Zdenusko
10.12.09,02:16
Potrebujem vymenit plynovy kotol v RD/starsi rd v rekonstrukcii/.Povodny je nejaky starsi model protherm /vykon 24kw/ stacionar,bez ohrevu TUV.Kurenie radiatormi po celom dome.Dom uz zatepleny,plastove okna..+ teplovzdusne rozvody od krbu
Neviem aky kotol kupit preto si necham rad poradit.
Ci kotol uz so zabudovanim zasobnik TUV /nejakych 40 - 60 l zasobnik/ alebo samostatne stojaci boiler.Vzdialenost odbernych miest TUV tak 3 metre /kupelka a kuchyna po stranach od kotolne../
Dalej aku znacku? Rozmyslam nad prothermom...predsa nas vyrobca..ale opat si necham poradit.Samozrejme ze by mal mat ekvitermicku regulaciu.....a tak isto neviem ci kondenzacni alebo normal....
Velmi pekne dakujem
jojkoz
10.12.09,05:52
No isto by som daval s co najnizsim spodnym vykonom - cize asi niektoru 12 KW verziu ( verte ze bohate staci ;) ) - v tomto pripade ak vas je viac tak odporucam k nemu samostatny zasobnik na TUV 120+ l.

Znacku Vam povedat neviem. Na nete sa da dost pocitat o poruchovosti Prothermu - ale kedze je to najpredavanejsia znacka - tak je jasne ze o nej pise aj najviac ludi.
Podla mna v dnesnej dobe (ako so vsetkym) zalezi skor na stasti aky bude konkretne ten vas kus.
Inac ja osobne mam Immergas instalovany pred 3 rokmi (24 KW a cykluje - takze viem ze bohate by stacil 12KW - co uz, vtedy som nevedel :) ) - zatial chvalabohu ziaden problem.
erzet
10.12.09,06:53
Ja som mal dobrý, a potom som schudol 15 kg.:):):):)
TomasHC
10.12.09,07:14
Vybral som si dvojokruhovy Geminox THRi 2-17 DC75H, ale Vam by stacila kludne nizsia trieda Geminox ZEM - http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=zem

ZEM 2-17 M 50 V - kotol na vykurovanie, s integrovaným zásobníkom TÚV (50 l)

Kotly ZEM majú dva výkonové varianty. Prvý z nich s výkonovým rozsahom 2,4 až 17,2 kW je predurčený pre základné aplikácie v bytoch a novostavbách. Veľmi nízko položený minimálny výkon umožňuje, na rozdiel od väčšiny konkurenčných výrobkov, optimálne vykurovanie pri najbežnejších zimných teplotách blízkych 0 °C. Dostatočný maximálny výkon je potom zárukou vysokého komfortu prípravy teplej vody vo voliteľnom nepriamoohrevnom externom alebo integrovanom zásobníku (ZEM 2‑17 M 50 V).
vladoziak
10.12.09,13:11
Vybral som si dvojokruhovy Geminox THRi 2-17 DC75H, ale Vam by stacila kludne nizsia trieda Geminox ZEM - http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=zem

ZEM 2-17 M 50 V - kotol na vykurovanie, s integrovaným zásobníkom TÚV (50 l)

Kotly ZEM majú dva výkonové varianty. Prvý z nich s výkonovým rozsahom 2,4 až 17,2 kW je predurčený pre základné aplikácie v bytoch a novostavbách. Veľmi nízko položený minimálny výkon umožňuje, na rozdiel od väčšiny konkurenčných výrobkov, optimálne vykurovanie pri najbežnejších zimných teplotách blízkych 0 °C. Dostatočný maximálny výkon je potom zárukou vysokého komfortu prípravy teplej vody vo voliteľnom nepriamoohrevnom externom alebo integrovanom zásobníku (ZEM 2‑17 M 50 V).

toto su kondenzacne kotle a ich ucinnost je pri nizkoteplotnom spade ak on ma radiatory tak ma teplotny spad 80/60 alebo tak nejak podobne a tam ucinnost kondez.kotlov klesne na ucinnost obycajnych kotlov,tak nech si kupi obycajny kotol napr.tiger 12 k+zasobnik TUV alebo nieco take naco davat velke peniaze za kondenzacny ked za rozdielceny kuri 2roky
alltracboy
10.12.09,14:25
protherm je mozno kazovejsi.. o com pochybujem, ale zasa kedze sa robi na SK tak bude mat lacnejsie diely, viac kurenarov ho bude vediet spravit. Je to ako so zahranicnym autom a servisom.
jojkoz
10.12.09,17:39
porotherm je mozno kazovejsi.. o com pochybujem, ale zasa kedze sa robi na SK tak bude mat lacnejsie diely, viac kurenarov ho bude vediet spravit. Je to ako so zahranicnym autom a servisom.

No tak s tymto si dovolim nesuhlasit - uz su davno prec casy ked bola napr. na opravy skodovka najlepsia co sa tykalo servisov aj cien.

Ja si radsej kupim nekazovu vec - ako tu co sice ma lacnejsie diely ale sa kazi. - tym nenarazam na ziadnu znacku ;)

cena dielov je obdobna - aj tak je uz vacsina veci len nakupovana a u nas sa az tak vela toho nerobi.
alltracboy
10.12.09,19:22
jasne zahranicne je najlepsie.. to mozno kazovejsi malo byt v " ", lebo podla mna je to blbost. Slovaci ju urcite jedni z najlepsich technikov na svete :D Ja si kupim protherm LEV a snad az 20 rokov ked budem zhanat diely, tak ich aj zozeniem.
220870
10.12.09,20:25
Môj protherm šlape ako Švajčiarske hodinky 12 rokov.porotherm je značka nepodarenej tehly .
peterkos2
11.12.09,05:03
Ja mám 10 rokov Junkers Eurostar 24 závesný turbo.Riadenie výkonu od 8-24kW.Užitková voda sa ohrieva prietokovým systémom-výmenník TUV prechádza cez výmenník vykurovania,čiže tam nie je doskový výmenník,ktorý sa ľúbi zanášať.Zatiaľ maximálna spokojnosť,spotreba plynu veľmi slušná-má modulačnú reguláciu-čiže podľa teploty v miestnosti priamo riadi plameň.
Achelan
11.12.09,06:27
Ahoj, napíš koľko máš radiatorov a aké rozmery majú a aké typy sú to, liatinové, plechové, korad,alebo iné...@
Zdenusko
12.12.09,00:57
Zdravim,
Mam doskove radiatory + rebrik v kupelni.Dalsi novy rebrik pribudne do druheho wc.
Radiatorov je 5 ks a s rozmermi zhruba 2m a nejakych 70 cm na vysku.
Rozvody su momentalne medene,ale neviem ci sa mi ich podari zachovat,mozno nove budu plastove..
To je co sa tyka prizemia.Podkrovie je este nezrekonstruovane,ale rad by som uz aj hore vytiahol aspon trubky na buduce radiatory..
Vdaka
Achelan
14.12.09,17:51
1. Plyn, Tuhé plivo, Kondenzačný
-PLYN-
a. vzhľadom na to, že máš prípojku plynu a mal si predtým plynový kotol 24kW (čo je dosť veľká dimenzia aj keď prirátame podkrovie) a sústava (radiatory, medené rozvody + dorábka poschodia) je dimenzovaná na 24kW (+ obehové čerpadlo) by som si nelámal hlavu, aký druh kotla kúpiť - jednoznačne podobný tomu čo tam bol
-TUHE PALIVO-
a. treba priestory na uskladnenie paliva
b. treba pokladať do kotla podľa zimy, veľkosti zásobníka a druhu paliva
c. manipulačná práca a špina podľa druhu paliva
-KONDENZAČNY-
a. vzhľadom na to, že nemáš podlahové kúrenie nevhodný
b. vzhľadom na cenu väčšie náklady kotla
c. zbytočne predimenzované kúrenie a tým aj väčšie náklady paliva

OTÁZKA znie skor či so zabudovaným zásobníkom vody alebo nie

a. treba zvážiť do budúcna či Vás bude viac osôb (cca 150L teplej vody 50 stupnov pre 4 osoby na 1 deň (umývanie riadu, sprcha, vaňa, umyvanie podláh...atď)
b. treba zvážiť, čím budete ohrievať vodu v zásobníku v letných dňoch, či budete kúriť kotlom alebo externe (napr, elektricky)
c. treba zvážiť ako ďaleko budú odberné miesta na teplú vodu (kuchyne, kúpelne...atď) aj podkrovie

TREBA SI TAM DOVIESŤ NIEKOHO ZNÁMEHO ODBORNÍKA A NECH ZHODNOTÍ
VAŠU SITUÁCIU - ja som len nadhodil zopár vecí, čo ma napadlo z praxe, ale vaš dom som nevidel, z toho vyplýva(nech si každý domyslí...)
:):)
Achelan...@
Zdenusko
15.12.09,00:50
Velmi pekne Dakujem...Takze kotol plynovy /nie turbo/ vykonovo nieco podobne ako tam momentalne je/ a uz len aky ohrev TUV.
Neviem sa rozhodnut.....
Co bude vyhodnejsie ci ten bojler alebo uz zabudovany zasobnik.Ak zabudovany zasobnik tak aky objem??
Ako rychlo dokaze kotol dohrievat vodu v zabudovanom zasobniku>??
Hrozi take nieco ze dojde tepla voda??
Vdaka

/Momentalne sme dvaja,snad budeme traja...a moooozno i 4 ale to nebudem predbiehat/:)

Dakujem
Hop377
15.12.09,07:00
Zasobnik doporucujem samostatny minimalne 120l, aby bola voda na napustenie vane. Kotol dohreje vodu za cca 15-20min.
Zdenusko
16.12.09,01:51
vladoziak
16.12.09,06:41
Zdenusko pred volbou vykonu kotla si skuste zistit tepelne straty domu aby Vam ten kotol zbytocne necykloval a nekazil sa
jojkoz
16.12.09,11:06
Ja opakujem - neverim tomu ze by to 12 KW kotol nevykuril - a to sa tyka tych najvacsich mrazov !!! - nie pri beznej teplote co je zhruba 90% zimy ked nepojde ani na polovicu vykonu ( tu ale dokaze zmodulovat).

24 KW je podla mna blbost a 30 ...... - jedine ze by mali modulaciu aspon od 3 KW - coz silne pochybujem.

Mam nezatepleny dom s podkrovim a moj kotol s najnizsim vykonom 9 KW stale cykluje.
Achelan
17.12.09,08:59
A ty si koľko tých kotlov nadimenzoval, keď stále hovoríš iba o tom svojom? Ty máš asi rovnakú plochu domu na ohrev ako Zdenusko a priemery rúr asi tiež rovnaké a to nehovorím o dĺžke vedenia a o tepelných stratách, o typu kotla, o počte radiatorov a ich výkone a o veľa veciach, o ktorých som ťa tu nepočul hovoriť, ale hlavne o tebe...@
24kW ja maximum ale keby si vedel čítať, tak sa to dočítaš v predošlom komentári
mimotemy
Je to Zdenuskov dom, on si urobí podľa seba a naše názory mu budú akurát ukradnuté, potrebuje sa dostať do témy aby sa vedel trochu rozhliadnuť a rozhodnúť sa pre svoju variantu...@
Achelan
17.12.09,09:01
Ja osobne mám 150L samostatný a stačí to akurát pre 4 osoby, aby sa často nemusela ohrievať voda (teda čím väčší tým lepšie aj do budúcna, ale nie abnormálne veľký). A to sa umýva riad na prízemí aj poschodí, 4x sprcha za deň, v priemere 2x vaňa za týždeň, umývanie podláh v celom dome. Myslím, že tá 120L ti v pohode stačí pre 2-3 osoby

Ešte jedna vec ma napadla, že životnosť kotla aká je vzhľadom na to, že kedy budete dorábať to podkrovie, inak by som súhlasil s menšou dimenziou kotla, ale muselo by sa podľa typu kotla zistiť jeho životnosť v optimálnych prevádzkových podmienkach, ktoré určuje výrobca, aby sme to predsa len nepredimenzovali a zbytočne by sa vám to kazilo skôr ako dorobíte podkrovie...@
Achelan
Achelan
17.12.09,09:11
Všetko záleží od Vás...@
jojkoz
17.12.09,11:04
A ty si koľko tých kotlov nadimenzoval, keď stále hovoríš iba o tom svojom? Ty máš asi rovnakú plochu domu na ohrev ako Zdenusko a priemery rúr asi tiež rovnaké a to nehovorím o dĺžke vedenia a o tepelných stratách, o typu kotla, o počte radiatorov a ich výkone a o veľa veciach, o ktorých som ťa tu nepočul hovoriť, ale hlavne o tebe...@


1. Samozrejme ze pisem o sebe lebo s tym mam skusenosti - nepisem JPP podla toho co ktosi kdesi pocul.

2. Ako som pisal mam starsi NEZATEPLENY dom - on pise ze uz ZATEPLIL A VYMENIL OKNA - takze keby mal aj dvojnasobnu plochu ( comu neverim) - tak nebude mat vacsie tepelne straty ako ja.

3. Priemery rur nemaju ABSOLUTNE vplyv na spotrebu ci straty ( samozrejme pokial su izolovane mimo miestnosti kde sa vykuruje.
Maju jedine vplyv na nabeh a dobeh systemu .

4. Typ kotla tu zrovna preberame a ci si vezme hocijaky teraz predavany moderny plynovy kotol - tak ucinnost sa lisi minimalne.

5. Pocet radiatorov a ich vykon taktiez nema vplyv na spotrebu ci potrebu vykonu - to sa dimenzuje na to aby stacili na ohriatie danej miestnosti.
Nech kurim v tej istej miestnosti jednym ci desiatimi radiatormy - stale musim odovzdat to iste teplo aby sa rovnako vykurila.
jojkoz
17.12.09,11:11
Zasobnik doporucujem samostatny minimalne 120l, aby bola voda na napustenie vane. Kotol dohreje vodu za cca 15-20min.

Zalezi podla toho s akym vykonom kotol bude mat.
24 KW verzia dokaze ohrievat priebezne aj v malom zabudovanom zasobniku.
Zdenusko
17.12.09,22:26
Dakujem za nazory a skusenosti,
tak zatial teda hra viac plusov pre samostanty zasobnik TUV /asi 120 l/.
Este teda vyratat teplotne straty a vybrat ten spravny kotol.
Ake mate doma kotle?? /znacky,stacionarne ci zavesne,turbo ci obycajne.../
Vdaka:confused:
Zdeno
vemak
18.12.09,00:17
ja mám presne ten o ktorom si písal - Lev 30 KKZ, zatial bez akej koľvek poruchy, ale vykurujem s ním 9 radiatorov a asi 120m2 podlahovky, či si dáš denne 10-20 sprch je skoro jedno, lebo za 15 min. je v zásobníku voda horúca, len ak by v dvoch kúpelkách naraz napúšťali vaňu asi by bol problém. čo sa týka poruchovosťi keď som si vyberal ja, našiel som nejakú tabulku kde sa robil prepočet porúch na počet predaných kotlov a zrazu bolo všetko ináč.
ale ja nie som odborník.
Zdenusko
18.12.09,01:45
No fajn, a ako mas rieseny komin...mas to len cez stenu von ci odtah do komina a nasavanie cez stenu..?
Vdaka
vemak
19.12.09,00:06
nakoľko mám komín vyžšie ako odporučajú na ten druh čo sa jednou rúrov zároveň nasáva ako aj vylučujú splodiny tak som musel riešiť nasávanie z boku domu a výduch do komína.
mimochodom mi to "odborník" s krásnou popísanou dodávkov a 25r. praxov išiel dať len do jednej rúry,no naštastie som si deň pred montážov sadol k počítaču a zistil že to je blbosť a potvrdili mi to aj v protherme cez tel. a tak som ráno pánka odborníčka vyhodil.
jojkoz
19.12.09,08:50
nakoľko mám komín vyžšie ako odporučajú na ten druh čo sa jednou rúrov zároveň nasáva ako aj vylučujú splodiny tak som musel riešiť nasávanie z boku domu a výduch do komína.
mimochodom mi to "odborník" s krásnou popísanou dodávkov a 25r. praxov išiel dať len do jednej rúry,no naštastie som si deň pred montážov sadol k počítaču a zistil že to je blbosť a potvrdili mi to aj v protherme cez tel. a tak som ráno pánka odborníčka vyhodil.


No ono zalezi aj na tom aku koaxialnu ruru chcel pouzit.
Pouzivanejsia 60/100 ma naozaj pomerne malu vysku.
Ale vacsia dimenzia 80/125 - ma daleko vacsie moznosti.
vemak
22.12.09,12:29
samozrejme som to počítal s 80/125, ale moja výška až po koniec je cca 12m.
stewe75
02.11.10,20:24
zbytocne kecy kecy a nepravdy
robert.merva
04.09.12,14:45
len na margo k teme kotol... pred 8. rokmi som namontoval Protherm 30 KLZ... dnes mi odisiel ohrev TÚV... oprava cca 600,-€ (532,-€ iba spirala na ohrev)... takze Protherm po 8. rokoch odisiel, kvoli integrovanemu ohrevu TÚV, aj ked kurit do riadatorov by stale vedel... ibaze nemoze, lebo je konstruovany tak, ze musi kurit aj TÚV... :(
nevie nahodou niekto ci sa neda jednoducho zasobnik na TÚV z KLZ 30 vymontovat a vyvody nejako spojit na kratko aby bol kotol dalej schopny kurit iba do radiatorov a na TÚV by som uz kupil samostatny bojler... ????
alltracboy
04.09.12,18:27
pokial by sa to dalo prepojit, tak TUV by mozno slo ohrievat cez trojcestny ventil a bojler.