arizona
09.12.09,18:00
Zadávam túto otázku síce pod ,mojim nickom, ale požiadala ma o pomoc nová členka . Takže odpovedajte prosím jej...;)
( Jarka 82 http://www.porada.sk/member.php?u=148223 )

Ahoj,som tu nová.Neviem,ako mám dalej postupovať.Mám za sebou pár súdnych stretnutí ohladne výšky výživného pre môjho 4 ročného syna. Otec žiadal o zníženie zo sumy 66 EUR na 33 EUR,nakoľko už má dalšie nemanželské dieťa a v tej dobe bol nezamestnaný. Od oktobra je zamestnaný a jeho čistý príjem je 330 EUR,ja som na MD so svojim druhým dieťaťom. Tiež na súde spomenul,že s matkou svojej dcéry sa dohodol,že jej bude prispievať 66 EUR a ešte platí jej otcovi nájomné 100 EUR,aj ona platí 100 EUR,nakoľko žijú v rod.dome jej rodičov.Je to zložité,ale myslím si že 4 ročný syn,ktorý navštevuje škôlku má väčšie náklady než jeho 1 ročná dcéra. Žiaľ jeho vyjadrenie nie je v žiadnom liste v súdnom spise. Mám žiadať viac,nakoľko si myslím,že 66 EUR nestačí na pokrytie výdavkov dieťaťa,ktoré má mnoho záujmou a všetko je drahé a finančne náročné. Dakujem za prečítanie a poradenie. Pekný deň :-)
http://www.porada.sk/images/misc/progress.gif
buchač
09.12.09,17:16
Zadávam túto otázku síce pod ,mojim nickom, ale požiadala ma o pomoc nová členka . Takže odpovedajte prosím jej...;)
( Jarka 82 http://www.porada.sk/member.php?u=148223 )

Ahoj,som tu nová.Neviem,ako mám dalej postupovať.Mám za sebou pár súdnych stretnutí ohladne výšky výživného pre môjho 4 ročného syna. Otec žiadal o zníženie zo sumy 66 EUR na 33 EUR,nakoľko už má dalšie nemanželské dieťa a v tej dobe bol nezamestnaný. Od oktobra je zamestnaný a jeho čistý príjem je 330 EUR,ja som na MD so svojim druhým dieťaťom. Tiež na súde spomenul,že s matkou svojej dcéry sa dohodol,že jej bude prispievať 66 EUR a ešte platí jej otcovi nájomné 100 EUR,aj ona platí 100 EUR,nakoľko žijú v rod.dome jej rodičov.Je to zložité,ale myslím si že 4 ročný syn,ktorý navštevuje škôlku má väčšie náklady než jeho 1 ročná dcéra. Žiaľ jeho vyjadrenie nie je v žiadnom liste v súdnom spise. Mám žiadať viac,nakoľko si myslím,že 66 EUR nestačí na pokrytie výdavkov dieťaťa,ktoré má mnoho záujmou a všetko je drahé a finančne náročné. Dakujem za prečítanie a poradenie. Pekný deň :-)
http://www.porada.sk/images/misc/progress.gif

Trochu počtov , nie matiky ...
Príjem 330 €
Nájom 100 €
-------------
Ostalo 230 €
Dcéra 66 €
-------------
Ostalo 164 €
TY 66 €
-------------
Ostalo 102 € na živobytie dospelej osoby .

No ja teda neviem , ale asi aj on sa potom môže ísť pásť ....


Sumy životného minima

Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm:
185,19 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
129,18 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
84,52 € mesačne, ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo o nezaopatrené dieťa.

Tieto sumy sa upravujú vždy k 1. júlu bežného kalendárneho roka.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=847
Jarka82
10.12.09,07:44
aj ja sa môžem z rodičovského príspevku a prídavkov na detí pásť,no nie??? :-)
Ivenka
10.12.09,07:48
Treba skúsiť ísť na socialny odbor oni vedia najlepšie poúdiť koľko môžte žiadať, mne napr.poradili čím všetkým mám odovodniť výšku výživného. A takisto Ti poradia či z jeho príjmov a výdajov sa to vobec dá.
Xanti
10.12.09,07:58
Trochu počtov , nie matiky ...
Príjem 330 €
Nájom 100 €
-------------
Ostalo 230 €
Dcéra 66 €
-------------
Ostalo 164 €
TY 66 €
-------------
Ostalo 102 € na živobytie dospelej osoby .

No ja teda neviem , ale asi aj on sa potom môže ísť pásť ....


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=847Buchač Buchač ako rátaš, plano rátaš.

Príjem : 330 €
Dcéra : 66 €
_____________
Ostalo : 264 €
Syn : 66 €
_____________
Zostatok : 198 € čo je viac ako životné minimum 185,19 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu. ;)

Zabudol si na jedno, zo životného minima si má pokryť výdavky na seba - bývanie, oblečenie, stravu - nemôžeš rátať nájomné mimo životného minima. ;)
buchač
10.12.09,08:05
aj ja sa môžem z rodičovského príspevku a prídavkov na detí pásť,no nie??? :-)

Bol som si viac menej istý , že to ponímeš takto ....

Len som vypočítal , či dobre - zle , koľko by ostalo na živobytie otcovi ...

Vyšlo mi , že o cca o 40 € viac ako jeho 4-ročnému dieťaťu ...či jednému alebo druhému ...
Nie je náhodou rozdiel medzi dospelým a deckom , na veku nezáleží ....
Obaja potrebujú to svoje a mám ale za to že dospelý asi viac , ak ovšem nezarátam vedľajšie výdavy ....napr. zdravotníctvo

A ako Ivenka spomenula , Ty si môžeš nejaké ďaľšie podpory skúsiť vybaviť ...
Na súde toho veľa nevybaviš , pri tom jeho príjme ...

Neber , že som Ťa odsúdil , to nie ...skôr jeho , ale čo už narobíš ?
Vezmi z tej lepšej stránky , sú otcovia ....majú oveľa lepší príjem , roky neplatia vôbec a ešte sa nakoniec aj súdia o otcovstvo ....čo by si robila potom ?
Mašľu hodila ???
Xanti
10.12.09,08:11
Bol som si viac menej istý , že to ponímeš takto ....

Len som vypočítal , či dobre - zle , koľko by ostalo na živobytie otcovi ...

Vyšlo mi , že o cca o 40 € viac ako jeho 4-ročnému dieťaťu ...či jednému alebo druhému ...
Nie je náhodou rozdiel medzi dospelým a deckom , na veku nezáleží ....
Obaja potrebujú to svoje a mám ale za to že dospelý asi viac , ak ovšem nezarátam vedľajšie výdavy ....napr. zdravotníctvo

A ako Ivenka spomenula , Ty si môžeš nejaké ďaľšie podpory skúsiť vybaviť ...
Na súde toho veľa nevybaviš , pri tom jeho príjme ...

Neber , že som Ťa odsúdil , to nie ...skôr jeho , ale čo už narobíš ?
Vezmi z tej lepšej stránky , sú otcovia ....majú oveľa lepší príjem , roky neplatia vôbec a ešte sa nakoniec aj súdia o otcovstvo ....čo by si robila potom ?
Mašľu hodila ???Budem ti oponovať.
Lebo dieťaťu z 66 eur má matka zabezpečiť stravu, bývanie, ošatenie. Ak to vezmem, že aj matka mu dá 66 eur. Tak na tie položky (strava, ošatenie, bývanie ) to dieťa 4 ročné bude mať 132 €.

A ten otec na tie isté položky bude mať 198 €. A otec nerastie z oblečenia ako malé 4 ročné dieťa, čo za dva mesiace sú mu malé topánočky. Takže neminie toľko penazí na oblečenie napríklad.
hena22
10.12.09,08:21
Mňa by zaujímalo, či mamička s niekým žije alebo odkiaľ sa vzalo to druhé dieťa, s ktorým je na MD. A tiež či 4 ročné dieťa s matkou na MD musí nutne chodiť do škôlky, keď na to mamička nemá.
Myslím, že aj otec s "novou rodinou" má právo na normálny život.
Danila
10.12.09,08:43
Muži, ktorí na dieťa platia aj z mála si nepochybne čoskoro povšimnú, že tí, čo neplatia začínajú byť vo výhode. Faktom je, že dieťa je v dnešnom svete pridrahý artikel. Že plánované rodičovstvo pokulháva. Faktom je aj to, že Zákon o rodine pamätá aj na starých rodičov, pokiaľ je z čoho. A faktom je aj to, že po rozvode, či rozchode už to nie je ani tak o núdzi ako o tom, kto z koho. A tým najsmutnejším faktom aj to, že sú to často muži, čo ťahajú za kratší koniec........milé dámy.
buchač
10.12.09,08:53
Budem ti oponovať.
Lebo dieťaťu z 66 eur má matka zabezpečiť stravu, bývanie, ošatenie. Ak to vezmem, že aj matka mu dá 66 eur. Tak na tie položky (strava, ošatenie, bývanie ) to dieťa 4 ročné bude mať 132 €.

A ten otec na tie isté položky bude mať 198 €. A otec nerastie z oblečenia ako malé 4 ročné dieťa, čo za dva mesiace sú mu malé topánočky. Takže neminie toľko penazí na oblečenie napríklad.

Aj ja ...

Ale vždy sa dá zohnať nejaké to oblečenie na malé dieťa skôr a hlavne lacnejšie , povedzme od prieteliek , známych ...

Si teda neviem predstaviť ako by si dospelý muž obliekol niečo obnosoné , ak ovšem nerátam nejakého bezďáka , bufeťáka , romales - ciganos ....
Teda ja nie , ani montérky by som cudzie , obnosené na seba nedal ...;)

Ale už ďalej nejdem , nemá význam ...každý má tie svoje argumenty ...

Tento problém tu mi nevyriešime , svoj názor si už nechávam pre seba ...;)

A ako Danila spomenula , ešte som sa nestretol s tým , aby žena výživné platila svojmu ex , ktorý je na tom podstatne lepšie ako on ...
Xanti
10.12.09,09:00
Buchač,
ja som ťa len chcela upozorniť na malé nezrovnalosti. O nič iné nejde. Hovorím výživné nikdy nenahradí druhý príjem do rodiny.
A vždy bude niekto trpieť nedostatkom.
arizona
10.12.09,13:25
Žiadosť na súd môžeš podať a vyčísliť všetky výdavky, náklady na dieťa , na bývanie a pod. Za pokus Ti to vždy stojí.
Poznám prípady, ked si ženy dávali žiadosti pravidelne 2x ročne a súd im to uznal a výživné zvýšil.
Ale poznám aj prípady, kedy sa nepodarí vysúdiť zvýšenie výživného aj celé roky.
Takže záleží na sudcovi a na argumentoch, ktoré predložíš Ty a Tvoj ex.
Jarka82
10.12.09,16:56
ďakujem,si zlatá... :-)
Jarka82
10.12.09,17:08
Treba skúsiť ísť na socialny odbor oni vedia najlepšie poúdiť koľko môžte žiadať, mne napr.poradili čím všetkým mám odovodniť výšku výživného. A takisto Ti poradia či z jeho príjmov a výdajov sa to vobec dá.
Na socialke si myslím,že je im to jedno,oni chcú dohodu,ale to neide. A nič mi nepomohli,neporadili. Ked tam prídem,vypočujú,zapíšu do spisu a to je všetko.
Jarka82
10.12.09,17:23
Mňa by zaujímalo, či mamička s niekým žije alebo odkiaľ sa vzalo to druhé dieťa, s ktorým je na MD. A tiež či 4 ročné dieťa s matkou na MD musí nutne chodiť do škôlky, keď na to mamička nemá.
Myslím, že aj otec s "novou rodinou" má právo na normálny život.
No chcem ešte povedať: syna som dala do škôlky aby sa rečovo zdokonalil,pretože moc nerozpráva,chodíme aj na logopediu,aj psychológ mi to doporučil,pretože dieťa už počas vnútromaternicového vývinu si bralo odo mňa tie stresy čo som si musela prežiť. Tak nesúď,pokiaľ nevieš. Je to finančne náročné,ale volím to z ohľadom na dobro môjho dieťaťa a chcem preňho to najlepšie.
Som vydatá,môj manžel zarába pekne,ale keďže sme si brali hypotéku na byt+spotrebný úver na vybavenie a prerábku,platíme veľa a nemôžme si moc vyskakovať. Niekedy nám to ledva vystačí,platíme nájom,elektriku,telefony,poistky na auto,životné poistenia,venové poistenia - pretože to pokladám za potrebné,nie je to nič nadštandardné.Každá práca má riziká,tak prečo by som si neplatila životné poistenie?...Nevládzeme splácať,a to ani nemíňame na zbytočnosti,ozaj žijeme skromne,neviem,ani čo pod stromček,aby to nenarušilo už aj tak náš skromný rozpočet. Je to ťažké ale ja som bojovník a verím,že je to len dočasná kríza čo nás postihla. Prajem ti pekný večer :oX
Flinstone
10.12.09,21:25
No chcem ešte povedať: syna som dala do škôlky aby sa rečovo zdokonalil,pretože moc nerozpráva,chodíme aj na logopediu,aj psychológ mi to doporučil,pretože dieťa už počas vnútromaternicového vývinu si bralo odo mňa tie stresy čo som si musela prežiť. Tak nesúď,pokiaľ nevieš. Je to finančne náročné,ale volím to z ohľadom na dobro môjho dieťaťa a chcem preňho to najlepšie.
Som vydatá,môj manžel zarába pekne,ale keďže sme si brali hypotéku na byt+spotrebný úver na vybavenie a prerábku,platíme veľa a nemôžme si moc vyskakovať. Niekedy nám to ledva vystačí,platíme nájom,elektriku,telefony,poistky na auto,životné poistenia,venové poistenia - pretože to pokladám za potrebné,nie je to nič nadštandardné.Každá práca má riziká,tak prečo by som si neplatila životné poistenie?...Nevládzeme splácať,a to ani nemíňame na zbytočnosti,ozaj žijeme skromne,neviem,ani čo pod stromček,aby to nenarušilo už aj tak náš skromný rozpočet. Je to ťažké ale ja som bojovník a verím,že je to len dočasná kríza čo nás postihla. Prajem ti pekný večer :oX
výdavky dieťaťa majú prednosť... To sú slová ktoré som počul neraz na súde... Hypotéka do posudzovania príjmov a výdavkov nepatrí, lebo ste tým navýšili svoj majetok. Ak si nemôžte dovoliť auto predajte ho. Ale aby na to doplatil chudák ktorý poctivo platí, a ostáva mu na bežné výdavky dosť málo, menej ako je živ. minimum... čo takto ho požiadať aby priamo platil napr. auto... veď pre vaše dieťa je to zrejme životná nevyhnutnosť.
a životné poistenie? Určite aj otec si môže dovoliť poistenie... ale to už zrejme nikoho nezaujíma...
hena22
11.12.09,06:06
Jarka82, bez urážky, myslím si, že Tvoja nová rodina má určite vyšší životný štandard ako exmanželova, takže podľa mňa mu to výživné súd zníži. Na Tvojej strane bude zohľadnený aj príjem Tvojho manžela a ako sama hovoríš, zarobí pekne. To že ste rekonštruovali, súd nebude zaujímať. Ex manžel buď prizná spoločnú domácnosť a to má navyše 2 vyživované osoby alebo neprizná a to by jeho nová priateľka (je tiež na materskej), mohla by žiadať aby prispieval na výživu aj jej. Taktiež by mohla žiadať aby prispel na "výbavičku" dcérky. A náklady na ročné dieťa sú možno vyššie ako na 4 ročné, veď si spočítaj koľko stoja plienky a sušené mlieko.
Moja rada je: zabudni na staré spory a s novým manželom sa snažte vytvoriť pre obidve deti čo najlepšie zázemie. a prikrývajte sa iba takou perinou, na akú máte :)
Jarka82
11.12.09,18:42
Z niektorými názormi súhlasím,z inými zasa nie. Otec môjho 4.ročného syna 5 rokov pracoval v UK,myslím si,že zarábal lepšie peniaze ako na SK,zrazu sa vrátil,začal sa zaujímať o syna a keďže "naschvál" nerobil,aby si znížil výšku výživného. Dovolil si kúpiť nové auto a súdu predložil akože Dohodu o používaní a financovaní,ktorú podpísal s jeho matkou,ktorá ani nemá vodičský,ževraj ona všetko kúpila a financuje a dovolila mu používať auto. Tento otec je pekne vychcaný hajzlík... Veľakrát na mňa volal aj políciu,keď bol syn chorý,"kde je napísané,že nemôže byť s otcom",ked má byť stretnutie.
Neserie ma to,že súd znížil výživné,nikto nebral do úvahy otcove vyjadrenie,že sa s matkou svojho druhého dieťaťa dohodol,že jej bude na výchovu ich dcéry (1.rok) prispievať 66 EUR. Čo je môje dieťa menej?Je tiež jeho. Tak prečo robí rozdiely???Ja som mu nezakazovala stretať sa s nim,jednoducho bol v UK a zarábal a užíval si alebo je to jedno,nebol tu a nezaujímal sa...až teraz.
Aj tak ďakujem všetkým,čo mi chcú nejako pomôcť,pomáhajú už aj tým,že si to prečítajú,nemám s kým o tom debatovať,právnici sú drahý a nemôžem si ich dovoliť. Takto je viac hláv - viac rozumu. Dík
hena22
11.12.09,18:57
Vidíš, to si mala povedať hneď, že je to fiktívny príjem a mladý pán si v skutočnosti žije na vysokej nohe. V tej chvíli prechádzam na Tvoju stranu. Ale bohužiaľ, aj tak si myslím, že to nezvrátiš. Papier je papier a ten nepustí. Musela by si mať veľké šťastie, aby sa Ti podarilo dokázať, že skutočnosť je iná. Pre sudcu by to bola zbytočná komplikácia, takto si založí papiere a je spokojný.
Zmier sa s tým a skús zase za pár mesiacov, možno sa situácia zmení.
To že na Tvoje dieťa môže dávať menej ako na dcéru vyplýva z toho, že s manželom ho môžete zabezpečiť lepšie ako jeho priateľka to svoje.
Ivenka
11.12.09,19:36
Ja som písala o skutočnosti, čiže pani na sociálke mi doslova diktovaal čím mám argumentovať. Dokonca mi povedala lebo ja som žiadal rok po nástupe syna na povinnú školskú dochádzku aby som na súde povedala, že žiadam zmenu v návrhu na zvýšenie výživného a teda rok spätne. A na druhej strane v súčasnosti sa mi rozvádzal šef a keď sa pýtala nakoľko ho môže "ožobrať" dnes už bývala tak mi pani na sociálke povedala, že deti musia mať zachovaný štandart aký mal pred rozvodm. Čiže ak deti chodili na dovolenku každý rok ma sa im dopriať ak chodili do kina každý druhý víkend štandart by mal byť dodržaný. Nehovorím, že je to pravidlo ale toto bola preˇmňa skôsenosť, ktorá aj mne vyrazila dych. PS: Otec môjho dieťaťa je niekde v pekle, potvrdenie o príjme neposlal takže dostávam 33 E mesačne. Nesťažujem sa, dávam to synovi mesačne na šporenie a som na to hrdá že nemíňam cudzie peniaze. Ak raz nie je zájem tak nie je. Ale závidim tým ktorý dostávajú napr.180 E napr, ako platí môj šef.
A ešte jedna skúsenosť, najvhodnejšie je žiadať o zvýšenie výževného pred nástupom na povinnu školsku dochádzku a pred nástupom na strenú školu. Súdy a sociálka to posudzuju tak, že 7 ročné a 13 ročné dieťa ma tie isté výdavky. Je to skúsenosť z KE, ale držím palce všetkým ostatným alebo napíšte ak máte niekto lepšiu skúsenosť.
ludex
11.12.09,20:23
Myslím si ,že tu už vôbec nejde o dieťa. Toto je žabomyšia vojna dospelých. Tu ide o to či vyhráš Ty alebo tvoj ex. Riešite si vlastnú nenávisť voči sebe a vyhovárate sa na deti. Keby to tak nebolo,tak sa dohodnete na kompromise a plávate životom dalej. Toť,môj skromný osobný názor.