Žana
09.12.09,17:46
Dobrý deň!
Chcela by som poprosiť o radu, čo sa týka rozdelenia podielu na zisku v s.r.o. V polovici roka 2009 sa v jeden z dvoch konateľov rozhodol "opustiť" spoločnosť. Na základe Dohody o predaji obch.podielu sa vyriešili otázky týkajúce sa prevodu základného imania. V súčastnosti má teda fima jedného konateľa. Nemám však skúsenosti s tým, ako túto situáciu riešiť pri zostavení Zápisnice z valného z. v r.2010, t.j. či sa prihliadať pri delení zisku na to, že bývalý konateľ pôsobil vo firme do júna 2009 a či sa to musí nejak zohľadniť v zápisnici. Všetky doterajšie vzťahy s bývalým spoločníkom boli prerušené! V zápisnici, na základe ktorej bol zbavený svojej funkcie ... sa o delení zisku nič nespomína. Celý tento proces oddelenia sme zverili do rúk akvokátskej kancelárii.
Ďakujem!
Lianka
09.12.09,17:33
Zisk sa deli medzi spolocnikov, nie medzi konatelov. (VZ moze rozhodnut, ze cast zisku da ako odmenu konatelovi.)

V nejakom nedavnom prispevku som citala, ze pri zmene spolocnikov, prip. obchodnych podielov sa zisk deli podla stavu platneho ku dnu konania VZ, t. j. ak bude v roku 2010 len 1 spolocnik, hoci v priebehu roka 2009 boli dvaja, narok na podiel na zisku ma len ten 1 spolocnik.
Žana
09.12.09,19:10
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tiež som toho názoru, že by to takto malo byť. Neviem si predstaviť, že terajší spoločník na zasadnutí Val.zhromaždenia bude pri rozdelovaní zisku prihliadať na ex-spoločníka, s ktorým sa navyše nerozišiel v najlepšom. Na druhej strane nemôže si bývalý spoločník nárokovať podiel zo zisku do júna s tým, že sa podielal na jeho vytvorení?
Lianka
10.12.09,07:59
§ 82
Na začiatok

(1) Zisk určený na rozdelenie sa delí medzi spoločníkov rovným dielom. Podiel na zisku určený na základe ročnej účtovnej závierky je splatný do troch mesiacov od jej schválenia.

(2) Ak sa delí zisk medzi spoločníkov rovným dielom, majú spoločníci nárok na úroky z hodnoty svojho splateného vkladu v dohodnutej výške, inak na úroky určené podľa § 502. Nárok na tieto úroky má prednosť pred nárokom na podiel na zisku podľa odseku 1 a vzniká aj pri strate zistenej ročnou účtovnou závierkou.

(3) Stratu zistenú ročnou účtovnou závierkou znášajú spoločníci rovným dielom.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
januš1
11.12.09,09:49
§ 82
Na začiatok

(1) Zisk určený na rozdelenie sa delí medzi spoločníkov rovným dielom. Podiel na zisku určený na základe ročnej účtovnej závierky je splatný do troch mesiacov od jej schválenia.

(2) Ak sa delí zisk medzi spoločníkov rovným dielom, majú spoločníci nárok na úroky z hodnoty svojho splateného vkladu v dohodnutej výške, inak na úroky určené podľa § 502. Nárok na tieto úroky má prednosť pred nárokom na podiel na zisku podľa odseku 1 a vzniká aj pri strate zistenej ročnou účtovnou závierkou.

(3) Stratu zistenú ročnou účtovnou závierkou znášajú spoločníci rovným dielom.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html


§ 82 sa týka verejnej obchodnej spoločnosti, o s.r.o. sa dočítaš v § 123:

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.
januš1
11.12.09,09:52
Zisk sa deli medzi spolocnikov, nie medzi konatelov. (VZ moze rozhodnut, ze cast zisku da ako odmenu konatelovi.)

V nejakom nedavnom prispevku som citala, ze pri zmene spolocnikov, prip. obchodnych podielov sa zisk deli podla stavu platneho ku dnu konania VZ, t. j. ak bude v roku 2010 len 1 spolocnik, hoci v priebehu roka 2009 boli dvaja, narok na podiel na zisku ma len ten 1 spolocnik.


Len dodám - pokiaľ sa spoločníci nedohodli na inom riešení v zmluve o prevode obchodného podielu.