške 3-násobku priemerného mesačnéo zárobku (u zamestnávateľa je zamestnaný viac ako 5 rokov), nakoľko z odmeny idú odvody do SP a platí sa daň z príjmu, pri odstupnom sa platí len daň z príjmu. A tu trochu vyvstáva problém. Zamestnávateľ jeho miesto nechce zrušiť, ani sa zamestnávateľ nezrušuje ani nepremiestňuje. Povedal mu, že chce postupovať v zmysle ZP, teda, že je ochotný kompenzovať jeho odchod z firmy aj prislúchajúcim odstupným. Ale tu sa pýtam, ak mu teda zamestnávateľ vyplatí odstupné aj napriek tomu, že nie sú splnené podmienky § 63 ZP, je to podľa mňa odstupné vyplatené bez právneho nároku, teda potom by musel môj priateľ takto vyplatené odstupné vrátiť?
Ďakujem.
Ak skončí PP dohodou, nárok na odstupné nevznikne, ak mu ho vyplatí, vyplatí ho teda bez právneho nároku, ale to je problém zamestnáv., nie zamestnanca. Môže to definovať aj ako odmenu, ako už uvádzaš.
rodina1
17.12.09,07:03
Ďakujem. Len som si myslela, že v prípade odstupného sú odvody nižšie (len preddavková daň),v prípade odmeny sú odvody aj do SP a preddavková daň. Čiže pre zamestnanca je výhodnejšie vyplatenie odstupného. Ale ak teda zamestnanec nebude musieť nezákonne vyplatené odstupné vrátiť, tak je to potom na zamestnávateľovi. Takže treba prepočítať, aká výška odmeny je pre zamestnanca "kompezovateľná".
Tweety
17.12.09,07:08
Ďakujem. Len som si myslela, že v prípade odstupného sú odvody nižšie (len preddavková daň),v prípade odmeny sú odvody aj do SP a preddavková daň. Čiže pre zamestnanca je výhodnejšie vyplatenie odstupného. Ale ak teda zamestnanec nebude musieť nezákonne vyplatené odstupné vrátiť, tak je to potom na zamestnávateľovi. Takže treba prepočítať, aká výška odmeny je pre zamestnanca "kompezovateľná".
Odstupné nepodlieha odvodom, takže je to pre zamestnanca lepšie.
emik
18.12.09,09:29
Rada by som sa uistila v tom, na co ma narok zamestnanec, ktory je poberatelom predcasneho dochodku a jeho pracovny pomer nebol predtym ukonceny (pocas poberania predcas. dochodku.)

Zamestnavatel da vypodved podla §63 ods1, pis b. Zamestnanec ma narok na odstupne aj odchodne?

Dakujem



Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
drobeceva
18.12.09,09:31
Rada by som sa uistila v tom, na co ma narok zamestnanec, ktory je poberatelom predcasneho dochodku a jeho pracovny pomer nebol predtym ukonceny (pocas poberania predcas. dochodku.)

Zamestnavatel da vypodved podla §63 ods1, pis b. Zamestnanec ma narok na odstupne aj odchodne?

Dakujem
áno
Ivík32
10.01.10,19:20
Ak dostal výpoveď, má nárok na:
- 2 mesačné odstupné
- 2 mesačnú výpovednú dobu
- 1 mesačné odchodné

To s tou nižšou mzdou si musí vydiskutovať so zamestnávateľom, my nevieme, prečo mu začali vyplácať nižšiu sumu. Ak to bolo protizákonné, tak môže súdnou cestou vymáhať nevyplatenú mzdu. Ale zdôrazňujem, treba sa najprv spýtať zamestnávateľa, nech mu to buď zdôvodní alebo vysvetlí. My to nevieme - možno to bolo v súlade s pracovnoprávnymi predpismi.
Nižšiu mzdu môže dostávať aj preto, lebo ako dôchodca si od nasledujúceho roka ( teda rok 2009) nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane.
Nutricia
11.01.10,06:49
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.
1.Kedy im mám dať podpísať tie výpovede?
2.Počas výpovednej lehoty už môžu odísť aj tak dostanú odstupne?
3.V marci za február dostanú odstupné vo výplate?
4. Kedy ich treba poodhlasovať zo ZP, SP? 29.2.2009?
5. Aké všetky doklady potrebujú na úrad práce a či sa tam majú prihlásiť v marci?
6.Zamestnávateľ ich potom od 1.3.2010 chce prihlásiť na dohodu /kvôli menším odvodom/. §61 odst.3 píše o tom že sa nesmie prijať zamestnanec. Ale neviem či sa to vzťahuje aj na dohodárov?
7. Dokedy im bude zamestnávateľ vyplácať PN? Do 11. apríla?
Pre niekoho sú to ľahké otázky ale pre viacerých ktorý sa s týmto nestretli je to dosť komplikované ako aj v dátumoch, v sumách atd. Tak Vám veľmi pekne dakujem ak mi na všetky otázky odpoviete istotne to pomôže viacerým.

ešte k tým výpovediam všetkým zamestnancom,treba dat pozor ak je to viac ako 20 zamestnancov počas 90 dní ide o hromadné prepúštanie podla § 73ZP.
janaGT
11.01.10,12:00
Dobrý den, potrebujem od Vás radu, výpovede zamestnancom som ešte nerobila tak nechcem urobiť chybu.
Zamestnávateľ chce dať výpoved podľa §63 z nadbytočnosti /kvoli kríze vysokým odvodom atd/ všetkým zamestnancom k 31.12.2009 bude im plynúť 2 mesačná výpovedná lehota do 28.2.2009.

.

a ako treba tento dôvod zadefinovať v tej výpovedi? napíšem, že z dôvodu nadbytočnosti ? ako tú nadbytočnosť zdokladujem?
Andyke
11.01.10,18:10
janaGT
12.01.10,05:27
a ako mám formulovať výpoveď keď to nie je z organ. dôvodov? Vedúci oddelenia už viac krát našiel pracovníka "odpočívať" cez prac. dobu, ale nikdy sa to neriešilo písomne. Teraz na porade majiteľ rozhodol, že s pracovníkom ukončíme PP. Na základe akého § mu môžem dať výpoveď?
Nutricia
12.01.10,08:21
a ako mám formulovať výpoveď keď to nie je z organ. dôvodov? Vedúci oddelenia už viac krát našiel pracovníka "odpočívať" cez prac. dobu, ale nikdy sa to neriešilo písomne. Teraz na porade majiteľ rozhodol, že s pracovníkom ukončíme PP. Na základe akého § mu môžem dať výpoveď?
takéto prípady porušenia prac.disciplíny treba vždy riešit písomne nakolko je to podmienka v ZP.
§63
(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.



janaGT
12.01.10,08:25
takéto prípady porušenia prac.disciplíny treba vždy riešit písomne nakolko je to podmienka v ZP.
§63
(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.






áno, s tým súhlasím. Lenže teraz sa ho potrebujeme zbaviť, takže ak dám 63/1/b z nadbytočnosti, tam bude potom 2 mesačná výp.lehota + 2 mesačné odstupné. Len ako to naformulujem do výpovede?
Nutricia
12.01.10,08:32
..........vzhľadom na rozhodnutie vedenia spoločnosti (konateľa spoločnosti) ste sa stali nadbytočným.......
resp. ak u Vás pôsobia zastupcovia zamestnancov tak po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.....
janaGT
12.01.10,08:50
..........vzhľadom na rozhodnutie vedenia spoločnosti (konateľa spoločnosti) ste sa stali nadbytočným.......
resp. ak u Vás pôsobia zastupcovia zamestnancov tak po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.....

nemáme zýástupcov zam.,
takže stačí len taká formulácia? Nemusíme nijako preukazovať tú nadbytočnosť?
Nutricia
12.01.10,09:01
ja k tomu prikladám list ako rozhodnutie riaditela,konatela, vedenia spoločnosti spolu s formulkou zo zákonníka práce:
§63 ods.2
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

toto by tam malo byt pre prípad súdneho sporu.

samozrejme nesmiete počas troch mesiacov na toto prac .miesto nikoho prijat.
janaGT
12.01.10,09:13
ja k tomu prikladám list ako rozhodnutie riaditela,konatela, vedenia spoločnosti spolu s formulkou zo zákonníka práce:
§63 ods.2
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

toto by tam malo byt pre prípad súdneho sporu.

samozrejme nesmiete počas troch mesiacov na toto prac .miesto nikoho prijat.

a keď sme mu možnosť b, neponúkli? Lebno nemáme pre neho inú prácu ....
Nutricia
12.01.10,09:34
to je tá vetička,že zamestnávatel nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávat,ak chceš môžeš do výpovede uviest,že zamestnávatel nemá žiadne volné prac.miesto.
ak nemáš volné prac.miesto nemáš mu čo ponúknut.
janaGT
14.01.10,10:39
..........vzhľadom na rozhodnutie vedenia spoločnosti (konateľa spoločnosti) ste sa stali nadbytočným.......
resp. ak u Vás pôsobia zastupcovia zamestnancov tak po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.....

Môžem tú výpoveď napísať takto?

Na základe písomného rozhodnutia vedenia spoločnosti zo dňa 11.1.2010, ukončujeme s Vami pracovný pomer podľa § 63 ods. 1 písm. b Zákonníka práce z dôvodu nadbytočnosti a racionalizácie práce vo výrobných skupinách ku dňu 31.3.2010.
Výpovedná lehota Vám začína plynúť dňa 1.2.2010. Zároveň Vám prislúcha odstupné vo výške 2 - násobku Vášho priemerného mesačného platu.

Môžem to takto formulovať? Ide mi hlavne o ten dôvod - červeným .
Ďakujem.
Nutricia
14.01.10,10:53
ja to dávam takto aby to bolo kompletné+k tomu pripájam ten list ako rozhodnutie vedenia spol. spolu s formuláciou že zamestnávatel nemá možnost zamestnanca ďalej zamestnávať............... atd.
Vec: Výpoveď

Na základe prijatého písomného rozhodnutia konateľa spoločnosti:..................................... ............., zastúpená ............................., o zmene organizačnej štruktúry s cieľom zefektívnenia práce a šetrenia nákladov, bolo zrušené pracovné miesto:

.......................................

ktoré zastávate v spoločnosti XY na základe pracovnej zmluvy zo dňa................, a v znení neskorších dodatkov k pracovnej zmluve.

Dôsledkom tejto organizačnej zmeny ste sa stali nadbytočným a spoločnosť............................, Vám týmto dáva v súlade s ustanovením § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce výpoveď z pracovného pomeru.

Pracovný pomer sa skončí uplynutím 2 – mesačnej výpovednej doby, ktorá začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
Počas plynutia výpovednej doby Vám za výkon práce patrí mzda a odstupné vo výške......................, podľa ustanovenia § 76 Zákonníka práce.
janaGT
14.01.10,10:59
a ak máme na rovnakom pracovnom mieste viac pracovníkov, ostatní zostávajú ale výpovď dávame len jednému? Potom môžem napísať, že rušíme pracovné miesto?
Nutricia
14.01.10,11:09
potom tá racionalizácia a šetrenie nákladov bude lepšie ,alebo...... o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce.
janaGT
14.01.10,11:22
Takto môže byť?

Na základe písomného rozhodnutia vedenia spoločnosti zo dňa 11.1.2010, ukončujeme s Vami pracovný pomer výpoveďou zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. b Zákonníka práce z dôvodu zníženia stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce ku dňu 31.3.2010.
Výpovedná lehota Vám začína plynúť dňa 1.2.2010. Zároveň Vám prislúcha odstupné vo výške 2 - násobku Vášho priemerného mesačného platu.
Nutricia
14.01.10,11:53
Janka je to OK
janaGT
15.01.10,05:27
Takto môže byť?

Na základe písomného rozhodnutia vedenia spoločnosti zo dňa 11.1.2010, ukončujeme s Vami pracovný pomer výpoveďou zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. b Zákonníka práce z dôvodu zníženia stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce ku dňu 31.3.2010.
Výpovedná lehota Vám začína plynúť dňa 1.2.2010. Zároveň Vám prislúcha odstupné vo výške 2 - násobku Vášho priemerného mesačného platu.

alebo to bude ku dňu 1.4. keď výpovedná lehota plynie od 1.2-?
a ešet jedna otázka: keď počas výpov.lehoty pre neho nemáme prácu, môžme ho nechať doma na 60% ? ( celá partia je doma na 60% )
Nutricia
15.01.10,06:09
ak má dvojmesačnú výp.dobu a do konca 1/2010 mu dáte výpoved pracovný pomer sa skončí 31.3.2010.
ak pre neho nemáte prácu aj počas výpovednej doby sa s ním môžete dohodnúť na skončení PP s tým,že odstupné bude mat vyplatené.Stále tam zostane ten dôvod nadbytočnosti.
janaGT
15.01.10,06:11
ak má dvojmesačnú výp.dobu a do konca 1/2010 mu dáte výpoved pracovný pomer sa skončí 31.3.2010.
ak pre neho nemáte prácu aj počas výpovednej doby sa s ním môžete dohodnúť na skončení PP s tým,že odstupné bude mat vyplatené.Stále tam zostane ten dôvod nadbytočnosti.

keď nechce podpísať dohodu, tak môže byť tých 60%?
Nutricia
15.01.10,06:16
ak u Vás pôsobia zástupcovia zamestnancov tak môže byť 60% pozri §142ods.4 ak nie tak celých 100% priemerného zárobku.
Tých 60% by si ešte mohla dat ak by ti sám podpísal že s tým súhlasí,spíše sa klasická dohoda.
janaGT
15.01.10,06:20
ak u Vás pôsobia zástupcovia zamestnancov tak môže byť 60% pozri §142ods.4 ak nie tak celých 100% priemerného zárobku.
Tých 60% by si ešte mohla dat ak by ti sám podpísal že s tým súhlasí,spíše sa klasická dohoda.

nemáme zástupcov zam., a ako by mala vyzerať tá dohoda?
Montážnici boli doma už aj v dec. na 60% - rozhdol o tom majiteľ firmy. Ale nič som im nedávala podpísovať. Je to tak v poriadku, či nie?
Nutricia
15.01.10,06:27
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

alebo možno zmeniť pracovný úväzok na polovičný dohodou o zmene prac.podmienok.
Ja si myslím,že si im mala dat podpísať dohodu,že súhlasia s poskytnutím náhrady mzdy 60% od..... do...... alebo pristúpit na flexikonto ak je predpoklad,že si tie hodiny nadrobia.
janaGT
15.01.10,06:34
Ja si myslím,že si im mala dat podpísať dohodu,že súhlasia s poskytnutím náhrady mzdy 60% od..... do...... alebo pristúpit na flexikonto ak je predpoklad,že si tie hodiny nadrobia.

najskôr pripadá do úvahy tá dohoda, dám ju podpísať spätne.
A nemáš náhodou vzor, ako by mala tá dohoda vyzerať, čo všetko musí obsahovať?

Nutricia
15.01.10,06:50
ja som dávala podpisovat takú dohodu na čerpanie neplateného volna,ked zamestnanci už nemali medzi sviatkami dovolenku a zamestnávatel im nechcel platiz žiadne náhrady,zamestnanci s tým súhlasili.

môžeš niečo podobné len s tým, že sa bude zamestnancom poskytovat náhrada mzdy vo výške 60% PPÚ.
pandorasbox
16.01.10,02:39
ja som dávala podpisovat takú dohodu na čerpanie neplateného volna,ked zamestnanci už nemali medzi sviatkami dovolenku a zamestnávatel im nechcel platiz žiadne náhrady,zamestnanci s tým súhlasili.

môžeš niečo podobné len s tým, že sa bude zamestnancom poskytovat náhrada mzdy vo výške 60% PPÚ.

všeobecný problém je pri niektorých firmách ustrážiť chabé finančné prostriedky pri snahe neprepúšťať a udržať firmu nad hladinou do "prehrmenia" krízy. Obe strany - zam-eľ aj zam-ec musia veľakrát ísť na kompromis. Teraz píšem o firmách, ktoré majú snahu zachovať všetky práva zamestnancov a zároveň sa neutopiť. Jednou z možností je aj Neplatené voľno, ktoré v zmysle zákona môže čerpať každý zamestnanec, ak o to požiada a zam-eľ s tým písomne súhlasí. Korektný zamestnávateľ však upozorní svojich zamestnancov na to, že počas doby neplateného voľna ich musí! odhlásiť zo SP a kráti sa mu nárok na dovolenku , ak dosiahne aspoň 100 neodp dní.
pandorasbox
16.01.10,02:47
vypracovala som takúto formuláciu Skončenia pracovného pomeru výpoveďou - dávam sem ako vzor:)
samozrejme treba doplniť zákonné nároky na výpovednú lehotu a odstupné v náväznosti na počet odpracovaných rokov


V spoločnosti xxxxx ste zamestnaný(á) na základe pracovnej zmluvy zo dňa ............ v pozícii ............... Štatutárny zástupca spoločnosti dňa ..................rozhodol o uskutočnení viacerých racionalizačných opatrení s cieľom zvýšenia efektívnosti práce, v rámci ktorých bolo rozhodnuté o organizačnej zmene. V dôsledku vyššie uvedenej organizačnej zmeny bolo zrušené ku dňu ................aj Vaše pracovné miesto.

V dôsledku vyššie uvedenej organizačnej zmeny ste sa stali nadbytočným(ou), z uvedeného dôvodu Vám dávame výpoveď v súlade s ustanovením §63 ods. 1 písm. b) zákona č.311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, na základe ktorej Váš pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby v trvaní dvoch (3)mesiacov.

Zároveň sme po uskutočnení prieskumu a preverení všetkých možností Vášho ďalšieho zamestnania v spoločnosti nútení konštatovať, že naša spoločnosť nemá možnosť Vás ďalej zamestnávať v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu Vašej práce a to ani po prípadnej rekvalifikácii a ani na kratší pracovný čas.

V súlade s § 63 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce v platnom znení Vám spoločnosť nemôže ponúknuť iné vhodné miesto ani na kratší pracovný čas nakoľko nedisponuje žiadnym voľným pracovným miestom v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

Váš pracovný pomer končí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby dňa ..................

V súlade s ustanovením § 76 ods. 1 ZP v platnom znení Vám vzniká nárok na odstupné vo výške dvojnásobku (3) priemerného mesačného zárobku, ktoré Vám bude vyplatené po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne.
janaGT
16.01.10,16:21
a v prípade ak dá ZV výpoveď ZC podľa 63/1/a treba tam tiež dodržať výpovednú lehotu?
Chobot
16.01.10,22:17
a v prípade ak dá ZV výpoveď ZC podľa 63/1/a treba tam tiež dodržať výpovednú lehotu?

Pri výpovedi je vždy výpovedná doba, či už ju podáva zamestnanec alebo zamestnávateľ.
Jana3
18.01.10,08:29
Kolko mesacna je vypovedna doba, ak:
zamestnanec bude mat k 31.1. odpracovanych 5 rokov a my mu chceme dat vypoved 19.1.? Ako sa berie vypovedna doba - ci pracovny pomer trval 5 rokov v den dorucenia vypovede alebo od kedy zacina plynut vypovedna doba? Ma teda dvoj alebo troj- mesacnu vypovednu dobu?
31Jankal
26.01.10,05:41
Poprosím rýchlo o odpoved, mám dať výpoved zamestnancovi z organizačných dôvodov ku konci mesiaca k 31.1.2010. Je tam 2-mesačná výpovedná lehota, aký dátum dám na tú dohodu o skončení pracovného pomeru 31.1.2010 alebo 31.3.2010? Dakujem
31Jankal
26.01.10,06:16
A ešte Vás poprosím môže byť vôbec dohoda o skončení pracovného pomeru a dôvod §63ods.1 pís.b?
Poprosím rýchlo o odpoved, mám dať výpoved zamestnancovi z organizačných dôvodov ku konci mesiaca k 31.1.2010. Je tam 2-mesačná výpovedná lehota, aký dátum dám na tú dohodu o skončení pracovného pomeru 31.1.2010 alebo 31.3.2010? Dakujem
Chobot
26.01.10,07:23
Poprosím rýchlo o odpoved, mám dať výpoved zamestnancovi z organizačných dôvodov ku konci mesiaca k 31.1.2010. Je tam 2-mesačná výpovedná lehota, aký dátum dám na tú dohodu o skončení pracovného pomeru 31.1.2010 alebo 31.3.2010? Dakujem

Tak raz píšeš o výpovedi a raz o dohode.... Tak sa už rozhodni.

Môžeš dať aj výpoveď, aj dohodu. Ak dáš výpoveď, neuvádzaš žiadny dátum. Prvým dňom v mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede začína plynúť výpovedná doba. Takže ak chceš, aby PP skončil 31.3., tak musíš doručiť výpoveď do 31.1.

Ak zamestnanec súhlasí s dohodou, tak môžeš spísať aj dohodu. Dátum skončenia môžeš uviesť akýkoľvek, na akom sa dohodnete. V dohode musí byť uvedený dôvod skončenia, ak je to z organizačných dôvodov.
Andrea25
16.04.10,06:46
Zamestnankyňa nám oznámila, že je tehotná. Prevádzku kde je jej pracovné miesto sme mali v úmysle zrušiť. Ako mám teraz postupovať? Môže sa toto pracovné miesto zrušiť aj za týchto podmienok. Čo robiť ak počas plynutia výpovednej doby 2 mesiacov pôjde zamestnanec na PN. Končí PP uvedený na výpovedi? Ďakujem za odpovede.
rodina1
16.04.10,07:32
Zamestnankyňa nám oznámila, že je tehotná. Prevádzku kde je jej pracovné miesto sme mali v úmysle zrušiť. Ako mám teraz postupovať? Môže sa toto pracovné miesto zrušiť aj za týchto podmienok. Čo robiť ak počas plynutia výpovednej doby 2 mesiacov pôjde zamestnanec na PN. Končí PP uvedený na výpovedi? Ďakujem za odpovede.
ZP
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,


(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

Ak rušíte prevádzku, pravdepodobne dáte zamestnankyni výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a).
Čiže v tomto prípade sa na ňu nevzťahuje ochranná doba.
Ak zamestnankyňa počas výpovednej doby začne byť PN, tak jej výpovedná doba bude končiť dňom, kedy jej bude ukončená PN.
Mohli by ste sa so zamestnankyňou dohodnúť aj na ukončení PP dohodou, kde bude uvedené, že PP končí v zmysle § 63 ods. 1 písm. a).
V obidvoch prípadoch však má zamestnankyňa nárok na odstupné.