MAGO
09.12.09,19:46
Ahojte poradaci.
Mam postavenu hrubu stavbu po veniec,kedze poslednu dobu dost prsalo mury/Ytong lambda 37,5/ su premocene a preto sa vas pytam ci sa mam obavat nadchadzajuces zimy?
Stechu asi nestihnem /€€/aj ked viem ze by to bolo najlepsie ale pozakryvam to plachtami.
Dakujem za odpovede. MAGO
mendo933
09.12.09,20:05
niekde v technickych listoch by sa mal nachadzat udaj kolko ciklov zamrznutia a nasledneho rozmrznutia to ma vydrzat. Podla mna dost odvaha zacat stavbu pred zimou a nedat pod strechu. Ta lambda kym, bude dosahovat hodnoty ake ma, este si pockate par rokov. Ja by som to na zimu zakryl nech to nepije este viac vody a, ked bude pekne pocasie odkryval by som to ,aby co to preschlo
220870
09.12.09,20:23
Určite to pozakrývajte.Strechy a vence sa dajú bez väčších problémov robiť aj cez zimu.
Ferdosondo
10.12.09,07:30
Mago nemaj strach. Nič sa tomu nestane. Pred dvomi rokmi po dažďoch ako boli teraz sme začali robiť krov, aby toho nebolo dosť, tak nasnežilo asi 15cm. Sneh vydržal asi týždeň a potom sa roztopil. Steny boli mokré, ako keď ich popolievaš vedrom. Mal som aj ja obavu a na platni cca 3-4cm vody. Zavolal som preto poradcu z Ytongu, ktorý ma ubezpečil, že sa nemám čoho obávať. Upozornil ma však, že oveľa horšie je pokiaľ je voda na platni a Ytong ťahá vodu a toto zamrzne. To už vraj môže spôsobiť problém. Vodu som vymietol metlou von. Múry prežili bez ujmy.
Čo sa týka zmoknutia nevidím problém, pretože som mal paletu s deravým obalom, tá mokla zamŕzala, rozmŕzala niekoľkokrát počas zimy a nič sa Ytongu nestalo. Okrem toho mám zopár odrezkov bez zakrytia dve zimy a takisto no problem.
Samozrejme keď to pozakrývaš, zle neurobíš.
220870
10.12.09,20:34
Mago nemaj strach. Nič sa tomu nestane. Pred dvomi rokmi po dažďoch ako boli teraz sme začali robiť krov, aby toho nebolo dosť, tak nasnežilo asi 15cm. Sneh vydržal asi týždeň a potom sa roztopil. Steny boli mokré, ako keď ich popolievaš vedrom. Mal som aj ja obavu a na platni cca 3-4cm vody. Zavolal som preto poradcu z Ytongu, ktorý ma ubezpečil, že sa nemám čoho obávať. Upozornil ma však, že oveľa horšie je pokiaľ je voda na platni a Ytong ťahá vodu a toto zamrzne. To už vraj môže spôsobiť problém. Vodu som vymietol metlou von. Múry prežili bez ujmy.
Čo sa týka zmoknutia nevidím problém, pretože som mal paletu s deravým obalom, tá mokla zamŕzala, rozmŕzala niekoľkokrát počas zimy a nič sa Ytongu nestalo. Okrem toho mám zopár odrezkov bez zakrytia dve zimy a takisto no problem.
Samozrejme keď to pozakrývaš, zle neurobíš.
nič v zlom ale toho trupina z Ytongu ste sa mohli spýtať koľko zámrzných cyklov tá ich tehla vydrží a koľko cyklov garantujú?Odhliadnúc od toho ,že mokrý ytong 300mm schne 2 roky.Ale s tým sa trupino asi nechválil.
Ferdosondo
11.12.09,07:18
nič v zlom ale toho trupina z Ytongu ste sa mohli spýtať koľko zámrzných cyklov tá ich tehla vydrží a koľko cyklov garantujú?Odhliadnúc od toho ,že mokrý ytong 300mm schne 2 roky.Ale s tým sa trupino asi nechválil.
No neviem , keďže sa môjmu Ytongu nič nestalo po dobu dvoch zím a odrezky na dvore čaká aj ďalšia, tak ma počet cyklov až tak nezaujíma. Ale keď to tvrdíš, tak iste vieš že koľko a určite nás potešíš nejakým solídnym linkom aj čo sa týka toho vyschýnania.
Nie som človek, ktorý len tak skočí na háčik nejakému trupinovi, ako si ho nazval. Musím však povedať, že mi párkrát pomohol počas stavby technickými radami, a dokonca aj radami, ktoré z titulu svojej funkcie nemusel riešiť a u ktorých sám nevedel odpoveď. Zistil a poskytol mi radu. Verím, že ak by si sa spýtal "trupina" na cykly, nebude mať problém.
Achelan
11.12.09,08:20
Ahoj v TL je uvedené:
- pevnosť v tlaku = 2 až 5 N/mm2
- pevnosť v ťahu = 0,5 N/mm2
- nasiakavosť = 0,5 kg/m2*0,5h
Z tohto vyplýva, že pokiaľ nieje na tom založená strecha a bude mrznúť nevadí, pokiaľ to nebude stáť vo vode, aby nebola prekročená medza nasiakavosti inak by to nevydržalo ani v pevnosti na ťah a môhlo by dojsť k roztrhnutiu alebo porušeniu štruktúry, takže pokiaľ je to iba napité vodou nevadí...ale musíš to zakryť tak aby voda nestála na deke...@
MAGO
11.12.09,17:04
Tak to mi ozaj odlahlo, aspon mozem kludnejsie spavat /o trosicku/, ale v kazdom pripade uvidim co to ne-spravi. Dakujem za odpovede:);)
220870
11.12.09,19:31
No neviem , keďže sa môjmu Ytongu nič nestalo po dobu dvoch zím a odrezky na dvore čaká aj ďalšia, tak ma počet cyklov až tak nezaujíma. Ale keď to tvrdíš, tak iste vieš že koľko a určite nás potešíš nejakým solídnym linkom aj čo sa týka toho vyschýnania.
Nie som človek, ktorý len tak skočí na háčik nejakému trupinovi, ako si ho nazval. Musím však povedať, že mi párkrát pomohol počas stavby technickými radami, a dokonca aj radami, ktoré z titulu svojej funkcie nemusel riešiť a u ktorých sám nevedel odpoveď. Zistil a poskytol mi radu. Verím, že ak by si sa spýtal "trupina" na cykly, nebude mať problém.Možno moja škoda že všetko nefotím.Odpoviem hneď ako budem mať čas sa vŕtať na nete.Ale kámarátov ktorý vám radia nezakrývať Ytong by som si ja osobne moc nevážil.Ak vám to za to stojí ,skúste nabudúce osloviť miesto známeho niekoho nezávislého od problému.Svojou odpoveďou nechcem tvrdiť ,že Ytong nevydrží pár zámrzných cyklov ale to že ak niekto tvrdí že akýkoľvek murovací materiál používaný na obvodové murivo môže bez narušenia svojej vnútornej štruktúry a statiky ,zamrznúť a rozmrznúť tak vás sprosto oklamal.:mee:Písomne vám to určite určite nedal.
A preto som reagoval na váš príspevok ,kde ste radili dotyčnému že jeho murivo môže zmoknúť a nasávať vodu.Toto nieje správne tvrdenie .S tým nesúhlasím.
dracul
30.12.09,19:45
nechcem nikoho strasit ale voda a mraz je na ytong ako voda na cukor.
viem co urobi zamrznuta voda v napitom obvodovom mure z porobetonu.
na jar ti ta namrznuta cast odpadne, pretoze zamrznutim vody sa zvacsi jej objem a oddeli suchu cast od mokrej, ktora ostava tvarovo stala. kto neveri poslem mu foto. staci sa pozriet na predajcov stavebneho materialu po zime co maju na sklade. tie tvarnice vyzeraju ako obhryzene od mysi. takemuto materialu sa zdaleka vyhnite a dokladne pozerajte co kupujete, pretoze nemozete vediet do akej mieri je poskodeny.

zakry veniec a zabran tomu aby ti voda z deky/ktora tam naprsi/ tiekla po murive. pokus sa to vyriesit tak ze vodu zvedies len z jedneho miesta a ochran mur alebo ak mas v deke montazne otvory na odpad,vodu apod. tak ju zvadzaj tadial a potom von z domu. ja som to tak robil minuly rok na jesen pred urobenim krovu.
Ferdosondo
04.04.10,05:32
Tak máme po zime. Treba povedať, že sa vystriedalo všetko možné. Dažde, mrazy, rozmrzanie zamrzanie, sneženie, rozpustenie snehu a znovazamrznutie. Ytong uložený na palete nezakrytý prežil aj tretiu zimu bez ujmy. Jediný odrezok, ktorý nevydržal bol ten, ktorý spadol z palety a ležal v mláke pod paletou. Žiaľ pre priaznivcov "zámrzných cyklov" už ďalej v pokusoch pokračovať nebudem, lebo tohto roku nás čakajú povrchové úpravy pozemku.:)
220870
04.04.10,05:54
Murované domy sa stavajú projektujú tak aby bez väčších opráv vydržali 40-50 rokov,nazýva sa to (životnosť).To je niečo iné ako záruka.Tá je väčšinou 5 rokov.Murované stavby ak sa o ne majitľ náležite satrá a nezanedbáva nevyhnutnú údržbu sa dožívajú 500 -1000 rokov.Nie dva tri.:)
Na prvý pohľad zrejme nieje nič vidieť.Ale možno ste tomu Ytongu skrátili jeho životnosť o 30%.Jeho pevnosť v tlaku ťahu je o 30% nižšia.Jeho životnosť sa skrátila z 300 na 100 rokov.Zrejme sa nič nestlo ani nestane, a možno keď vám praskne nejaký ten múr, alebo priečka ,tak to bude práve preto.:o
Ferdosondo
04.04.10,17:29
Murované domy sa stavajú projektujú tak aby bez väčších opráv vydržali 40-50 rokov,nazýva sa to (životnosť).To je niečo iné ako záruka.Tá je väčšinou 5 rokov.Murované stavby ak sa o ne majitľ náležite satrá a nezanedbáva nevyhnutnú údržbu sa dožívajú 500 -1000 rokov.Nie dva tri.:)
Na prvý pohľad zrejme nieje nič vidieť.Ale možno ste tomu Ytongu skrátili jeho životnosť o 30%.Jeho pevnosť v tlaku ťahu je o 30% nižšia.Jeho životnosť sa skrátila z 300 na 100 rokov.Zrejme sa nič nestlo ani nestane, a možno keď vám praskne nejaký ten múr, alebo priečka ,tak to bude práve preto.:o
A možno je to celkom inak.
ciners
04.04.10,17:55
Mal si ten Ytong aj zatazeny? Tych cyklov sa pocita na stovky, nie 3 zimy. To neber, ze rypem, len ma to zaujalo.
Ferdosondo
04.04.10,19:00
Mal si ten Ytong aj zatazeny? Tych cyklov sa pocita na stovky, nie 3 zimy. To neber, ze rypem, len ma to zaujalo.
Nerýpeš:). Ak si prečítaš diskusiu od začiatku, tak tam popisujem zmoknutie a premočenie stavby tesne pred zimou.
Z praktického hľadiska tri zimy plne stačia na posúdenie či mráz poškodí zmoknutý Ytong. Nemyslím, že niekto bude viac ako tri roky držať vytiahnuté nezakryté múry bez strechy. A či ho poškodia stovky cyklov je čisto teoretické a pre prax nepodstatné. U nás sme mali aj dosť snehu, ktorý sa postupne roztápal ,vsakoval a následne zamŕzal a rozmŕzal.
V podstate sa potvrdilo, čo hovoril poradca Ytongu a to: Ytong môže zmoknúť a zamrznúť, ale nemôže stáť vo vode a tak zamrznúť. Toto sa mi aj v praxi potvrdilo.
ciners
04.04.10,19:42
A skusal si aj to vo vode? Mohol si to nafotit, to by bola celkom zaujimava vec tuna na fore.
Ferdosondo
05.04.10,18:57
A skusal si aj to vo vode? Mohol si to nafotit, to by bola celkom zaujimava vec tuna na fore.
Ten, čo ležal pod paletou vo vode bol úplne rozsypaný. Môžem to aj nafotiť, ale celý týždeň budem preč, tak až potom.
Ferdosondo
26.03.11,06:22
Pôvodné plány nevyšli a nepodarilo sa mi vlani urobiť úpravy pozemku, takže odrezky Ytongu ostali nezakryté aj štvrtú zimu. A nič sa mu nestalo. Tak teraz neviem, koľko ešte bude treba tých zámrzných cyklov?
220870
26.03.11,06:25
Iné by bolo keby ten volnepohodený ytong bol zaťažený váhou zasneženej strechy a silným vetrom.
Ferdosondo
27.03.11,05:44
Iné by bolo keby ten volnepohodený ytong bol zaťažený váhou zasneženej strechy a silným vetrom.
Veď presne takto mi nasiakol prvý rad(ako som už popisoval) v novembri a bol mokrý až do júna. Takže mrzol celú zimu. Stojí na ňom predsa celý dom(aj strechu máme, aj sneh bol na nej).
Tak teraz nerozumiem, čo by sa malo udiať?
220870
27.03.11,06:42
Stratí,stráca na svojej nosnosti,pevnosti.Niekedy viac, niekedy menej.Skúsim vám o tejto problematike pohľadať nejaký odborný článok.Ak nájdem zavesím to sem.
Ferdosondo
11.07.13,03:34
Napriek mojim plánom Ytong ostal na dvore až do včerajška. Ak dobre rátam tak bol 6 rokov nezakrytý. A teda ani tohtoročná zima, ktorá urobila z ciest tankodrom, mu neuškodila. Snáď to niekomu pomôže v rozhodovaní.