Bagio
09.12.09,17:33
Zdravim vas mili poradaci.Som tu novy,ale stranku sledujem uz dlhsi cas. Od noveho roku by som chcel rozbehnut jeden internetovy projekt,projekt by sa tykal celeho slovenska ak by sa vytvoril.Moja otazka znie...Nakolko chcem v blizkej dobe dat dokopy team ludi ktori by na nom pracovali,potrebujem si dat viacero stretnuti s nimi a oboznamit ich s projektom. Je jasne ze si nevyberiem pre spolupracu vsetkych ludi s ktorymi to budem konzultovat.Ale cert nikdy nespi a bojim sa jednej veci.Ako by som mohol predist niecomu takemu,ze o mesiac zistim ze moje napady s celym projektom su na webe.Ze mi proste niekto moj napad vyfukol....Mam dake pravo pri prezentacii rozdat napriklad daky papier s prehlasenim,ze dotycny sa zavazuje nevyuzit moj napad?Viem znie to hlupo,ale je to pre mna dolezite.Aspon jednu vec som urobil- zaregistroval som si domenu:) :)
klaun
09.12.09,16:55
Rozhodne si daj podpísať papier o mlčanlivosti a najlepšie pred svedkami. Nedávaj im informácie, čo by sa mohli zneužiť a informuj len tých čo si si v prvom site vybral. Isté to však máš, keď urobíš nejaké pravidlá tvojho webu(kľúčové veci, jedinečné nápady) a dáš to na web. Potom je to tvoje autorské dielo. Ale iba koncepcia.Nie som právnik, som však tvorca spoločenských hier a autor scenárov a toto je aj pre nás jedna z možností ako to urobiť.
Bagio
09.12.09,17:50
To Klaun: Dakujem vam za vasu radu. Presne taketo nieco som potreboval vediet.Len som nevedel ci mam pravo dat podpisat ludom papier o mlcanlivosti.Dakujem za vase info.A aj vam drzim palce pri vasej kartovej hre ktoru tvorite:) cital som vase prispevky. Fakt vam drzim v tom palce,kto sa nevzdava - vyhrava
klaun
09.12.09,20:24
Dajte vedieť, keď sa Vám to podarí.
Miwoslav
10.12.09,08:47
Môj názor je zrealizovať to tak aby ťa už konkurencia nedobehla. Ak by si mal úspešný nápad priprav sa na to že ťa budú kopírovať, takže sa tým veľmi nezaťažuj.
Bagio
10.12.09,08:48
Miwoslav: To máš úplnu pravdu, musím len súhlasiť
misomiso
12.12.09,20:07
To Klaun: Dakujem vam za vasu radu. Presne taketo nieco som potreboval vediet.Len som nevedel ci mam pravo dat podpisat ludom papier o mlcanlivosti.Dakujem za vase info.A aj vam drzim palce pri vasej kartovej hre ktoru tvorite:) cital som vase prispevky. Fakt vam drzim v tom palce,kto sa nevzdava - vyhrava

To je uplny nezmysel. Mlcanlivost o com? Muselo by byt presne specifikovane, co nesmu zverejnit. Aj tak to nedokazes njak. Chlapik podpise, ale na druhy den zacne v tom istom podnikat nie on, ale jeho kamarat. Vysmeju sa ti do oci.
dragonsday
13.12.09,06:14
Uvedom si ze ty ich nemusis na prvom stretnuti oboznamit s detailami podnikania, a vobec im neukazuj svoj business plan. Mal by si v prvom rade zistit co vedia oni a potom ked sa rozhodnes ci ten alebo onen kandidat vyhovuje.
Napriklad ak ides zalozit socialnu siet ako pokec alebo facebook tak si zisti ci maju skusenosti s prevadzkovanim internetovej interaktivnej siete, technicke skusenosti su v tomto businesse neocenitelne.
Vzdy sa musis pytat na skusenosti svojich zamestnancov, no v neposlednom rade pred tym ako si s nimi sadnes za jeden stol over si skyk mas do cinenia, over si referencie s predoslich zamestnani, a ci sa uz nepokusali podnikat v podobnom odvetviach. Niekedy staci dat meno do googlu.
Ak ano je zarucene ze sa k tebe idu iba priucit!
A posledna rada, inteligentny clovek zamestnava mudrejsich ludi, a nie takych ktorych musi ucit rozmyslat.
Pri pohovoroch velmi pomahaju presne strukturovane otazky, profesionalita udava takt.
Na slovensku je vela talentovanich a kvalifikovanych ludi, takze niekedy sa oplati hladat dlhsie. Odmena zarucena.
Treba verit vnutornemu hlasu, dobrych zamestnanec by mal citit ze projekt je tak trochu aj jeho dielo, nemal by prihliadat na financnu stranku veci. Ved peniaze su len jedna polovica mice, druha strana je zadostucinenie a spokojnost zo seba samimi.
Prajem vela stastia pri meetingoch. S pozdravom dragonsday
profesional
15.12.09,11:01
Daj kazdemu s kym budes o tom hovorit pred zaciatkom podpisat dobre spracovanu dohodu o mlcanlivosti. S tym ze dobre spracovana dohoda musi obsahovat ustanovania o mlcanlivosti, ustanovenia o zmluvnej pokute a ustanovenia o konkretnom narabani s udajmi a pod. Ak chces kvalitne spracovanu dohodu o mlcanlivosti tak mi napis a ja ti poslem. Staci ci v nej vymenit udaje o ymluvnych stranach.

Druha cast problematiky je ako ochranit autorske prava internetoveho projektu. Kazdy projekt na internete (ci uz ide o jednoduchy web alebo sifistikovanu aplikaciu) podlieha automaticky autorskopravnej ochrane. Zakladom je v pripade problemov vediet dokazat, ze ty si povodny autor, ten kto to prvy cele spracoval a pod. Toto sa da docielit tym, ze ked to budes mat hotove, tak celu vec napalis na CD alevo DVD, zakladnu dokumentaciu vytlacis, podpises a cele to das do notarskej uschovy. S tym ze uschova bude riesena notarskou zapisnicou. Cele ta to vyjde tak do 7o Eur.
Ak by si casom zistil, ze niekto okopiroval texty, alebo algritmus, ci grafiku, mozes podat trestne oznamenie pre podozrenie zo spachania trestneho cinu podla § 283 Trestneho zakona.

Dlhodoba ochrana co sa tyka stopercentnej ochrany neexistuje. Nakolko stale existuju krajiny ktorym autorske prava vobec nic nevravia kupit indicku firmu dnes trva tak 2-3 dni.

Ale aspon ta zakladna ochrana vo forme dohod o mlcanlivosti a notarskej uschovy a notarskej zapisnicenie je na skodu.
jpokorny
19.12.09,13:13
Bez notárskej úschovy sa nedomôžem pravdy?
Dáša_
19.12.09,15:25
Bez notárskej úschovy sa nedomôžem pravdy?

daj to na papier a pošli si to na svoju vlastnu adresu doporučene. Potom si to uschovaj a teda samozrejme neotvaraj - na pečiatke budeš mať datum, kedy si daný text vytvoril.

Ale tento postup je vhodnejší v prípade literárnych, prípadne hudobných diel. Možno sa ale bude dať uplatniť aj na niečo iné.
misomiso
19.12.09,15:52
Bez notárskej úschovy sa nedomôžem pravdy?

Ani s notarskou uschovou sa pravdepodobne nedomozes nijakej vyraznej ochrany. Ibaze bez notara to bude lacnejsie, ako s notarom.

Keby si sa pozeral okolo seba, tak by si videl, ako slabo su chranitelne napady. Vcera som kupoval zvlhcovac vzduchu. Ultrazvukovy. Podla mna genialny vynalez, pouzit na rozprasovanie vody ultrazvuk. Namiesto 1000W (parne pristroje) to ma 40W.

Ja by som sa celkom laicky domnieval (asi naivne) ze nie je nic lahsie, ako si takyto napad nechat chranit. Lenze asni nie. Ochrana patentov je mozna 20 rokov, tento je iba par rokov na trhu a uz ho vyrabaju uplne vsetci, od renomovanych znaciek az po cinske shity za pat korun.

Vyzera to teda tak, ze ak si to aj nechal niekto chranit, tak to nebol problem obist.
dragan.michal
19.12.09,17:38
Rád by som sa zapojil aj ja. Kedže sa to rýka webu, dám hneď jeden príklad z Českej Republiky, kde jedna firma okopírovala celý jeden web (prebrali fotky, popis - aj s gramatickymi chybami :D ) a na sude povodny majitel prehral spor. A to sa tyka českych sudov. Tak dajme tomu, že sa to stane na Slovensku. Sud bude trvat roky a nakoniec zistis ze si prehral. Navyse neviem co chces chranit?
Design? Scripty? Napad?
aviator
19.12.09,20:42
Rád by som sa zapojil aj ja. Kedže sa to rýka webu, dám hneď jeden príklad z Českej Republiky, kde jedna firma okopírovala celý jeden web (prebrali fotky, popis - aj s gramatickymi chybami :D ) a na sude povodny majitel prehral spor. A to sa tyka českych sudov. Tak dajme tomu, že sa to stane na Slovensku. Sud bude trvat roky a nakoniec zistis ze si prehral. Navyse neviem co chces chranit?
Design? Scripty? Napad?
Zaujímavé, nebol by nejaký odkaz k tejto veci?
mimotemy jednou z radostí života u nás na balkáne je okrem kvalitných ciest aj super súdny systém :D