toranor
08.09.05,10:16
Zdravím všetkých

Začinam podnikať na živnosť a v súčasnosti pracujem na podnikateľskom pláne. (pre RPIC). Súčasťou je o výkaz o nákladoch a výnosoch. Chcel by som sa opýtať skúsenejších či je tento môj realistický. Nielen kvôli plánu, ale aj ďaľšiemu podnikaniu. Jedná sa o rýchle občerstvenie, v našom meste rátam s malou konkurenciou, tak preto som sa do toho pustil.

Mzdy 1. Zodpvedný vedúci: hrubá: 12 300, náklady celkové: 16 633

2. zamestnanec: hrubá: 8000, náklady celkové: 10 816

3. zamestanec DoVP čistá: 6555, náklady 6555 * 1,14=7 473

4. zamestanec JA: odvody do ZP: 920

Elektrina: 8000 (5x chladnička, 1x mraznička, chl. vitrína, 2x mikrovlnka,
grill, varič, 2x prietokový ohrievač, osvetlenie)
Plyn: 4000 (140 m2, ohrev TUV)

vodné stočné: 500

telefón: 1500

benzín: 2000 a viac...

poistné: 1000 (budova, poškodenie, vandalizmus)

reklama: 1000

nákup: 5000

čistiace prostriedky, kancelárske, poškodený inventár, nepriame

výdavky)

splátka pôžičky: 4000

NÁKLADY SPOLU: 62 842

Tržby rátam MIN. vo výške 200 000 mesačne, pri marže cca 80 %.
Teda náklady na materiál a tovar 110 000.
Tržby by mali byť aj vyššie, ak niekto účtoval nejakú bagetériu alebo iné rýchle občerstvenie, možno poradí.
Vďaka za každú radu.
Miro77
08.09.05,10:59
Skúsil som sa pozrieť na tvoju situáciu opačne.

Ak počítam, že budeš mať otvorené
10 hod.denne
6 dní v týždni (okr.nedele, alebo sob.5 a ned.5h)
tak mi vyšlo, že budeš mať 770 Sk za hod. tržbu
Ak počítam, že bageta stojí cca 40 Sk
Predáš 20 za hodinu ?????????????????

Skús sa posadiť (hladný:)) do neakej bagetérie na pár hodín a pozoruj.
Je to osvečená metóda.
Treba počítať aj zo slabými dňami.
Prázdniny. Príliš horúco. Dážď. Kalamita. Pred výplatou. A začiatky podnikania.
Dobré by bolo začať asi mesiac - 2 pred vianočným zhonom.

A ešte jedno poleno pod nohy ti dá DPH.
Ak počítaš 200-tis. mesačne staneš sa určite plátcom DPH (5-7 mes.).
Výdavky ďalších 19 % z toho čo nakrútiš na pokladni.
Mínus odpočet na vstupe.
Ale ten budeš mať asi dosť malý pri 80% ....

Toto je iba iba môj názor...
Johanka
08.09.05,11:18
Tá tržba bude určite aj za nejaký doplnkový tovar ( minimálne nápoje ). Ale aj mne sa zdá predpokladaná tržba viac ako optimistická. Môžeš mi veriť, viem o čom hovorím, teda píšem.

Trocha mi v tých nákladoch chýba nájomné, ak máš vlastné priestory tak daň z nehnuteľnosti, ktorá je pre nehn. využívané na podnikanie vždy vyššia. Ďalej také zdanlivo drobnosti ako vývoz odpadu, daň z motorového vozidla, náklady na stravné zamestnancov ( tzv. zákonné sociálne náklady ) a mesačné odpisy majetku.

Ešte treba upraviť niektoré sumy - dohodár platí 19 % daň, tak si to prepočítaj * 1,19. Ak plánuješ zamestnať dohodára ako predavača, nie je to vhodné, pretože ide o opakovanú činnosť. Minimálne ZP je 910 Sk.
toranor
09.09.05,07:30
Otvorené bude 76. hodín týždenne, sortiment: bagety, šaláty cestovinvé, majonézové + doplnky ako syr, hranolčeky, hoddogos a pod. samozrejme alko a nealko nápoje. Nájomné nemám, takže len tú daň.
Maržu som prerátal a bude cca 100%.
Ako je to vlastne s tou DPH? Je prevda že s nej mám hokej. Kúpim napríklad tovar za 10 + 19% DPH = 11,90 a predám za 20 + dph = 23,80. Ako sa to nakonci ráta?
ala13
09.09.05,07:56
1,9 ti stat vrati a 3,8 statu odvedies. Cize celkovo odvediet 1,9 za tento konkretny biznis.
Johanka
09.09.05,07:57
Rozdiel medzi DPH pri nákupe a predaji odvedieš do štátneho rozpočtu ( veľmi zjednodušená odpoveď). V tvojom príklade 3,80 - 1,90 = 1,90 pre Mikloša :) .
toranor
09.09.05,16:27
Tovar som nakúpil za 10 + 1,9, čiže štátu som odviedol daň pri nákupe tovaru.
Ak ho predám za 20 + 3,8 tak mám ešte raz odviesť 1,9?
A v prípade, že nebudem platca DPH? Jedna pani mi dnes pevedala túto možnosť, vraj je to jednoduchšie. Len obrat musí byť menší ako 750 000 Sk za štvrťrok. V takom prípade nie sú vraj s DPH problémy. Veselo nakupujem a predávam. Ževraj...

No ten hokej už takmer pomaly začínam ovladáť.
Johanka
09.09.05,17:19
Práve si pochopil podstatu DPH - daň z pridanej hodnoty. Tvoja pridaná hodnota je 10, takže musíš odviesť daň 19 % - 1,90. Pri tejto činnosti by bol výsledok daňového priznania v drvivej väčšine daňová povinnosť - teda platenie dane. Šanca na nadmerný odpočet ( vrátenie dane ) je takmer nulová. Je to možné iba v prípade väčšej investície alebo vytvorenia veľkých zásob.

Informácia o obrate 750 tis. je zmätočná. Od 1.5.2004 platí pre povinnosť registrovať sa za platiteľa DPHobrat 1,5 mil. Sk dosiahnutý za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Preto Ti Miro77 napísal, že pri predpokladanom obrate 200 tis/mes sa za cca 7,5 mesiaca staneš platiteľom DPH.
Teraz ma napadlo, že Ti v nákladoch chýba položka - vedenie účtovníctva :) .
toranor
10.09.05,15:53
Takže to mikloššš znížil... Začnem teda živnosť ako neplatca DPH a potom podľa tržieb sa uvidí.
čiže jednoducho povedané ešte mám do nákladov zapracovať aj mínus 19% DPH z predpokladaných tržieb? Ale to až potom keď budem platca DPH-čky.
Z toho mi vyplýva že neplatcovia DPH majú zákonite vyšší zisk, keď nemusia odvádzať daň, alebo sa mýlim?
Johanka
10.09.05,16:04
Platiteľ DPH zahŕňa do základu dane z príjmu príjmy bez DPH a výdavky bez DPH, neplatiteľ s DPH. To či majú vyšší zisk, sa nedá jednoznačne povedať, pretože neplatiteľ aj platiteľ môže mať kopu plnení bez DPH ( napr. nájomné), leasing osobného auta, pri ktorom celá DPH ide obidvom do nákladov, rôzne poistenia, ktoré sú oslob. od DPH ....... Do nákladov sa odvedená DPH nezahŕňa, je to výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Doporučujem začať ako neplatiteľ a život ukáže.
Miro77
13.09.05,07:12
Doporučujem začať ako neplatiteľ, ale od začiatku začať zbierať výdavky na ktorých je vyznačená DPH. Uprednostniť dodávateľov na vstupoch ktorí sú plátcami. Totiž keď sa staneš plátcom môžeš si to rok do zadu nárokovať.

Nárokovať si môžeš aj elektrinu, plyn, benzín, telefón aj všetko kde je DPH.
Ale nemôžeš si z DPH odpočítať mzdy (4 zamestnanci je dosť) a pod.

Podľa mňa je platenie DPH nevýhodnejšie pre tých ktorí majú práve vysokú pridanú hodnotu (100% je aj tvoj prípad).
Beba
13.09.05,07:50
Okrem toho pri predaji alkoholu a cigariet - spotrebná daň...
Johanka
13.09.05,08:18
A výkazy na colnicu, ... Však už ho neplašme:) .
mirec1
30.09.07,11:24
ahojte, skuste my to teraz cele zhrnut keby som chcel mali bufet mozno iba na vinobraniach a tak co k tomu potrebujem? aku zivnost, hygienu, povolenia atd. lebo cele som to tu nenasiel dakujem
lenkak
30.09.07,17:08
Dáša_
30.09.07,17:14
mimotemy vždy ma dojme k slzám, ked napríklad na spectre vidím program o tom, ako v anglicku sa chlapík rozhodne, doma navarí "kašu" a ide na trh predávať. ALebo druhy síce zabije prasiatko na oficialnej porážke, ale potom doma vyrába o dušu klobásy a predáva vo veľkom. Skoro ako keby som sa o to pokúsila u nás :D

A ešte by ma celkom zaujímalo, ako predávajú napríklad na vianočnch trhoch chleba s mastou a cibulou :)

Celkom by ma zaujímalo, ako to robia.
gibbidis
30.09.07,17:33
toto aj mna zaujima,ak je maly(neviem presne aky) cisty zisk dane sa neplatia?
ja zas rozmyslam o otvoreni obchodu,ak by vas neobtazovalo vymenovat tiez nejake naklady:)