mino2
09.12.09,23:57
Zdravím Vás .Momentálne pracujem na živnosť pre jednu firmu. Chcel by som sa ale osamostatniť. Predpokladaný obrat by bol cca 15-25 tis e mesačne. Momentálne asi tých cca 7 tis e na vklad by som nemal lebo zo začiatku budem musieť platiť za tovar kým mi nenabehnu platby od klientov.Musím si založiť s.r.o., alebo je možnosť podnikať na živnosť a byť platcom DPH? Dakujem za Vaše cenne rady.
Dav
10.12.09,05:29
Aj živnostník môže byť plátca DPH, treba vyplniť prihlášku z platiteľa DPH a podať ju na miestne príslušnom daňovom úrade.
nikolia
10.12.09,06:08
možeš a nemusíš byť platca dph ako živnostník.....musíš byť vtedy keď 12po sebe nasledujúcich mesiacov dosiahneš obrat 49790eur, vtedy sa musíš registrovať, ale s Tvojím obratom sa nemusíš, ale možeš ak je to pre Teba výhodnejšie.....
mino2
10.12.09,06:51
Ale moji partneri su všetci platcami DPH tak predpokladám budem musieť byť. Tých 49790 eur je mesačný obrat alebo za celých 12 mesiacov dokopy. Ako som vravel moj mesačný obrat bude cca 20 tis e. Vdaka
bv_alexandra
10.12.09,07:08
To neznamená že tvoji partneri sú tak musíš byť aj ty.
Ten obrat 47790€ sa počíta za 12 po sebe idúcich mesiacov

Tzn od 01/2009 do 12/2009, potom od 02/2009 do 01/2010 atď;)
nikolia
10.12.09,07:11
je to za tých 12 mesiacov, nezaregistrovala som že to je tvoj mesačný obrat, takže u Teba je to jasné zaregistruj sa na daňovom úrade, pridelia ti IČ DPH a určia dátum odkedy už budeš písať fa s dph...
mino2
10.12.09,07:14
Takže ked si to spočítam že 12x moj obrat cca 20 tis.e tak to je cca 240 tis e a to je daleko nad tých 47 790e. A ked budem predávať tovar a kuujuci si bloky bude chcieť dať do nákladov tak asi tu DPH budem musieť vybaviť. O čo budem mať vyššie výdavky ako živnostník v porovnaní s s.r.o.? Nieje mi jasný ten vklad do s.r.o. Ak by sme boli dvaja tak minim. je tých 30% zo 100tis Sk? A potom to nieako splácam? Prepáčte že sa pýtam možno základné veci ale na tuto myšlienku že sa osamostatním som prišiel až včera a našiel som tuto fajn sekciu na porade.
andreaS
10.12.09,07:19
http://www.porada.sk/t63806-zalozenie-s-r-o-po-novom.html

pozri tuto temu, je tam vsetko o zalozeni sro...

Ale v skratke... aj ked tie peniaze na vklad mas (minimalne 5tis eur, pozn: pokial nemusis nevchadzaj do spolkov s niekym inym, zaloz si sam, nevidim v tom problem...), tak s nimi mozes nadalej manipulovat a pouzivat ich... tie peniaze nie su nicim viazane...

a vacsie naklady pri takych obratoch za vedenie uctovnictva ani mat nebudes, lebo uz len za vednie JU zivnostnikovi by to bolo viac ako u niekoho, kto dosiahne tvoj mesacny obrat za rok...
mino2
10.12.09,07:22
Ok idem preluskať tu temu, vdaka.
ľubka
10.12.09,17:18
Ja by som na tvojom mieste tak do DPH nehrnula. Ved kým nemusíš byť platcom DPH povinne zo zákona, budeš pre tvojich konkurentov o 19 % lacnejší! Musíš si naštudovať kopec zákonov, lebo vidím že nie si v tom doma. Pokiaľ si /budeš/ živnostník, ručíš celým svojim majetkom /aj osobným/, pokiaľ si zriadiš s.r.o. /počiatočné náklady na založenie s.r.o. na súde cca 1500 EUR + základné imanie min. 5000 EUR/ ručíš do výšky NESPLATENÉHO imania.
andreaS
10.12.09,17:34
Ja by som na tvojom mieste tak do DPH nehrnula. Ved kým nemusíš byť platcom DPH povinne zo zákona, budeš pre tvojich konkurentov o 19 % lacnejší! Musíš si naštudovať kopec zákonov, lebo vidím že nie si v tom doma. Pokiaľ si /budeš/ živnostník, ručíš celým svojim majetkom /aj osobným/, pokiaľ si zriadiš s.r.o. /počiatočné náklady na založenie s.r.o. na súde cca 1500 EUR + základné imanie min. 5000 EUR/ ručíš do výšky NESPLATENÉHO imania.

1500,- eur nestoji ani spolocnost na kluc... premrstena cena... a vdaka porade ich moze vklude usetrit...
domenico.office
10.12.09,17:36
Opravím trošku ľubku. Náklady na založenie s.r.o. sa pohybujú niekde medzi 400-500 €(základné imanie vo výške 5000 € nemusíš mať, rieši sa to vyhlásením správcu vkladu) a súhlasím, že je bezpečnejšie mať s.r.o., ako podnikať ako fyzická osoba. Dopĺňam, že pri takomto obrate sa v budúcom roku nedoplatíš príspevkov do poisťovní, ako právnická osoba môžeš seba zamestnať a "optimalizovať" si príjem a tým aj platby do poisťovní. S DPH, kým nedosiahneť požadovaný obrat zákonom to nie je také jednoduché, DÚ pri tvojej registrácii bude potrebovať nejakú históriu, poprípade dokladovať tvoj zámer dohodami či zmluvami s dodávateľmi, odberateľmi a pod. Takže na začiatok ostaň neplatca DPH.
Economic
10.12.09,17:39
Ja by som na tvojom mieste tak do DPH nehrnula. Ved kým nemusíš byť platcom DPH povinne zo zákona, budeš pre tvojich konkurentov o 19 % lacnejší! Musíš si naštudovať kopec zákonov, lebo vidím že nie si v tom doma. Pokiaľ si /budeš/ živnostník, ručíš celým svojim majetkom /aj osobným/, pokiaľ si zriadiš s.r.o. /počiatočné náklady na založenie s.r.o. na súde cca 1500 EUR + základné imanie min. 5000 EUR/ ručíš do výšky NESPLATENÉHO imania.

Založenie s.r.o. 1 500.- Eur ????? veď sa to dá aj za 400.- Eur aj so súdnym poplatkom zrealizovať !
ľubka
13.12.09,14:38
veľmi by som bola rada, keby som zohnala právnika za 400EUR. U nás v PO to robia od 1100 EUR vrátane súdneho poplatku, spoločnosť máte zapísanú v obchodnom registri do týždna. Zatiaľ som lacnejšieho nenašla.
Economic
14.12.09,06:26
veľmi by som bola rada, keby som zohnala právnika za 400EUR. U nás v PO to robia od 1100 EUR vrátane súdneho poplatku, spoločnosť máte zapísanú v obchodnom registri do týždna. Zatiaľ som lacnejšieho nenašla.

To si veľmi málo hľadala. Nie je nikde napísané, že také služby poskytujú len právnici. V rámci celého slovenska sa to za takú cenu dá, tak ako som napísala, viď profil.