klaun
10.12.09,07:14
Čo presne po právnej a ekonomickej stránke znamená spoločník vo firme? Čo to pre mňa ako vlastníka firmy znamená, keď ho mám a čo to prinesie obom stranám?
Zoltán Kovács
10.12.09,06:18
Obchodný zákonník

Práva a povinnosti spoločníkov


§ 113

(1) Spoločník je povinný splatiť vklad za podmienok a v lehote ustanovenej zákonom, prípadne určenej v spoločenskej zmluve, najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Konatelia oznámia registrovému súdu bez zbytočného odkladu splatenie celého vkladu každého spoločníka.

(2) Spoločník, ktorý v lehote podľa odseku 1 nesplatil predpísanú hodnotu peňažného vkladu, je povinný platiť úrok z omeškania vo výške 20 % z nesplatenej sumy, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(3) Ak je spoločník s platením vkladu v omeškaní, môže ho spoločnosť pod hrozbou vylúčenia vyzvať, aby svoju povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace.

(4) Spoločníka, ktorý nesplní svoju povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.

(5) Obchodný podiel (§ 114) vylúčeného spoločníka prechádza na spoločnosť, ktorá ho môže previesť na iného spoločníka alebo tretiu osobu. O prevode rozhoduje valné zhromaždenie.

(6) Ak sa neprevedie obchodný podiel podľa odseku 5, rozhodne valné zhromaždenie do šiestich mesiacov odo dňa, keď bol spoločník vylúčený, o znížení základného imania o vklad vylúčeného spoločníka; inak môže súd spoločnosť aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu.


§ 114

(1) Obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Každý spoločník môže mať iba jeden obchodný podiel. Pokiaľ sa spoločník zúčastňuje ďalším vkladom, zvyšuje sa jeho obchodný podiel v pomere zodpovedajúcom výške ďalšieho vkladu.

(3) Jeden obchodný podiel môže patriť viacerým osobám. Svoje práva z tohto obchodného podielu môžu tieto osoby vykonávať len prostredníctvom spoločného zástupcu a na splácanie vkladu sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Ak jeden obchodný podiel patrí viacerým osobám, do obchodného registra sa zapíše údaj o výške vkladu, ku ktorému sa tento obchodný podiel viaže, rozsah jeho splatenia, ako aj údaje o spoločnom zástupcovi a jednotlivých osobách, ktorým obchodný podiel patrí, a to v prípade právnických osôb obchodné meno alebo názov a sídlo a v prípade fyzických osôb meno, priezvisko a bydlisko.

§ 115

(1) So súhlasom valného zhromaždenia môže spoločník zmluvou previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod obchodného podielu na inú osobu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia.

(3) Zmluva o prevode obchodného podielu musí mať písomnú formu a podpisy na zmluve sa musia osvedčiť. Nadobúdateľ, ktorý nie je spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, prípadne stanovám, ak boli prijaté. Prevodca ručí za splácanie vkladu nadobúdateľom tohto podielu.

(4) Účinky prevodu obchodného podielu podľa odsekov 1 a 2 nastávajú voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti, ak nenastanú až s neskoršou účinnosťou zmluvy, nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, ak podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy sa súhlas valného zhromaždenia na prevod obchodného podielu vyžaduje.

§ 116

(1) Zánikom právnickej osoby, ktorá je spoločníkom, prechádza obchodný podiel na jej právneho nástupcu. Spoločenská zmluva môže prechod obchodného podielu na právneho nástupcu vylúčiť.

(2) Obchodný podiel sa dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť, ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom. Dedič, ak nie je jediným spoločníkom, sa môže domáhať zrušenia svojej účasti súdom, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby bol spoločníkom; ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia primerane.

(3) Ak obchodný podiel neprechádza na dediča alebo právneho nástupcu, použijú sa obdobne ustanovenia § 113 ods. 5 a 6.

§ 117

(1) Rozdelenie obchodného podielu je možné len pri jeho prevode alebo prechode na dediča alebo právneho nástupcu spoločníka. Na rozdelenie podielu je potrebný súhlas valného zhromaždenia.

(2) Rozdelenie obchodného podielu môže spoločenská zmluva vylúčiť.

(3) Pri rozdelení obchodného podielu musí byť zachovaná výška vkladu uvedená v § 109 ods. 1.

§ 117a

(1) Na obchodný podiel možno zriadiť záložné právo. Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahujú sa na záložné právo na obchodný podiel ustanovenia osobitného zákona.

(2) Zmluva o zriadení záložného práva na obchodný podiel musí byť písomná a podpisy na nej musia byť osvedčené.

(3) Obchodný podiel nemôže byť predmetom záložného práva, ak spoločenská zmluva nepripúšťa prevod obchodného podielu. Ak sa obchodný podiel môže prevádzať iba so súhlasom valného zhromaždenia, vyžaduje sa súhlas valného zhromaždenia aj na zriadenie záložného práva na obchodný podiel, inak záložné právo nevznikne; na prevod založeného obchodného podielu pri výkone záložného práva sa súhlas valného zhromaždenia nevyžaduje. Ak sa podľa spoločenskej zmluvy vyžaduje na prevod obchodného podielu splnenie inej podmienky, vyžaduje sa splnenie tejto podmienky aj na vznik záložného práva.

(4) Záložné právo na obchodný podiel vzniká zápisom do obchodného registra. Návrh na zápis alebo výmaz záložného práva zriadeného zmluvou je oprávnený podať záložný veriteľ alebo záložca.

(5) Počas trvania záložného práva na obchodný podiel vykonáva práva spojené s účasťou v spoločnosti spoločník.

§ 118

(1) Spoločnosť vedie zoznam spoločníkov, do ktorého sa zapisuje meno, bydlisko a rodné číslo fyzickej osoby spoločníka alebo obchodné meno, alebo názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby spoločníka s uvedením výšky vkladu a rozsahu jeho splatenia. V prípade zahraničnej právnickej osoby sa identifikačné číslo uvádza, ak je pridelené; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza jej dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené. Každý spoločník má právo nahliadať do zoznamu spoločníkov; spoločnosť je povinná na žiadosť spoločníka vydať mu výpis zo zoznamu spoločníkov.

(2) Zmena osoby spoločníka sa zapisuje do zoznamu spoločníkov a do obchodného registra. Zápisom do obchodného registra prechádza ručenie doterajšieho spoločníka za záväzky spoločnosti na nadobúdateľa obchodného podielu.

§ 119

Ak sa všetky obchodné podiely spoja v rukách jedného spoločníka, je spoločník povinný do troch mesiacov od spojenia obchodných podielov splatiť úplne všetky peňažné vklady alebo previesť časť obchodného podielu na inú osobu. Ak spoločník poruší túto povinnosť, súd spoločnosť aj bez návrhu zruší a nariadi jej likvidáciu.

§ 120

(1) Spoločnosť nemôže nadobúdať vlastné obchodné podiely, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak spoločnosť podľa tohto zákona nadobudne vlastný obchodný podiel, nemôže vykonávať práva spoločníka a je povinná postupovať primerane podľa § 113 ods. 5 a 6; ustanovenie § 161d ods. 2 sa použije primerane.

(3) Ovládaná osoba nemôže nadobúdať obchodný podiel osoby, ktorá ju ovláda; to neplatí, ak nadobudne tento obchodný podiel dedením alebo ak vstupuje ako právny nástupca do všetkých práv a povinností osoby, ktorá bola majiteľom tohto obchodného podielu.

(4) Ak ovládaná osoba podľa tohto zákona nadobudne obchodný podiel osoby, ktorá ju ovláda, nemôže vykonávať práva spoločníka a je povinná tento obchodný podiel do šiestich mesiacov od jeho nadobudnutia previesť na iného spoločníka alebo na tretiu osobu. Ak tak neurobí, súd ju môže aj bez návrhu zrušiť a nariadiť jej likvidáciu, ak ovládaná osoba v ustanovenej lehote nepodala návrh na zrušenie svojej účasti v spoločnosti súdom podľa § 148; ustanovenia § 68 ods. 6 a 7 sa použijú primerane.

§ 121

(1) Spoločenská zmluva môže určiť, že valné zhromaždenie je oprávnené uložiť spoločníkom povinnosť prispieť na úhradu strát spoločnosti peňažným plnením nad výšku vkladu až do polovice základného imania podľa výšky svojich vkladov. O porušení tejto povinnosti platia ustanovenia § 113 ods. 2 až 4 obdobne.

(2) Splnenie povinnosti uvedenej v odseku 1 nemá vplyv na výšku vkladu spoločníka.

§ 122

(1) Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách.

(2) Spoločníci majú najmä právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti.

(3) Každý spoločník je oprávnený v mene spoločnosti uplatniť nároky na náhradu škody alebo iné nároky, ktoré má spoločnosť voči konateľovi, alebo uplatniť nároky na splatenie vkladu proti spoločníkovi, ktorý je v omeškaní so splatením vkladu, prípadne nároky na vrátenie plnenia vyplateného spoločníkovi v rozpore so zákonom. To neplatí, ak spoločnosť už tieto nároky uplatňuje. Iná osoba ako spoločník, ktorý žalobu podal, alebo ním splnomocnená osoba nemôže v súdnom konaní robiť úkony v mene spoločnosti.

(4) Spoločník, ktorý uplatní v mene spoločnosti nároky podľa odseku 3, je povinný znášať trovy súdneho konania. Ak je spoločnosti priznaná náhrada trov konania, ten, ktorému bola uložená náhrada týchto trov, je povinný uhradiť ju spoločníkovi, ktorý uplatňoval nároky za spoločnosť.

§ 123

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.

§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

(2) O použití rezervného fondu rozhodujú konatelia v súlade s ustanovením § 67 ods. 1.
hena22
10.12.09,06:18
klasický spoločník = podielový vlastník s právom podieľať sa na riadení spoločnosti v rozsahu svojho podielu na základnom imaní

tichý spoločník = investor so zmluvným podielom na zisku, zvyčajne bez možnosti podieľať sa na riadení spoločnosti

Upresni svoju otázku o čo konkrétne sa ti jedná
klaun
10.12.09,06:50
Ďakujem obom za odpoveď
Som tak trochu v zmätku, lebo je to trochu zložitejšie než som myslela. Pre vysvetlenie: potrebujem človeka, čo si kompletne zoberie na starosti divíziu predaja a distribúcia, ale nechcem zamestnanca. Som živnostník a firma je na štartovacej čiare, takže takto by to bolo najlepšie. Ako sa to dá po právnej stránke takto urobiť a zbytočne to nekomplikovať?
hena22
10.12.09,07:09
živnostník nemôže mať spoločníka, museli by ste založiť nejakú obchodnú spoločnosť. Ale môžeš mať zmluvný vzťah s ďalším živnostníkom a dobrú zmluvu, kde si upravíte práva a povinnosti.
klaun
10.12.09,07:22
Existujú na to nejaké základné zmluvy? Alebo nejaké predlohy?
Danila
10.12.09,07:24
Existujú na to nejaké základné zmluvy? Alebo nejaké predlohy?Na to existuje, ak existuje - jediné. Dobrý právnik.;)
klaun
10.12.09,07:54
Čiže najprv by som si mala nájsť toho človiečika a potom nájsť spoločnú reč a potom to s právnikom dať dokopy. Dobre som tomu rozumela?
hena22
10.12.09,08:05
Čiže najprv by som si mala nájsť toho človiečika a potom nájsť spoločnú reč a potom to s právnikom dať dokopy. Dobre som tomu rozumela?

ÚPLNE PRESNE.
btw, mať zamestnanca je možno administratívne náročnejšie ale zase je tento povinný konať podľa príkazov vedúceho. ja by som to ešte zvážila na Tvojom mieste
klaun
10.12.09,08:35
ÚPLNE PRESNE.
btw, mať zamestnanca je možno administratívne náročnejšie ale zase je tento povinný konať podľa príkazov vedúceho. ja by som to ešte zvážila na Tvojom mieste

tomu rozumiem, len zamestnanec nie je dostatočne zainteresovaný do produkcie a tým aj jeho nasadenie nie je také aké by bolo, keby robil na živnosť. Napokon aj pre neho je to lepšie, lebo mu štát nezoberie ihneď 50% z platu a môže mať veci viac pod kontrolou. Ešte porozmýšlam.
Ak by mal niekto o takú prácu záujem, rada si s ním pokecám.:)
hena22
10.12.09,08:44
aj zamestnanec môže byť hmotne zainteresovaný na chode firmy.

S tými odvodmi a daňami súhlasím, ale zase sú ľudia, ktorým to nevadí a sú radi, že to za nich niekto urobí...

Mimochodom, pri formulovaní zmluvy so živnostníkom si treba dať pozor, aby jeho činnosť neniesla znaky "závislej práce", hlavne nesmie byť riadený priamo Tvojimi príkazmi
klaun
10.12.09,09:06
aj zamestnanec môže byť hmotne zainteresovaný na chode firmy.

S tými odvodmi a daňami súhlasím, ale zase sú ľudia, ktorým to nevadí a sú radi, že to za nich niekto urobí...

Mimochodom, pri formulovaní zmluvy so živnostníkom si treba dať pozor, aby jeho činnosť neniesla znaky "závislej práce", hlavne nesmie byť riadený priamo Tvojimi príkazmi

čo to znamená byť riadený priamo mojimi príkazmi? Ako mu potom zadám prácu?
hena22
10.12.09,09:20
daewo
10.12.09,09:37
vychadzame z faktu ze si majitel a jediny, ak by si niekoho vzala ako spolocnika, znamena to, ze prichadzas o 100% vlastnictvo - za to by bolo vhodne ziskat vhodnu protihodnotu /ak si myslis, ze zastresenie cinnosti co popisujes je vhodna protihodnota -co for it :-)/ Ked cloveka chces zainvolvovat do zarobku podla toho ako sa bude darit firme - treba tak postavit zmluvu, je jedno akou formou cloveka zamestnas ak budes mat jasne stanovene kriteria odmenovania. Otazka vsak stoji tak, kde ziskat takeho kvalitneho cloveka, ktory ti to rozbehne a bude sa venovat 100% naplni svojej prace. Ak hovorime o motivacii toho cloveka - musi ist o zoldaka managera so skusenostami, na tvojom mieste by som ho netahal do vlastnickej struktury - nechal by som si to ako krok 2, ak by bol dobry a chcela by si si ho udrzat mozes mu takyto podiel ponuknut... :-) motivacia je motivacia :-)
klaun
10.12.09,09:53
vychadzame z faktu ze si majitel a jediny, ak by si niekoho vzala ako spolocnika, znamena to, ze prichadzas o 100% vlastnictvo - za to by bolo vhodne ziskat vhodnu protihodnotu /ak si myslis, ze zastresenie cinnosti co popisujes je vhodna protihodnota -co for it :-)/ Ked cloveka chces zainvolvovat do zarobku podla toho ako sa bude darit firme - treba tak postavit zmluvu, je jedno akou formou cloveka zamestnas ak budes mat jasne stanovene kriteria odmenovania. Otazka vsak stoji tak, kde ziskat takeho kvalitneho cloveka, ktory ti to rozbehne a bude sa venovat 100% naplni svojej prace. Ak hovorime o motivacii toho cloveka - musi ist o zoldaka managera so skusenostami, na tvojom mieste by som ho netahal do vlastnickej struktury - nechal by som si to ako krok 2, ak by bol dobry a chcela by si si ho udrzat mozes mu takyto podiel ponuknut... :-) motivacia je motivacia :-)

Chápem postupnosť krokov, nie je mi však jasné, či ho mám na začiatok zamestnať, alebo ho brať ako spolupracovníka na živnosť.
Danila
10.12.09,10:02
Chápem postupnosť krokov, nie je mi však jasné, či ho mám na začiatok zamestnať, alebo ho brať ako spolupracovníka na živnosť.To čo požaduješ od kolegu/zamestnanca, živnostníka/ nie je vôbec jednoduchá práca. Dôležité je, čo máš v živnostenskom oprávnení ako činnosť. Aby ste si neboli na základe živností skôr na príťaž, ako na osoh. Ja by som bola za zamestnanca, pre začiatok istota, že bude kmitať, ako Ty budeš určovať......a platiť.:)
klaun
10.12.09,10:28
To čo požaduješ od kolegu/zamestnanca, živnostníka/ nie je vôbec jednoduchá práca. Dôležité je, čo máš v živnostenskom oprávnení ako činnosť. Aby ste si neboli na základe živností skôr na príťaž, ako na osoh. Ja by som bola za zamestnanca, pre začiatok istota, že bude kmitať, ako Ty budeš určovať......a platiť.:)

K tomu však treba aj podvojné účtovníctvo, vedenie miezd a odvody. Firma je na začiatku a tej práce nebude toľko, aby uživila zamestnanca. Nie je ešte nejaký iný spôsob, pre firmu, čo je na začiatku, čo sa týka jej rozširovania?
daewo
10.12.09,10:59
mas uplnu pravdu, v pripade zaciatku podnikania je dost odvazne brat si na krk zamestnanca, ak ani nevies ci ho zaplatis, preto zamestnanie na zivnost ideal, len mat spravneho cloveka, teda doveryhodneho a ktory bude pre teba partnerom, toto je skor otazka vyberu - lebo uprimne aj clovek co pre teba bude makat bude mat nejaku predstavu o tom ako by chcel byt zamestnany... a priori na zaciatku si stanov preferovanu formu zamestnania ako zivnost a je to... ostatne - pri pohovoroch z ludmi sa ti to samo vykrystalizuje - teda ci trh ponuka to co hladas :-)
Dáša_
10.12.09,20:57
K tomu však treba aj podvojné účtovníctvo, vedenie miezd a odvody. Firma je na začiatku a tej práce nebude toľko, aby uživila zamestnanca. Nie je ešte nejaký iný spôsob, pre firmu, čo je na začiatku, čo sa týka jej rozširovania?
podvojné účtovníctvo je potrebné k sro a nie k tomu, keď niekoho zamestnáš. To môžeš v pohode nadalej robiť jednoduché účtovníctvo.

Ja mám pocit, že si najskôr musíš ujasniť, čo chceš - zrejme chceš niekoho, kto ti zabezpeči predaj toho, čo ty vytvoríš.

Základná otázka, kto zabezpečí a zaplatí marketing, reklamu, oslovovanie zákazníkov?

Lebo moje cca 15 ročné skúsenosti pri podnikaní mi hovoria, že vyrobiť v podstate dokáže ktokoľvek. Ale predať, to je to umenie. To je možno aj to najdôležitejšie.
Zoltán Kovács
11.12.09,06:42
K tomu však treba aj podvojné účtovníctvo, vedenie miezd a odvody. Firma je na začiatku a tej práce nebude toľko, aby uživila zamestnanca. Nie je ešte nejaký iný spôsob, pre firmu, čo je na začiatku, čo sa týka jej rozširovania?


Len taká malá otázočka: Ak zatiaľ firma nevyprodukuje toľko aby si zaplatila zamestnanca, myslíš si, že tvoj obchodný partner, ktorého vlastne hladáš aby zabezpečoval odbyt bude robiť zadarmo? Myslím si, že tak isto nie.
klaun
11.12.09,08:40
preto aj tak uvažujem lebo to by bola jeho aktivita popri niečom inom a po rozrastení firmy by sa to mohlo preklopiť aj k plnej vyťaženosti.
samozrejme , že by to mal poriadne zaplatené
Zoltán Kovács
11.12.09,08:46
preto aj tak uvažujem lebo to by bola jeho aktivita popri niečom inom a po rozrastení firmy by sa to mohlo preklopiť aj k plnej vyťaženosti.

A dovtedy by si ako odmeňoval jeho aktivity? Myslím si, že zadarmo ti nikto nebude robiť, či už na základe obchodného vzťahu, alebo pracovnoprívneho.
klaun
11.12.09,09:15
samozrejme , že by to mal poriadne zaplatené

to bolo myslené, tak že od začiatku to bude mať zaplatené. Len to zo začiatku nebude robiť len pre mňa. Neviem koho by napadlo, že by chcel od niekoho, aby robil zadarmo. Vždy musí byť výmena. Potom je to neetický človek a ten to ďaleko nedotiahne.
ivetakli
09.03.10,09:15
prosím Vás, neviete mi niekto poradiť ako na to: syn si zobral do prenájmu priestor, v ktorom bude po rekonštrukcii prevádzkovať bar.Kedže jeho stavebné a finančné možnosti boli na túto investíciu obmedzené, ide do toho s kamarátom, budú sa na všetkom podielať rovným dielom. Dotyčný kamarát má ale živnosť otvorenú na iný druh podnikania a na tento druh si ju otvárať nebude, celý chod firmy bude pod menom syna. Potrebujú medzi sebou nejakú zmluvu, to len pre nich, to vyriešim, ale je to v poriadku? Ako napr. keď tam budú obaja spolu robiť, nebude sa to posudzovať ako čierna práca, alebo ako na to, poraďte mi prosím.